Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce trebuie urmarit cand cumparam o casa, garsoniera sau apartament?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 ArmanMedina, on 29 mai 2016 - 10:30, said:

La modul general m-ar interesa si pe mine ceva informatie sa imi fie utila pe teren.

La ce v-ati uitat voi cand v-ati cumparat imobilul, cred ca asta era mai potrivit ca titlu, ce probleme trebuie urmarite, fie legate de acte, zona, imobil ca renovare etc...

Cred ca cel mai important criteriu este orientarea locuintei.O locuinta trebuie sa beneficieze de cat mai mult soare si cat mai multa lumina.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ArmanMedina, on 29 mai 2016 - 10:30, said:

La modul general m-ar interesa si pe mine ceva informatie sa imi fie utila pe teren.

La ce v-ati uitat voi cand v-ati cumparat imobilul, cred ca asta era mai potrivit ca titlu, ce probleme trebuie urmarite, fie legate de acte, zona, imobil ca renovare etc...
informatiile difera substantial in functie de un prim citeriu: imobil nou sau vechi ?

 adisz, on 30 mai 2016 - 09:28, said:


Cred ca cel mai important criteriu este orientarea locuintei.O locuinta trebuie sa beneficieze de cat mai mult soare si cat mai multa lumina.
atunci ar fi bine sa aiba vedere neobturata si ferestre panoramice.

#21
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Cred ca putem continua pe firul gandirii cu utopii de genul:
- e mai bine sa fie liniste in loc sa fie galagie;
- DA vecinilor linistiti si NU vecinilor galagiosi;
- DA etajului intermediar; NU parter/etaj final;
- DA lumina, NU intuneric;
- DA apartamente locuite, NU bloc gol si bantuit;
- DA loc parcare, NU...lipsa;
- DA spatiu depozitare (boxa? dressing?), NU lipsa;
- DA orientare buna (eventual dormitoare Est, living pe Vest?); NU...orientare naspa;
[...]
- DA zona buna, NU zona proasta

si ultimulul dar nu si cel de pe urma
- DA pret bun, NU pret prost (nota bene, asta se poate inversa in functie de situatie - vanzator or cumparator?).


In definitiv, achizitia unui apartament tine de un cumul de variabile; @OPul are datoria de a trece bine in balanta toate avantajele si dezavantajele unui apartament inainte de achizitie, pentru ca, daca aduni toate lucrurile 'la care trebuie sa atent', vei realiza ca, inevitabil, "something has to give" si ca, la bugete limitate, nu poti avea de toate. Unii vor alege ultimu' etaj, unii o zona mai buna, altii o infrastructura deficitara, dar CU TOTII vor urmari 'cel mai bun raport calitate/pret'. Cum defineste fiecare aceasta calitate 'in functie de pret', tine de preferinte personale.
De exp., mai nou vad ca umbla un cetatean care-i tot da cu vecinii 'care asculta muzica si tropaie'... :)

#22
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
Imobil nou sau SH, ca sunt blocuri facute dupa 89 si majoritatea inainte de 89, deci SH si nou.

In schimb am o oarecare retinere cu partea de sud, am stat pe sud, am avut pe palier care si-au pus si rulouri exterioare, orice numai sa scape de soare.
Pe nord este racoare si ai lumina, asta fara sa ai si canicula.

Si dupa ce se monteaza rulourile exterioare, te uiti cum ramai fara lumina...

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe nord poti locui bine daca locuinta este calitativ construita astfel incat sa nu faci mucegai, daca ai ferestre mari(la case si blocuri noi ai asa ceva) si daca nu ai cladiri apropiate in stanga si in dreapta astfel incat sa vezi soarele dimineata si seara in din mai pana in august.

Tine si de preferintele si firea omului..unii au probleme de sanatate pe nord.

Edited by MembruAnonim, 30 May 2016 - 22:47.


#24
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
A? Ce fel de probleme?

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Astm de la mucegai, reumatism la lipsa izolarii termice, depresie de la lipsa luminii.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 _-AppleS-_, on 29 mai 2016 - 11:45, said:

Daca este un apartament cu toate ferestrele spre Nord Vest, este ok? Are alt bloc in fata si unul lipit in dreapta.
Depinde ce preferi. Una astfel de apartament iti ofera o lumina naturala destul de redusa. Soare ai doar vara, 3-4 luni pe an, ~ 2 ore pe zi. Nu este la fel de calduros ca un apartament cu ferestrele orientate spre sud sau vest, dar asta poate fi de bine, mai ales vara. Insa daca este la parter s-ar putea sa nu ai soare deloc din cauza blocului din fata, sa fie umed si sa dai de probleme cu mucegaiul.

#27
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
Am stat la parter, este bine ca nu trebuie sa urci vreun etaj, nasol ca auzi interfonul si sunetul la usa care se loveste, poate si vreo usa de posta inchisa mai tare.
La parter este placut sa ai si gradina.

La 4 este liniste, mai putine persoane sa urce, coboare pe scara, dar problema cu mucegaiul, chiar si dupa ce faci acoperis, ramane in perete.

Edited by ArmanMedina, 30 May 2016 - 23:26.


#28
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
La mine a contat dupa locatie si etaj (1) orientarea si aici ferestrele de la living, bucatarie, camera de lucru si balcon sunt spre rasarit iar alt dormitor spre apus.Am colegi care tocmai si-au cumparat apartamente noi si nici unu nu stie cum sunt orientate ferestrele au ramas uimiti cand i-am intrebat asta...de parca ar conta.La fel cum nu conta ca in fata blocului sunt 5m patrati de gazon cu niste bete infipte pe post de copaci.
Este o placere sa te trezesti dimineata cu soarele in balcon sa bei o cafea si un gin tonic iar la pranz sa iti iei la revedere de la soare, cand incepe sa bata insuportabil.La dormitorul de pe apus soarele ajunge doar printre frunze, vegetatia masiva da impresia de rezervatie.Am identificat cel putin 10 specii de pasari in spatiu acela.
Orientarea spre sud aduce multa caldura, imposibil de locuit fara aer condionat iar spre nord este intradevar ferit de caldura dar ai putina lumina.

Attached Files



#29
gicafranica

gicafranica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 27.05.2014
Esti ornitolog?
In ce zona se afla rezervatia?

#30
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Nu sunt ornitolog doar m-au zapacit cu ciripitul, pescarusii sunt criminali.Zona este langa AFI Cotroceni.

#31
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
@FC72
Din ce an e blocul? Care e pretul zonei la 3 camere?
La o cautare rapida cca '75, ~60ke.
Ai ceva garantii vis-a-vis de rezistenta la cutremure?
Frumos, imi place. Mi-ai pus pe radar. Cu rezistenta mi-e frica.

PS Cum ii spune la geamu ala de se strange-asa?

Edited by denisen, 03 June 2016 - 01:34.


#32
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

 adisz, on 30 mai 2016 - 09:28, said:


Cred ca cel mai important criteriu este orientarea locuintei.O locuinta trebuie sa beneficieze de cat mai mult soare si cat mai multa lumina.

Vara e un mare avantaj daca ai locuinta spre nord. Cel mai bine ar fi una care se roteste.

#33
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Blocurile s-au dat in folosinta inainte de 70, probabil cam pe acolo este pretul eu am dat 56k  in august, un cunoscut tocmai a cumparat cu 2 camere in blocul de alaturi cu 50k fix nenegociabil cash.Oricum sunt variatii semnificative in functie de etaj, pozitie, etc.
Structura blocului este pe cadru beton cu pereti de caramida, cei exteriori au cam 45cm grosime, nu exista nici un bloc din clasa asta cu 4 etaje pe lista de risc seismic la nici un grad.In general probleme sunt la blocurile vechi inalte cu 8-12 etaje indiferent de tipul constructiei.
Geamurile de la balcon sunt securizate glisante de la Valedo.
Dupa jumate de an de locuit aici pot spune ca sunt fascinat de locatie, pozitie, orientare, ambient, acces, amenajare si daca mi-as mai dori ceva ar fi sa dispara pescarusii...

#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 MembruAnonim, on 30 mai 2016 - 09:39, said:

informatiile difera substantial in functie de un prim citeriu: imobil nou sau vechi ?


atunci ar fi bine sa aiba vedere neobturata si ferestre panoramice.

 wizardofoz, on 03 iunie 2016 - 01:44, said:

Vara e un mare avantaj daca ai locuinta spre nord. Cel mai bine ar fi una care se roteste.

Radeti voi si va bateti joc de parerea mea Posted Image,dar eu am jumate de apartament orientat catre est iar cealalta jumate catre vest.Vara am geamurile "rasaritene" deschise non-stop si in apartament 24-26 de grade cand vin de afara de la 33+ grade,iar iarna soarele imi bate toata dupa amiaza in casa pe partea "apuseana".Iarna am 110-130 de lei gaz pe luna la plata.
N-aveti decat sa radeti mai departe.Dar iarna eu rad de vecini cand platesc un sac de bani,iar vara n-am treaba cu caldura excesiva.

ps.
Si nici  nu se roteste si nici geamuri panoramice n-are.Un nenorocit de bloc ceausist,da-l in masa.

Edited by adisz, 13 June 2016 - 19:41.


#35
spzltn1

spzltn1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.04.2016
Eu acuma sunt in cautare de apartament in Oradea. Pretul nu enumar printre principii. La anunturile unde vad un pret ireal nici nu ma uit.
Principiile mele sunt:

1. Zona/cartierul
2. Etaj intermediar (1 sau 2 daca e bloc fara lift, daca e lift max etajul 4)
3. Sa nu fie contorizata blocul, astfel evit sa am un vecin mutat sau zgarcit care lasa apartamentul fara caldura.
4. Apartament nerenovat, fiindca in Oradea cei care si-au renovat apartamentele vor sa profite dublu din investitia lor, si e pe gustul lor.
5. Sa nu fie pe un bulevard cu trafic intens
6. Locuri de parcare, orientarea apartamentului.
7. Sa-mi placa ceea ce simt cand intru, si sa simt o perspectiva pe termen lung in acel apartament. Asta e subiectiv.
8. Daca principiile sunt ok, ma interesez de la potentialii vecini despre comunitatea din bloc. Neaparat de la mai multi, sa am cat decat o vedere reala. Le intreb de galagie, de intelegere sau circuri la probleme comune (zugravit scara, acoperis, usi, izolatie, deratizare, reconditionarea instalatiilor comune etc)


#36
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

 FC72, on 03 iunie 2016 - 07:07, said:

In general probleme sunt la blocurile vechi inalte cu 8-12 etaje indiferent de tipul constructiei.

Ele nu au fost expertizate deci e destul de relativ. Dincolo de asta, una dintre zonele frumoase ale Bucurestiului. Felicitari pentru achizitie!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate