Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

De ce filmele bune incaseaza putin?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 16.02.2013
Eu nu cred ca nimic din ce s-a spus pana acuma este adevarat.
Jupiter Ascending este un film de top, cum altfel poate di clasificat un film cu buget de 200mil$? Toate filmele mari au un asemenea buget, adica cele care sunt in Top10 in fiecare an.
Si cred ca lucrul asta se vede si in el, calitatea de exceptie a efectelor speciale, Mie mi-au placut in mod special scenele cu planetele si spatiul, navele si gaurile negre. Asa ceva chiar pot sa spun ca nu se vede la orice ora. Si nu numai, calitatea actorilor, modul cum joaca, nici un pic de falsitate, totul parca este rupt din realitate.
Dupa cum am zis cam aceleasi elemente se regasesc si la filmele din Top10, si eu am enumerat Jurassic World si The Avengers, asta ca sa nu mai pomenesc de tampeniile de desene animate Minions sau Inside Out.
Nu pot sa zis ca nu mi-au placut cele 2 filme de mai sus, dar ca calitate si efecte vizuale nu cred ca-s peste Jupiter Ascending. Nu poti sa-ti delectezi ochii in acelasi fel ca la acesta.
Eu de-asta am ramas surprins, de ce un film care era destinat pentru Top10 este acolo unde este, si nu este printre cele de-o seama cu el...

Si mai mult, chiar am citit undeva ca lucrul acesta este o bomba in filmele de anul acesta, si nimeni nu se astepta la un asemenea dezastru. Asta pe langa inca vreo 2 tot de anul acesta, dar asta a fost cel mai mare.
Comparati filmul acesta cu Fifty Shades of Gray, care este pe locul 6-7 in Top10. (daca macar poate fi comparat...). Eu nu stiu, oare lumea-i dobitoaca?

#20
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View Postanz, on 15 octombrie 2015 - 13:58, said:

Salut.
Am si eu o intrebare in legatura cu incasarile filmelor (cele bune, bineinteles).
Obisnuiesc sa ma uit la cele mai bune filme care apar, care sunt considerate de top in acel an.
De curand am vazut Jupiter Acsending, stiu ca nu este chiar nou, si mi-a placut foarte mult. Totul m-i s-a parut interesand la el, povestea, actorii, si in primul rand efectele speciale.
Am crezut ca un asemenea film nu are cum sa nu fie in top 10 din anul asta, insa cand m-am uitat am ramas surprins ca este abia pe locul 45, cu un buget de 173 mil. si incasari de 184 mil.
Eu am vazut si filmele care sunt in top 10 anul asta, in special condus de Jurassic World si Avengers cu incasari de peste 1.5 mld, insa chiar nu pot sa imi dau seama cu ce sunt filmele acestea mai bune decat Jupiter Acsending. Nu au nici povesti, nici efecte speciale, nici actori care joaca bine, etc. Unde mai pui ca este directat de catre Watchowskis, care cred ca toata lumea stie cine sunt.
Acesta este un  film de o calitate rara, dupa parerea mea, si totusi uitati-va ce incasari de nimic a obtinut, fata de altele asemanatoare cu peste 1.5 mld.
Are cineva idee de unde diferentele astea enorme la incasari pentru asemenea filme bune?
Ai vazut pe cineva ca arunca cu bani in Gheorghe Zamfir cum arunca in manelisti ?

#21
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Nu am vazut mentionat nici un film bun pe aici.

#22
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postanz, on 15 octombrie 2015 - 16:08, said:

Eu nu cred ca nimic din ce s-a spus pana acuma este adevarat.
Spoiler
Jupiter Ascending s-a vrut a fi un film blockbusters ca Avengers, insa nu a fost.
Lucy la fel, s-a vrut a fi si asta un blockbusters dar a dat chix.
Jurasic World s-a vrut a fi o (re)uimire cum au fost primele doua parti dar a esuat lamentabil.
Avengers a fost blockbusters din cauza ca are foarte multi fani.

Daca vrei sa stii ce film SF de calitate surclaseaza toate filmele de mai sus, afla ca acesta e Predestination (2014) Posted Image
Daca reusesti sa intelegi de ce, inseamna ca nu faci parte din categoria devoratorilor de efecte speciale.

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"cum altfel poate di clasificat un film cu buget de 200mil$?"
Shit, pe bani multi.
Ce legatura are bugetul cu calitatea?Ia vezi bugetele la filmele de Oscar.

#24
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 16.02.2013

View Postmyshyk, on 15 octombrie 2015 - 21:18, said:

"cum altfel poate di clasificat un film cu buget de 200mil$?"
Shit, pe bani multi.
Ce legatura are bugetul cu calitatea?Ia vezi bugetele la filmele de Oscar.
Desigur ca da, filmele de la Oscar sunt de calitate.
Anul trecut Birdman a castigat Oscarul, Oare anul asta ce cretinitate de film o sa-l mai castige?
Dupa parerea mea din anul 2003, cand LOTR a castigat pe drept Oscarul, de arunci numai cretinitati de filme au castigat.

#25
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 03.08.2004

View PostSirius_B, on 15 octombrie 2015 - 17:49, said:

Nu am vazut mentionat nici un film bun pe aici.
De ce nu mentionezi tu unul? ( te intreb la modul serios)

#26
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010

View Postanz, on 16 octombrie 2015 - 09:45, said:

numai cretinitati de filme
La oscar sunt preferate filme din specia teatrala filmica Teatrul Absurdului.

#27
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View Postanz, on 16 octombrie 2015 - 09:45, said:

Desigur ca da, filmele de la Oscar sunt de calitate.
Anul trecut Birdman a castigat Oscarul, Oare anul asta ce cretinitate de film o sa-l mai castige?
Dupa parerea mea din anul 2003, cand LOTR a castigat pe drept Oscarul, de arunci numai cretinitati de filme au castigat.

Probabil toti sunt cretini, in afara de tine. :) E vorba de jocul actorilor (Keaton si Emma Stone geniali), de mesajul filmului, imagine, coloana sonora, efecte speciale etc. In Jupiter Ascending, Mila Kunis nu a primit referinte prea bune: a jucat chiar slabut.

Uite un film SF mult mai bun decat Jupiter Ascending: Interstellar. Ai aici de toate: mesaj, efecte speciale, imagine, coloana sonora, joc actoricesc + referinte bune + incasari. Posted Image

#28
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004

View Postanz, on 16 octombrie 2015 - 09:45, said:

Desigur ca da, filmele de la Oscar sunt de calitate.
Anul trecut Birdman a castigat Oscarul, Oare anul asta ce cretinitate de film o sa-l mai castige?
Dupa parerea mea din anul 2003, cand LOTR a castigat pe drept Oscarul, de arunci numai cretinitati de filme au castigat.

Daca nici Birdman nu il consideri film bun, confirmi regula ca scara si perceptia valorilor sunt foarte diferite de la caz la caz.

Un film nu e "bun" doar daca are actiune sau explozii. Sunt o groaza de filme extraordinare in care nu se intampla nimic. In care totul se petrece intr-o singura camera. In care exista un singur actor. Un film care te pune pe ganduri un pic si nu doar din prisma povestii.

Daca un violonist nu strange dupa un concert cat strange Guta, nu inseamna ca muzica clasica e proasta.

#29
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Discuțiile despre bani și filme îmi aduc aminte de Pi al lui Aronofski cu buget cît un Q7 (și încasări pe măsură - investitorii au făcut un profit de 150 $ Posted Image) dar cu 8 premii și 12 nominalizări.
Nici nu știu de ce se mai fac astfel de filme cînd există rețeta Las Fierbinți.

LE
Off topic. Putem considera Q7 ca fiind mașină de fițe?

LLE
Pi a costat cît încasările lui Bobonete pe două sezoane de Las Fierbinți

Edited by gepres, 18 October 2015 - 11:52.


#30
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Bine, acum daca unuia (in general vorbesc) ii place un film, asta nu inseamna ca filmul are si valoare cinematografica. De fapt, un film se face nu doar pe criterii de amorul artei, ci si pe criterii comerciale. Ma rog, cine reuseste sa le combine pe amandoua, se cheama ca e genial. :)

Intre timp, a inceput sa se mai cizeleze si publicul, de aceea si pretentiile asupra calitatii peliculelor au crescut. Dar sunt productii cinematografice pentru toate categoriile de privitori. De aici si opiniile divergente.

#31
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Tu cu cat ai contribuit la incasari?
Banuiesc ca ai cumparat toate filmele de care vorbesti pe dvd sau le-ai vazut la cinema.

Edited by don_dannielo, 18 October 2015 - 12:37.


#32
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
@anz,
Ai gusturi bune.
SF-urile in care cel putin o parte a actiunii nu se petrece in spatiu, nu sunt adevarate SF-uri. Din pacate filmul asta e atragator doar pt. ca genul asta de SF-uri (numit opera sau epopee spatiala) e foarte rar (mai ales in ultima vreme). Altfel sunt o sumedenie de critici care pot fi aduse acestui film, ca amarasteanul de soldat ce avea pantofi zburatori si alte dispozitive avansate, iar dictai nobilii erau vai de capul lor si antagonistu' se chinuia sa omoare pe gagica cu o teava. Anticlimactic! Iar super nava lui asta raul tragea cu pereti in atacatori? Stupid. In plus modul de prezentare a melodramei nu are destul impact emotional si astfel nu e destul de epic.

In zilele noastre sunt multi care sustin ca Star Wars este imposibil de detronat din postura de cea mai buna opera spatiala. Ma opun vehement acestei opinii, pt. ca Star Wars insusi este departe de ce ar trebui sa fie o saga spatiala excelenta. Legend of the Galactic Heroes (un anim japonez mai vechi) s-a apropiat putin mai mult, insa cel mai apropiat de ce ar trebui sa fie opera spatiala este trilogia de jocuri Mass Effect.
Imensitatea povestii si progresul personajelor ar trebui sa absoarba intr-atat spectatorul incat constientizarea ca finalul filmului este iminent sa fie sfasietoare emotional pt. acesta din urma. Si asta nu s-a intamplat in Jupiter Ascending (dar nici in alte filme de genul asta).

Avengers si Jurassic World sunt filme cu teme pt. copii si se pare ca filmele pt. copii si adolescenti scot bani cu lopata.

Edited by Genjurooo, 30 October 2015 - 14:48.


#33
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Nici nu stiu de ce discutam de filme de genul Jupiter Ascending. Film slab, pentru copii\adolescenti si creiere netezite americane. Posted Image

Si nu va mai luati de Birdman, a castigat Oscarul pe merit. Posted Image

#34
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View Postdon_dannielo, on 18 octombrie 2015 - 12:33, said:

Tu cu cat ai contribuit la incasari?
Banuiesc ca ai cumparat toate filmele de care vorbesti pe dvd sau le-ai vazut la cinema.

Nu despre mine era vorba in context. Si da, am contribuit si eu la incasari, dar n-am vazut toate filmele din lume. ;)

Ar fi bine ca in centrul discutiei sa fie ideea de baza a topicului, nu o anume persoana.

#35
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,575
  • Înscris: 30.10.2003
Un film bun, cu intriga buna, suspans, un joc al actorilor excelent, despre problemele copiilor care au SIDA probabil nu va aduce multi bani. Un film bun cu intriga buna, suspans, un joc al actorilor excelent, poate si cu efecte speciale foarte bune va aduce multi bani. Amandoua sunt filme bune, insa tema abordata poate sa aduca sau nu multi bani.

Deci cum categorisiti voi un film bun? Posted Image

#36
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postfloryanm, on 16 octombrie 2015 - 12:49, said:

Un film nu e "bun" doar daca are actiune sau explozii. Sunt o groaza de filme extraordinare in care nu se intampla nimic. In care totul se petrece intr-o singura camera. In care exista un singur actor. Un film care te pune pe ganduri un pic si nu doar din prisma povestii.
Exemplu, The Man from Earth (2007)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate