Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amenda 300 LEI pentru neinregistrare Amstaff la Politie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#19
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Incet incet or sa dispara cei care`si chinuie cainii prin apartamente. Chiar daca or sa zica ca nu, bietul animalul e facut sa alerge prin iarba nu sa rontaie mobila bunicii pe 2mp toata viata.
Sa ramana frate cu pisici, care vrea caine sa se mute la casa si sa`l tina in curte.

#20
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014
Eu recunosc, ca nu am citit niciodata legea aia, datorita faptului ca nu am caine. Dar as avea si eu 2 nelamuriri.
1.Cum adica e interzisa comercializarea? Adica nu am voie sa cumoar un caine din rasele alea? Atunci cum l-as putea dobandi?
2. De ce e obligatorie sterilizarea? Adica rasele alea de caini sunt sortite pieirii?

#21
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postrid, on 07 decembrie 2015 - 00:39, said:

Incet incet or sa dispara cei care`si chinuie cainii prin apartamente.

Sa ramana frate cu pisici, care vrea caine sa se mute la casa si sa`l tina in curte.
Aici ești greșit informat. Câinii au nevoie de plimbare de cel puțin două ori pe zi. Cei care își închipuie că un câine care stă într-o curte din care nu iese niciodată se înșală.

În privința asta, inițiatorul merită tot respectul, pentru că își plimbă câinele după program și știe locurile care în general nu sunt populate.

View Postbalios, on 07 decembrie 2015 - 00:49, said:

Adica rasele alea de caini sunt sortite pieirii?
Da, cu excepția caniselor, care au condiții și mai grele de reproducere, comercializare etc. Dacă nu cumva s-o fi dat o altă lege, care să interzică și la canise.

#22
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postbalios, on 07 decembrie 2015 - 00:49, said:

2. De ce e obligatorie sterilizarea? Adica rasele alea de caini sunt sortite pieirii?
Tre' sa fii crescator autorizat. Parca asa stiam eu. Fiindca sunt rase periculoase. Cred ca si la 1 e acelasi raspuns.

#23
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View PostCazimi, on 07 decembrie 2015 - 00:52, said:

Aici ești greșit informat. Câinii au nevoie de plimbare de cel puțin două ori pe zi. Cei care își închipuie că un câine care stă într-o curte din care nu iese niciodată se înșală.

Eu am vreo 28 de labute in jurul meu, nu pot sa zic ca`mi mai doresc :))
Cainii nu au nevoie decat de iubirea/afectiunea stapanului aratata si de tovarasi de joaca, nu de plimbarea propriuzisa. Aia o fi valabila pt. aia care stau chinuiti la apartament si e musai sa ia o gura de aer si sa mai deschida geamurile sa se aeriseasaca.

#24
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Dacă ai întreba un veterinar, ti-ar spune altceva. Dar suntem off topic, să revenim la amenda pe care trebuie s-o plătească initiatorul.
Noi încă stăm bine, doar cu obligativitatea de a declara câinele de o anumită rasă la politie. Sunt tari în care e nevoie de permis de port armă pentru a deține câini din categoria A.

#25
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
E bun de amenda, n`are ce face. Si chiar nu trebuia sa stie de vreo lege ca sa puna botnita unui caine care este lasat sa alerge liber prin parc. Iresponsabil.

#26
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
De unde ai înțeles că nu avea nici lesă?

#27
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View PostSew, on 06 decembrie 2015 - 23:30, said:

daca e cainele meu, cate luni are, de ce nu are botnita pusa...

Adica astia i`au dat cea mai mica amenda ca puteau sa`i dea pt. botnita si era jale.

Edited by rid, 07 December 2015 - 01:48.


#28
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
De unde ai înțeles că nu avea nici lesă?

#29
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Din moment ce iese la alergat si nu`i pasa nici sa`i puna botnita ma indoiesc ca`l tine strans in lesa in timp ce alearga ca sa nu muste din persoanele presupus inexistente de la ora 21 din parc Posted Image
Hai sa tavalim alt topic ca asta nu mai are spor :D

#30
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postbalios, on 07 decembrie 2015 - 00:49, said:

Eu recunosc, ca nu am citit niciodata legea aia, datorita faptului ca nu am caine. Dar as avea si eu 2 nelamuriri.
1.Cum adica e interzisa comercializarea? Adica nu am voie sa cumoar un caine din rasele alea? Atunci cum l-as putea dobandi?
2. De ce e obligatorie sterilizarea? Adica rasele alea de caini sunt sortite pieirii?


      Daca ai vedea de ce sunt capabili aceste patrupede nu ai mai pune atatea intrebari.
      Conform legii, cainii din aceste rase nu vor fi ucisi, dar nu mai este permisa reproducerea acestora in scopul comercializarii.
     Pentru un caine capabil sa atace si sa ucida fara motiv, e o masura mai mult decat normala. Cu cat vor disparea mai repede ca specie cu atat mai bine.

#31
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Acuzi initiatorul de lucruri pe care nu le-a făcut și faci asta pe baza unor presupuneri și informații eronate.

Initiatorul se îngrijește de câinele sau, dar nu s-a îngrijit de acte. Atâta tot.

#32
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014

View Postcspot, on 07 decembrie 2015 - 02:14, said:



      Daca ai vedea de ce sunt capabili aceste patrupede nu ai mai pune atatea intrebari.
      Conform legii, cainii din aceste rase nu vor fi ucisi, dar nu mai este permisa reproducerea acestora in scopul comercializarii.
     Pentru un caine capabil sa atace si sa ucida fara motiv, e o masura mai mult decat normala. Cu cat vor disparea mai repede ca specie cu atat mai bine.
Lool. Am spus ca nu detin un caine, si ca atare nu cunosc legislatia. Nu am spus ca nu stiu de ce sunt capabili. Si atata timp cat propietarul isi tine cainele pe proprietatea lui si il scoate afara doar in lesa si cu botnita, nu vad unde e problema.

#33
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013

View Postrid, on 07 decembrie 2015 - 00:39, said:

Incet incet or sa dispara cei care`si chinuie cainii prin apartamente. Chiar daca or sa zica ca nu, bietul animalul e facut sa alerge prin iarba nu sa rontaie mobila bunicii pe 2mp toata viata.
Sa ramana frate cu pisici, care vrea caine sa se mute la casa si sa`l tina in curte.
Nici pisica nu e animal de apartament...teoretic, niciun animal in afara de pestii de acvariu n-ar fi bun de tinut in apartament, dar unii se incapataneaza sa tina pasari, caini si pisici inchise in colivii..mai mari sau mai mici.

#34
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Eu am pitbull. E neinregistrat la poitie, dar il tin in lesa + botnita. Am trecut pe langa multe echipaje cand ieseam la alergat, dar nu s-a legat nimeni de mine. Data viitoare pune-i botnita chiar daca nu e agresiv. Legea e facuta sa te f**a fie ca trebuie, fie ca nu.

View Postcspot, on 07 decembrie 2015 - 02:14, said:

  Daca ai vedea de ce sunt capabili aceste patrupede nu ai mai pune atatea intrebari.
  Conform legii, cainii din aceste rase nu vor fi ucisi, dar nu mai este permisa reproducerea acestora in scopul comercializarii.
Pentru un caine capabil sa atace si sa ucida fara motiv, e o masura mai mult decat normala. Cu cat vor disparea mai repede ca specie cu atat mai bine.

Cainii aia doar prin antrenament ajung sa atace si sa fie capabili sa ucida. Tre sa dispara specimenele care ii antreneaza, nu cainii. Si un maidanez antrenat te omoara in caz ca nu stiai. Nu tre sa fie Pitbull, Amstaff sau Rot. Un Ciobanesc oricare ar fi el te omoara mai repede ca un pitbull de 25 de kg.

Edited by Serafim606, 07 December 2015 - 08:48.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am un prieten ce a deţinut la un momentdat un pitbull, înregistrat la poliţie şi cu vaccinurile la zi. Întâmplarea a făcut ca acel câine să se îmbolnăvească grav şi veretinarul a decis că şingura variantă acceptabilă este eutanasierea, opraţiune făcută chiar de el. La mai bine de 1 an de atunci, amicul s-a trezit cu poliţiştii la poartă să vadă ce face câinele. L-au amendat pentru că nu a anunţat moartea câinelui, chiar dacă le-a arătat actele de la veterinar cu eutanasierea.

Edited by MembruAnonim, 07 December 2015 - 08:53.


#36
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View PostMembruAnonim, on 07 decembrie 2015 - 08:53, said:

L-au amendat pentru că nu a anunţat moartea câinelui, chiar dacă le-a arătat actele de la veterinar cu eutanasierea.
Cum vine asta cu chiar daca le-a aratat.
L-au amendat ca nu le-au aratat cand trebuia, degeaba le-a aratat dupa 1 an cand a fost prins cu fapta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate