Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Sfat achizitionare amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
cartdi

cartdi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.11.2014
salut,
ma puteti ajuta cu o parere in privinta achizitionarii unor boxe de podea, oscilez intre Magnat monitor supreme 2002 si proson event 10 sau alte boxe cu difuzoare de min 20 in jur de 1600 ron?
Ca amplificator detin un Sony 5x80 din 2005.
Astept pareri de la posesori sau de la cei care au ascultat aceste boxe.

#20
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

 Motanu13, on 05 februarie 2016 - 19:41, said:

Adica ? Am spus ca impedanta boxelor trebuie sa fie egala cu a amplifului si ca in unele situatii mai poti pune si boxe de 6 ohmi la amplif de 4 ohmi fara sa arzi nimic daca le folosesti pe perioade mai scurte si la volume mici. Nu si invers, cand impedanta de iesire a amplifului e mai mare decit a boxelor. Chestia asta depinde practic si de putere, cu amplifuri mici de combina te mai poti juca fara sa arzi nimic, nu si cu amplificatoare de putere. Oricum impedantele trebuie respectate, asta am si zis de la inceput si nu vad ce-ai inteles

Ce vezi tu menţionat la bornele amplificatorului este impedanta minimă recomandată, adică, în cazul unui amplificator unde producătorul menţionează ''4 ohmi MIN'' este chiar foarte recomandat să folosim boxe cu o impedanță mai mare ( 6 sau 8, ca boxe de 16 Ohmi nu am mai văzut ) şi exclude boxele cu o impedanta mai mică de 4 ohmi, evident.

#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 cartdi, on 05 februarie 2016 - 20:41, said:

salut,
ma puteti ajuta cu o parere in privinta achizitionarii unor boxe de podea, oscilez intre Magnat monitor supreme 2002 si proson event 10 sau alte boxe cu difuzoare de min 20 in jur de 1600 ron?
Ca amplificator detin un Sony 5x80 din 2005.
Astept pareri de la posesori sau de la cei care au ascultat aceste boxe.
In ziua de azi nu mai are asa mare importanta diametrul ala pomenit de tine. S-a ajuns la tehnologia  cu care se pot reproduce frecvente foarte joase cu difuzoare relativ mici ,ba chiar cu un atac/punch mai bun decat o faceau vechile "ligheane" de 30 cm ,ce dadeau acel bas lenes si pufos.
Mergi pe Magnat ,sunt ultratestate.
Cam ce putere poate sa conduca amplitunerul ala Sony in modul stereo?

Edited by edigee, 05 February 2016 - 21:10.


#22
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 17.03.2009

 edigee, on 05 februarie 2016 - 20:28, said:

@stancosty
Ia si pune mana si studiaza temeinic fenomenul ,nu arunca citate luate de pe net cum iti cade tie.
Cum ti s-a zis e taman pe dos. Boxele se ard foarte rar de la amplificatoare ce depasesc puterea suportata de boxe. De cele mai multe ori se ard cu amplificatoare de putere insuficienta ,prost lucrate(fara protectie la clipping) dezvoltand fenomenul de clipping(distorsiuni armonice severe) ,fenomen ce e mortal pt. boxe. Stiu ca o logica de necunoscator iti spune ca ai dreptate ,dar crede-ne(suntem macar 4 care am zis-o) .nu e deloc cum zici.
@initiator:
Mai bine scapi cat mai repede de acele boxe ,daca poti. Sunt extrem de slabe! Le-am avut si eu ,luate cu fala de la reprezentanta in anii '90 dupa ce dadusem o pereche de Unitre de 75W. Mare greseala facusem!

Măcar ai citit acele „citate”, cum le zici?
Cred că cel care trebuie să studieze temeinic ești tu ...
Conform logicii voastre, a celor care „suntem macar 4 care am zis-o”, puteți conecta o pereche de căști de telefon la o stație de 1000 W și să o dați la maxim, că nu se întâmplă nimic... Posted Image

#23
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Motanu13, on 05 februarie 2016 - 18:02, said:

Cu puterea e altceva. De multe ori e chiar sanatos pentru boxe ca puterea amplificatorului sa fie mai mare decit cea suportata de boxe, ca amplificatoarele care au putere mai mare conduc mai bine boxele si cu mai putine distorsiuni.

De ani de zile ma chinui sa pricep, ce-nseamna sa "conduci" boxe. Inteleg sa conduci masina, sau sa conduci niste oameni....da sa conduci boxe???
Am asa o banuiala, la ce-ar putea sa se refere expresia. O fi vorba spre exemplu de "condusu boxelor" pe scari in sus, in jos, din nou in sus si iar in jos...si tot asa. Sub forma de sport, ori la o mutare evident, pentru ca altminteri benevol si fara alt scop nu prea vad rostu. In plus, io cel putin, daca ma uit la aspectu martial ca de dulapuri, ma ia cu fiori, sa m-apuc sa trag la circa.
Spuneti, voi ce parere aveti de-asa un supliciu?  Posted Image

#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 stancosty, on 06 februarie 2016 - 09:46, said:

Măcar ai citit acele „citate”, cum le zici?
Cred că cel care trebuie să studieze temeinic ești tu ...
Conform logicii voastre, a celor care „suntem macar 4 care am zis-o”, puteți conecta o pereche de căști de telefon la o stație de 1000 W și să o dați la maxim, că nu se întâmplă nimic... Posted Image
Vezi daca nu cunosti.
Statia aia de 1000 W are sigur si iesire de casti ,nu ?Posted Image

Succes la ars twetere cu amplificatoare de putere mica! Si mai usor cu pianul "pă" scari.....Cand o sa cresti mare o sa intelegi.

Edited by edigee, 06 February 2016 - 13:50.


#25
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Dupa sfaturi precum cele din acest topic, sa vedeti concurs de scarpinat in cap pe cate unii care pun cate-o pereche de Magnat-uri, foarte dotate si capabile sa-nghita sute de Watti, la cate-un amplificator de 2 x 30W, cand, dupa primul bairam de-o noapte-ntreaga, se trezesc dimineata, dupa betie, ca au niste tweetere arse.

Pai cum dom'le, cand "statia" poate doar 30W iar boxele 200W, cum draci d'amiaza le-a ars ?!!!

Respectivii sa merga frumos la stancosty, sa le explice el care-a fost problema...

Prin bugetele astea de bugetar roman, n-ai cum naiba sa gasesti amplificatoare mai puternice decat sunt capabile sa-nghita chiar si ale mai ieftine boxe de pe piata. Si, cum intalnesti la tot pasul boxe arse, toate acele boxe n-au fost arse de la prea multa putere, de fapt, nu stiu daca exista cazuri de boxe arse de la prea multa putere, oricum eu nu cunosc, n-am auzit. In schimb, boxe arse de cate-un amplificator incapabil sa satisfaca pofta de decibeli a unor petrecareti care vor sa reproduca atmosfera de club acasa, gasesti frecvent.

#26
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
E greu sa arzi boxe cu putere mare curata.Trebuie sa sari calul mult ca sa reusesti si in majoritatea cazurilor cedeaza mecanic; nu se ard(se duc naibii suspensiile si cedeaza firele leonice sau bate cilindrul bobinei in capac, se ciufuleste/descentreaza bobina, freaca si pa) iar asta se intampla in boxele fara protectii.Majoritatea din PA au protectii la overload (intra in circuit niste rezistente de limitare a curentului  tip filament  care se aprind de se vede lumina in boxa)
FX20 sunt cotate la 600W putere continua.Eu am abuzat intentionat 8 bucati FX20 cu un Monstru de Crest10001(cate 4 pe canal) si le-am forjat pana la limita de clip(piscau foarte putin ledurile de clip) si nu s-a plans niciunul de cei 900W putere continua.
Si cand spun ca le-am abuzat pai le-am abuzat ca am dat numai cu teste de bass in regim sustinut de se zguduia pamantul sub picioare.
Eu prefer pe cat se poate putere dubla la amplificare si ma duc in -3db  cu semnalul.Un headroom de 3db e ideal in sonorizari profesionale.

Edited by geo123, 06 February 2016 - 20:04.


#27
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 17.03.2009

 Protopopeus, on 06 februarie 2016 - 16:12, said:

Dupa sfaturi precum cele din acest topic, sa vedeti concurs de scarpinat in cap pe cate unii care pun cate-o pereche de Magnat-uri, foarte dotate si capabile sa-nghita sute de Watti, la cate-un amplificator de 2 x 30W, cand, dupa primul bairam de-o noapte-ntreaga, se trezesc dimineata, dupa betie, ca au niste tweetere arse.

Pai cum dom'le, cand "statia" poate doar 30W iar boxele 200W, cum draci d'amiaza le-a ars ?!!!

Respectivii sa merga frumos la stancosty, sa le explice el care-a fost problema...

Prin bugetele astea de bugetar roman, n-ai cum naiba sa gasesti amplificatoare mai puternice decat sunt capabile sa-nghita chiar si ale mai ieftine boxe de pe piata. Si, cum intalnesti la tot pasul boxe arse, toate acele boxe n-au fost arse de la prea multa putere, de fapt, nu stiu daca exista cazuri de boxe arse de la prea multa putere, oricum eu nu cunosc, n-am auzit. In schimb, boxe arse de cate-un amplificator incapabil sa satisfaca pofta de decibeli a unor petrecareti care vor sa reproduca atmosfera de club acasa, gasesti frecvent.

Păi chestia cu decibelii tot de putere se leagă ... dar poate e prea complicat pentru tine. Posted Image
======
Ca să închei discuția, că devine plictisitoare ...
Problema adaptării difuzoarelor la amplificator (sau invers) este mai complicată decât cred unii de pe aici. Asta pentru că astfel de sisteme funcționează la curenți variabili, iar stările tranzitorii de durată scurtă pot pemite depășirea puterii admise pentru difuzoare. Pe de altă parte, însăși definirea puterii în regim variabil aleator este o chestiune delicată.
Evident, dacă amplificatorul ar debita curent continuu, lucrurile ar fi simple. Difuzorul ar trebui să aibă o putere egală sau mai mare cu cea debitată de sursă. Altfel, s-ar întâmpla ca atunci când faci să treacă un curent de 1 A printr-o rezistență de 1 ohm din aceea la 0,5 W. Rezistența începe să se înnegrească și, mai devreme, sau mai târziu, se arde.
La curenți variabili aleator, cum este cazul curenților rezultați din conversia sunetelor în semnale electrice, lucrurile nu se petrec chiar așa, tocmai pentru că, dacă puterea instantanee a pulsului depășește puterea difuzorului, dar durata pulsului este mică, difuzorul va rezista și nu se va arde.
Aici fac o paranteză, pentru a preciza că „arderea” difuzorului constă, de regulă, în întreruperea circuitului electric (bobină) al acestuia. Mai pot interveni și alte defecte, pe partea mecanică, cum ar fi descentrarea bobinei, ruperea membranei, sau alte defecte, în cazul difuzoarelor cu alte principii de funcționare (piezoelectric, electrostatic).
Revenind la ideea principală, rezultă că, în cazul unor astfel de sisteme ce funcționează la curenți variabili aleator, este posibilă funcționarea fără o adaptare de putere, mai exact, această adaptare poate fi aproximativă.
Problema este că, așa cum difuzorul poate rezista la un semnal de putere mai mare, dar de scurtă durată, la fel de bine el se poate arde la un semnal de putere ceva mai mică, dar cu acțiune mai de durată. Nu putem prevedea însă dacă și când se va întâmpla asta, tocmai pentru că semnalele au o variație aleatoare.
De aceea, este necesar să se ia măsuri de precauție, prin respectarea condiției din linkurile pe care le-am pus la postarea anterioară.
Oricum, fiecare face cum crede, distracția e pe cheltuială proprie ... Posted Image

Edited by stancosty, 06 February 2016 - 20:08.


#28
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Citeste o carte de ingineria sunetului sau discuta cu un sunetist bun.
Invata ce e ala un Headroom, ce e CLIP-ul/THD-ul, cu ce se mananca Dinamica sunetului  si puterea continua Vs peak.Ar fi bine sa stii si putina electronica ca sa intelegi cum se comporta filtrele pasive din boxe la componenta DC si de ce se duc naibii difuzoarele incepand cu inaltele.

Edited by geo123, 06 February 2016 - 20:26.


#29
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,810
  • Înscris: 04.10.2014
Totusi, omul a pus o problema interesanta. Cat era puterea medie livrata de acel amplificator de 900W, ca imi este greu sa cred ca l-ai atacat cu un semnal sinusoidal de amplitudine constanta?

Insasi arderea difuzorului de inalte, pe care o admiteti, pare sa va contrazica un pic. Intrarea in clipping a unui amplificator de 900 W (sa zicem), va genera 2000 W pe frecvente inalte?

#30
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pai acele Dynacorduri pot fi supuse continuu si unei puteri de 1200W, dupa cum spune chiar producatorul, ca au management de control al temperaturii bobinei si probabil si suspensiile sunt capabile sa faca fata impulsurilor atunci cand semnalul vine trunchiat, ajungand la un SPL maxim de 132db, plecand de la 101.

Apoi, de ce e nevoie de 2000W pentru niste tweetere (asta la modul general, nu-i cazul exemplului dat de geo123, ca acele FX20 sunt subwoofere, deci n-au tweetere) ?!
Ca doar tweeterele prelucreaza o mica parte din puterea totala care ajunge la acea boxa, deci e nevoie ca acel raport sa se modifice si la tweeter sa ajunga mai multa energie, ceea ce se-ntampla in timpul clippingului, care-i bogat in armonici, adica redate de tweeter. Ca doar de-asta primele care se ard sunt tweeterele, atunci cand apare clippingul...

In alta ordine de idei, ce scapa unii din vedere atunci cand altii recomanda ca puterea amplificatorului sa fie mai mare decat cea a boxelor este faptul ca ideea nu e ca acel amplificator sa fie dat la maxim (si sa arda difuzoarele termic) ci sa ai posibilitatea sa scoti maximul din boxele pe care le ai, cu un semnal cat mai curat, ca, pana la urma, in jurul boxelor se-nvarte tot sistemul audio.

#31
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 Protopopeus, on 07 februarie 2016 - 11:18, said:

ce scapa unii din vedere atunci cand altii recomanda ca puterea amplificatorului sa fie mai mare decat cea a boxelor este faptul ca ideea nu e ca acel amplificator sa fie dat la maxim (si sa arda difuzoarele termic)

Exact - daca ai o pereche de boxe cotate la 100 W ( si cu un SPL decent ) si un amplificator cu putere egala sau mai mare, totul intr-o sufragerie, este greu de crezut ca timpanele proprii te vor lasa sa dai volumul la maxim, astfel incat sa arzi difuzoarele prin excesul de putere pe care-l livreaza amplificatorul ( utilizare casnica, nu teste facute din rautate, cu doape de urechi sau la betie )

 geo123, on 06 februarie 2016 - 19:55, said:

E greu sa arzi boxe cu putere mare curata.Trebuie sa sari calul mult ca sa reusesti si in majoritatea cazurilor cedeaza mecanic; nu se ard(se duc naibii suspensiile si cedeaza firele leonice sau bate cilindrul bobinei in capac, se ciufuleste/descentreaza bobina, freaca si pa)

+1

#32
barzik

barzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 29.03.2007

 edigee, on 05 februarie 2016 - 20:28, said:

@initiator:
Mai bine scapi cat mai repede de acele boxe ,daca poti. Sunt extrem de slabe! Le-am avut si eu ,luate cu fala de la reprezentanta in anii '90 dupa ce dadusem o pereche de Unitre de 75W. Mare greseala facusem!

Ce inseamna "sunt extrem de slabe"? Cateva argumente? Eu vreau sa le folosesc intr-o camera de bloc pentru ascultat HipHop. Nu vreau petreceri cu ele. Intrebarea este pentru toata lumea: Extrem de slabe? De ce?

 Protopopeus, on 07 februarie 2016 - 11:18, said:

In alta ordine de idei, ce scapa unii din vedere atunci cand altii recomanda ca puterea amplificatorului sa fie mai mare decat cea a boxelor este faptul ca ideea nu e ca acel amplificator sa fie dat la maxim (si sa arda difuzoarele termic) ci sa ai posibilitatea sa scoti maximul din boxele pe care le ai, cu un semnal cat mai curat, ca, pana la urma, in jurul boxelor se-nvarte tot sistemul audio.

Foarte frumos explicat de Protopopeus
Pana unde a ajuns discutia...Am cerut un sfat legat de achizitionarea unui amplificator sh in buget maxim 500RON pentru 2 boxe Technics. Nu am cerut sfaturi legate de conectarea boxelor sau puterea amplificatorului (se intelege, dat fiind boxele). Am intrebat simplu, ce diferente de sunet sesizati voi intre ele si ce impact ar avea aceste diferente pe boxele mele?

 Motanu13, on 05 februarie 2016 - 18:02, said:

Depinde la ce vrei sa le folosesti. Pentru bas si petreceri la volume mari ar fi mai bune sony, pioneer, denon, iar pentru auditii marantz, yamaha, kenwood. Sau technics-urile vechi doar daca le folosesti impreuna cu un egalizator, fara egalizator nu-ti lua technics ca marca technics are nevoie de corectii din egalizator.

Nu-i mic deloc, depinde de unde sau de la cine cumperi. Cu putin noroc cu 100 de euro gasesti si amplificatoare cap de serie. E adevarat, mai putin pe okazii.



Un raspuns foarte bun. De aici inteleg ca sony, pioneer, denon sunt in stare sa faca galagie mare, cu bas dar nu sunt extraordinare pentru ascultat muzica la un nivel decent. Iar marantz, yamaha, kenwood probabil au sunet mai cald daca sunt recomandate pentru auditii. Din cate posturi am citit pe aceste forumuri am inteles ca la Yamaha in general se simte o lipsa in plaja de sunete joase. Cat de adevarat este, nu stiu. Despre kenwood nu am auzit mare lucru ca sa-mi pot forma o idee.

#33
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 10.02.2011

 barzik, on 07 februarie 2016 - 13:28, said:

Un raspuns foarte bun. De aici inteleg ca sony, pioneer, denon sunt in stare sa faca galagie mare, cu bas dar nu sunt extraordinare pentru ascultat muzica la un nivel decent. Iar marantz, yamaha, kenwood probabil au sunet mai cald daca sunt recomandate pentru auditii. Din cate posturi am citit pe aceste forumuri am inteles ca la Yamaha in general se simte o lipsa in plaja de sunete joase. Cat de adevarat este, nu stiu. Despre kenwood nu am auzit mare lucru ca sa-mi pot forma o idee.
Stai un pic, nu trebuie interpretat asa ca daca unele amplificatoare sunt mai bune la bas si petreceri sunt doar pentru galagie si nu-s atit de bune si pentru ascultat muzica la un nivel decent. Depinde ce model de aparat iti cumperi, ce boxe ai, ce muzica asculti si cum vrei sa sune. Iar denon e chiar o marca foarte buna, eu la modelele mai mari as merge de exemplu pe denon sau pioneer inainte de yamaha, marantz sau kenwood. Bine, la modelele cap de serie as merge tot pe yamahaPosted Image.

 barzik, on 07 februarie 2016 - 13:28, said:

Eu vreau sa le folosesc intr-o camera de bloc pentru ascultat HipHop.
Atunci nu-ti lua yamaha sau kenwood. Ia-ti onkyo ca coboara bine la joase. Ar merge si un harman kardon sau sony pt bas, da nu au inaltele asa accentuate ca onkyo care e foarte bun si la muzica electronica. Poate ca si un logitech mai scump ar fi bun.Posted Image

#34
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Vazusem mai zilele trecute pe audioweb.ro un NAD C325 la vreo 600lei, nu-i nici model vechi, nu cred ca a auzit cineva de probleme de fiabilitate, cred ca-i o varianta cat se poate de buna, de luat in seama.
Mai vazusem si-un Denon PMA 1060 dar nu mai stiu pretul...
Sigur mai gasesti pe undeva si Harman Kardon 6650r, tot pe la vreo 600lei ar trebui sa fie, sau Sony 590ES, tot pe la acelasi pret, si sigur gasesti multe modele de Onkyo Integra.

Oricum, audioweb.ro si power-zone.ro reprezinta doua locuri unde poti gasi o varietate larga de produse SH.

In alta ordine de idei, eu unul gasesc ca esti prea curajos sa asculti hip-hop pe acele boxe. Tinand cont ca-s facute acu' vreo 25 de ani, mi-e sa nu se dezmembreze subit wooferele alea daca te superi cat de putin pe butonul de volum.

Edited by Protopopeus, 07 February 2016 - 14:18.


#35
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu s-a inteles bine Fx20 au 600w putere continua si 1200W peak.
Crest10001 e capabil sa livreze 2x3500w putere continua([email protected]) in 2ohmi.
Asta se traduce prin cca. 900w putere continua disipata pe fiecare sub in parte.
Am vrut doar sa scot in evidenta ca am sarit calul si s-au comportat ok.
Curentul continu distruge si subwoofere pentru ca se supraincalzeste bobina.
Si cum a zis si colegu ideea nu este sa sari calul ci sa poti asigura un headroom care te ajuta sa scoti maximul din boxe fara a injecta distorsiuni si a risca arderea boxelor.

Edited by geo123, 07 February 2016 - 15:51.


#36
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 barzik, on 07 februarie 2016 - 13:28, said:

Ce inseamna "sunt extrem de slabe"? Cateva argumente? Eu vreau sa le folosesc intr-o camera de bloc pentru ascultat HipHop. Nu vreau petreceri cu ele. Intrebarea este pentru toata lumea: Extrem de slabe? De ce?
Foarte simplu: Suna prost. Basul e debil ,sunt greu de pozitionat datorita gaurii de bas reflex din spate ,medii si inalte amestecate ,in "buna traditie" a sunetului Technics din acea perioada. Cel mai bun test e sa compari acele boxe cu produse similare din aceiasi clasa de la la alte fireme ,si o sa tragi concluzia singur. Daca spun ca si vechiturile alea de Unitre erau la ani lumina ca sunet.....
Sunt perfect inadecvate pt. hip-hop.
Edit : ca sa fii cumva linistit ,nu sunt cele mai proaste boxe facute de Technics ,au avut modele chiar si mai slabe(seriile anterioare cu ligheane de bas mari ce aveau o rama ochiasa metalica-gen aluminiu pe circumferinta)

Edited by edigee, 07 February 2016 - 16:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate