Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Miel la protap

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005

View Postadisz, on 26 aprilie 2016 - 10:03, said:



Snobismul sa-l lasam pentru somon,fructe de mare si alte ingrediente "autohtone".




exagerezi aici, cand mancau alte popoare miel noi probabil nici nu stiam cum arata

#20
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
initiator, citeste aici:
http://forum.softped...page__st__11934
postul 11952 si apoi postul 11954 de pe pagina urmatoare.
Pentru alte intrebari......intreaba, si-ti raspund.
Mentionez ca am facut deja 4 berbeci/miei la protap pana acum.

Dupa parerea mea, mielul de 7 kg e cam mic de facut la protap, dar iti doresc bafta!

Edited by "BandiT", 26 April 2016 - 10:40.


#21
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postd-ardeleanu, on 26 aprilie 2016 - 09:39, said:

...........iar carnea pe masura ce se frige se taie, cam ca la shaormerie...
Asta se pupa cu o alta reteta care recomanda o scurta fierbere inainte de punerea la protap ...iar concluzia ar fi una singura .
Exista riscul sa se arda carnea la suprafata rapid si sa ramina nefacut la interior . Fierberea sau taierea progresiv , cam acelasi lucru ...
" Vasul în care am pus mielul şi am turnat baiţul peste el va fi pus la rece şi uitat acolo cel puţin 24 de ore. În ziua hărăzită proţapului, mielul se scoate din baiţ şi se pune la fiert într-un vas pe măsură. Fierberea se va face în apă cu sare şi nu va fi dusă până la capăt. Practic mielul va fi scos în momentul în care apreciem că este fiert cam pe jumătate. Lăsăm leşul să se zvânte, iar noi ne ocupăm de pregătitul proţapului........"

#22
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
mai nene , nu puteai sa-ti vezi de treaba ta cu mielul la protap si cu merlotul tau cu tot, si sa nu postezi nimic pe aici ?
la drequ ca mi sa facut o pofta de vad numai stelute de foame , ca imi place mielul de numa numa
cu merlotul mai slabut ca inca nu am voie alcol

si dupa ce am citit primul post mai vine si diana cu inventiile ei care ma enerveaza
mai bine nu intram azi pe forum

#23
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
gata , am rezolvat treaba
desi planul pt miel era sa se faca la cuptor , am schimbat schimbarea si se va face la protap , ba mai mult am trimis si lista cu ingredientele de la diana
parca va ca iar o dau in balarii ca acum doi ani mi-a fact diana felul de m-am dus in tineretului si am mancat dude ca nehalitul pana m-am cacat pe mine .......dar rau nu mi-a parut nici o clipa

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,058
  • Înscris: 07.11.2006

View Post"BandiT", on 26 aprilie 2016 - 10:37, said:

initiator, citeste aici:
http://forum.softped...page__st__11934
postul 11952 si apoi postul 11954 de pe pagina urmatoare.
Pentru alte intrebari......intreaba, si-ti raspund.
Mentionez ca am facut deja 4 berbeci/miei la protap pana acum.

Dupa parerea mea, mielul de 7 kg e cam mic de facut la protap, dar iti doresc bafta!


Era vorba de un "carlan" de 17 kg,nu de 7 kg.

View Postjericho, on 26 aprilie 2016 - 10:34, said:

exagerezi aici, cand mancau alte popoare miel noi probabil nici nu stiam cum arata

M-am referit la somon si fructe de mare,ca astea sigur nu "cresc" in zona noastra.
Iar faza cu mancatu' mielului nu o comentez.

Edited by adisz, 26 April 2016 - 11:50.


#25
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 03.08.2004

View Postpetre69, on 26 aprilie 2016 - 11:27, said:

gata , am rezolvat treaba
desi planul pt miel era sa se faca la cuptor , am schimbat schimbarea si se va face la protap , ba mai mult am trimis si lista cu ingredientele de la diana
parca va ca iar o dau in balarii ca acum doi ani mi-a fact diana felul de m-am dus in tineretului si am mancat dude ca nehalitul pana m-am cacat pe mine .......dar rau nu mi-a parut nici o clipa
Pai foarte rau, noi le facem pe amandoua. Sambata la cuptor un mielut de vreo unspe kile (are nevastamea o reteta de-ti musti din degete) iar duminica parjolim dihania. Ca suntem si multi si trebuie saturat poporul.

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Lasa ca si la cuptor e belea, merge de numa'

#27
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wl1lYhWwXw8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 04.03.2014

View Postdestrug, on 26 aprilie 2016 - 12:17, said:


Pai foarte rau, noi le facem pe amandoua. Sambata la cuptor un mielut de vreo unspe kile (are nevastamea o reteta de-ti musti din degete) iar duminica parjolim dihania. Ca suntem si multi si trebuie saturat poporul.

Pune-ne si noua reteta!

#29
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007

View Postadisz, on 26 aprilie 2016 - 11:49, said:

Era vorba de un "carlan" de 17 kg,nu de 7 kg.


Atunci ma razgandesc: carlanul de 17 kg e ideal pentru protap, mai ales daca-l tii vreo 24 ore la bait!

#30
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009

View Postoverseas, on 26 aprilie 2016 - 12:36, said:

Lasa ca si la cuptor e belea, merge de numa'

Daca o sa ploua, cum se anunta, vrand-nevrand o sa-l faca la cuptor...

#31
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 25.10.2007

View PostM0D3, on 26 aprilie 2016 - 17:00, said:

Daca o sa ploua, cum se anunta, vrand-nevrand o sa-l faca la cuptor...

Sa-nteleg ca tu tii cu ursu?

#32
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Nu, dar daca vremea va fi nasoala, cu ploaie, vant, chiar daca protapul e la adapost, ce face... isi pune pelerina si fuge din 5 in 5 minute sa unga mielul cu ulei? Iar musafirii il incurajeaza de la geam: "asa, hai ca mai e putin, ai grija la balta aia din stanga, hai ca poti!".

#33
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
nu stiu pe unde naiba am auzit, dar cica ciobanii faceau o groapa, apoi un foc zdravan in groapa respectiva si, asteptau apoi ceva timp cat sa se faca jar suficient, pe urma puneau deasupra jarului pietroaie, apoi aruncau o oaie cu tot cu blana acolo, dar cu matele si organele scoase in prealabil si umpluta cu cartofi :D apoi urma un fel de capac din frunze si apoi pamant peste, dupa care reveneau sa infulece peste doua trei ore, oaie la cuib

#34
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,650
  • Înscris: 10.08.2009
Putin off topic dar incerc si eu :
Vreau sa iau o juma de miel mai vanjos pe la 6-7 kg, sa-l dezosez si sa-l fac pastrama.
Am citit pe net dar poate a mai facut cineva asa ceva......sa ma inspire.

#35
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 03.08.2004

View Post"BandiT", on 26 aprilie 2016 - 16:52, said:

Atunci ma razgandesc: carlanul de 17 kg e ideal pentru protap, mai ales daca-l tii vreo 24 ore la bait!
Ai facut protap si fara sa-l fi tinut la bait?

#36
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Nu.
Baitul are rol de fragezire a carnii.
La un miel mic si tanar poate ar merge fara bait. Un carlan de 17 kg, fara tinere in bait, va if atos si oarecum tare.
Recomand inteparea berbecutului cu o furculita, cat de des se poate, si apoi fragezire in bait vreo 24 ore....
Apoi in timpul prajirii la protap, sa fie uns regulat cu baitul ramas.
Eu mi-am cumparat o pensula cu coada lunga de vreo 40 cm(de la magazine de materiale de constructii) , pe care o folosesc doar la protap.
Cand carnea e rumena la suprafata, se taie cu un cutit si se serveste imediat(cam ca la saorma) , restul de berbec continua sa se prajeasca...

Edited by "BandiT", 26 April 2016 - 17:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate