Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania...

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
28522 replies to this topic

#6985
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015


View Postalex1vasile, on 22 aprilie 2017 - 08:05, said:


Cu doctorii la fel, se fac examinari (operatii inca nu) de la mii de km distanta. Trebuie doar conexiuni internet foarte bune si camere/monitoare de rezolutie mare. Atat.
?

Eu cred ca tu esti ala care a luat tzeapa cu buble dot.com in anii 2000 si crezi ca toți vom manca din plic ;)))

#6986
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,805
  • Înscris: 21.06.2016

View Postalex1vasile, on 22 aprilie 2017 - 08:05, said:

Din pacate educatia nu garanteaza nimic, de fapt nimic nu mai garanteaza nimic.
Sunt senior system architects care lucreaza bine-mersi outsourced din India sau Filipine, pentru companii din SUA, Canada, UK. Automat, acele companii , pt acele proiecte, NU mai au nevoie sa plateasca SSA la ei in tara, la preturi de 10x mai mari.

Cu doctorii la fel, se fac examinari (operatii inca nu) de la mii de km distanta. Trebuie doar conexiuni internet foarte bune si camere/monitoare de rezolutie mare. Atat.

Sa spui ca se dezvolta servicii e usor, dar cate servicii , unde, pentru cine (cine are acces pentru a putea sa le presteze, care sunt barierele de intrare in breasla), si mai ales cum se raporteaza ele la joburile din industrie care nu mai exista, e cu totul si cu totul alta problema.

Serviciile exista autonom, nu au nevoie de industrie.
Mi se pare foarte ciudat cum tu plingi niste chestii in mod evident pozitive. Acum am ajuns sa mieunam ca nu mai se cer oameni ca la 1500 cind se facea agricultura cu plugul de lemn? Am ajuns sa plingem productivitatea? faptul ca masinile fac lucrurile grele si nasoale? Accesul la medicina? lucrurile ieftine?
Am ajuns sa regretam vremurile cind 1000 de oameni intr-un an produceau un rahat si de aia trebuiau angajati toti?
Am mai trecut prin revolutii tehnologice si n-am mai murit. Luditii distrugeau acum 200 de ani masinile cu abur care inlocuiau muncitorii. Tu esti la fel.
In loc sa vezi evidenta, va progresul nu se poate opri, ca nu ne putem intoarce la plugul de lemn doar ca sa ne dam de munca, ca tot ce e mai usor de facut elibreaza oamenii sa faca altce. Si lucrurile devin mai ieftine. Si saracii d eacum traiesc mult mai bine decit oamenii cu locuri de munca de acum 100 de ani. Nu munca este scopul vietii.
Chestia aia cu casele facute intr-o fabrica si trimise cu vaporul si camionul o stiu si eu. Doar ca ies la acelasi pret facute in Canada cu cele construite in California (care e un loc foarte scump). Calitatea cica ar fi mai buna dar nici pe departe nu sint ieftineala.

#6987
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
alex1vasile, sunt de acord cu o parte a argumentelor tale. Dar luând în calcul angajarea directă de oameni sau outsourcingul în țările cu mână de lucru ieftină, cum îți explici că, în acest moment, SUA (cu ale sale salarii mari) are șomajul în scădere continuă? Hey, până și în România e același trend la șomaj, iar salariile sunt în creștere și la noi!

[ https://pbs.twimg.com/media/C2phLt_WEAI4ZJz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da, pe parcursul anilor următori vor dispărea o grămadă de joburi, grație tehnologizării/automatizării: de la șoferi la asistenți în call centere, de la cei care sortează colete (pe asta ați văzut-o bănuiesc: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_QndP_PCRSw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ) până la casierii din supermarketuri (poate că ați văzut prezentat și conceptul Amazon GO). Asta mi se pare că va afecta mai mult șomajul decât outsourcingul. De fapt, dacă stai să te gândești, și automatizarea e un fel de outsourcing, către... roboți. Posted Image

Edited by soft0811, 22 April 2017 - 10:25.


#6988
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostMembruAnonim, on 22 aprilie 2017 - 09:31, said:

Eu cred ca tu esti ala care a luat tzeapa cu buble dot.com in anii 2000 si crezi ca toți vom manca din plic Posted Image))
Nu, cel putin cei de pe forumul asta au sanse cred ca 1/1000 sa ajunga asa :)
Vorbeam de trenduri sociale.....

View Postvrajitoruldinoz, on 22 aprilie 2017 - 10:06, said:

Serviciile exista autonom, nu au nevoie de industrie.
Mi se pare foarte ciudat cum tu plingi niste chestii in mod evident pozitive. Acum am ajuns sa mieunam ca nu mai se cer oameni ca la 1500 cind se facea agricultura cu plugul de lemn?
Nu,
nu ai inteles argumentatia , poate nu m-am exprimat destul de clar: Sevilia la 1550 era un mega oras. In Romania nu a existat ceva similar, ca dimensiune sau ca importanta globala in 1550.
Diferentele dintre RO si SP vin din istorie, poate de mii de ani; exemplele pe care le dai tu sunt superficiale ("altii au dar noi de ce nu avem")

View Postsoft0811, on 22 aprilie 2017 - 10:17, said:

alex1vasile, sunt de acord cu o parte a argumentelor tale. Dar luând în calcul angajarea directă de oameni sau outsourcingul în țările cu mână de lucru ieftină, cum îți explici că, în acest moment, SUA (cu ale sale salarii mari) are șomajul în scădere continuă? Hey, până și în România e același trend la șomaj, iar salariile sunt în creștere și la noi!

Din acelasi motiv pentru care somajul scade in ROmania: somaj statistic inseamna someri inregistrati. Din statistica asta ies automat somerii care NU mai sunt inregistrati, adica cei care au iesit din intervalul in care au fost inregistrati. La noi e intre 6 si 18 luni. La americani e diferit, in jur de 2 ani cred ca e maximul.

Metodologia de numarare a somerilor in USA s-a schimbat in 1995. Atunci au disparut long-term unemployed, au disparut si underemployed... (ei aveau o metodologie de numarare a celor angajati sub nivelul lor de pregatire - de ex absolvent de master angajat la McDonald's. O mai au si acum, dar nu mai e inclusa in procentul somerilor).

Mai e un aspect: orizontul de timp. E ca la graficele la bursa. Aceeasi companie pare cu totul altfel in fc de orizontul de timp pe care te uiti. Un grafic pe 365 de zile arata intr-un fel, unul pe 5 ani alt fel, si unul pe 20 de ani cu totul si cu totul altfel.

Cu somajul - daca ne uitam pe un grafic 2009-2017, nu trebuie sa fii geniu ca sa vezi ca somajul a scazut masiv. Adica, fata de 2009, employmentul a crescut substantial. Dar daca pui originea in anul 2000 sau 1990, sau 1980, si lucrezi pe aceeasi metodologie (foarte greu) de evaluare, vei vedea cu totul alt trend.

#6989
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Neata, rezidentialul si firul de iarba:
http://adevarul.ro/n...83bc/index.html

#6990
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Legat de firul de iarba eu am trecut in al doilea an decand locuiesc aici si sunt din ce in mai fascinat de vegetatia care acum pare jungla dupa impresia de rezervatie naturala: https://forum.softpe...8#entry19337985
Efectul asupra starii generale este grozav, parca nu imi spun nimic acum plimbarile in parc sau padure, este ca si cum as locui in padure.

#6991
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdenisen, on 24 aprilie 2017 - 10:42, said:

Neata, rezidentialul si firul de iarba:
http://adevarul.ro/n...83bc/index.html

maine ma vad cu arhitectu' pt proiect; sa vedem ce zice... e complicat cu constructia. cu banu dai si iei ceva!

#6992
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 31.01.2011
@FC72, e bine ca inca n-au început să crească copaci din beton in locul celor cu frunze acolo.

#6993
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFC72, on 24 aprilie 2017 - 11:51, said:

Legat de firul de iarba eu am trecut in al doilea an decand locuiesc aici si sunt din ce in mai fascinat de vegetatia care acum pare jungla dupa impresia de rezervatie naturala: https://forum.softpe...8#entry19337985


care e proiectul ca nu-mi dau seama?

#6994
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ca tot vorbeam de masini electrice
pana in 2030 eu imi mai schimb masina personala de 2 ori

O rezoluţie adoptată de Bundesrat (Camera superioară a Parlamentului german) exprimă susţinere pentru interzicerea, începând din anul 2030, a vehiculelor cu propulsie diesel şi benzină în toate landurile din Germania. Rezoluţia este rezultatul unei înţelegeri a reprezentanţilor landurilor conduse de formaţiunile Partidul Social-Democrat (SPD, centru-stânga) şi Uniunea Creştin-Democrată/Uniunea Creştin-Socială (CDU/CSU, centru-dreapta). CDU şi SPD formează alianţa politică aflată la guvernare şi la nivel central în Germania.

Edited by MembruAnonim, 24 April 2017 - 15:44.


#6995
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Poza lui FC72 e din Drumul Taberei, ceva Favorit/Orizont banuiesc.
In ce zona are terenul colegul / vrei sa construiesti?

#6996
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Pozele sunt de langa AFI Cotroceni in zona intersectiei Timisoara cu Vasile Milea.

#6997
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
in centru. la ~1 km de universitate. Centru frate, doar nu vrei in papusoi...
stai sa vedem ca de la dorinta la putinta e vorba de 1 an de strofocari

#6998
protocala

protocala

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 04.04.2017

View PostFC72, on 24 aprilie 2017 - 16:04, said:

Pozele sunt de langa AFI Cotroceni in zona intersectiei Timisoara cu Vasile Milea.

Tu te lauzi cu niste copaci si ceva spatiu verde neingrijit in fata unor blocuri la fel de vechi si cam subrede?

#6999
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

View PostFC72, on 24 aprilie 2017 - 16:04, said:

Pozele sunt de langa AFI Cotroceni in zona intersectiei Timisoara cu Vasile Milea.
Sunt blocurile "militare" de lângă academie, nu? Intrarea drumul taberei parca ii zice la strada dintre blocuri...

#7000
protocala

protocala

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 04.04.2017

View PostMembruAnonim, on 24 aprilie 2017 - 16:04, said:

in centru. la ~1 km de universitate. Centru frate, doar nu vrei in papusoi...
stai sa vedem ca de la dorinta la putinta e vorba de 1 an de strofocari

Trebuie sa ai bani cash, relatii si timp liber sa faci un bloc la 1 km de universitate. Nu cred ca detii astfel de resurse, dar e frumos sa visezi.

#7001
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postprotocala, on 24 aprilie 2017 - 16:23, said:

Trebuie sa ai bani cash, relatii si timp liber sa faci un bloc la 1 km de universitate. Nu cred ca detii astfel de resurse, dar e frumos sa visezi.

mai vedem. important e ca unul din nou are terenul. hai ca vedem. va tzin la curent dupa ce am batut palma. Momentan e totul incipient.

si daca nu reusesc asta e, macar am incercat. Eu pariez pe mine, intotdeauna!

#7002
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostMembruAnonim, on 24 aprilie 2017 - 16:30, said:


mai vedem. important e ca unul din nou are terenul. hai ca vedem. va tzin la curent dupa ce am batut palma. Momentan e totul incipient.

si daca nu reusesc asta e, macar am incercat. Eu pariez pe mine, intotdeauna!
Nu am inteles tu cu ce participi la afacere? Unul are terenul, altul banii si tu???
Nu mai au nevoie de un gura casca in afacerea lor? Ma bag di eu asa , pe bune :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate