Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Sfat achizitionare amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 10.02.2011

View Postedigee, on 07 februarie 2016 - 16:50, said:

Edit : ca sa fii cumva linistit ,nu sunt cele mai proaste boxe facute de Technics ,au avut modele chiar si mai slabe(seriile anterioare cu ligheane de bas mari ce aveau o rama ochiasa metalica-gen aluminiu pe circumferinta)
Le-am ascultat pe vremuri la Panasonic la magazin( alea cu rama metalica ), erau puse la un amplificator, cd player si egalizator toate marca technics. Cu un egalizator de sunet parca nu sunau asa rau. Bine, alea erau boxe noi, nu folosite 15 ani. Unitrele n-au cum sa sune mai bine.

Pentru hip-hop merge si o combina sony de "450 de wati"Posted Image  cu bas din ala de te scoate afara in casa.
Ce atitea statii si boxe.

#38
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postgeo123, on 06 februarie 2016 - 19:55, said:

E greu sa arzi boxe cu putere mare curata.

Putere curata? Aka fara impuritati?Posted Image
Pai nu mai bine-ti vezi tu de dozele tale cu legaturi rasucite?

#39
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pentru hip-hop, unde banuiesc ca basii sunt o componenta importanta pentru tine, barzik, te sfatuiesc sa iei in considerare si-un sistem 2.1, format dintr-o pereche de boxulite active precum Microlab B77 sau Edifier R1280T, ambele pe la 300lei, de noi, "trecute" printr-un subwoofer luat SH, si el tot pe la 300lei si cu asta basta. In mod sigur vei fi mult mai multumit decat cu acele Technics.

Lantul legaturilor e asa: legi subwooferul la sursa prin intermediul intrarilor de nivel mic ale acestuia, apoi legi boxele active la iesirile de nivel mic ale subwooferului, si in acest fel te poti folosi de crossoverul variabil al sub-ului. Singura problema e ca esti limitat la subwooferele care au si iesiri de nivel mic, nu doar intrari, iar acestea nu-s pe toate drumurile. Insa, gasesti, de exemplu asta si asta ar fi doua exemple.

#40
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postvata_pa_batz, on 07 februarie 2016 - 19:12, said:

Putere curata? Aka fara impuritati?Posted Image
Pai nu mai bine-ti vezi tu de dozele tale cu legaturi rasucite?

Nu mai bine iti vezi tu de vata ta de zahar decat sa trollezi aiurea topicul asta fara sa fii util cu nimic discutiei.
Putere mare la THD infim suna mai bine?

Edited by geo123, 07 February 2016 - 21:21.


#41
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 10.02.2011

View Postbarzik, on 07 februarie 2016 - 13:28, said:

Eu vreau sa le folosesc intr-o camera de bloc pentru ascultat HipHop.
Atunci mai bine iti iei niste casti din alea Beats potrivite pentru asa ceva, vinzi boxele si ai terminat balciu. La bloc trebuie sa iei in calcul si varianta ca-ti bat vecinii la usaPosted Image, nu prea merg subwoofere din alea puse direct pe podea ca se aude basu pana la parter. Cu atit mai mult la sisteme din alea PC care-s facute pentru bubuiala.

#42
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 06 februarie 2016 - 21:32, said:

Totusi, omul a pus o problema interesanta. Cat era puterea medie livrata de acel amplificator de 900W, ca imi este greu sa cred ca l-ai atacat cu un semnal sinusoidal de amplitudine constanta?

Insasi arderea difuzorului de inalte, pe care o admiteti, pare sa va contrazica un pic. Intrarea in clipping a unui amplificator de 900 W (sa zicem), va genera 2000 W pe frecvente inalte?

Pai aci e cazus cactus.
Puterea care misca membrana este cea activa, definita ca fiind:
P = U x I x (cosPhi), unde U si I reprezinta valorile efective ale tensiunii si curentului la iesire

Sa presupunem pentru un moment ca injectam un sinus intr-un dif de inalte, astfel incit sa ajungem la limita de clipping, fara insa a o atinge efectiv. Pentru ca problema pusa se refera la limite in sensul matematic, vom impinge valorile, astfel incit sa vedem ce poate iesi la limita maxima teoretica din amplificator. Sa consideram ca exemplu, ca tensiunea sursei s-ar afla din design la 100V virf la virf. Asta inseamna 50V valoarea pozitiva a amplitudinii si -50V valoarea negativa a amplitudinii. Limita de clipping insemna cite un rest de tensiune pe fiecare dintre finali de cel putin 1V la fiecare semialternanta. Pentru ca insa discutam despre limita, vom considera ca sinusul tensiunii chiar atinge valoarea de virf de 50V.
In cazul in care rezistenta difului ar fi spre exemplu 2Ohm (atentie nu impedanta), atunci puterea activa devine:
P = [50V/Radical(2) x 50V/Radical(2)] / 2Ohm = 625W

Presupunem acum, ca limita maxima de 50V este atinsa in cazul unui clipping, ce presupune semnal pur dreptunghiular. In cazul asta valoarea efectiva a tensiunii n-ar mai fi 50V/Radical(2), ci chiar 50V. Intr-o diagrama chestia asta ar arata, ca si cum semnalul dreptunghiular incadreaza sinusul presupus si ambele forme de unda au aceeasi amplitudine de 50V. In cazul semnalului dreptunghiular valoarea efectiva este egala cu amplitudinea, deci 50V.
In cazul asta puterea la iesire devine:
P = 50V x 50V / 2Ohm = 1250W
In realitate asa ceva nu este posibil, deoarece tensiunea pe sursa scade in sarcina. Nici transformatorul nu va livra zecile respective de amperi. Calculele nu trebuie tratate in mod absolut, ci relativ, prin comparatie adica. Ceea ce se observa insa, este ca-n cazul unui semnal sinusoidal distorsionat la maxim, pina cind ar deveni dreptunghiular puterea nu va depasi dublul puterii specificate pentru sinusoida.
Teoretic in cazul celor 900W, puterea maxima la distoriuni nu va depasi deci 1800W.

#43
barzik

barzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 29.03.2007
Nu stiu ce a patit ultimul meu post. O sa incerc sa-l editez.

#44
barzik

barzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 29.03.2007

View PostProtopopeus, on 07 februarie 2016 - 20:00, said:

Pentru hip-hop, unde banuiesc ca basii sunt o componenta importanta pentru tine, barzik, te sfatuiesc sa iei in considerare si-un sistem 2.1, format dintr-o pereche de boxulite active precum Microlab B77 sau Edifier R1280T, ambele pe la 300lei, de noi, "trecute" printr-un subwoofer luat SH, si el tot pe la 300lei si cu asta basta. In mod sigur vei fi mult mai multumit decat cu acele Technics.

Lantul legaturilor e asa: legi subwooferul la sursa prin intermediul intrarilor de nivel mic ale acestuia, apoi legi boxele active la iesirile de nivel mic ale subwooferului, si in acest fel te poti folosi de crossoverul variabil al sub-ului. Singura problema e ca esti limitat la subwooferele care au si iesiri de nivel mic, nu doar intrari, iar acestea nu-s pe toate drumurile. Insa, gasesti, de exemplu asta si asta ar fi doua exemple.

Basii sunt o componenta importanta, dar nu ma mai incanta asa tare basul de la logitech-ul meu. Am impresia ca nu se aud toate sunete. A devenit obositor. O bubuiala care in multe puncte mi se pare exagerata si fara sens. Am ascultat doua boxe Tesla (incinte inchise) pe un amplificator tot de la Tesla de 2x5W (nu cunosc modelul) si se auzeau mult mai bine decat logitechul meu. Erau extraordinar de active pentru doar 5w si sunetul era mult mai plin. Auzeam vocile mai bine, basul chiar daca nu era atat de profund, era mult mai detaliat. Nici nu stiu cum sa explic Posted Image. M-am gandit ca pot scoate ceva similar si din technicsurile mele. Nu ma astept sa fie HiFi sau nu stiu ce calitate impresionanta, dar macar mai bine decat un sistem PC.


View PostMotanu13, on 07 februarie 2016 - 21:26, said:

Atunci mai bine iti iei niste casti din alea Beats potrivite pentru asa ceva, vinzi boxele si ai terminat balciu. La bloc trebuie sa iei in calcul si varianta ca-ti bat vecinii la usaPosted Image, nu prea merg subwoofere din alea puse direct pe podea ca se aude basu pana la parter. Cu atit mai mult la sisteme din alea PC care-s facute pentru bubuiala.

Nu vreau sa deranjez vecinii, dar nici casti nu vreau Posted Image. Vreau sa se auda bine, sa reusesc sa aud cat mai mult din plaja de sunete, nu vreau sa daram tablourile vecinilor. Nici nu stiu ce pot sau nu boxele acestea. Nu am avut ocazia sa le testez pana acum.

Postul 43 trebuie sters, eu nu mi-am dat seama cum sa fac asta.

Edited by barzik, 08 February 2016 - 13:43.


#45
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postbarzik, on 08 februarie 2016 - 13:40, said:



Postul 43 trebuie sters, eu nu mi-am dat seama cum sa fac asta.
Rogi un admin. sau moderator. Doar asa se poate face.

#46
barzik

barzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 29.03.2007

View Postedigee, on 08 februarie 2016 - 15:09, said:

Rogi un admin. sau moderator. Doar asa se poate face.

Multumesc. Se pare ca a disparut intre timp. Multumesc adminului sau moderatorului care a facut asta.
Am atasat si o poza cu boxele Tesla despre care vorbeam mai sus.

Attached Files



#47
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ziceam de Technics ale ca sunt slabe raportat la concurenta pe segmentul ala de produse ,adica boxe de raft entry level de buget mediu/mic. Daca compari insa cu Tesla alea suna ca de la cer la pamant ,asa e diferenta.

Edited by edigee, 08 February 2016 - 15:42.


#48
barzik

barzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 29.03.2007

View Postedigee, on 08 februarie 2016 - 15:41, said:

Ziceam de Technics ale ca sunt slabe raportat la concurenta pe segmentul ala de produse ,adica boxe de raft entry level de buget mediu/mic. Daca compari insa cu Tesla alea suna ca de la cer la pamant ,asa e diferenta.

Sper sa nu am eu urechile "sucite", dar chiar am ramas cu o impresie placuta de la acele boxe Tesla in comparatie cu Logitech 2300 pe care il am eu. Nu ma astept la cine stie ce sunet din Technics-uri, dar sper sa scot din ele un sunet mai bun decat cel din Logitech. Credeti ca e realizabil?

#49
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Sistemele de pc ,dupa cum ai si realizat ,au gauri mari in plaja de frecventa ,adica nu prea au medii in particular. Ai auzit bine ,deci n-ai probleme cu urechile. Incearca boxele alea pe diferite amplificatoare ,pt. ce vrei tu recomand cele Sony de prin anii '90. Au si bas suficient si ceva "punch"

Edited by edigee, 08 February 2016 - 15:51.


#50
barzik

barzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 29.03.2007

View Postedigee, on 08 februarie 2016 - 15:51, said:

Sistemele de pc ,dupa cum ai si realizat ,au gauri mari in plaja de frecventa ,adica nu prea au medii in particular. Ai auzit bine ,deci n-ai probleme cu urechile. Incearca boxele alea pe diferite amplificatoare ,pt. ce vrei tu recomand cele Sony de prin anii '90. Au si bas suficient si ceva "punch"

Pana acum am gasit Amplificator Sony TA-FB 730 R QS, Amplificator Sony STR-DH 500 cu HDMI (dar nu sunt sigur ca vreau ceva cu mai mult de 2 iesiri; in aceeasi categorie mai este si Amplificator Sony STR-DE 497 - acesta l-am gasit cu telecomanda) Sunt diferente de sunet intre un receiver folosit in mod stereo si un amplificator stereo? Diferente pe care o sa le si simt pe boxele mele (care am inteles ca nu sunt cine stie ce)? O alta varianta ar putea sa fie: Amplificator Nikko NA-890. Dar nu am auzit si nu stiu nimic despre firma Nikko. La acesta recunosc ca imi place fata aceea vintage :).

Daca tot am aflat ca nu sunt grozave boxele mele (Technics cs sb 65), vreau cea mai buna varianta pentru ele. Un amplificator care sa ma ajute sa scot ce e mai bun din ele.
Ce pareri aveti? Daca aveti si alte sugestii in comparatie sau nu cu ce am gasit eu, va multumesc anticipat pentru ele.

Edited by barzik, 09 February 2016 - 12:21.


#51
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 10.02.2011

View Postbarzik, on 09 februarie 2016 - 12:18, said:

Sunt diferente de sunet intre un receiver folosit in mod stereo si un amplificator stereo?
Da, cum sa nu. Amplificatoarele stereo au sunetul mai plin, dinamica sporita, distorsiuni mai mici, rezerva de putere mai mare, cam tot ce vrei. Dintre amplificatoarele de mai sus merita luat in calcul Sony TA-FB 730 R QS. Urmatoarele doua de la sony sunt receivere AV. Nu suna nici ele rau, ultimul fiind un model ceva mai vechi pe cand sony inca facea amplificatoare bune, da tot ampliful stereo ar fi mai indicat pentru ce vrei tu, mai ales ca are si traf toroidal.

#52
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Onkyo TX-SV525R ,daca gasesti ,chiar daca e amplituner cu 5.1 suna excelent pe stereo ,exceland cu un bas puternic de detaliat.
http://www.okazii.ro...ale--a128322093

#53
barzik

barzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 29.03.2007

View Postedigee, on 09 februarie 2016 - 15:57, said:

Onkyo TX-SV525R ,daca gasesti ,chiar daca e amplituner cu 5.1 suna excelent pe stereo ,exceland cu un bas puternic de detaliat.
http://www.okazii.ro...ale--a128322093

Multumesc pentru sfat, dar ce am gasit pe olx sau okazii la acest model depasesc 700 lei. Nu intentionez sa trec de 500 lei cu bugetul pentru ca nu cred ca merita boxele o investitie mai mare. Mai ales ca voi nu le-ati "laudat" foarte tare Posted Image . Sunt sigur ca nu o sa am nevoie de 5.1, singurul motiv pentru care am luat in calcul asa ceva a fost pretul si speranta mea ca o sa le pot folosi in mod stereo cu acelas rezultat ca la orice amplificator stereo. Am inteles de la Motan ca sunt diferente intre un amplificator si un receiver multicanal (chiar si folosit in mod stereo) si inteleg intr-o anumita masura de ce. Pana la noi variabile, raman la ideea de amplificator stereo Posted Image .

Nu inteleg la ce se refera cele "4 iesiri" la Amplificator Sony TA-FB 730 R QS. Sunt 4 etaje finale in el? Este un dublu stereo? Posted Image
Nu spuneti nimic legat de Amplificator Nikko NA-890 Posted Image arata asa bine....

#54
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postbarzik, on 09 februarie 2016 - 16:57, said:

Nu  inteleg la ce se refera cele "4 iesiri" la Amplificator Sony TA-FB 730 R QS. Sunt 4 etaje finale in el? Este un dublu stereo? Posted Image
Majoritatea amplificatoarelor stereo au doua perechi de iesiri pt. boxe. Nu e niciun dublu stereo.
La Onkyo ala ma refeream ca poate fi folosit cu succes in modul stereo. Au asa l-am folosit ani de zile. Sunt si foarte fiabile modelele alea.
Motanul cand se referea la diferente(pe buna dreptate) lua in calcul receiverele moderne multicanal ,nu vechile amplitunere. Sunt cu totul altceva.

Edited by edigee, 09 February 2016 - 17:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate