Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

caini adevarati pentru paza

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#91
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,876
  • Înscris: 27.06.2006

 vinciun, on 17 noiembrie 2015 - 23:49, said:

La primavara am de gând să-mi cumpăr un câine si încă nu mă pot hotara de care. Am ceva experienta cu câinii de paza, am citit foarte multe însă am nevoie de niste păreri de la oameni care cunosc cu adevărat si nu scriu povesti de pe net, gen "dobermanul de la 6 ani nu te mai recunoaste".

Nu am nevoie de câine pentru show, care ataca la manson însă in situatii reale nu e bun de nimic. Îmi trebuie un câine cu adevărat curajos si impunător, destul de agresiv ( nu se pune problema, sunt puternic si stiu cum sa stapanesc un  caine).

Da de unde ai tras tu concluzia ca daca esti "puternic" si sti sa "stapanesti un caine" esti deja calificat pentru a fi stapan de caine si a primi sfaturi de la noi, posesorii de caini?.

Zici ca ai ceva experienta cu cainii de paza si ai citit "foarte multe"
Ce experienta ai cu cainii de paza? Ai fost muscat de unul?

Un caine "cu adevarat curajos si impunator, destul de agresiv" poti gasi si printre maidanezii de talie medie.
Ai vazut un maidanez care isi ridica coama de pe spate, isi ranjeste coltii si mai are putin pana sare la muscat daca ii calci teritoriul definit de el?

Daca vrei, la primavara sa-ti cumperi caine "de lux" agresiv si impunator vezi femele de doberman.

Cainii, dupa "la primavara am de gand sa-mi cumpar un caine", traiesc inca vreo 16-17 ani. Cand inainteaza in varsta orbesc, se clatina pe picioare, etc.
Esti capabil vinciun sa ai grija zilnic de un caine in urmatorii 15-17 ani din viata ta?  "Zilnic" inseamna ca daca vrei sa pleci in concediu/vacanta, daca este Revelion sau Paste daca vrei sa te odihnesti, daca in familie apare un copil, cainele are nevoie de tine. Apa, mancare, afectiune si scarpinat ca in haita - zilnic.

Daca eram crescator de caini, eu nu ti-as vinde nici un caine doar fiindca zici: "nu se pune problema, sunt puternic si stiu cum sa stapanesc un  caine".

Vinciun, daca crezi ca cainii se stapanesc doar de "oameni puternici" iti recomand sa te apuci intai de cultivat muscate in ghiveci. Apoi te apuci de crescut hamsteri sau perusi.

Edited by gabicen, 06 December 2015 - 04:10.


#92
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Si ce anume l-ar face calificat in a detine un asemenea caine ?
O diploma de absolvire a unui curs special ?
O fisa care sa ateste cati ani a mai detinut un astfel de exemplar?
Eu cred doar ca tragi cu tunul dupa vrabii.

#93
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,669
  • Înscris: 24.10.2015

 gabicen, on 06 decembrie 2015 - 03:48, said:



Da de unde ai tras tu concluzia ca daca esti "puternic" si sti sa "stapanesti un caine" esti deja calificat pentru a fi stapan de caine si a primi sfaturi de la noi, posesorii de caini?.

Stai linistit, prietene, de la tine nu am nevoie de nici un sfat, ( tu POSESOR DE CAINI, de parca eu nu as fi).

Momentan am vrut sa ingnor complet mesajul tau si in caz ca îmi mai vii cu replici de genul ista nici nu o sa mă obosesc sa le mai citesc.

"Maidanez cu coama ridicată" pai daca tu te sperii de orice catel cine te-a calificat sa calci pe aici unde e vorba de câini seriosi si cu adevărat impunatori.

Edited by vinciun, 06 December 2015 - 11:09.


#94
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Paza=galagie.protectie=musca.paza si protectie.sunt caini de paza si caini de paza si protectie.cine e interesat cauta pe google

#95
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,669
  • Înscris: 24.10.2015
Pai sunt mai multe tupuri:
câine de veghe ( alarma) - are rolul de a semnala ( latra) cand intra un străin pe teritoriul lui

câine de paza - care chiar efectiv păzește, poate fi liber intr-o curte sau legat, la usa garajului de exeplu, când cineva ii calca teritoriul el îl va ataca, unii pot îndeplini aceste doua functii, adica si latra si ataca.

Caine bodyguard - câinele care ataca doar când stăpânul sau un membru al familiei este agresat.

Termenii i-am tradus dintr-o carte in limba rusa (караульная собака, собака охранник, собака телохранитель.

Când spun câine de paza si protectie am impresia ca e vorba de unul si acelasi câine ( a păzi si a proteja fiind sinonime), deci ce folos ca latra un pekinez, hotul poate să-si faca treaba mai departe daca nu intervine cineva să-l oprească.

Daca îmi pun alarma la casa nu spun ca aceasta îmi protejează casa, doar mă atentioneaza ca cineva nedorit a apărut.



#96
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 vinciun, on 06 decembrie 2015 - 15:43, said:

Pai sunt mai multe tupuri:
câine de veghe ( alarma) - are rolul de a semnala ( latra) cand intra un străin pe teritoriul lui

câine de paza - care chiar efectiv păzește, poate fi liber intr-o curte sau legat, la usa garajului de exeplu, când cineva ii calca teritoriul el îl va ataca, unii pot îndeplini aceste doua functii, adica si latra si ataca.

Caine bodyguard - câinele care ataca doar când stăpânul sau un membru al familiei este agresat.

Termenii i-am tradus dintr-o carte in limba rusa (караульная собака, собака охранник, собака телохранитель.

Când spun câine de paza si protectie am impresia ca e vorba de unul si acelasi câine ( a păzi si a proteja fiind sinonime), deci ce folos ca latra un pekinez, hotul poate să-si faca treaba mai departe daca nu intervine cineva să-l oprească.

Daca îmi pun alarma la casa nu spun ca aceasta îmi protejează casa, doar mă atentioneaza ca cineva nedorit a apărut.

Alarma si contract cu firma de paza. In 3 minute vin gealatii.

#97
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,669
  • Înscris: 24.10.2015
Total deacord, dar nu am inteles ce ai vrut sa spui prin asta? Unde-s câinii? :D

#98
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 11.08.2003
http://forum.softped...ie/page__st__18

#99
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 vinciun, on 06 decembrie 2015 - 16:37, said:

Total deacord, dar nu am inteles ce ai vrut sa spui prin asta? Unde-s câinii? Posted Image

Cainii sunt pentru descurajarea eventualilor hoti. Am cinci, nu au curaj nici cei de la firma de paza sa intre in curte. Nu sunt mari, intre 20 si 30 kg dar fiind in haita se intarata unul pe celalalt si devin periculosi.

#100
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,669
  • Înscris: 24.10.2015
Mi-ar plăcea si mie să-mi pot permite 5 de 25-30 kg. Trebuie multa ocupatie cu unul, d-apoi cu 5..

#101
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,669
  • Înscris: 24.10.2015
Încep sa mă conving ca depinde doar de câine si nu de raza

https://m.youtube.co...e&v=QrgJ0I5l8yA

#102
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,669
  • Înscris: 24.10.2015
https://m.youtube.co...eature=youtu.be


La asa ceva mă refeream când spuneam câine de paza, utilitar, nu teatru.

#103
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Eu zic ca gresesti
Cainii asti nu pazesc nimic , sunt doar niste caini de atac , de cand au intrat in teren  intentia lor clara era sa il prinda pe nenea in costum , ei nu pazeau nimic . Scopul lor unic era sa il mestece pe nenea ala -un asemenea caine nu e interesat de curte sau de obiecte sau de stapan.
Daca tu ai o firma/ferma cu garduri imense probabil ca 1-2 caini de astia inchisi acolo cu scopul clar ''cine intra trebuie sa moara'' este o solutie

Dar daca tu ai o curte obisnuita intr-un oras obisnuit -eu consider ca un caine de asta va fi doar o susrsa nesfarsita de probleme .
Daca ai inca 14 ani si refuzi sa treci de varsta asta te inteleg perfect TREBUIE neaparat sa ai asa ceva, dar odata cu inaintarea in varsta o sa intelegi ca paza e altceva .
Si inca ceva ''power is nothing without control''-cred ca si in rusa ar trebui sa insemne acelasi lucru .
Un mic exemplu despre ce inseamna paza.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EYal1kucpgQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#104
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 09.12.2015
@'vinciun', 'pimi; are dreptate, dumneata nu prea ai habar ce inseamna un adevarat caine de paza, intotdeauna e bine sa ai macar doi caini,
nu e bine sa te zgarcesti atunci cand nu e cazul ...

#105
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,669
  • Înscris: 24.10.2015
Am 27 de ani, nu 14. Ca sa va zic un secret, întotdeauna pe lângă câinele de rasa mai am o femele. Acum la parinti împreună ca pitbulul este Wanessa, câine de la stână, in jur de 30 de kg si e foarte teritoriala si agresiva cu străinii.

Asta e mereu la datorie indeferent ca ninge sau plouă.

Casa îmi e in sat nu oras. Îmi place câinele sa fie agresiv, când ii liber in curte incui poarta, când am musafiri îl leg.

Acei prea dresati si blânzi ( adica apară ca asa e invatat) cred ca pot fi foarte usor pacaliti, mai ales daca-s luati cu binișorul.

Întotdeauna am avut câini foarte agresivi cu străinii dar cu membrii familiei nu au fost probleme, sau când îl plimbam pe drum, in lesa desigur.

#106
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 vinciun, on 07 decembrie 2015 - 20:58, said:

Mi-ar plăcea si mie să-mi pot permite 5 de 25-30 kg. Trebuie multa ocupatie cu unul, d-apoi cu 5..
Cand sunt mai multi socializeaza intre ei. Numai unul e vreo 30kg. Ceilalti 3 sunt cam de 22-24 iar schnauzerul mediu are 20kg.

#107
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,876
  • Înscris: 27.06.2006

 vinciun, on 10 decembrie 2015 - 11:50, said:

Ca sa va zic un secret, întotdeauna pe lângă câinele de rasa mai am o femele. Acum la parinti împreună ca pitbulul este Wanessa, câine de la stână, in jur de 30 de kg si e foarte teritoriala si agresiva cu străinii.

Si care este secretul "caine de rasa + femela"?
Wanessa il invata pe pitbul sa fie teritorial si agresiv cu strainii?
Orice caine isi defineste un teritoriu de pazit si supravegheat (teritoriul poate sa fie de la marimea unui apartament pana la marimea unei curti/stane).

Edited by gabicen, 12 December 2015 - 16:04.


#108
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,669
  • Înscris: 24.10.2015
Nuu, nu l-a învatat  ea sa păzească, l-am invatat eu. Am spus ca mai am o femela pentru ca a scris cineva un pic mai sus ca doi fac treaba mai buna. Total deacord. Din păcate ai mei nu prea se inteleg. De când a crescut mare el se joaca prea dur cu ea, din cauza asta Wanessa nu prea îl suportă, oricum împotriva unui străin se tin împreună.

Edited by vinciun, 14 December 2015 - 02:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate