Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Telekom România - acoperire și extindere infrastructura FTTH.

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
5887 replies to this topic

#4861
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,347
  • Înscris: 01.09.2012

 EricJohn, on 25 august 2018 - 13:04, said:

Și la retenție?
Asta nu stiu

#4862
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 11.02.2016

 Alex_23, on 25 august 2018 - 13:00, said:

Bun deci m au sunat de la Telekom ca intrebasem eu de upload ul de 500 mbps, raspunsul  a fost ca doar pentru abonatii noi se modifica
Inca n-au renuntat la practica asta nesimtita? Credeam ca au devenit si ei oameni seriosi...
La Digi toti abonatii platesc la fel si au aceleasi beneficii.

P.S. net de 2mbps + telefonie fixa(d-aia smechera, cu 100 minute nationale fix si nelimitat seara si in week end) - 60 de lei (informatie de la un prieten, abonat telekom si romtelecom de mai bine de 15 ani...)

Edited by heinz, 25 August 2018 - 13:20.


#4863
galsven

galsven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 11.12.2007

 costywinner, on 25 august 2018 - 12:52, said:

Acum sun si la relatii cu clientii sa vad care e treaba cu netul pe partea de download de a scazut de la 900 la 300 ..si sa vad daca ne mareste si noua uploadul ..va tin la curent


Ți-o fi strâns robinetul dic_star pentru că n-ai făcut contractul cu el. Posted Image Posted Image Posted Image Apropo, daca tot faci sesizare, întreabă și tu ce QoS ai setat la conexiunea de net de la ei din parametri. Și roagă-i să-ți zică QoS-ul alocat pe linie nu acela din ofertă, că cel din ofertă sigur e 1 Gbps. Dar să-ți zică acela din profil. Stresează-i cu întrebări. Tare mă tem că vreun angajat de pe la ei l-a setat greșit dacă zici că merge la fix 360 Mbps la orice oră. La alt operator deși ai net de 1 Gbps se poate modifica parametrul să ai mai puțin sau chiar mai mult dacă duce ONT-ul, așa am auzit, deci nu e exclus ca la Telekom să fie pusă altă valoare de la vreun angajat prost în urma vreunei sesizări.

Edited by galsven, 25 August 2018 - 14:03.


#4864
costywinner

costywinner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 04.08.2011
Deci ...am sunat la relatii cu clientii .dupa 2 apeluri de cate 25 min in care am ascultat melodia aia stresanta si apoi imi apare apel incheiat ..in sfarsit am prins pe cineva ...

La tehnic ... ma prezint imi spun problema si apoi :

operator: pai prindeti 360-400 mbps ,banuiesc ca e ok ..la netul de 500
eu:          pai...eu am net de 1000 pe factura ,cand mi-au instalat serviciile aveam valori de 800-900  mbps
operator: ciudat .. :))) , va fac legatura la comercial

.
.
.

...iarasi ma prezint

operator: din cate observ aveti 1000 mbps pe cont,ca nu prindeti 1000 inteleg,dar peste 700 mbps ar trebui sa aveti oricand ,va fac legatura la tehnic :))
eu: mai am o intrebare ,uploadul de 500 se aplica pt toata lumea sau doar pentru clientii noi?
operator: pentru toata lumea...asa ar fi normal ,,, haideti ca va fac legatura la tehnic si va lamuresc ei

...

iarasi ma prezint,le spun situatia,,,cum am fost sucit de la un departament la altul ...ma pune sa fac test pe aplicatia lor ,prind in jur de 500 mbps pe download ,se deschide tichet de reclamatie ...urmeaza verificari

Intreb de uploadul marit ..nu stie dar pot sa intreb colegii din teren cand or sa vina la sesizare ca sigur trebuie sa stie dumnealor :))))))

#4865
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

 Alex_23, on 25 august 2018 - 13:00, said:

Bun deci m au sunat de la Telekom ca intrebasem eu de upload ul de 500 mbps, raspunsul  a fost ca doar pentru abonatii noi se modifica
Teapa!

Traiasca Digi! Posted Image Posted Image

 EricJohn, on 25 august 2018 - 13:04, said:

Și la retenție?
Se mărește la retenție..trece pe noua oferta.

Edited by Nimcid25, 25 August 2018 - 14:55.


#4866
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 galsven, on 25 august 2018 - 14:02, said:

Și roagă-i să-ți zică QoS-ul alocat pe linie nu acela din ofertă, că cel din ofertă sigur e 1 Gbps.
Limitare. QoS e altceva, sunt "tehnici" care vor folosi termenii interschimbabil intre ei doar ca QoS folosesti pentru ceva, limitare / bandwidth / CIR e termenul corect de care trebuie sa intrebe colegul de mai sus. Legat de problema lui, nu cunosc reteaua telekom, fie e setata o limitare per profil ONT pe OLT sau au congestie, dar congestie 24/7/365 nu am vazut si ma intreb cum de mai au clienti in cazurile astea. Oricum o limitare exista si e clara, cand traficul peste 300mbps e drop-at nu  se mai discuta decat de limitare. Si cum omului i-a functionat si cu 800Mbps => un "om bun" de la telekom a "facut o gluma".

Parerea mea.

#4867
costywinner

costywinner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 04.08.2011
M-au sunat de la tehnic .....

o posibilate ar fi sa am blocata optiunea de 1 gbps ,cu toate ca in sistem apare activa...a fost trimisa sesizare si urmeaza sa ma sune..

uploadul ramane la fel pt. cei cu 200 ...cine vrea marire prelungeste

#4868
gabone256

gabone256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 28.07.2015
Salut vin si eu cu o problemă,nu stiu daca trebuie sa scriu aici. Am internet si tv cu decodor hd interactiv tv, problema e ca ma deconectează din rețea cand accesez cloud(înregistrările tv) sau cand accesez arhiva tv merge cateva secunde si sare inapoi in tv. Le am resetat pe amândouă si decodorul si routerul si la fel face. Poate sa imi zică cineva daca are instalat serviciul asta daca merge ok sau face la fel ca la mine?

#4869
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

 costywinner, on 26 august 2018 - 12:30, said:

M-au sunat de la tehnic .....

o posibilate ar fi sa am blocata optiunea de 1 gbps ,cu toate ca in sistem apare activa...a fost trimisa sesizare si urmeaza sa ma sune..

uploadul ramane la fel pt. cei cu 200 ...cine vrea marire prelungeste
Ce sa prelungim, fibra? LOL. Cum procedam, sunam la RC si cerem prelungire? Sau marire de upload? Eu am deja inca 2 ani de abonament, prelungire la 5 ani?

#4870
decebal22

decebal22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 27.01.2016
Wtf o prostie cu prelungirea ca sa primesti upload marit.Dupa ce  au scos o gramada de programe ,acum fac alte nazuri aastia.

#4871
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Am sunat si eu pentru noua viteza si m-au plimbat in loop de la comercial la tehnic si inapoi... nu stiau nici de modificarea de viteza d-apoi de conditiile necesare. N-am rezolvat nimic, nici macar raspuns inteligibil nu am primit. Tot varza sunt astia.

#4872
costywinner

costywinner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 04.08.2011

 vafro, on 27 august 2018 - 06:46, said:


Ce sa prelungim, fibra? LOL. Cum procedam, sunam la RC si cerem prelungire? Sau marire de upload? Eu am deja inca 2 ani de abonament, prelungire la 5 ani?

Reînnoire contract .. Adică dacă matale ai contract din Iulie 18 pana in Iulie 20 .. reinoiesti .. sau prelungești ( ca prelungești contractul cu câteva luni) din sept 18 pana in sept 20 ...

Aveți unii de pe aici obsesia de a corecta și a cere răspunsuri suplimentare cu toate ca înțelegeți ideea ...


—————
Cred ca cei de la RC habar n-au de aceasta mărire .. poate sa fie vreunul sau doi mai răsăriți sa consulte site ul sau sa-și mai arunce vreun ochi pe forum ...

Cred ca ei in continuare își vand oferta cu net L .. iar tehnicul se ocupa de viteze ,in speța , Upload mărit ...

Părerea mea

Le :Ciudat este ca in my account ... apare așa :


Attached Files


Edited by costywinner, 28 August 2018 - 22:24.


#4873
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 27.06.2009
Pana la urma trebuie sunat la ei pentru 1gigabit? Eu tot la 590 sunt blocat.[ http://www.speedtest.net/result/7599026393.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/7599026393.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.speedtest.net/result/7599026393.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Attached File  7599026393.png   20.62K   4 downloads

#4874
chief36

chief36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 28.07.2018

 djbiti1, on 01 septembrie 2018 - 10:08, said:

Pana la urma trebuie sunat la ei pentru 1gigabit? Eu tot la 590 sunt blocat.[ http://www.speedtest.net/result/7599026393.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/7599026393.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.speedtest.net/result/7599026393.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] 7599026393.png
Si eu sunt blocat pe upload la 200 mbps si am sunat acum la ei si mi-au deschis ticket si au spus că o să se rezolve👌

Edited by chief36, 01 September 2018 - 10:17.


#4875
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 27.06.2009
Tocmai am sunat la ei si la comercial au zis ca se poate trece la gigabit doar cu prelungire. Apoi m-au transferat la tehnic sa imi spuna daca este posibil acest lucru din punct de vedere tehnic. La tehnic au zis ca nu depinde de ei ci de contract si au vrut sa ma trimita inapoi la comercial... Pana la urma am inchis ca ma intorceau in cercuri. Concluzia nu se poate.

#4876
chief36

chief36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 28.07.2018

 djbiti1, on 01 septembrie 2018 - 10:33, said:

Tocmai am sunat la ei si la comercial au zis ca se poate trece la gigabit doar cu prelungire. Apoi m-au transferat la tehnic sa imi spuna daca este posibil acest lucru din punct de vedere tehnic. La tehnic au zis ca nu depinde de ei ci de contract si au vrut sa ma trimita inapoi la comercial... Pana la urma am inchis ca ma intorceau in cercuri. Concluzia nu se poate.
Se poate uită-te la comumicatul Telekom de pe mediafax.ro,de pe data de 23.08. în care se transmite că,clienții noi căt si clientii existenti care sunt pe ftth vor beneficia de viteze mărite la internet pe download și upload👌

#4877
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

 chief36, on 01 septembrie 2018 - 10:55, said:

Se poate uită-te la comumicatul Telekom de pe mediafax.ro,de pe data de 23.08. în care se transmite că,clienții noi căt si clientii existenti care sunt pe ftth vor beneficia de viteze mărite la internet pe download și upload��
Fara prelungire abonament? De cand?

#4878
chief36

chief36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 28.07.2018

 vafro, on 01 septembrie 2018 - 11:12, said:


Fara prelungire abonament? De cand?
Eu am sunat azi și mi-au deschis ticket si au zis că o să se modifice viteza,astept acum răspunsul lor👌
https://www.media-max.ro/telekom-mareste-viteza-pe-ftth-la-abonamentul-de-internet-fix-l-la-1000mbps-download-si-500mbps-upload/

Edited by chief36, 01 September 2018 - 11:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate