Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

”Casa Antica”

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2469 replies to this topic

#1243
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
27 de secole :D


#1244
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Buna motoroaba, nu am mai vazut asa ceva pana acum.

#1245
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 bobitzaaa, on 25 martie 2017 - 19:39, said:

Bendere 27 faci?
28   de secole  Posted Image

 Oroles77, on 25 martie 2017 - 18:09, said:

Eu apreciez ce faci .Dar nu pot sa nu mă gândesc cât de greu trebuie sa fie pt unul singur .Și mai ales pt unul la 27 de ani vârstă la care majoritatea
făceam altecele. ...
Spor și forța de muncă iți doresc .Și ai grija de sănătate (te-am  văzut lucrând în ploaie intr-o bluza și nu-i  bine ) .
Ms...Sper sa am timp sa fac” altecele ” dupa ce termin casa.

Daca nu te uda putin ploaia nu poti da inainte si nu se cunoaste nimic. Nu se uita dupa nori cand se lucreaza la o casa.

Edited by Benderbut, 25 March 2017 - 21:42.


#1246
Oroles77

Oroles77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.01.2015

 Benderbut, on 25 martie 2017 - 21:41, said:


28   de secole  Posted Image


Ms...Sper sa am timp sa fac” altecele ” dupa ce termin casa.

Daca nu te uda putin ploaia nu poti da inainte si nu se cunoaste nimic. Nu se uita dupa nori cand se lucreaza la o casa.

Ai rezolvat cu autorizațiile ?
Da , nu se uita unul la cer când are mult de munca dar ceva impermeabil poți pune pe tine .Și neapărat şelele bine protejate .

#1247
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Motoroaba e facuta de tine?

#1248
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 Oroles77, on 25 martie 2017 - 21:55, said:

Ai rezolvat cu autorizațiile ?
Nu, vreau sa incep sa umblu  dupa hartii dupa ce voi vedea capatul de treaba. Acum nu are rost sa combin munca cu umbatura pe la usi...mai mult ma enervez.

 ben80, on 26 martie 2017 - 01:51, said:

Motoroaba e facuta de tine?
Da si a rezistat copios pana la finalizarea la rosu, apoi a cedat sasiul de la atata carat si am transfrmat-o ,i-am facut sasiu nou, alt design Posted Image .

Attached Files



#1249
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Ma intereseaza in special partea hidraulica, de unde ai cumparat piesele si cam la ce pret ai ajuns? Am un tractoras john deere si i-as adapta un incarcator hidraulic daca e posibil si nu exagerat de costisitor.

Daca ai face poze la partea hidraulica, eventual si o schita de functionare a sistemului, m-ai ajuta foarte mult.

#1250
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am comandat piesele din Italia, pompa pe comanda , cilindrii pe comanda. Pe mine m-a costat doar hidraulica fara motor si sasiu circa 800-1000 euro.

Nu poti face un sistem hidrulic complex doar din bucati . Trebuie sa pleci de la puterea motorului si la viteza de turatie a prizei de putere unde vine cuplata pompa si pe baza asta iti comanzi  cilindrii , distribuitor .

#1251
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Am inteles. La mine motorul este de 13,5 cp marca briggs stratton. Inca nu stiu ce turatie are, o sa ma interesez. Pretul de 800-1000 euro pare cam mare doar pentru hidraulica. Turatia pompei ma gandeam sa o ajustez din fulie si sa o cuplez la motor prin o curea asa cum sunt montate si pompele servo pe auto. Ma gandeam chiar sa folosesc o astfel de pompa, sau sa folosesc o pompa hidraulica electrica cuplata la baterie. Am mai vazut undeva pompa hidraulica electrica corp comun cu cilindru si doar comanda electrica.

Edited by ben80, 26 March 2017 - 15:21.


#1252
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 ben80, on 26 martie 2017 - 15:13, said:

Am inteles. La mine motorul este de 13,5 cp marca briggs stratton. Inca nu stiu ce turatie are, o sa ma interesez. Pretul de 800-1000 euro pare cam mare doar pentru hidraulica. Turatia pompei ma gandeam sa o ajustez din fulie si sa o cuplez la motor prin o curea asa cum sunt montate si pompele servo pe auto. Ma gandeam chiar sa folosesc o astfel de pompa, sau sa folosesc o pompa hidraulica electrica cuplata la baterie. Am mai vazut undeva pompa hidraulica electrica corp comun cu cilindru si doar comanda electrica.

Fiecare pompa are un debit si o presiune maxima la o turația nominală. Este adevărat ca acești parametri sunt pe o curba si nu e mare bai dacă nu ești la optim dar totuși trebuie sa alegi pompa funcție de cilindrul pe care il acționezi. Dacă debitul e prea mic te plictisești pina face ceva cilindrul.
Distribuitorul trebuie sa reziste la presiunea maxima de lucru. Se poate face din bucăți dar trebuie calculat.

#1253
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Cu presiunea e simplu, o pompa mai mica si un distribuitor mai mare, cu debitul e mai greu de calculat, ca sa nu ridice prea brusc sau sa te plictisesti pana ridica, cum spuneai.  De aceia ma gandeam, ca daca gasesc cilindru cu pompa hidraulica electrica direct pe el, atunci am scapat si de furtune si de calculat debit, iar comanda e mai simpla sa o trag la indemana daca e electrica decat cu distribuitor si furtune. Deasemenea la o pompa electrica ma joc mai usor cu turatia.

Edited by ben80, 26 March 2017 - 16:04.


#1254
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Nu e greu de calculat debitul, se calculeaza la rotatie/cmc .

#1255
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Bendere..daca o faci sa munceasca si remote..atunci ar fi ceva..Adica..sa stai la o bere pe terasa..si jucaria sa-ti intinda singurica pamantul prin curte (bineinteles..strunita de tine din..telecomanda)..Posted Image

Edited by manghels, 26 March 2017 - 17:49.


#1256
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 manghels, on 26 martie 2017 - 17:49, said:

Bendere..daca o faci sa munceasca si remote..atunci ar fi ceva..Adica..sa stai la o bere pe terasa..si jucaria sa-ti intinda singurica pamantul prin curte (bineinteles..strunita de tine din..telecomanda)..Posted Image
Dar am in plan sa fac si acest lucru in viitor, nici nu trebuie s vars multi bani in asta. M-am gandit ca e buna iarna la dezapezire .

#1257
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Ce parere ai despre astfel de cilindrii electromecanici? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GG5-N6ra37Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GG5-N6ra37Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7yhToD0H-Ac?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

youtu.be/GG5-N6ra37Q

#1258
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Puterea cilindrului nu este foarte mare. motorul electric are in jur de maxim 1kw

Dar nu este ceea ce iti trebui tie, banuiesc ca e un john deere  de gazon cu motor pe benzina ohv de 13 cp iar trebui o pompa gr 1 sau gr 2 cu un debit de maxim 5,8 cmc/tura ca sa aiba forta si viteza necesara pentru a functiona incarcatorul.

Edited by Benderbut, 26 March 2017 - 21:32.


#1259
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Greu de crezut ca motorasul din poza are 1 kW.
1 kW la 12 V = aprox. 85 A.

#1260
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Astazi am tras tare sa zidesc hota semineului , am sudat gratiile , mai trebuie niste tabla perforata pentru a o fixa in rama, si mai ramane de strans turul si returul cu o cheie bine inainte de a fixa panoul frontal de control si curatat fumurile si cam asta este in mare parte...

Am ogramada de nume pentru acest semineu , nu pot sa raman modest in fata la asa ceva, ma gandesc sa il chem ”semineul suprem”, ”semineul transformer”(pentru ca are picioare ,brate si gura), ”semineul medieval ”(deoarece panoul frontal are rama din fier sa dea impresia ca este fier forjat).Posted Image

La parter voi avea de gand sa montez doar un distribuitor cu 3 cai  pentru incalzirea in pardosealafata de etaj unde acolo va fi un distribuitor cu 4-5 cai . Partea hasurata din ultima poza(bucataria, holul baia si sub scara ) va fi zona unde voi monta incalzirea in pardoseala, in sufragerie u voi monta teava pex deoarece caldura degajata de cazan (termosemineu va fi destula) Posted Image

Attached Files


Edited by Benderbut, 28 March 2017 - 19:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate