Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Samsung retrage modelele low/mid-end de pe piata din Romania. [Zvon]

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Pai atunci de ce nu 3,5" in loc de 4,6? Sau si mai bine, de ce nu 2"?
Eu stau foarte bine cu telefon de 5" in buzunar si nu stau sa ma gandesc toata ziua la dimensiune. Am avut si de 5,7" si statea fara probleme in buzunar la pantaloni.

#38
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
La mine sta portofelul, cheile si maruntul in buzunare.
Telefonul nu sta deloc acolo.
Sta in toc de curea, orizontal fronto-lateral pana la 110mm si vertical de sold pana la maxim absolut 127mm (130 cu silicon).

Edited by loock, 01 February 2016 - 20:58.


#39
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009
Daca ar fi note 5 oficial in Europa as renunta rapid la galaxy s6 in favoarea lui adica ma refer la marimea ecranului.

Si tot asa m-as descurca la tastatul pe telefon. Nu la volan binenteles, cum fac altii si reclama marimea ecranului.

#40
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
exista edge+

#41
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Vezi ca Samsung a scos tableta si de 18".
Chit ca din caza ramei, si cele de 12" par cam mari...

Cu alea de 5-6" arati de parca n-ai bani de tableta, laptop, PC si TV...

Edited by loock, 01 February 2016 - 21:02.


#42
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006

View PostParanoir, on 01 februarie 2016 - 20:54, said:

Pai atunci de ce nu 3,5" in loc de 4,6? Sau si mai bine, de ce nu 2"?
Eu stau foarte bine cu telefon de 5" in buzunar si nu stau sa ma gandesc toata ziua la dimensiune. Am avut si de 5,7" si statea fara probleme in buzunar la pantaloni.

Din acelasi motiv pt. care n-as mai lua TV mai mic de 42-43", si gasesc deja 40" nejustificat de mic de cativa ani.

Dincolo de limita dimensiunii carcasei, limita ecranului este determinata de abilitatea de a rabate policele pe diagonala ecranului, intre call in coltul stanga-jos si setarile din coltul dreapta-sus.
Daca interfata permite mutarea butonului de call putin mai sus, atunci accept si ecran de 5", pastrand insa conditia de nu trece carcasa sub nici o forma de 127mm - care si asa este exagerat de mare.

Apropo, si in 2013 cand am luat TV Sony de 42", l-am luat cu rama neagra subtire de 7 mm...

Edited by loock, 01 February 2016 - 21:38.


#43
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View Postloock, on 01 februarie 2016 - 20:18, said:


Este ridicol ce se intampla.
Deja din 2015 sunt modele de 5,5" denumite compact sau mini...- absurd de mari pt un telefon, si penibil de mici pt. o tableta.
Nu e ridicol deloc, mie imi plac telefoanele cu ecran de minim 5 inci. Iti iei telefon cu ecran mare ca sa-l folosesti si la navigare pe net, nu doar sa stai la palavre cu cineva. Daca iei unul cu ecran mic, stai si te chiorasti de cate ori citesti ceva, lucru care nu-mi place.

#44
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Este insignifianta diferenta la citit intre 4,6 si 5".
Eu setez marimea fontului pe maxim si il las asa definitiv.
Oricum nu citesc full page pe un ecran mai mic de 17" pus vertical...
In general nici la PC nu citesc text full page, ci fac scroll pt. ca e orientat orizontal...

Edited by loock, 01 February 2016 - 22:23.


#45
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostParanoir, on 01 februarie 2016 - 20:12, said:

Daca imi place un ecran mai mare, imi place pentru ca e mai buna experienta pe un display mai generos, in niciun caz nu e motiv de epatare.
Dar vad ca nu scapam de aceleasi clisee vechi si fumate.
Extramorocar !
Si daca mie imi place un display mai mic (4'', 4.5' maxim 4.7'') inseamna ca sunt fraier in fata ta ? sau cum ?!

De asta nu exista telefoane inteligente cu display-uri de 4'', 4.5' si 4.7' performante !
Din cauza ca sunt prea multi oameni care vor sa aiba o experienta cat mai frumoasa pe facebook si le trebuiesc display-uri cat mai generoase, chiar daca nu vor sa epateze  Posted Image

#46
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Voi nu ati inteles ca treaba asta tine de gusturi si ca fiecare alege ce ii place.
Era vorba de colegul loock care ne prezinta niste dimensiuni stricte care sunt maximele acceptate, ca si cand ar fi valabil pentru toata lumea.
Nu e vorba de facebook, e vorba de tot ce fac cu telefonul, pentru mine si multi altii un ecran mai mare imi ofera o experienta mai placuta. Si chiar ma descurc excelent cu ecran de 5 inch, mi se pare foarte comod. Ma descurcam destul de bine si cu 5.7, totusi prefer un pic mai mic, 5"-5,5".
Am "butonat" si telefon cu ecran de 4,7 si sincer, desi e ok, e un pic cam mic pentru gusturile mele.
Dar na, daca lumea nu are aceleasi preferinte ca si voi inseamna ca incearca sa epateze.

#47
maxander

maxander

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 26.12.2013
Ar fi foarte buna strategia... ar depasi apple, asa ar obliga lumea sa cumpere doar high-end-uri.

#48
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View Posttom_1133, on 01 februarie 2016 - 22:42, said:

Extramorocar !
Si daca mie imi place un display mai mic (4'', 4.5' maxim 4.7'') inseamna ca sunt fraier in fata ta ? sau cum ?!

De asta nu exista telefoane inteligente cu display-uri de 4'', 4.5' si 4.7' performante !
Din cauza ca sunt prea multi oameni care vor sa aiba o experienta cat mai frumoasa pe facebook si le trebuiesc display-uri cat mai generoase, chiar daca nu vor sa epateze  Posted Image
Ce ai alege ?

#49
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006

View Postkiario, on 02 februarie 2016 - 05:48, said:

Ce ai alege ?

Am sa raspund mai intai eu.

Nu as alege nici una din variante, nici gratis, si nici platit.

Apare deja inca o problema suplimentara la un ecran mare, dincolo de inaltimea carcasei care nu mai este compacta peste 127mm peste care pui si carcasa suplimentara de silicon pana la 130mm, la ecrane peste 4,7", chiar aproape fara rama stanga dreapta, deja incepe si latimea sa fie prea mare.
Sharp aquos cu ecran de 5" are 131 x 67mm. ( in loc de +/- 139-145 x 72-74 cat au majoritatea)
Cu o rama susbtire si jos, inaltimea ar putea sa ajunga si sub 127, insa latimea nu ar putea sa mai scada...
Chiar si cu bezel absolut 0 in lateral, sa zicem ca ramane in 65mm latime care este deja aproape peste limita acceptabilului, mai ales ca vreau si carcasa de silicon peste....
Dar la 5,2" deja nu mai poate nici macar cu bezel absolut 0 sa ramana in 65mm latime.
Cu ecran de 5,2", Sharp a facut de 135 x 72mm, deci cu 7mm latime peste maxim cat consider deja exagerat.

Repet din nou, vreau mai mic de 127 x 65mm. ( mai mic de 130 x 67 cu supracarcasa de silicon - dimensiune pe care o gasesc deja foarte nesimtita si iritant de mare )

Edited by loock, 02 February 2016 - 23:14.


#50
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Mie husele pe telefoane mi se par o prostie, e ca si cum ai pune huse pe cauciucuri, sa nu se uzeze...

#51
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt antisoc, si avand in vedere ca fara ele se fac praf telefoanele cand se lovesc, este o prostie sa nu le pui...
Sunt multi care nu pun, si multi care pun, poti sa o consideri o alegere subiectiva vis-a-vis de protectie - care e totusi o chestune obiectiva...

Edited by loock, 02 February 2016 - 23:29.


#52
Nick_White

Nick_White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 16.10.2004

View Posttiestodj20, on 01 februarie 2016 - 21:51, said:

Nu e ridicol deloc, mie imi plac telefoanele cu ecran de minim 5 inci. Iti iei telefon cu ecran mare ca sa-l folosesti si la navigare pe net, nu doar sa stai la palavre cu cineva. Daca iei unul cu ecran mic, stai si te chiorasti de cate ori citesti ceva, lucru care nu-mi place.

E ridicol ca, daca vrei sa-ti iei telefon compact (ceva gen dimensiunile date de loock), trebuie sa alegi din 10 modele, toate cu 512 MB RAM, Android 4.2.2 (din 2012!), ecran TN de nu vezi nimic daca nu te uiti perpendicular, fara autofocus si flash la camera, "4" GB spatiu care de fapt e 1 GB din care jumate ocupat de bloatware etc.
E ridicol ca nu ai optiuni. Eu daca vreau un telefon compact acum, indiferent de pret, trebuie sa cumpar un model vechi de peste 2.5 ani (S4 mini)...

E de inteles ca pe un ecran mai mare vezi mai bine filme etc., dar mainile omului nu au evoluat odata cu cresterea dimensiunii telefoanelor :)
Am avut de 2 ori cate un S4 (136 x 70 mm, aproape toate telefoanele noi depasesc lejer pana si dimensiunea asta, chiar la aceeasi diagonala!) si abia il manevram fara sa am senzatia ca il scap, nu-l puteam scoate din buzunar din sezut (nu, nu purtam blugi "slim") etc. Da, vedeam mai bine pt. ca ecranul era mai mare, dar dupa aceeasi logica, o tableta de 7 sau 10 inch ar fi fost si mai buna, nu? Dar ajungem la problema portabilitatii si a dimensiunii (relativ fixe) a mainilor. Poate ca pt. unii, 5.5 - 5.7 inch e portabil si manevrabil, dar nu pentru toti (nu toti scot telefonul cand se aseaza undeva, nu toti poarta poseta etc.). Iar toti ceilalti pt. care nu e portabil, nu folosesc smartphone-ul doar pt. vorbit (apropo, petardele compacte mentionate mai sus esueaza lamentabil si la asta pt. ca ai lag la apeluri, se blocheaza din cauza lipsei RAM etc.).

#53
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 13.01.2007
Cine spune ca trebuie sa iei ceva cu 4.2.2 ?
Luati fratilor un Z5 Mini sau Lumia 435 si lasati-ne pe noi astia carora ne place de le 5 inch in sus sa ne luam de la 5 inch in sus !
De 2 pagini numai asta discutati si nu despre retragerea sau nu a telefoanelor low/mid Samsung.

#54
Nick_White

Nick_White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 16.10.2004

View PostEstel, on 03 februarie 2016 - 13:04, said:

Cine spune ca trebuie sa iei ceva cu 4.2.2 ?
Enumera macar doua modele compacte (de ex., ecran 4 - 4.3 inch) care sa aiba versiune nu mai veche de ultimul an (5.1, 6.0) si, bineinteles, care sa le poti cumpara acum.

View PostEstel, on 03 februarie 2016 - 13:04, said:

Luati fratilor un Z5 Mini sau Lumia 435

Z5 "Mini" (de fapt e Compact) nu e chiar asa de mini, mai ales cu forma lui colturoasa si ne-ergonomica e echivalent a ceva mult mai mare. Chiar si S4 se simtea mai compact.
Lumia 435 e cu Windows (da, e dezavantaj mare), are aceeasi problema cu colturile, si are unele specificatii absolut penibile (camera de 2 megapixeli (nu am uitat o cifra), am avut asa ceva pe telefon acum 10 ani!).

View PostEstel, on 03 februarie 2016 - 13:04, said:

si lasati-ne pe noi astia carora ne place de le 5 inch in sus sa ne luam de la 5 inch in sus !
"Nu tuturor ne place Coca-Cola, unii am prefera Pepsi, deci ar trebui sa putem cumpara si Pepsi."
vs
"Nu tuturor ne place Coca-Cola, unii am prefera Pepsi, deci ar trebui interzisa Coca-Cola si comercializat doar Pepsi."

Edited by Nick_White, 03 February 2016 - 16:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate