Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

”Casa Antica”

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2469 replies to this topic

#1261
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Azi am turnat polistirenul. Intro parte grosimea a venit de 4 cm , iar in alta parte 7 cm , numai bine cand pun teava pex este totul drept.Mi-a mai ramas sufrageria de turnat polistiren dar mai trebuie sa fac comanda de niste saci. A intrat cam 1 sac de 40 kg de ciment la 0,2 mc de polistiren . Astept sa se usuce si sa probez densitatea sapei.

Attached Files


Edited by Benderbut, 31 March 2017 - 20:00.


#1262
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

 Benderbut, on 31 martie 2017 - 19:58, said:

Azi am turnat polistirenul. Intro parte grosimea a venit de 4 cm , iar in alta parte 7 cm , numai bine cand pun teava pex este totul drept.Mi-a mai ramas sufrageria de turnat polistiren dar mai trebuie sa fac comanda de niste saci. A intrat cam 1 sac de 40 kg de ciment la 0,2 mc de polistiren . Astept sa se usuce si sa probez densitatea sapei.
Iti spun ca nu o sa poti sa calci pe ea sa faci o pardoseala peste ea.nu are suficienta rezistenta si duritate ca sa reziste la trafic.Am avut o situatie similara la o terasa unde am turnat termobeton,si desi terasa era necirculabila,am fost nevoiti sa turnam un strat subtire de cca 0.5 ś1 cm de ciment cu putin nisip,ca sa ii dam putina rezistenta la suprafata si sa putem hidroizola.Asta in conditiile unei terase necirculabile.Tu cum vei proceda in continuare?

#1263
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eram sigur.
Oricum sapa asta de polistiren se va rigiiza odata ce pun plasa sudata teava pex si sapa. Insa sa vedem daca imi va face probleme la montaj.

#1264
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Adrian: secretul la acest tip de sapa dupa cum banuiam este sa tasezi bine cu drisca ”materialul” dupa care se folosese dreptarul. In locurile unde a fost dificil sa tasez prima data cu drisca ,sapa se lasa in jos cu - 0,5 cm sub greutatea mea insa acolo unde este tasat bine cu drisca sau materialul a fost mai ”zemos” acolo este tare si nu cedeaza deloc.

Sunt multumit de materialul asta experimental pentru mine. Banuiesc ca la un malaxor mai mare si o eventuala pompa iese mai bine.

ps: poate prind si sezonul de pus vie anul asta...

Attached Files



#1265
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Taicamiu seamana ca ” mister ” a lui Denache. A cumparat saracu Duminica 300 de butasi de vie tip ananas si noah hybrid ca sa puna in vie la el, insa a luat prea multi circa cu 150 de bucati mai mult si a trebuit sa  bag stalpii in pamant si azi am plantat 60 de butasi si la mine ,restul i-am pus in nisip umed.  Vroia el sa puna stalpii...la ata ...drept ...dar la naiba nu trebuie peste o saptamana ca altfel se usuca butasii .., a dat si vreo 1000 de lei pe ei.

Attached Files


Edited by Benderbut, 04 April 2017 - 18:14.


#1266
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
De unde i.a luat ? De la Roznov sau Roman ?


Spalierii de unde ii ai ? Cat ai dat pe ei ?


Ups ..stai ca acum mi.am amintit ca tu i.ai facut :) ..dar ai uitat sa mai dai detalii

#1267
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Din Piata la Roman ....am strabatut circa 60 de km pentru ei si 60 intors Posted Image .

Edited by Benderbut, 04 April 2017 - 19:14.


#1268
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
E clar, anul viitor bem vin de la Bender. :)

#1269
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
anul viitor nu, dar este potential :)

#1270
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Pai anul viitor va fi din vecini, dar noi tot vom bea...de casa noua!

#1271
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 Benderbut, on 04 aprilie 2017 - 19:13, said:

Din Piata la Roman ....am strabatut circa 60 de km pentru ei si 60 intors Posted Image .
Banuiesc ca i.ai luat de la tatal (inginer) cantaretului .
Eu mi.am inmultit singur via hibrida(alba si neagra ..ananas si noah) ..prin butasire si marcotare. Iar nobila (soiul Moldova) si via maruntica ..am inmultit.o prin altoirea( in despicatura si copulatie) pe vie salbatica. Curios e ca ce am altoit pana acum(inclusiv la pomi) ..s.a prins (ma laud si eu un pic :) ) ..ceea ce inseamna ca plantele ma iubesc.
Evident ca si eu pe ele :)


#1272
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Exact de la mosulica ala care s-a recomandat inginer agronom Posted Image.

Soiurile astea ananas si noah hibride sunt cele mai usoare de prins pentru ca trebuie doar sa tai carlige si sa le bagi in pamant ca apoi prind singure mustati. Taicamiu are o vie care se chinuie de 5 ani sa faca struguri , problema a fost butasii luati din surse nesigure si de neincredere ...

De altfel mie imi place vinul din soiurile astea hibride chiar daca este mai acrisor si nu prea are tarie...macar nu e stropit

Edited by Benderbut, 05 April 2017 - 19:40.


#1273
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Pana la urma am terminat de plantat via, au intrat 100 de bucati si mai am vreo 40 in caz de rezerva la anul daca nu se prinde, m-au ajutat si parintii , mama dadea cu grebla tata scotea radacini Posted Image). A mai ramas de pus contrafisele la stalpii de la vie, si sarma.

Am turnat sapa de polistiren si in sufragerie, a intrat circa 1,8 mc de bilute de polistiren si 9 saci de ciment, am zidit cu caramida de sticla un geam restant de la casa scarii, iar cu adezivul ramas am dat pe stalpii de beton din interior, ca sa nu dau direct cu tinci pe ei sau tencuiala mai subtire de 1 cm pentru ca nu face priza.

Attached Files


Edited by Benderbut, 08 April 2017 - 19:03.


#1274
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
1. Cu ce dumnezeu de antichitate faci poze?
2. Pentru priza la supot de beton exista solutii....

#1275
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Un fel de tableata ,doar marimea este de capul lui nici macar in buzunar nu o pot pune.  

Este mai bun adezivul decat amorsa, cuvantul potrivit ar fi chiar sfant. Amorsele de doi lei m-au facut sa am retineri in a le folosi chiar si pe cele care costa mai mult.

#1276
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
De ceva vreme un catel de talie mica s-a atasat de cele trei rate ale vecinului, doarme cu ele mananca cu ele si le insoteste peste tot, pentru el ratele reprezinta haita.E asa de caraghios Posted Image

Tata si mama sunt o rasa de oameni bolnavi de curatenie, chiar maniaci . Odata au venit din Italia la ora 12 noaptea , au vazut o balega de cal pe strada din dreptul casei lor iar taicamiu a luat lopata si a facut curat la 12 noaptea Posted Image . La fel au facut si la casa pe la mine, nu au gasit dezordine sau mizerie insa nu le-au placut cum se vede in staga si in dreapta casei mele si s-au apucat sa de-a foc la crengi si sa grebleze la amandoi vecini, in stanga si in dreapta. In iarna asta un prost de vecin a venit din italia , a taiat cu copacii din dreptul terenului  sau pentru foc si a lasat crengile de izbeliste, ba chiar le-a adus la 5 m de casa mea.

Dupa o zi jumatate de facut curat la vecini , eu caram bolovani cu motoroaba pentru gard (si pentru ca trebuie sa eliberez domeniul public deoarece dupa sarbatori vor veni sa monteze stalpul de la eon ), taicamiu grebla cand aud ...poc. Ma uit spre drum si vad cum cineva a aruncat o doza de bere goala dintro masina exact pe podet. Nu cu doi metri mai la vale sau mai la deal ci exact pe podet. Posted Image

Attached Files


Edited by Benderbut, 12 April 2017 - 18:38.


#1277
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Chiar ma gandeam dupa evenimentele petrecute ca Hristos s-a rastignit pentru niste prosti de oameni . Doamne iarta-ma ce teapa a luat Posted Image , mai degraba venea apocalipsa.


Ieri seara se juca un catelus nou cu catelul vecinului, am crezut ca este abandonat, am strigat la el si imediat a venit la mine, am zis sa ii fac o cusca maine dimineata si un tarc ca sa se invete cu teritoriul....ma trezesc maine dimineata fac cusculita si tarcul, dupa ce incep sa il dresez si sa ii arat parterul , etajul si chiar podul , cand colo un alt vecin a auzit cand latra cand era la mine ,a venit la mine si a zis ca este al lui...Posted Image . Am aflat ca il chema Tolea, ce nume urat, sotia i-a pus numele de tigruta Posted Image. Nici macar nu il cunostea pe stapan ...nu vroia sa mai plece de la mine.

Macar am reusit azi sa pun la punct 90 % tabloul de sigurante impreuna cu impamantarea etajului si parterului pentru cand ma voi bransa.

Attached Files


Edited by Benderbut, 14 April 2017 - 20:35.


#1278
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ehe....
Si mie mi-a furat cineva un caine acum 3 zile.... ce crezi ca fac daca il gasesc???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate