Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Fara bacalaureat plecat la munca in UK?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
cel mai mic salar minim in germania (ca este pe branse) e 8/ora, la ingrijit batrani. tot p-acolo.
in constructii, ca necalificat, 11,25/ora incepand de la 1 ianuarie.

#38
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 01.05.2006
Oare ce e asa greu de inteles?
In strainatate nimeni nu-ti cere (nici macar nu te intreaba de curiozitate) ce studii ai sau ce diplome ai (cu exceptia binenteles meseriilor reglementate ca de ex. doctor, avocat etc.)
Pentru nu au de ce sa te intrebe. Acolo nu exista nici o lege care sa ceara asemenea aberatii.
Chiar si in Ro chestia cu studiile, bac si alte prostii e o reminescenta comunista. In Ro iti trebuie bacul si daca vrei sa te angajezi paznic la fabrica de hartie igenica.

Dar marea majoritate a celor care au plecat nu stiau limba tarii in care ajungeau. Va dati seama ce aberant ar fi fost ca un patron sa ceara diplome de la unu care nici nu vorbea limba lui.
Si cu toate ca nu stiau limba au reusit sa obtina un prim job, cel mai de jos binenteles, dar in cativa ani au reusit sa-si faca un drum frumos.
Cunosc personal oameni care au plecat de la aranjatul marfii pe raft in 3 ani au ajuns sefi de magazin (manager), altul care de la sofer in doi a ajuns sef de depozit cu gestiune de peste 10 milioane euro, multi altii care de la necalificat pe santier dupa 2-3 ani si-au facut firme de constructii cu angajati (10-30). Credeti ca i-a intrebet cineva de studii pe toti astia?
Si astea sunt exemple doar din ceea ce am cunoscut personal, nu povesti auzite la birtul comunal.

Un exemplu amuzant de care mi-am adus aminte acum. In Ro mai sunt placute pe usi de intrare pe care scrie: Ing. Popescu, Arh. Popescu, Dipl. Popescu, Prof. Popescu etc.
Acum nimeni nu-si mai pune astfel de placute. Dar obsesia a ramas. Si s-a mutat in parcare. Placutele sunt acum BMW, MER, AUD etc.

Edited by danaciu, 23 December 2015 - 16:49.


#39
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postdanaciu, on 23 decembrie 2015 - 16:47, said:

Oare ce e asa greu de inteles?
In strainatate nimeni nu-ti cere (nici macar nu te intreaba de curiozitate) ce studii ai sau ce diplome ai (cu exceptia binenteles meseriilor reglementate ca de ex. doctor, avocat etc.)
Pentru nu au de ce sa te intrebe. Acolo nu exista nici o lege care sa ceara asemenea aberatii.
Chiar si in Ro chestia cu studiile, bac si alte prostii e o reminescenta comunista. In Ro iti trebuie bacul si daca vrei sa te angajezi paznic la fabrica de hartie igenica.

Dar marea majoritate a celor care au plecat nu stiau limba tarii in care ajungeau. Va dati seama ce aberant ar fi fost ca un patron sa ceara diplome de la unu care nici nu vorbea limba lui.
Si cu toate ca nu stiau limba au reusit sa obtina un prim job, cel mai de jos binenteles, dar in cativa ani au reusit sa-si faca un drum frumos.
Cunosc personal oameni care au plecat de la aranjatul marfii pe raft in 3 ani au ajuns sefi de magazin (manager), altul care de la sofer in doi a ajuns sef de depozit cu gestiune de peste 10 milioane euro, multi altii care de la necalificat pe santier dupa 2-3 ani si-au facut firme de constructii cu angajati (10-30). Credeti ca i-a intrebet cineva de studii pe toti astia?
Si astea sunt exemple doar din ceea ce am cunoscut personal, nu povesti auzite la birtul comunal.

Un exemplu amuzant de care mi-am adus aminte acum. In Ro mai sunt placute pe usi de intrare pe care scrie: Ing. Popescu, Arh. Popescu, Dipl. Popescu, Prof. Popescu etc.
Acum nimeni nu-si mai pune astfel de placute. Dar obsesia a ramas. Si s-a mutat in parcare. Placutele sunt acum BMW, MER, AUD etc.

View Postdanaciu, on 23 decembrie 2015 - 16:47, said:

Oare ce e asa greu de inteles?
In strainatate nimeni nu-ti cere (nici macar nu te intreaba de curiozitate) ce studii ai sau ce diplome ai (cu exceptia binenteles meseriilor reglementate ca de ex. doctor, avocat etc.)
Pentru nu au de ce sa te intrebe. Acolo nu exista nici o lege care sa ceara asemenea aberatii.
Chiar si in Ro chestia cu studiile, bac si alte prostii e o reminescenta comunista. In Ro iti trebuie bacul si daca vrei sa te angajezi paznic la fabrica de hartie igenica.

Dar marea majoritate a celor care au plecat nu stiau limba tarii in care ajungeau. Va dati seama ce aberant ar fi fost ca un patron sa ceara diplome de la unu care nici nu vorbea limba lui.
Si cu toate ca nu stiau limba au reusit sa obtina un prim job, cel mai de jos binenteles, dar in cativa ani au reusit sa-si faca un drum frumos.
Cunosc personal oameni care au plecat de la aranjatul marfii pe raft in 3 ani au ajuns sefi de magazin (manager), altul care de la sofer in doi a ajuns sef de depozit cu gestiune de peste 10 milioane euro, multi altii care de la necalificat pe santier dupa 2-3 ani si-au facut firme de constructii cu angajati (10-30). Credeti ca i-a intrebet cineva de studii pe toti astia?
Si astea sunt exemple doar din ceea ce am cunoscut personal, nu povesti auzite la birtul comunal.

Un exemplu amuzant de care mi-am adus aminte acum. In Ro mai sunt placute pe usi de intrare pe care scrie: Ing. Popescu, Arh. Popescu, Dipl. Popescu, Prof. Popescu etc.
Acum nimeni nu-si mai pune astfel de placute. Dar obsesia a ramas. Si s-a mutat in parcare. Placutele sunt acum BMW, MER, AUD etc.

In sectorul particular (cu exceptia medical, drept, veterinar de ex) nu prea iti cer diplomele. Eventual cu exceptia unor companii foarte mari.
Daca vrei la guvern atunci trebuie hartii.
DAR, daca vrei electrician, sudor, instalator la chestii seriose atunci trebuie multe hartii.
Si in vest merge cu Herr Doktor/Professor sau multe initiale langa nume; sa nu spunem dezinformari din nestiinta. Nu am vazut in vest numele locatarilor pe usa de intrare in locuinta. De asemene gradul militar chiar pensionat este extrem de des folosit.

Edited by avenirv, 23 December 2015 - 17:08.


#40
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

In strainatate nimeni nu-ti cere (nici macar nu te intreaba de curiozitate) ce studii ai sau ce diplome ai (cu exceptia binenteles meseriilor reglementate ca de ex. doctor, avocat etc.)
Pentru nu au de ce sa te intrebe. Acolo nu exista nici o lege care sa ceara asemenea aberatii.
dincolo de astea, iti trebuie, daca lucrii la stat si cf. regulamentului intern trebuie un anumit nivel de studii minim pe acea pozitie. firmele in schimb is libere sa angajeze pe cine vor, pe ce pozitie vor, cu alea cateva exceptii de rigoare.

#41
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
La lustruit de bastoane , la fratii mei din "Chinezia" =))))))

#42
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 06.10.2008

View Postalexbjorg, on 22 decembrie 2015 - 17:28, said:


Daca au facut atatea pana la 37 de ani,stau si intreb pe oricare:voua,ca si muncitori in constructii,sau spalatori de vase sau plimbareti de catei,fara studii si bac,cam in timp va luati o masina noua,sa nu mai vorbim de apartament (si nu de casa cu etaj)?
Cat efort si pana la ce varsta puteti depune pentru a obtine macar un sfert din cit se poate cu un pic de studii?
Caz inchis!

Crezi tu ca milioanele de romani plecati la munca in Vest au scoala? crezi ca de asta nu mai pot ei? ca nu au scoala? nu toata lumea trebuie sa stea la birou, nu toti trebuie sa aiba BMW, nu toti trebuie sa castige 4.000E lunar. E nevoie si de spalatori de vase si de taximetristi etc Daca toti ar fi ingineri si doctori cine ar mai face munca de jos? africanii? BMW iti poti lua si sh la mana a 15a, ia zi in Romania un profesor in cati ani strange bani de un BMW?

#43
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Depinde de domeniu . Aveam un prieten la un liceu tehnologic care s-a dus sa munceasca in UK pe santier , constructii parca . In mod sigur n-avea diploma de bac , nici nu stiu daca a terminat liceul...

#44
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Eu cred ca se poate
Sunt si fara stai linistit ..
Asa cum poate sa munceasca fara la noi in tara , eu cred ca poate si acolo , dar nu munca de birou .

#45
Adrian1968

Adrian1968

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.04.2009
Am bacalaureat, facultate, cursuri, atestari si sunt in UK de 3 ani. Am plecat din RO pentru ca la 45 ani nu-mi mai gaseam de munca, toti imi spuneam ca sunt prea calificat dar adevarul era ca ei angajau tineri de 25 ani, proaspeti absolventi platiti cu 1200 lei cand pe mine trebuuiau sa ma plateasca cel putin dublu! Mi-am luat sotia de mana si am plecat spre Anglia fara prea mari sperante datorita varstei. Primul nostru job a fost, asa e ati ghicit, ingrijit batrani in case rezidentiale dar castigam un ban si pe langa chiria din Anglia imi permiteam sa platesc si intretinerea in Romania si sa-mi tin copilul in scoala.
Al doilea job a fost o intamplare iar angajatorul cand a vazut ca stiu sa fac de toate si nu mai este nevoit sa plateasca cu mii de lire firme de mentenanta, m-a intrebat cum de nu mi-am mai gasit de lucru la mine in tara si m-am hotarat sa emigrez? Cand i-am spus ca eram considerat prea calificat pentru postul ce il solicitam dar realitatea era ca eram considerat prea in varsta si cu multa experienta asa ca preferau sa angajeze tineri fara experienta pe postul meu, a inceput sa rada si nu a spus decat... Stupid people!
Credeti ca mi-a cerut cineva teancul de diplome sau vreo atestare? Absolut nimeni, pe angajator il intereseaza doar ce stii sa faci, daca faci bine ceea ce faci si sa il scutesti pe el de niste bani dati altora. Am sapat gradini, am tuns iarba, am strans frunze, am ingrijit piscine, jacuzzi si saune, am facut pe instalatorul, electricianul, am instalat sisteme de alarma si sisteme de monitorizare video, home-cinema, am proiectat si instalat sisteme smarthome, monitorizare de la distanta si multe altele de nici eu nu le mai stiu! Asta era ce faceam eu in tara? Da!
Sunt platit bine? De zece ori mai bine ca in Romania si de zece ori mai respectat si apreciat! M-as mai intoarce? Niciodata, din contra, mi-am adus si fiul anul asta aici si si-a gasit de munca din prima saptamana. Are bacalaureatul luat? Nu, se va intoarce el candva sa si-l ia. I-a cerut cineva diploma de bac? Nu! Munceste ca ospatar si castiga £1400luna plateste cazarea £450  si ramane cu peste £1000 cu tot cu bacsisuri.

Vrei sa te angajezi ospatar sau sa imparti pliante in Romania? Ai grija sa iei bacul si sa mai faci si o facultate, vrei sa castigi bani si sa-ti iei viata in propriile maini? Du-te in orice tara civilizata si munceste! Vrei sa castigi mai mult de £2000 pe luna? Ia-ti bacul, fa o facultate si cauta-ti de munca tot afara!

Edited by Adrian1968, 02 January 2016 - 12:43.


#46
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Nici la compania mea ( daca nu se cere specific pe un post tehnic ca sai o anumita specializare/master ) si nici la alte companii de care am mai auzit eu nu se cere sa produci diploma de bacalaureat, oricum probabil daca HR-ul e cel care-l cere si-l verifica poti sa le zici ca scoala matricola e aia si te cred, la cum stiu io lumea, nu au auzit de google sa verifice absolut nimic daca nu au deja vreo procedura interna.
Vorbesc de corporatii in cazul acesta. Cel mai probabil daca nu cere specific A-levels sau facultate jobul respectiv, nu iti va cere nimeni sa produci nimic. Poate doar anumite certificari ce ti le poti face in cateva luni in UK pentru anumite domenii.

Edited by Judith, 02 January 2016 - 12:45.


#47
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostAdrian1968, on 02 ianuarie 2016 - 12:36, said:

Am bacalaureat, facultate, cursuri, atestari si sunt in UK de 3 ani. Am plecat din RO pentru ca la 45 ani nu-mi mai gaseam de munca, toti imi spuneam ca sunt prea calificat dar adevarul era ca ei angajau tineri de 25 ani, proaspeti absolventi platiti cu 1200 lei cand pe mine trebuuiau sa ma plateasca cel putin dublu! Mi-am luat sotia de mana si am plecat spre Anglia fara prea mari sperante datorita varstei. Primul nostru job a fost, asa e ati ghicit, ingrijit batrani in case rezidentiale dar castigam un ban si pe langa chiria din Anglia imi permiteam sa platesc si intretinerea in Romania si sa-mi tin copilul in scoala.
Al doilea job a fost o intamplare iar angajatorul cand a vazut ca stiu sa fac de toate si nu mai este nevoit sa plateasca cu mii de lire firme de mentenanta, m-a intrebat cum de nu mi-am mai gasit de lucru la mine in tara si m-am hotarat sa emigrez? Cand i-am spus ca eram considerat prea calificat pentru postul ce il solicitam dar realitatea era ca eram considerat prea in varsta si cu multa experienta asa ca preferau sa angajeze tineri fara experienta pe postul meu, a inceput sa rada si nu a spus decat... Stupid people!
Credeti ca mi-a cerut cineva teancul de diplome sau vreo atestare? Absolut nimeni, pe angajator il intereseaza doar ce stii sa faci, daca faci bine ceea ce faci si sa il scutesti pe el de niste bani dati altora. Am sapat gradini, am tuns iarba, am strans frunze, am ingrijit piscine, jacuzzi si saune, am facut pe instalatorul, electricianul, am instalat sisteme de alarma si sisteme de monitorizare video, home-cinema, am proiectat si instalat sisteme smarthome, monitorizare de la distanta si multe altele de nici eu nu le mai stiu! Asta era ce faceam eu in tara? Da!
Sunt platit bine? De zece ori mai bine ca in Romania si de zece ori mai respectat si apreciat! M-as mai intoarce? Niciodata, din contra, mi-am adus si fiul anul asta aici si si-a gasit de munca din prima saptamana. Are bacalaureatul luat? Nu, se va intoarce el candva sa si-l ia. I-a cerut cineva diploma de bac? Nu! Munceste ca ospatar si castiga ÂŁ1400luna plateste cazarea ÂŁ450  si ramane cu peste ÂŁ1000 cu tot cu bacsisuri.

Vrei sa te angajezi ospatar sau sa imparti pliante in Romania? Ai grija sa iei bacul si sa mai faci si o facultate, vrei sa castigi bani si sa-ti iei viata in propriile maini? Du-te in orice tara civilizata si munceste! Vrei sa castigi mai mult de ÂŁ2000 pe luna? Ia-ti bacul, fa o facultate si cauta-ti de munca tot afara!

In NA instalator, electrician cer tot felul de atestari. Mai ales ca sunt profesii care lucreaza cu chestiuni ce pot produce incendii, etc. De asemenea daca ai istalatie de alarmare asigurarea pt locuinta se reduce serios, dar daca Firma de asigurare afla ca a fost montata de cineva fara atestat pierzi discount-ul. La fel la auto, daca sistemul de franare ti-a fost reglat/reporat de mecanici fara atestat sau nu la dealership pierzi garantia si/sau asigurarea (despagubirea).
Dar daca lucrezi in software in 80% din cazuri nu te intreaba nimeni nimic cu exceptia guvernului, marilor corporatii sau egalitate la concurenta.
Chiar si pe santier, electricianul si instalatorul, cel ce face temelia si cel pune etanseizarea au nevoie de atestari, adica hartii.
Ce inseamna 1000ÂŁ / luna in londra?
Si in NA sunt destui drop-out, adica fara liceu. Si acolo noii veniti (latinosii in special) taie iarba, etc.
Nu e rusine sa muncesti.
E mai trist cand esti platit sub pretul pietii.

Edited by avenirv, 02 January 2016 - 15:29.


#48
Adrian1968

Adrian1968

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.04.2009
Ia intreaba tu un tanar de 19 ani ce inseamna £1000/luna bani cu care ramai si vezi ce-ti spune ;)

#49
rick22

rick22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.01.2016

View PostAdrian1968, on 02 ianuarie 2016 - 12:36, said:


Vrei sa te angajezi ospatar sau sa imparti pliante in Romania? Ai grija sa iei bacul si sa mai faci si o facultate, vrei sa castigi bani si sa-ti iei viata in propriile maini? Du-te in orice tara civilizata si munceste! Vrei sa castigi mai mult de £2000 pe luna? Ia-ti bacul, fa o facultate si cauta-ti de munca tot afara!
Cata dreptate ai!

#50
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

View PostAdrian1968, on 02 ianuarie 2016 - 12:36, said:

Al doilea job a fost o intamplare
asta-i esenta, trebuie sa ai si noroc,sa ti se ofere o sansa

uite, de exemplu eu sunt de 3 ani la londra si n-am avut norocul la sansa asta, sunt cazuri si cazuri, oricum succes in continuare

#51
Kriogen

Kriogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 23.04.2014
Nici eu nu am bacul, ba chiar nu am nici liceul si lucrez ca Manager IT. De ce? Pentru ca stiu sa fac tot ce e nevoie pentru postul asta. Nu m-a intrebat nimeni de diploma de Bachelor Degree in Computer Science cum cer unele firme in Ro pentru un post de administrator de retea.
Poti sa ai zeci de diplome, daca nu ai habar sa faci ce are angajatorul nevoie, poti sa te stergi cu ele la fund. Englezii pun baza pe ce stii sa faci si experienta, nu pe o hartie care nu demonstreaza decat ca ai urmat niste cursuri si ai luat niste note (pe bune sau pe bani).

Sunt curios cati din cei care ies de pe bancile facultatilor cu specific in IT au habar sa configureze un BGP, un AD sau sa creeze un script in Powershell.
Romanii sunt buni, pentru ca prind repede cam orice, ideea e sa fie motivat si sa se adapteze. Conteaza sa fii si sociabil si cat de repede te integrezi in echipa. Pe postul meu am fost 4 oameni si criteriul pe care am fost ales pe langa faptul ca stiam tot ce aveau nevoie (cum si ceilalti stiau, 2 din ei chiar avand facultate de profil) a fost cat de bine m-am inteles cu echipa in cele 2 zile cat am fost la interviu. Ala a fost factorul final la angajarea mea.

Nu zic ca studiile nu sunt bune, dar nu sunt obligatorii.

Nu, nu am avut pile, nu cunosteam pe nimeni aici.

#52
Adrian1968

Adrian1968

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.04.2009
Culmea ironiei!
Avem nevoie de doua menajere, una pentru o proprietate aflata la 20 mile de Londra si una in centrul Londrei, Mayfair mai exact. Proprietatile sunt detinute de angajatorul nostru. De o luna ne straduim sa gasim doua romance pentru aceste posturi. Salariul este de £1500/luna, 8h/zi, cu doua zile libere pe saptamana si cazarea asigurata (cu toate utilitatile incluse) de catre angajator plus ca plateste si avionul din Romania catre UK. Casele sunt extrem de curate, nu sunt copii deci nu baby-sitting, nu faci decat sa mentii casa curata, se lucreaza in ture (mai sunt 3 menajere in fiecare locatie).
Am dat anunturi in Romania si in UK pe comunitatile romanesti si...
Am primit o groaza de cereri de la barbati care vor sa faca housekeeping si de la filipineze care lucreaza ca si menajere sau bone in... Romania!
Am ocupat pana acum unul din posturi cu o filipineza, o asteptam pe a doua filipineza tot din Romania!
Serios?

#53
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View Postdan210, on 02 ianuarie 2016 - 20:53, said:

asta-i esenta, trebuie sa ai si noroc,sa ti se ofere o sansa

uite, de exemplu eu sunt de 3 ani la londra si n-am avut norocul la sansa asta, sunt cazuri si cazuri, oricum succes in continuare

Este foarte simplu, iti pui desaga intr-o palma, curul in cealalta si pleci din Londra.
Zeci stiu care s-au realizat dar numai dupa ce au uschit-o de acolo.

#54
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,533
  • Înscris: 02.09.2006

View Postsandu222, on 24 decembrie 2015 - 12:35, said:

Crezi tu ca milioanele de romani plecati la munca in Vest au scoala? crezi ca de asta nu mai pot ei? ca nu au scoala? nu toata lumea trebuie sa stea la birou, nu toti trebuie sa aiba BMW, nu toti trebuie sa castige 4.000E lunar. E nevoie si de spalatori de vase si de taximetristi etc Daca toti ar fi ingineri si doctori cine ar mai face munca de jos? africanii? BMW iti poti lua si sh la mana a 15a, ia zi in Romania un profesor in cati ani strange bani de un BMW?
Nu draga, aia cu scoala prefera sa stea in tara din patriotism. Toti emigrantii au mai putin de 8 clase! Multumit?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate