Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Ministerul Muncii vrea educatie sexuala in scoli!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
446 replies to this topic

#19
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006

View Posttoto_riina, on 26 noiembrie 2015 - 20:39, said:

http://www.hotnews.r...ama-scolara.htm
Incredibil! Trebuie sa fim in rand cu lumea,multiculti...Caragiale si Voltaire pusi pe foc si inlocuiti cu demonstratii pe viu de folosire a prezervativelor! Educatie.
De ce toata lumea crede ca "educatia sexuala" se refera NUMAI la copulatie?
Spre stiinta ta, sa stii ca sunt si multe alte lucruri, dar nu ai de unde sa le cunosti din moment ce gandul ti-e numai la f*utai.

#20
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Totoriina e varianta feminina a lui gonthar?

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Nu, e un el.

#22
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015

View Postdjl, on 26 noiembrie 2015 - 20:58, said:

Parţial off-topic: B.O.R. este de acord cu educaţia sexuală, atât timp cât promovează abstinenţa.

Asta e alegerea fiecăruia. Nu alege BOR cum să-și trăiască oamenii viața sexuală.

Edited by Eroman, 26 November 2015 - 21:04.


#23
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,704
  • Înscris: 13.10.2003
Si eu cred ca e o chestie normala. In fapt si eu cand am fost elev pe vremea lui ceasca parca am facut la dirigentie cate o ora de genul asta, pe clasa a VIII-a prima data. E drept ca aveam si o diriga mai nonconformista...
Nu e nimica rau, nu vad de ce se simte atat de contrariat initiatorul. Tinerii in ziua de azi oricum incep viata sexuala la o varsta relativ frageda, au tot net-ul la dispozitie sa ,,studieze'' fenomenul, e bine ca cineva sa le atraga atentia asupra riscurilor si a metodelor de a contracara aceste riscuri.

#24
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ma , o idee buna cu asta . Sa o facem noi . Abia astept sa mai vad si eu prin unitate ceva  prospaturi . Chiar excelenta idee .  Mi-ar face placere sa mai predau si altceva decat  despre sistemul de racire , cel de dare a focului , electric  si alte bazaconii de la  tancul T55 si urmatoarele . Bravo cui a gandit-o . MAPN sa fie  insarcinat cu asta , e super ideea ! Posted Image

Edited by gingisKHAN2015, 26 November 2015 - 21:05.


#25
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Antonia Tully, SPUC (UK): „Faceţi tot ce puteţi pentru oprirea educaţiei sexuale în şcoli!” : http://www.ortodoxia...exuale-in-scoli

"Educaţia sexuală. Distrugerea copilăriei – prezentare de Antonia Tully, Society for The Protection of Unborn Children

În prezent, în Anglia, educaţia sexuală nu este materie obligatorie în şcoli, dar majoritatea şcolilor au introdus-o, ceea ce a devenit o problemă.
Vă voi descrie aici ce anume sunt învăţaţi copiii din şcoala primară, care au vârste cuprinse între cinci şi 11 ani. Majoritatea materialelor folosite pentru a preda această  materie sunt foarte explicite.

Rezultatul: copiii sunt traumatizaţi de acest tip de educaţie. De aceea, am condus campania „Safe at school”, prin care am preluat mesaje online şi apeluri telefonice de la părinţii din toată ţara, prin care aceştia mi-au povestit cum se desfăşoară educaţia sexuală în şcolile unde învaţă copiii lor.

Vreau să vă vorbesc despre programul educaţional Livig & Growing, destinat copiilor cu vârste între 5 şi 11 ani. Este un program secular folosit în foarte multe şcoli. Cele trei aspecte principale ale acestui program sunt:
îi face pe copii să cunoască organele sexuale
explică noţiunea de act sexual în mod foarte direct
normalizează sexul în conştiinţa copiilor

Dar sexul nu este în mod normal parte din viaţa copiilor la această vârstă. În Marea Britanie există acum o preocupare foarte mare cu privire la sexualizarea copiilor în mass-media şi pe internet, în modă şi aşa mai departe."

#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Acum depinde de ce programă are educaţia sexuală. Că dacă e pe tipul "sexul nu implică nici un fel de consecinţă", e o chestie dăunătoare.
@ Eroman : am făcut menţiunea pentru ca să nu fie acuzată B.O.R. pentru fapte ce nu le comite.

Toto Riina, o piticanie de om (1,58) este unul dintre cei mai foşti duri mafioţi din Italia (acum e la bulău).

Edited by djl, 26 November 2015 - 21:11.


#27
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postcristirg, on 26 noiembrie 2015 - 21:07, said:


De asta vad fete de maxim 18 ani cu copiii la purtator pe strada ... Nu stiu cine e individa citata, din UK, dar ia de aici:
"Sex and relationship education (SRE) is compulsory from age 11 onwards. It involves teaching children about reproduction, sexuality and sexual health. It doesn’t promote early sexual activity or any particular sexual orientation.
Some parts of sex and relationship education are compulsory - these are part of the national curriculum for science. Parents can withdraw their children from all other parts of sex and relationship education if they want." https://www.gov.uk/n...ulsory-subjects

Edited by Arianna-D, 26 November 2015 - 21:15.


#28
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,704
  • Înscris: 13.10.2003
Hei, nu am zis sa inceapa lectiile incepand din gradinita. De prin liceu asa ar fi benefic.
La fel as propune cursuri de bucatarie ptr. fete, de mici reparatii ptr. baieti, cursuri financiare si economia familiei in locul multor prostii care nu-i ajuta la nimic si le uita a  doua zi dupa ce au avut lectia.

#29
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Mai degrabă din clasa a VIII-a, ţinând cont că mulţi fac sex de pe la 14 ani (ba unii şi de la 12-13).

#30
Sthylo

Sthylo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.11.2012
In alte tari civilizate sunt automate de prezervative in baie la scoala/liceu si noi de plangem de ora de "educatie sexuala"... :| Da-o in colo de treaba

#31
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,704
  • Înscris: 13.10.2003
djl, de unde stii tu ca fac sex de la varsta asta ,,multi''?
Te rog nu insista prea mult pe chestiune si nu expune multe chestii de genul asta ca fiind ,,normale'' ca sa nu te trezesti cu 5 puncte si 14 zile pauza, citeste regulile!

View PostSthylo, on 26 noiembrie 2015 - 21:15, said:

In alte tari civilizate sunt automate de prezervative in baie la scoala/liceu si noi de plangem de ora de "educatie sexuala"... Posted Image Da-o in colo de treaba

trebuie dat in guvernul de tehnocrati, ma gandesc...

#32
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015

View Postdjl, on 26 noiembrie 2015 - 21:12, said:

Mai degrabă din clasa a VIII-a, ţinând cont că mulţi fac sex de pe la 14 ani (ba unii şi de la 12-13).

Vârsta medie la care își încep americanii viața sexuală e 16-17 ani.

Sigur că-n România nu există astfel de statistici, dar cam tot pe-acolo ar trebui să fie.

Deci ore de educație sexuală ar trebui, statistic, făcute din liceu - clasa a IX-a, ceva mai devreme de momentul primului act sexual, ca individul să fie pregătit.

Însă eu cred că educația unui om, sexuală, în cazul de față, ar trebui abordată în acord cu evoluția sa biologică, nu statistic. Mai ales că educația sexuală nu se referă doar la sex.

#33
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
@ radumiki : Eu aşa am auzit. Cazuri, personal nu cunosc. În orice caz, vârsta începerii activităţii sexuale a scăzut. Şi nu am zis că ar fi ceva normal. Însă ce ne facem cu presiunea societăţii?

Edited by djl, 26 November 2015 - 21:21.


#34
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015

View PostArianna-D, on 26 noiembrie 2015 - 21:09, said:

De asta vad fete de maxim 18 ani cu copiii la purtator pe strada ...

Pentru că sunt needucate sexual.

Adolescenții din SUA fac mai puțin sex, și mai selectiv, și la vârste mai mari față de părinții lor.

Asta înseamnă că sunt mai maturi și mai responsabili în ceea ce privește înțelegerea sexului decât părinții lor și înțeleg ce înseamnă o sarcină și o boală cu transmitere sexuală.

#35
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
In familie  e important  de  explicat cat mai timpuriu posibil . Initial nu foarte explicit  , dar se pot gasi cai de  abordare   respectabile cu putina imaginatie   . Nici intr-un caz exagerand cu pudibonderia pana la majorat , ca exista intr-adevar riscul de a te trezi bunic   cand ti-e lumea  mai draga .

#36
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Eu am facut in liceu cateva ore de educatie sexuala. Poze cu diverse boli ce poti sa le capeti puse la retroproiector si alte info de genul asta.

Clar, rau nu mi-au facut, deci sustin aceasta idee daca prin scoli se refera la licee.

Edited by Mar-zZz, 26 November 2015 - 21:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate