Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

caini adevarati pentru paza

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#73
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e asa, cred ca e o legenda inventata de samsari care-s mai multi decat crescatorii adevarati. Uite alt exemplu cu schnauzerasul meu : este exact ca in descrierea rasei. Daca il luam fara pedigree, exista riscul sa semene la temperament cu vreun strabunic caniche(poodle). Trebuie doar sa fii atent la pedigree sa nu fie prea multe consangvinizari.

#74
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e asa, cred ca e o legenda inventata de samsari care-s mai multi decat crescatorii adevarati. Uite alt exemplu cu schnauzerasul meu : este exact ca in descrierea rasei. Daca il luam fara pedigree, exista riscul sa semene la temperament cu vreun strabunic caniche(poodle). Trebuie doar sa fii atent la pedigree sa nu fie prea multe consangvinizari.
Si inca ceva: sunt rase care au predispozitie catre anumite afectiuni. De exemplu rottweilerul e sensibil la parvo si de aceea trebuie suplimentata vaccinarea. La dogo argentino apar multe exemplare surde, deci obligatoriu sa-i faci testare puiului. In nici un caz sa nu accepti sa ti-l trimita prin curier. Te duci, il vezi, ii faci testul Campbell, testul de surditate daca e dintr-o rasa cu incidenta mare la asa ceva. La alte rase trebuie sa vezi cum are mersul, cum are labele. La molossoizi apar probleme articulare. Dar cea mai mare problema a ta e ca ai pitbull-terrier, o rasa cu agresivitate mare la semenii sai. Terrierii sunt extrem agresivi. Am avut 2 foxterrieri sarmosi, mama si fiu(castrat) . Dun doua in doua zile se incaierau din te miri ce dar fiind mici nu era o problema sa-i despart.  Plus ca erau mama si fiu si nu se batea la omor. Mama voia sa-l pedepseasca pe fiu ca nu era respectuos iar fiul nu se lasa pedepsit. Dar astia doi de acum, svhnauzerul si metisul de rott vor sa se omoare. Mi-am luat-o si eu o data cand am sarit sa-i despart. Isi pierdusera uzul ratiunii iar eu i-am apucat de zgarda pe fiecare cu o mana.Rott-ul care e mai puternic s-a smucit si s-a repezit din nou la gatul schnauzerului unde era mana mea. A durat 2 luni sa ma vindec.

#75
touchthis

touchthis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.06.2015
Presa Canario dacă te interesează poți cumpăra de aici .
Rottweiler-ul și Cane sunt ambii curajoși dar cum am spus, la Rottweiler comportamentul lasă mult de dorit. Nu spun că Rottweiler-ul nu ar fi blând, dar Cane Corso este mai blând decât un Chihuaua, cu stăpânii. Dar când ai intrat pe teritoriul lui, e o fiară greu de stăpânit dacă nu e bine dresat, ca și Rott-ul. Diferența dintre ei este comportamentul, care etse destul de important. Indiferent ce rasă ți-ai lua de pază, trebuie dus câinele de la 3-4 luni, să-l formezi cu disciplina.
Bulldog American n-am avut, iar despre Dog Argentinian nu pot să zic că nu e bun pentru pază, dar e folosit mai mult pentru vânătoare.
Am o propunere pentru tine: un câine care iarăși e foarte bun pe pază este Bandog-ul, rezultatul împerecherii Pitbull-ului cu Mastiff(Cane Corso, Bullmastiff,și restul molossilor) . Agresivitatea și agilitatea de la Pitbull combinată cu masivitatea și puterea unui Mastiff. Poze Bandog,  informații despre Bandog. Dacă te interesează și-ți place această rasă, eu cunosc pe cineva care deține așa ceva și te pot pune în legătură cu el.
Prețul unui Bandog nu depășește 150 de euro.

View Postvinciun, on 20 noiembrie 2015 - 19:08, said:

Presa îmi place foarte mult dar nu am văzut nici unul in Basarabia, Cane Corso am văzut unul sau doi. Despre curaj ce poti spune referitor la Rott si Cane  Corso. Daca zici ca ai avut, lucrat te rog să-mi mai dai niste detalii, poate  mai apare cineva care cunoaste Bulldogul American sau Dogul Argentinian.

Edited by touchthis, 21 November 2015 - 17:07.


#76
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
da-mi voie sa ghicesc omul are o femela de pit si o monteaza cu ceva mastiff?

#77
Moaca

Moaca

    Mâţă leşinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View PostFreddy12, on 21 noiembrie 2015 - 16:15, said:

Dar cea mai mare problema a ta e ca ai pitbull-terrier, o rasa cu agresivitate mare la semenii sai. Terrierii sunt extrem agresivi.
Nu e o problema, omul a explicat ca a crescut un pitbull, dar ca s-a mutat de la parinti, unde a ramas pitbull-ul, si ca vrea cainele asta de paza pentru casa unde s-a mutat acum (si unde nu e niciun caine, deocamdata).

#78
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostMoaca, on 21 noiembrie 2015 - 18:01, said:


Nu e o problema, omul a explicat ca a crescut un pitbull, dar ca s-a mutat de la parinti, unde a ramas pitbull-ul, si ca vrea cainele asta de paza pentru casa unde s-a mutat acum (si unde nu e niciun caine, deocamdata).
A, am inteles eu gresit. In cazul asta posibilitatile sunt nelimitate. Un singur lucru as mai mentiona si anume ca in Basarabia sunt ierni extrem de aspre, viscole cu temperaturi care pot cobori la -20 grade. Din aceasta cauza ar fi de preferat un caine mai blanos. Eu nu as putea dormi noaptea pe viscol stiind ca am afara un caine cu blana scurta. Chiar si pe schnauzer il tin de multe ori noaptea in casa pe timp foarte rece desi are un cojoc destul de sanatos.

#79
touchthis

touchthis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.06.2015
Atunci ia-ți Alabai sau Ciobănesc Caucazian.

View PostFreddy12, on 21 noiembrie 2015 - 18:59, said:

A, am inteles eu gresit. In cazul asta posibilitatile sunt nelimitate. Un singur lucru as mai mentiona si anume ca in Basarabia sunt ierni extrem de aspre, viscole cu temperaturi care pot cobori la -20 grade. Din aceasta cauza ar fi de preferat un caine mai blanos. Eu nu as putea dormi noaptea pe viscol stiind ca am afara un caine cu blana scurta. Chiar si pe schnauzer il tin de multe ori noaptea in casa pe timp foarte rece desi are un cojoc destul de sanatos.


#80
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postjhonnytheman, on 19 noiembrie 2015 - 11:18, said:

@JurasikMan pui si tu niste poze cu Presa Canario, sau chiar cu toti cainii tai?

https://www.flickr.c...3/shares/6QD5iv

Ala mare este bestia . Cel mic este cainele lui . L-a luat dintr-un parc si mi-a aratat ca il vrea langa el. Nu am putut sa ma opun. Se iubesc de nu va vine sa credeti . Pero are o coada cu un diametru de 8-9 cm ( numai muschi si oase ) si i-a dat unui amic peste genunchi ( de bucurie ) de i-a declansat o criza de guta. Practic iti rupe picioarele cu coada daca nu esti atent . In poza avea 2 ani . Acum are aproape 4 si a mai pus pe el ceva muschi si i-a mai crescut capatana .
Mai am doi dar aia sunt alta echipa .

Edited by JurasikMan, 21 November 2015 - 21:43.


#81
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Un mastiff Tibetan "roșcat închis" ar fi minunat pentru "vinciun", l-ar saraci prin apetitul lui, i-ar face zob tot ce considera bun de ros
si nimeni nu ar mai intra in curtea lui!
http://mastifftibeta...despre-tibetan/

#82
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015


Foarte frumos Presa al tau, mai ales tigrat, m-ai lovit unde ma doare.

Custi bune si nu am avut probleme nici cu stafful nici cu pitul iarna.

Edited by vinciun, 21 November 2015 - 22:11.


#83
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Mastifful Tibetan = un mini leu + mini urs, rupe tot la nevoie, daca e corect dresat de la o varsta mica Posted Image nu se va imprietenii cu nici o persoana straina de familia in care locuieste, doar o arma letala, fie ea de foc sau nu, :naughty: il mai poate opri pe mastifful tibetan atunci cand e inversunat intru apararea stapanului si intaratat la maxim  Posted Image ,  Posted Image

Edited by Teophileos, 21 November 2015 - 22:10.


#84
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Am văzut si mastif tibetan, de fapt nu cred ca am citit despre toate rasele de lupta si paza. Dintre toate ( de care am auzit), îmi prezinta cel mai mult interes bulldogul american, dogul argentinian, rottweiler,tosa, cane corso, dogo canario, bandog.

M-am rezumat doar la bulldog american, rottweiler si dog argentinian din cauza lipsei de crescători seriosi in R. Moldova. Sa import unul cred ca va fi prea complicat.

Am citit despre testul cambel ( nustiu daca am scris corect) si îmi amintesc ca pitul meu când era micut era exact ca cel de la răspunsurile 1.

Cred că o sa mă orientez dupa acest test plus pedigree indiferent ce rasa va fi din cele trei enumerate.

Va multumesc pentru contributie, cred ca m-am lamurit cat de cat. Oricul, orice informatie noua e binevenita mereu :)



#85
touchthis

touchthis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.06.2015
Dog Argentinian e mai mult pentru vânătoare.

View Postvinciun, on 21 noiembrie 2015 - 22:28, said:

Am văzut si mastif tibetan, de fapt nu cred ca am citit despre toate rasele de lupta si paza. Dintre toate ( de care am auzit), îmi prezinta cel mai mult interes bulldogul american, dogul argentinian, rottweiler,tosa, cane corso, dogo canario, bandog.

M-am rezumat doar la bulldog american, rottweiler si dog argentinian din cauza lipsei de crescători seriosi in R. Moldova. Sa import unul cred ca va fi prea complicat.

Am citit despre testul cambel ( nustiu daca am scris corect) si îmi amintesc ca pitul meu când era micut era exact ca cel de la răspunsurile 1.

Cred că o sa mă orientez dupa acest test plus pedigree indiferent ce rasa va fi din cele trei enumerate.

Va multumesc pentru contributie, cred ca m-am lamurit cat de cat. Oricul, orice informatie noua e binevenita mereu Posted Image


#86
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Acum dintre Bulldog si Dog Argentinian dupa ce am mai citit despre ei cred ca raman la Dog. E mai rapid si mai energic. Bulldogul mai are un minus la partea estetica - is foarte atipici, vad poze cu bulldogi foarte frumosi si foarte urâti, nu vezi doi sa semene unul cu celălalt.

Pana când Dog Argentinian e preferatul - marime si greutate ideala ( punctul meu de vedere), rapid, energic, puternic, agil, musculos, curajos, spirit de luptător, rezistent, suspicios cu străinii, instinct puternic de vânător si foarte frumos.

#87
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
si botnita, si zgarda cu tinte, si sfoara de tras tiru' intre tine si el ai luat? Sau te-ai gaindit sa iei? Poate ca nu toti oamenii cu care te intalnesti sunt inamici. Poate sunt si batrani printre ei. Sau copii.
Am cunoscut un astfel de caine cand m-am angajat. Era foarte dragalasa si dadea din coada cand se apropia de tine. Nu fugea, mergea agale. Problema aparea doar atunci cand nu cunostea persoana si, dupa ce ajungea langa ea, se apuca sa muste.

#88
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Încă nu am luat ca nu am cumpărat nici câinele. Intentionez pentru la primavara.

Am văzut si un film documentar despre ei si tare mi-au plăcut. Desi is creati in special pentru vânătoare au aptitudini foarte bune de paza. Dar cel mai important e ca îmi plac.

Sfoara de tras tirul? :D Sper sa fie atât de puternici pe cat insinuezi. Din poze, membrele inferioare nu par asa musculoase cum sunt la staff si la pit, dar îmi dau seama ca este o diferenta de mărime.

Si sper sa nu latre aiurea toata noaptea ( cum o făcea stafful pe care l-am avut, eram nevoit sa mă scol si sa mă duc să-l leg câteodată ca nu puteam dormi).

Pitul care e la parinti acum chiar nu latra deloc aiurea, când vrea cineva sa deschida poarta el fuge si sare in poarta, abia când vede ca nu poate iesi începe a lătra. Când e legat si vede ca cineva se apropie de el se pune jos la panda si așteaptă pana ce intrusul e cam la un metru distanța apoi sare ca un pradator si daca vede ca-l tine lanțul începe a latra, in rest nu face deloc gălăgie, doar îl aud cum zburda pe sub ferestre.

Când trec oameni pe drum tot nu latra, ii urmareste cu privirea pana ce se depărtează de poarta noastră. Când îl scot la plimbare ( in lesa desigur) trage ca calul înainte si nu are treaba cu nimeni, dar daca cineva se apropie foarte tare de noi sare in sus să-l apuce de fata.

Nu a muscat nici un om nevinovat, stati linistiti, nici la tv nu o sa apară.

Era sa uit, zgarda cu ținte sau tepi nu pun la câine, când vrea sa se scarpine isi distruge labuta in ea.

Botnita tot nu cumpăr, nu-i vad rostul. O lesa serioasa si o mana ferma sunt deajuns.

Edited by vinciun, 02 December 2015 - 01:44.


#89
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Felicitari,din punctul meu de vedere este cel mai frumos caine,are o constructie impecabila.
Ca si forta va avea ff multa clar!

#90
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Vi-l pe prezint pe   amstafful pe care l-am avut - King de 40 kg

http://m.imgur.com/GdmqC47
http://m.imgur.com/fLjI5vf

Si pitul Spike

http://m.imgur.com/LXnlqAU



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate