Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Cum vor evolua preturile pentru terenuri

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
In Comuna Pantelimon m-am dus in ideea ca "un amic" al unui prieten de familie are un teren de vanzare, deci nu se pusese problema unei agentii imobiliare. Cand am ajuns acolo am descoperit ca de fapt amicul meu de familie era in cautare de "comision" si ne-a dus la agentia imobiliara respectiva in loc sa ne intalnim cu proprietarul terenului.

Sa mi se ceara 35euro/mp de teren, in fundul Comunei Pantelimon si sa mi se spuna ca e super-afacere.....e jignitor, atat prin comparatie cu alte oferte cat si strict ca si valoarea terenului respectiv.

De contrazis nu vad  unde m-am contrazis: ocazional, mai apare o casa batraneasca sau un teren, fie in urma decesului proprietarului, fie se mai muta cineva din comuna....de ocaziile astea profita cei care cunosc foarte bine comuna, sunt la curent cu tot ce se intampla si sunt mai rapizi decat agentiile imobiliare - sunt lucruri pe care mi le-au spus chiar cei de la agentie si mi se pare credibil.

Terenul respectiv, cel de 35euro/mp, se afla EXACT in celalalt capat al comunei, in directie opusa fata de sosea, deci in cel mai departat colt posibil. Cum vii dinspre comuna, ca si vecini, ai cateva case darapanate, iar in dreapta, doar camp, spre Dobroiesti cred.

Terenul pe care trebuia initial sa-l vad, era la 20-30 de metri de soseaua care iese din Buc, iar pretul era de 25-30 de euro/mp pt o suprafata de 900mp pe care proprietarul era dispus sa o imparta in doua la acelasi pret; prin comparatie, terenul de mai sus e o gluma.

In plus de asta, am gasit terenuri construibile in comunele din sud, Magurele de ex, la un pret sub 20euro/mp, loturi sub 1000mp in zone destul de bune ale comunei, nu hectare de teren arabil.

Comuna Pantelimon e exclusa din lista "simpatiilor mele", s-a construit fara nici o urma de bun simt/gust in comuna asta, iar spre Cernica, stiu ca pretul unui mp de teren sare de 100euro/mp, iar soseaua arata ca vai mama ei....

Tot prin comparatie (pt terenul de mai sus), casele pe care le-am vazut in comuna, teren de aprox 200-300mp + casa aproape finisata (110 mp construiti, fosa, gard, curent tras), la un pret de 35.000 euro, pe un teren in centrul comunei. Mai merita 17500 euro un teren de 500mp aflat in camp? Pt mine unul nu.

Preturile la terenuri, in ultimele luni, stie cineva cam cum au evoluat? Mi se pare mie sau au cam stagnat? Stiu cel putin un anunt de vanzare teren intr-o comuna chiar pe Centura, in centrul comunei, langa primarie, construibil, la un pret mai mult decat ok, anunt care a tot aparut timp de vreo 2 luni - deci nu a prea avut succes la vanzare.

Daca e pe bune proiectul asta cu Zona Metropolitana Bucuresti, cum s-ar justifica cresterea preturilor la terenuri (in viitor)? Pretul se stabileste pe baza de cerere si oferta - in momentul in care Bucurestiul va avea suprafata unui judet (2 chiar) iar cererea va cam ramane aceeasi, poate in usoara crestere pe termen lung....

Mare parte din anunturile pe care le vad cu vanzare terenuri, se refera la terenuri de peste 5000mp si sunt o groaza de anunturi, deci oferta e cat se poate de "mare"; cererea (solvabila) in schimb....multi dintre amicii pe care i-am intrebat ce ar prefera, au fost categorici: vor apartament IN ORAS! Deci cam asta e prima optiune in general, casa e mai degraba o alternativa. Putem face un sondaj pe forum, ar fi interesant.

Cati bucuresteni isi permit sa dea 20.000 (minim) pe un teren si inca vreo 50.000 pe casa? Cati dintre ei deja si-au luat si teren si si-au facut si casa?

#56
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
nu stiu cum e in bucuresti dar va zic in pitesti :

teren cumparat acum 2 ani (de fapt prin august 2004), la 4 km de pitesti, in bascov, 1800mp au facut 16.000 de euroi, din cate imi aduc aminte, acu un mp e aprox 30e ... gaze, apa, curent, cablu, telefon ;)
padure, liniste etc ... preturile au doar o directie si asta e in sus ! :D

si tot l-am luat cat de cat scump, cu cativa ani inainte, pe strada aia nu era mai nimic, si se luau terenurile la preturi ... mai mult decat accesibile ;)

#57
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005

Quote

Stiu cel putin un anunt de vanzare teren intr-o comuna chiar pe Centura, in centrul comunei, langa primarie, construibil, la un pret mai mult decat ok, anunt care a tot aparut timp de vreo 2 luni - deci nu a prea avut succes la vanzare.

Nu te baza pe asta. Nu stiu care e mecanismul, dar anul trecut in iarna, sunam disperata la anunturi de terenuri ca sa aflu ca "s-au dat" (cum naiba se dadeau in aceeasi zi in care aparea anuntul... :cursing: ), ca sa vad fix acelasi anunt o luna mai tarziu. Unul dintre ele l-am vazut chiar si iarna asta, zau daca inteleg logica  :angry:


Apartament in oras ?!! Da tu 140.000 EUR pe un apartament de 3 camere in Militari (la Politehnica) - si asta e oferta ieftina...:drac: Banuiesc ca te refereai la un apartament nou, nu la pesterile astea supraetajate vandute la preturi aberante.

Pai daca Magurele e OK, go on, dupa cum zicea si shobi, sky is the limit  :D  cand vine vorba de pretul terenurilor. Crezi ca daca Magurele o sa intre in zona metropolitana preturile vor scadea? Eu nu. :)

...Desi daca ma gandesc bine, apropierea de Institutul de Fizica Atomica nu -ar incanta...Cernobalul mi-a ajuns  :D


Quote

Cati bucuresteni isi permit sa dea 20.000 (minim) pe un teren si inca vreo 50.000 pe casa? Cati dintre ei deja si-au luat si teren si si-au facut si casa?

Nu-s ce sa zic, dar daca ma uit in jurul Bucurestiului, la pretul terenurilor si la greutatea de a gasi unul ca lumea...tu ce zici ? ;)

Edited by Dana_H, 12 May 2006 - 20:45.


#58
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003
Daca am invatat ceva pana acum e ca "superofertele" nu sunt pentru toata lumea. Si asta e valabila in orice domeniu. Mai exact, fie sunt unii smecheri care pun mana pe ele, fie e ceva suspect. Mai ramane un procent infim in care chiar este o ocazie, pui mana pe ea si esti bucuros.
Dar riscul creste cu suma. So, te risti sa iti iei acel teren in centru la un pret ok si sa te trezesti ca de fapt nu se poate construi ca are vreo conducta pe sub el, sau e inundabil sau.. sau... Chiar crezi ca nu se gasea nimeni in 2 luni sa il ia?
Pe scurt, eu mi-am luat de curand teren, am studiat preturile in zona si am dat 33 de euro, ca asta e piata. Scump, dar deja au mai crescut cu 2 euro. Iar de scazut nu o sa scada. Never. O sa creasca mai greu si nu o sa mai fie predispuse la specula, dar preturile vor merge tot inainte..

#59
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
yannick - ai uitat sa precizezi ceva. in cazul in care statul o sa puna niste impozite corecte pe terenuri automat si pretul lor va scadea.

exista foarte multi speculanti care tin pamanturile cu speranta ca vor creste (asa cum s-a intamplat pana acum). nu-i intereseaza sa vanda decat daca pretul oferit este foarte mare.

sa vedem cati isi vor putea permite in continuare sa "investeasca" si sa astepte scumpiri atunci cand impozitul anual va fi 1% din valoarea reala de pe piata. se pare ca asa ceva se va intampla in curand daca aderam, sau voi credeti ca nemtii, francezii etc o sa se uite la noi cu invidie vazand cat de smecheri suntem in continuare.

pararea mea este ca balonul de sapun se va sparge in maxim 18 luni.

gabip: never say never ;)

Edited by Mar, 14 May 2006 - 02:40.


#60
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Mar, poate e cazul sa precizam ca noi vorbeam prin prisma unor bucuresteni disperati sa scape de la bloc  :) Nu exista doar speculanti, ci si romani obisnuiti incercand sa-si realizeze visul unei case cu gradina si care vad ca un teren cu o dimensiune din care sa intelegi ceva (nu 'batiste' de 300 mp cu deschideri < 10 ml) le devine rapid inaccesibil...

In cazul meu cel putin, un teren in afara Bucurestiului era exclus, pentru ca nu am masina si nu intentionez sa arunc bani pe ea (casa e prioritatea nr. 1). Din cauza asta, si incercand sa respect criteriile pe care mi le fixasem la alegerea unui teren, am fost nevoita sa platesc mai mult. Off-topic, cei de la care am cumparat (poate am avut noroc), nu erau speculanti ci doar o familie obisnuita care - din motive personale - nu a mai apucat sa-si faca o casa. Asta nu inseamna ca trebuia sa am pretentia sa-mi vanda mie la pretul la care au cumparat ei... :D

Revenind la subiect: de cand cu himera asta cu zona metropolitana ( -_- nu-s in stare sa faca ceva cu traficul din Bucuresti, cu strazile ramase necanalizate, neastfaltate etc, dara-mi-te sa mai extindem orasul...20 ani -> termen optimist !!), si in jurul Bucurestiului au explodat preturile. Poate ca impozitele vor deveni corecte, dar la ora actuala eu stiu anumite "grupuri de interese" care cumpara in jurul Bucurestiului - unde "in jurul' = pana la 40 km distanta...si cu hectarele, nu cu miile de metri... :huh: Cred ca aia o sa-si permita si impozite mai mari, corecte sau nu - dar ghici cine o sa plateasca pentru impozitele astea...:drac:

#61
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Lazea: Exista riscul prabusirii preturilor imobiliare

Economistul-sef al BNR afirma ca evolutia speculativa din ultimii ani ar putea fi urmata de o corectie a preturilor pe piata imobiliara

Preturile pe piata imobiliara ar putea suferi o corectie, cresterea inregistrata in Romania in ultimii ani fiind, in principal, speculativa, data de jocul convergentei cu Uniunea Europeana, a declarat ieri economistul-sef al Bancii Nationale a Romaniei (BNR), Valentin Lazea (foto), transmite Mediafax. "Exista un risc ca aceste preturi sa se prabuseasca. In Romania, cresterea preturilor este mai degraba un joc al convergentei. Cei care investesc asteapta ca preturile sa creasca si mai mult o data cu intrarea Romaniei in UE", a explicat Lazea. Problema preturilor la imobiliare a fost abordata, recent, de guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, in cadrul unui seminar privind inflatia, dupa o prezentare a directorului Diviziei de Strategii de Politica Monetara a Bancii Centrale Europene, Klaus Masuch, care a sugerat ca bancile centrale trebuie sa urmareasca evolutia preturilor activelor si chiar sa aiba in vedere masuri pentru evitarea unor crize pe aceste piete. In acest context, Isarescu a mentionat ca Banca Nationala nu a fost preocupata pana in prezent de preturile activelor, dar are in vedere sa monitorizeze mai atent evolutia din aceste piete, intrucat, cel putin in unele zone se observa cresteri mult exagerate. "Cel putin in nordul Bucurestiului este clar un <<asset bubble>>. Nu trebuie o analiza pentru a vedea ca preturile pamanturilor si al caselor este mult exagerat", a afirmat Isarescu.Econimistul sef al BNR a aratat ca banca centrala este limitata in eventuale masuri pentru a preveni o criza pe piata imobiliara, avand in vedere ca politica monetara este destul de "incarcata", fiind urmarita atat continuarea dezinflatiei, cat si evitarea unor fluxuri masive de capital. (A.G.C.)

http://www.ziua.net/...6d2ace6aa5d33f7

#62
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Tuliman, ti-ai gasit teren pana la urma?  :)

Acelasi subiect a aparut azi si in Cotidianul

aici

#63
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
La cati bani am, am gasit prea departe de oras, sau suprafete prea mici. Atata timp cat nu am masina si nici nu estimez ca voi avea prea curand....

#64
peugeot 307

peugeot 307

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.06.2006
Daca vrea cineva teren:
3392 mp pe malul lacului Cocioc in Vidra (12 km de Bucuresti). Are cadastru si intabulare, zona in dezvoltare, curat, aerisit, drumul pana la Bucuresti este foarte linistit.
Pret: 10 E/mp negociabil
Pot fi gasit la: 0721.210.070 sau [email protected]

Edited by peugeot 307, 06 June 2006 - 12:27.


#65
peugeot 307

peugeot 307

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.06.2006
Am tot citit pareri, zvonuri, barfe, smenuri, susanele, etc.
Studiati voi ma baieti site-uri straine: http://www.homesinromania.co.uk , http://www.anglo-rom...velopment.co.uk , si pe urma mai vorbim.
De ce credeti voi ca unii tot cumpara pe principala axa: N-S (Popesti-Leordeni, Tunari, Pipera, Otopeni, Vidra, Berceni)?

By the way:

Io vand 3.392 mp pe malul lacului Cocioc in Vidra-Berceni la 12 km de Bucuresti. Zona este superba, liniste de-ti tiuie urechile, se ajunge f.f. repede cu masina si lacul are peste. Toate astea la incredibilul pret de 10 Euro/mp negociabil (sa mai zica unii ca ocaziile nu e pentru tonti)

Ma gasiti la: [email protected] sau 0721.210.070

#66
artiphyst

artiphyst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.11.2005
De comuna Frumusani ati auzit ceva de bine, de rau? Eu am fost sambata pe acolo si m-am invartit sase ore sa vad cateva bucati de pamant, pretul destul de piperat pt zona asta 19E discutabil, pt o suprafata de 5000 m2 cu deschidere la DN. Singura buba pe care am gasito este ferma avicola care emana un miros asa... mai neplacut dar asta numai in zona f apropiata. Drumul este destul de liber in jur de 25 min cu masina de la Unirii pana in comuna, apa la poarta din cate am vazut, gazele dupa spusele localnicilor sunt pe vine.
Voi ce parere aveti merita zona asta?

#67
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Cine are articolul din presa in care reteaua Lidl a stopat investitiile in RO pe termen nelimitat din cauza umflarii nejustificate a preturilor la terenuri.
Undeva argumentau ca pretul terenului nu poate fi amortizat in graficul pe care il au in planul de afaceri.
Adica nu e rentabil sa investeasca in RO pentru ca isi pierd banii.

Am impresia ca Lidl este primul investitor serios care face publice aceste studii si asta nu suna bine pentru trendul actual al preturilor (la terenuri).

#68
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
evz.ro

Magazinele Lidl s-au speriat de pretul terenurilor
31 Mai 2006


Reteaua de magazine de discount Lidl, parte a grupului german Schwarz, a amanat pe termen nedefinit planul de a intra pe pietele din Romania si Bulgaria, potrivit directorului de comunicare al Lidl, Thomas Oberle, citat de agentia bulgara Dnevnik.

Pretul considerat prea ridicat al terenurilor a fost unul dintre motivele deciziei.
Compania germana a sondat piata bulgara timp de 18 luni, pana cand studiile de fezabilitate au convins reprezentantii firmei sa-si regandeasca strategia si sa amane proiectul pe termen nelimitat.

In ceea ce priveste planurile din Romania, Lidl a anuntat, la inceputul acestui an, ca se pregateste de lansare, stabilindu-si centre regionale de activitate la Bucuresti, Brasov si Iasi.
Pe de alta parte, lantul de hipermarketuri Kaufland, care face, de asemenea, parte din grupul Schwarz, nu a avut acest tip de probleme in cele doua tari candidate la UE.

Edit: http://www.hotnews.r...a-au-scazut.htm

Edit2: http://www.hotnews.r...-vor-scadea.htm

Cititi in primul rand comentariile la acest articol.

19. Comparatie USA-Romania
Dan (13 mai 2006 2:45)

http://money.cnn.com...rowth_forecast/
Un link care va arata pretul caselor si salariul mediu anual in diferite zone din USA.
1) Pretul mediu al unei case inseamna cam 5-6 salarii medii anuale.Exista zone in care este mai usor sa iti iei o casa (Philadelphia - aprox 3 salarii anuale) sau mai dificil (New York,San Francisco - aprox 8 salarii anuale). Dar nicaieri, casa nu inseamna mai mult de 10 salarii medii.Spre comparatie, in Romania, pretul mediu al unui apartament inseamna 20 de salarii medii anuale.Adaugand faptul ca dobanzile bancare sunt cu mult mai mari decat in SUA=> peste 70% dintre cei ce cauta o locuinta,nu pot nici macar spera la un credit imobiliar.
2) Desi preturile medii ale caselor in USA sunt mai mari decat cele din Romania, standardele de viata sunt diferite si o casa obisnuita are 150mp in USA, fata de 50mp in Romania.Deci pretul pe mp in USA este de cele mai multe ori mai mic decat pretul pe mp in Romania.
In USA se poate vorbi cu adevarat despre pret dat de cerere si oferta.In Romania nu.Si am ajuns in situatia asta pentru ca:
- vedem ca pe un lucru bun ca se construieste, dar nu ne intrebam cum si in ce conditii.
- Vrem vile in Pipera ca sa fim vecini cu Becali, desi terenul nu are nici un fel de utilitati (snobismul-ca la noi la nimeni).
- Credem toate prostiile care se scriu in ziare (si care de fapt nu sunt decat reclame mascate) si daca avem niste bani ne ingramadim sa cumparam teren in zone de care nici nu auzisem pana atunci. Are cineva interes sa vanda teren mult in Fetesti, nici o problema, comanda un articol intr-un ziar central, spune acolo cateva baliverne de tipul "zona de mare viitor", "investiti ca sa va imbogatiti", "pe aici o sa treaca o super-autostrada", si imediat zeci de gura-casca vin sa cumpere teren in Fetesti crescand pretul terenurilor.
In concluzie, preturile din Romania sunt pe de o parte din cauza speculantilor, dar sunt si din cauza noastra care ne lasam manipulati atat de usor.

Edit, iar: peugeot 307, de ce nu spui ca sursele tale fac referire la zonele turistice, ma indoiesc ca in Vidra, unde printr-o coincidenta ai si tu un teren de vanzare, ar fi cineva interesat sa amenajeze o plaja, un munte, un hotel....

Edited by Tuliman, 07 June 2006 - 15:25.


#69
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
Daca o sa va uitati la stirile de cateva luni in urma se tot spunea ca o sa scada preturile la apart din blocurile construite inainte de `89 datorita ofertei de 13.ooo locuinte noi pana in 2008,desi o parte din aceste locuinte au fost contractate pretul apart invechite nu au avut decat un trend ascendent..cand se va sparge odata balonul?se vb de un blocaj al pietii imobiliare..who knows?!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate