Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Friptura de vita - Cum alegem carnea

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
1280 replies to this topic

#361
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
pai aici gresesti. nu se testeaza cu degetul. daca tu poti apropia mana de friptura si sa o impingi cu degetul, inseamna ca ai gratarul prea rece.
temeperatura potrivita pt friptura de vita si vb de grosime 3cm+, nu trebuie sa te lase sa apropii mana de gratar la 5cm pt 2 secunde.
se testeaza carnea cu clestele. cu ala o impungi, impingi, pipai si vezi cata e de facuta.

incearca si cu un capac mare deasupra. borbeste cu cineva sa'ti faca niste capace inalte din tabla. sau cauta un gratar cu capac.

#362
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Una e sa tii mana direct deasupra gratarului si alta e sa ai o halca de carne intre carbuni si mana :). Se poate testa foarte bine cu degetul chiar si la 400 grade

#363
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
uite am sa incerc, dar eu nu am reusit sa apropii niciodata mana de gratar. cu toata halca aia de carne, nu ma pot apropia. am o pereche de clesti mici pe care nu'i pot folosi la friptura de vita. si tin gratarul la cel putin 250, de regula il duc pe la 300

#364
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Merge, ca doar nu ții mâna nu stiu cât :). Doar pipăi carnea pentru o secunda ;). Try it.

#365
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
pai da, ca apasarea carnii cred ca nici nu dureaza o secunda deasupra gratarului, nu mi-am pus niciodata problema ca ma ard carbunii.
mai degraba m-am mai fript fiindca, neatent fiind ca tocmai am intors friptura, am impuns-o cu degetul fix cand era fierbinte si sfaraind, ca statuse cu fata la carbuni.
altfel, nu prea mi-e frica de carbuni.

#366
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Multi ani in urma am lucrat intr'un restaurant unde carnea fripta era baza. Niciodata nu am atins carnea cu mana. Nu era chestie de igiena, ca daca ii atingeam omului painea sau mai stiu eu ce cand ii pregateam farfuria, puteam sa'i duc si friptura pe palma la o adica. Dar volum, ritm rapid, multa carne, grasimi etc, arsuri pe maini, degete, te inveti rapid sa tii destele departe de gratar.
Asa ca la mine e regula, clesti, foc puternic, friptura groasa. Ca iese un pic cu coaja ici colo? Pai aia e chestie de conesouri (sic). Char steak ii zice
Dar daca o lasi sa zaca 10min, e alta chestie, se impart bine sucurile.

Eu scot friptura, o pun pe platou, castron (nu radeti, castron e bun. Sta friptura una peste alta, calda) etc, o aduc in casa. Pana termin o salata, intind farfuriile etc numa bine.

#367
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Și eu o las sa se odihneasca, de regula o perioada de timp egala cu cea de gătire.

#368
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
si eu o las sa se odihneasca pana imi trag sufletul nitel si ma asez la masa.
adica fix pana nu ma mai arde la gura.
atat.
asta daca o fac la gratar, daca e la tigaie, n-are timp de odihna, poa sa-si faca doamna friptura siesta in stomac.

am incercat sa o las sa se odihneasca dar nu mi-a placut racita.
asta e, fiecare cu pasarica lui.
mai bine ma frig la limba si sa-i dau tarcoale ca un catel, decat sa ma trezesc cu ea rece.

#369
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,775
  • Înscris: 21.06.2016
E pacat de ea daca nu o lasi la odihnit, e ca o maioneza taiata, cind o tai da pe afara sucul din ea si ramine fara.
Nu e rece ca o invelesti cu niste cirpe si folie.

Edited by vrajitoruldinoz, 26 September 2017 - 20:14.


#370
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Am spus mai sus, ca le scot in castron (metalic) si le pun una peste alta. Cine incearca asta, sa ia in considerare si faptul ca in acest fel friptura se coace in continuare.
O scoti de pe gratar cand e gata, judeci tu si apoi in farfurie e mai facuta decat ai crezut.
La fripturi mari, la cuptor, daca o tii invelita in aluminiu, in 15 min, friptura scoasa din cuptor, poate creste inauntru si cate 3 grade. Ceea ce poate fi o diferenta daca ai scos'o deja aproape de ceea ce vrei

#371
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
daca nici azi n-am patit nimic dupa ce am mancat iar carne "alterata" tinuta 11 zile la frigider in punga, inseamna ca am stomac din inox.
si ce buna a fost din nou.
si ce fum am facut iar.
fum si miros.
bine naiba ca sunt la munca intr-un demisol si am un exhaustor care scoate pe cladire fumul, dupa un parcurs de 25 de metri.

iar am tinut-o si la inductie mica, cu capac, ca sa creada ca am bagat-o in cuptor.
am si tras-o mai deoparte in tigaie, n-a mai stat pe partea incinsa deloc, dupa ce am dat forja maxima in ea pana a prins culoarea care-mi trebuia.
vreo 5 minute.
oarecum a tinut loc si de odihna.
oricum, mi-era o foame si mirosea de ma scotea din minti.
ce odihna? io mor de foame si ea face nani la odihna?
plus ca n-am prieteni, n-am neamuri, n-am colegi la asa ceva, mananc singur ca un lup, marai si-mi arat coltii la oricine apare pe usa. Posted Image

#372
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Bai nene,esti intradevar fantastic.Scrie te rog mai mult, ptr mine e o delectare sa te citesc

#373
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
as mai scrie, da' n-am talent.

am ajuns iar la serviciu si n-am in cap decat sa mananc ce-a ramas ieri nefacut.
inca nu mi-e foame, astept sa mi se faca, sunt la cafea si ma duc in poiana sa mai trollez comentez problemele.
probleme de munca n-am, ca le-am plasat la altii si mai ales la sefi, ca d-aia sunt sefi, ca sa aibe competenta, dedicarea si puterea de munca sa rezolve ce nu poate sau nu vrea subaltenu sa faca.

asadar, am mirosit problema, inca merge, miroase acceptabil, s-a fragezit de-o mananci si cruda, mi-am luat si catraveti acrii din piata, sunt sarati potroaca, beau cafea si astept sa-mi vina foamea nitel, ca sa prind iar curaj sa fac ceata prin "bucatarie".
mananci si plangi, ce moartea caprioarei sa facem, tre sa simtim si noi ca traim, macar uneori.

acu magandesc la urmatoru proiect de vita maturata, sa vedem cu ce idei ne inspiram.
tre sa fie ceva relativ rapid, ca foamea vine repede si mareste guvernu preturile si cu nea mugurel, paznicu de la banca nationala.
hai va pup si va tin in curent cu problemele!

#374
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
gata dom'le, am desavarsit-o, cu varf si-ndesat!

s-a terminat carnea.
n-a avut saracuta soarta si noroc in viata, ca i-a mancat nenorocitu zilele, ca abia implinise si ea 12 zilisoare in frigider sa ajunga si ea matura, ca a tabarat nemancatu ala si i-a curmat viitorul.
deci, am mancat-o goala, ca mi-a fost pofta si foame si am halit castravetii goi, iar dupa paine mi-a fost lene sa mai ma duc la masina in parcare.
deci, am dezbracat-o de punga si-am mancat-o asa goala si dezbracata.

tot pe inductiva am facut-o, ca iese repede si bine, are forja jucaria desi e o scarba mica de n-are decat un ochi de 12 cm.
da' daca e muncitoare, vad ca-si face treaba si daca o si poti da incet, pentru a se face un pic roze si inauntru, ca sa n-o mancam chiar cruda, adica rare cum zic englezii americani.

Mi-i somn. Ce nalt îi focul! Şi codrul, ce adânc!
Plâng. Ce gândeşte tata? Mănânc şi plâng. Mănânc!


bine, io nu ma gandeam la tata, ma gandeam la sefu, ca poate i-ar fi placut si lui, da' lasa, ca nu trebuie sa stie el tot ce-i bun, si, subordonatii si femeile trebuie sa aibe si ei micile lor secrete fata de stapani.
asta e.
de plans plangeam, da' nu de moartea caprioarei, ci tot de fum, ca iar am imputit cartieru cred.
si iese greu cu tot cu ventilator, da' cui ii mai pasa, cand carnea e moale si facuta cum trebuie, cu sare si piper?

deci, daca pana acum n-am muncit ca n-aveam chef, acu nici chefu n-a mai venit si nici ca mai pot sa ma misc natural. stau si eu cu burta-n sus, ca sa ma exprim elegant, si astept ora de program 4,30 cand sunt demult acasa.
deci trai neneaca si vizualizari pe forum!

si mancati carnea fara paine si cu salata mai inainte, ca la turci, ca sa traiti disociat de griji si de probleme!

in proiect am ca idee urmatorul exercitiu, ca vad ca nici asta de acum nu a reusit sa ma dea gata cu infectia intestinala:
o s-o incerc si eu 4-5 zile.
am vazut in alte clipuri ca inveleau friptanu in servetele de bucatarie si le schimbau, tot asa, zilnic.
va doresc mult succes!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/an51-UN2w_Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by casuta_papusilor, 28 September 2017 - 12:20.


#375
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
Ce bucata faina de Rib Steak...

#376
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
cu riscul sa se supere pe mine, eu vreau sa amintesc cititiorilor acestui topic ca ceea ce face casuta nu este bine si este gresit din mai toate punctele de vedere. nu'mi propun sa'l conving pe el de asta, ca'i place sa fie rebel, dar va rog nu luati asta ca model. riscurile sunt mult prea mari. este suficient o data ceva sa iasa gresit si va ardeti de nu va vedeti.

cumparati carne maturata in conditii controlate. a matura carnea acasa este total lipsita de control si verificari. ca sunt multi ce incearca asta si fac? internetul e mare. e loc pentru toti.

vreti sa faceti ceva, sa imbunatatiti fripturile voastre sa va jucati de'a gratargiul? va invit sa descoperiti marinatele. marinati nene. 24-48 hr la frigider si folositi un acid (lamaie, otet etc). asta va stopa multe riscuri. sau vin in cantinati mai mari de 50ml.
un pic de bicarbonat face minuni la carne. incercati mustar. miere. condimente exotice. zataar. rosii. ceapa. ce va trece voua prin cap. puenti si trascau de vreti. jucati'va cat vreti. tineti carnea la rece 24-48hr. punga ziploc sigilata.

#377
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postargentum, on 28 septembrie 2017 - 19:12, said:

cu riscul sa se supere pe mine, eu vreau sa amintesc cititiorilor acestui topic ca ceea ce face casuta nu este bine si este gresit din mai toate punctele de vedere. nu'mi propun sa'l conving pe el de asta, ca'i place sa fie rebel, dar va rog nu luati asta ca model. riscurile sunt mult prea mari. este suficient o data ceva sa iasa gresit si va ardeti de nu va vedeti.

corect.
puteti s-o patiti.
uneori.
dar de alte dati, poa sa fie bine, adica sa scapati la mustata!
oricum, internarile la boli infectioase sunt gratuite, daca platiti din timp asigurarile.
mai nasol e cu dezhidratarea severa, din cauza de cufureala continua si nesfarsita, si cu faptul ca nu e sexi sa umbli cu stativu mobil pe hol dupa tine, cu glucoza sau seru fiziologic infipt in branula, din salon pana la veceu.

deci, io zic doar sa va uitati cum mananc eu, luati un colt de paine, cititi si haliti!
plus ca faceti si economie, ca carnea e scumpa, mai are nitel si ajunge din urma legumele.

View Postargentum, on 28 septembrie 2017 - 19:12, said:

vreti sa faceti ceva, sa imbunatatiti fripturile voastre sa va jucati de'a gratargiul? va invit sa descoperiti marinatele. marinati nene. 24-48 hr la frigider si folositi un acid (lamaie, otet etc). asta va stopa multe riscuri. sau vin in cantinati mai mari de 50ml.
un pic de bicarbonat face minuni la carne. incercati mustar. miere. condimente exotice. zataar. rosii. ceapa. ce va trece voua prin cap. puenti si trascau de vreti. jucati'va cat vreti. tineti carnea la rece 24-48hr. punga ziploc sigilata.

carnea marinata intareste.
mie asa mi s-a intamplat, mi s-a intarit cand am pus acreala pe ea.

e buna la gust carnea marinata, dar ii schimba radical gustul, daca esti fan mirodenii, e excelent.
incercati si sa vi-o marinati!
cine stie ce gusturi si idei kinky va mai vin prin bucatarie sau la vreun gratar prin padure!! Posted Image

Edited by casuta_papusilor, 29 September 2017 - 09:23.


#378
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Mie odată mi s-a înmuiat de la o acritura 🙄

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate