Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

pret renovare baie

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
salut!

este o baie de 5 mp , intr-un bloc din din 1979.

baia este praf, nu are imbunatatiri , are daor niste faianta noua care aprope cade de pe pereti.

cam cat costa sa schimb tot in ea, cu tot cu mana de lucru. peste 1000 euro?

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Depinde de materialele alese.

#3
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
1000e daca ai meserias de al casei,care face la juma de pret.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,402
  • Înscris: 01.12.2001
Sunt baterii de baie la 400 €. Dar si la 35 lei. Depinde ce pui

#5
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Daca ai si perete exterior de bloc,trebuie izolat pe interior cu polistiren dens,cred ca cel verde,de minim 2cm.

Daca e bloc din '79  si baia e praf,e clar ca nu prea sint bani.

Edited by alexbjorg, 01 November 2015 - 12:24.


#6
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
am aici pozele din anunt. http://olx.ro/oferta...html#643fdfef63

eu am 34k , daca pe garsoniera dau 31k  , o sa-mi mai ramana 3k euro, imi ajung astia sa zugravesc sa schimb si ce mai trebuie ca sa fie de locuit? , nu are nici parchet, toata casa este cam jalnica.

nu vreau nici sa pun cele mai proaste materiale... si daca trec de 34000 e cam depasesc pretul zonei, si cu banii astia gasesc garsoneira in aceasi zona foarte frumoasa.

#7
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ca sa fi ieftin faci asa:

- In loc de baterii folosesti fitinguri clasice simple. Ai la dispozitie sute de detalii ce pot fi combinate in functie de cerinte.
- Pardoseala ramane singura unde vei folosi placi glazurate de ceramica iar peretii ii dai in vopsea latex sau tip email.
- Renunti la cada si faci un dus cu cateva caramizi culese din spatele blocului de la cei care au demolat. Gasesti o varietate mare.
- Chiuveta poti face dintr-o cuva de plastic/metal recuperata tot din spatele blocului.
- WC poti improviza unul turcesc tot cu ajutorul unor caramizi recuperate exact tot de acolo. Rezervorul de apa il poti improviza si pe acesta, cu exceptia sistemului de golire si umplere care ii poti gasi destul de ieftin si nu necesita efortul improvizarii.
La dus si WC o sa fie ceva munca cu debitatul placilor ceramice dar stii o treaba.

Culmea e ca facute cu nitel cap treburile astea poti avea parte de o baie complet functionala dar si unicat.

In loc de gresie poti folosi placi de linoleum autoadezive. Le montezi cu rost pe care il vei umple cu silicon. Nu acela la tub ci baghete topite cu aparatul aferent.

Urmatoarea varianta, mai scumpa ar fi cumpararea celor mai ieftine vase de WC, chiuveta si cadita de dus.

#8
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 robert8197, on 01 noiembrie 2015 - 12:33, said:

am aici pozele din anunt. http://olx.ro/oferta...html#643fdfef63
Asta macar are gaze? Si daca tot e pretul zonei 34k si tu ai banii astia, de ce nu dai 34k pe una mai buna??? Cat despre 1k pe care i-ai putea baga doar in baie... Cum au zis si colegii, depinde ce calitate vrei...

#9
Digicron

Digicron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.12.2012
Eu am renovat baia cu 500 de euro :P bineinteles puteam si mai iefin dar nu am vrut.
Faiante, gresii si wc, tavan fals fara vata ca nu e nevoie la mine, ceva tevi noi si muncitori platiti.
Materialele le-am cules de la dede... unde calitatea nu a fost cea mai buna dar nici cea mai proasta..intotdeauna iau ceva din clasa medie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate