Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Doresc sa imi cumpar o masina.

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#37
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 mmm3, on 09 octombrie 2015 - 10:21, said:

Pentru inceput sa nu aiba plastic pe ea care sa nu fie vopsite si finisate in aceeasi culoare ca restul masinii (table). Si sa aiba ce ar trebui sa aiba fiecare masina vanduta noua in 2015 (cum ar fi clima auto)
Deci I20-ul se incadreaza...

#38
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012

 mmm3, on 09 octombrie 2015 - 10:01, said:

Si cine sta sa ii spuna vecinului ce caracteristici are, sau sa ii arate?
Unii nu-si cumpara masina pentru ei, ci pentru ca restul lumii sa le vada "valoarea". Oare cati dintre voi nu ati stat la masa cu niste cunostinte la care din 3 fraze vorbite una este despre cat de smechera si bengoasa e masina lor. Eu tot ma intalnesc conjunctural cu o cretina care isi lauda Audi-ul de zici ca are OZN si trebuie sa explice cum merge.
Sau cei care se cred "buricul pamantului" si au impresia ca vecinii si prietenii ii copiaza, dar nu pot ajunge la "nivelul" lor, cu fraze de tip :"Mi-am luat eu modelul ala de masina, si-a luat si el, mi-am cumparat televizor, si-a luat si el."

#39
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 CristiMosa, on 09 octombrie 2015 - 10:23, said:

Blade ce masina ai tu acum?
Renault Megane 3 RS, si un Sandero Stepway 0.9 tce

#40
CristiMosa

CristiMosa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.10.2015
Si daca ai avea 10k acum vrei sa imi spui ca nu ti-ai lua o masina care a fost Ăźngrijită si cu istoric full puțin mai veche dar mai buna ca un i20?  Si sa ai bani de întreținere si schimb pentru piese? Sa fim serioși.Nu e vorba de stereotipuri la mine, eu am mers si cu Matiz nu sunt genul de persoana care se da mare ma doare in cur de părerea lumii daca zice ia uita-l pe saracu ala sau ia uita-l pe cocalarul ala cu BMW. Bmwul este o masina rezistența care daca este Ăźngrijită duce mult si bine. Este o masina elegantă si confortabile care iti oferă foarte multe, la fel ca si Audi si VW chiar si Skoda, Mercedes cam sare din discuții deoarece cam sare de bugetul meu. Sa fim serioși daia sunt cele mai mari companii, nu ca aia care isi cumpara BMW e cocalar, Aaa daca vb de aia de isi iau picute 1.6 sau e46 1.8 si stau cu ușii geamuri deschise si cu muzica in blana da aia ii scoatem din calcul. Ma refer la modele astea mai noi E90 chiar nu e o varianta buna? Daca as reusi sa o gasesc cum trebuie?
Nici daca aveam bani sa iau un BMW nou nu imi luam, preferam sa iau inca un apartament si sa iau una mai asa. Nu sunt nebun sa dau o gramada de bani pentru o masina pe care as tine-o 3 maxim 4 ani.

Edited by CristiMosa, 09 October 2015 - 10:39.


#41
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Si revenim la primele intrebari puse de mine si colegii mei. CE CAUTI DEFAPT??? Daca esti familist cu siguranta cauti altceva fata de mine. Sau daca ai in vedere ca in urmatorii 2 3 ani sa devii un familist tot la alta masina te gandesti. Ma repet, Bmw-urile sunt masini bune, fiabile si tot ce vrei atata timp cat sunt intretinute. Personal cred ca sunt exagerate comentariile cum ca sunt cu 10 clase peste altceva... Daca ma intrebai de BMW acum 4 ani aveam alta parere. Acum gandesc logic si in functie de posibilitati. Sa stii ca masinile japoneze s-ar putea sa dea clasa ca fiabilitate masinilor nemtesti... Desigur, mi-as fi luat un M3 pentru pasiunea mea, si gaseam si la 20k un M3. Doar ca ma mai bucuram probabil 2 3k km pana sa se prajeasca ambreiajul.

#42
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
Albalux cu injectie.

#43
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 babalaul, on 09 octombrie 2015 - 10:44, said:

Albalux cu injectie.
:)))))))) asta e buna zau :))))))

#44
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

 babalaul, on 09 octombrie 2015 - 10:44, said:

Albalux cu injectie.

NU automata, manuala.

#45
CristiMosa

CristiMosa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.10.2015
Pai eu ma gandesc la o masina de familie spațioasă fiabila si sa tragă cu casa si pana acum am cĂąteva idei in astia 10k
1: E90 320d 177hp full
2: Volvo S40 2.0d 150/160hp full
3: Skoda Octavia RS 2
4 : Tancul de Golf 4 1,9 TDI 131cp 6 trepte full.( la golf doar golf 4 sunt cele
Mai bune).
5 : Audi A4 2.0d
Toate manuale. Si m-ar mai interesa si sabul ala.
Pentru inima mea in top sunt
Golf 1,8 t 179hp
Mazda Rx 8 231hp
Toyota Celica

Dar cum am zis una de familie si sa tragă cu casa.



Prefer Artic hibrid 😂

Edited by CristiMosa, 09 October 2015 - 10:52.


#46
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 CristiMosa, on 09 octombrie 2015 - 10:50, said:

Pai eu ma gandesc la o masina de familie spațioasă fiabila si sa tragă cu casa si pana acum am câteva idei in astia 10k
1: E90 320d 177hp full
2: Volvo S40 2.0d 150/160hp full
3: Skoda Octavia RS 2
4 : Tancul de Golf 4 1,9 TDI 131cp 6 trepte full.( la golf doar golf 4 sunt cele
Mai bune).
5 : Audi A4 2.0d
Toate manuale. Si m-ar mai interesa si sabul ala.
Pentru inima mea in top sunt
Golf 1,8 t 179hp
Mazda Rx 8 231hp
Toyota Celica

Dar cum am zis una de familie si sa tragă cu casa.



Prefer Artic hibrid ��

Din tot ce ai enumerat tu pana acum doar 3 masini nu am condus. Golf4 cu motorul ala (dar fratemiu are Passat 2003 cu motoru ala. Super multumit) Skoda si Saab. Nu inteleg de ce vrei diesel atata timp cat ai de gand sa faci sub 30k km pe an... Pur si simplu nu renteaza ca si cost...

#47
CristiMosa

CristiMosa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.10.2015
Pentru ca asta e doar pentru o perioada de timp, maxim un an după o sa fiu mai mereu in masina. Daia insist pe diesel, da o benzina as lua pentru sufletul meu cu care sa ma distrez uneori. Cum am enumerat dar asta pe viitor.

#48
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Nu stiu prietene ce sa iti zic. Iti zic doar sa iei in calcul si alte masini... Nu doar BMW !!! Honda, Hyundai, Ford, Renault, Toyota, Mazda...

#49
CristiMosa

CristiMosa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.10.2015
O sa caut acum si cele enumerate de tine.

#50
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 CristiMosa, on 09 octombrie 2015 - 11:10, said:

O sa caut acum si cele enumerate de tine.
Bugetul tau este unul mai mult decat decent ! Ar fi pacat sa iti bati joc de bani doar pentru ca vrei BMW ... OK, daca gasesti un BMW cu un istoric bun, clar il iei. Dar inainte sa cauti acel BMW cu istoric bun, poti sa cauti si altceva la fel de bun in banii aia. Ti-am enumerat cateva marci care mi-au venit in minte. Nu te grabi. Ai de unde alege la bugetul ala

#51
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
In plus daca vrei sa tina cu casa iti recomand Skoda. Restul sunt foarte OK ca masini dar daca ajungi in service o sa fie interesant. In plus, la bugetul tau, poti gasi o SKoda pe care sa o inmatriculezi in Romania sau sa fie deja inmatriculata. Poate VW Golf ar mai fi OK dar Volvo, Saab ies din discutie si BMW e cu dus si intors... O masina buna de luat in calcul si la vechimea pe care o cauzi tu este si Ford Mondeo. Daca gasesti unul 2007-2008 cu dotari si un motor decent merita banii. Are spatiu interior mare si un portbagaj serios.

Edited by akajohn, 09 October 2015 - 11:39.


#52
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,137
  • Înscris: 05.08.2005
daca vrei saab mai bine te uiti la acesta http://autovit.ro/an...html#907edc297f

Cel din respectivul anunt nici nu stie modelul masinii - dupa denumire trebuia sa fie break, si cu tractiune integrala - pare a fi samsar, am mai multa incredere in anuntul de mai sus, unde e de la prim proprietar.

Ce e de stiut, motorul respectiv nu a mai ajuns pe Opel, doar pe Lancia delta si pe cadiliac bls. e cam nerafinat, dar trage bine si consuma putin - e un derivat din motoarele de 1.9 120 si 150 cp care sunt si pe opel.

Nu e o masina extraordinara, dar e bine dotata si are personalitate si de multe ori ai sanse sa o iei la pret mai bun si mai bine dotata decat altele.

Mai poti cauta Honda accord 2.2 diesel, Mazda 6 2.0 sau 2.2 diesel. variante sunt, dar daca vrei japoneze trebuie sa stai intr-un oras in care sunt si mecanici care stiu cu ce se mananca acestea.

Altfel Opel Insgnia daca iti place, ori de nu un Opel Astra, Ford Focus variantele break, cu motoare suficient de puternice, bine dotate si mai noi.

#53
CristiMosa

CristiMosa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.10.2015
Si Opel Insignia imi place si pare o idee buna, o sa ma uit si la accord

#54
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Totusi, uita de Saab ptr ca nu se mai fabrica si nu stiu cat timp mai gasesti piese ptr intretinere. In rest Mazda 6, Honda Accord sunt niste alegeri bune dar vezi ca piesele de schimb vin de departe.

Edited by akajohn, 09 October 2015 - 12:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate