Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Programator sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

View PostBansir22, on 24 iunie 2015 - 14:15, said:

Salut, am terminat liceul economic din timisoara si acum as vrea sa dau la automatica si calculatoare la politehnica din Timisoara. Intr o luna am examenul de admitere si mi e greu sa inteleg problemele pentru poli( nu prea reusesc sa rezolv cam nimic inafara de matrice) . Am sanse s-a rezist in timpul facultatii? Ma refer la matematica (in liceu am studiat M2). Multumesc

View PostBansir22, on 24 iunie 2015 - 14:30, said:

Admiterea e sub forma de grila si eu pe asta ma bazez, si daca nu intru la poli as putea sa merg la informatica la vest( din cate am auzit e si mai lejer)

View PostBansir22, on 24 iunie 2015 - 14:35, said:

Am uitat sa precizez ca in liceu informatica facuta a fost mai mult stat pe facebook si pe youtube ( deci nu prea stiu cu ce sa mananca dar ma motiveaza posibilitatea de a gasi un job bine platit daca esti bun evident)

Eu de aici inteleg asa: in liceu ati frecat-o la greu la info si la mate, te bazezi pe noroc sa intri la facultate, unde ai impresia ca vei invatat o gramada de lucruri care sa-ti aduca o gramada si mai mare de bani. Nu sunt statistician, insa sansele sa-ti iasa cum vrei is mici mici mici mici.

Bafta!

Edited by Batranelul, 24 June 2015 - 17:35.


#20
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostBansir22, on 24 iunie 2015 - 14:35, said:

Am uitat sa precizez ca in liceu informatica facuta a fost mai mult stat pe facebook si pe youtube ( deci nu prea stiu cu ce sa mananca dar ma motiveaza posibilitatea de a gasi un job bine platit daca esti bun evident)
Oricine vrea să intre în branșa asta din cauza banilor, fie va fi mediocru (deci și bani puțini), fie nici măcar nu va intra în branșă.

Sper că n-ai intrat aici ca să auzi ce îți doreai: reorientează-te!

#21
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Daca tot ai facut liceu economic, inscrie'te la informatica economica, vei avea viata mai usoara stiind deja conta, statistica etc si faci si ceva programare, baze de date si te orientezi din mers, cu accent pe ce te prinde. In cel mai rau caz ramai cu studiile economice,deh.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View Poststefanutz13, on 24 iunie 2015 - 16:23, said:

WTFFFF?????????? la poli pe dosar? EU zic sa te mai deocumentezi Posted Image) , sau daca te refi la alte facultati...wait ASE e singura pe dosar Posted Image...
Tu crezi ca "poli" e doar cea din Bucuresti ? Sunt destule in tara cu acelasi nume si specific. Plus ca initiatorul vorbea de Timisoara.

View Poststefanutz13, on 24 iunie 2015 - 16:23, said:

btw , ce parere aveti despre politehinca vs informatica?
Fiecare pregateste altceva (chiar daca sunt si parti comune).

#23
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Per total vei avea mai mult timp sa te axezi pe info in timpul liber, decat sa iti duci restantele de pe un an pe altul si sa te chinui cu mate de la zero.

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003
Ambitie pentru bani ori meserie ? Daca te referi la a doua, da.

#25
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
Pai si care ar fi mai buna din punct de vedere al limbajelor de programare si complexitatea materiilor ....

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003
Depinde ce urmaresti. Poti studia si programa de invatamant sa te lamuresti cat de cat. Programarea asta e pusa si ea pe caprarie.

#27
Bansir22

Bansir22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.06.2015

View PostBatranelul, on 24 iunie 2015 - 17:34, said:







Eu de aici inteleg asa: in liceu ati frecat-o la greu la info si la mate, te bazezi pe noroc sa intri la facultate, unde ai impresia ca vei invatat o gramada de lucruri care sa-ti aduca o gramada si mai mare de bani. Nu sunt statistician, insa sansele sa-ti iasa cum vrei is mici mici mici mici.

Bafta!
nu e vorba numai de bani, e vorba si de  "lejeritate" (cel putin asa am auzit) posibilitatea de a avansa , nu te bate vantul sau soarele :)) 8h\ zi .. Weekend liber, intelegi ce spun.. Sunt constient ca nu e usor in general sa ajungi programator, mie probabil imi va si mai greu dar daca vrei orice se poate realiza... Sanse mici mici dar tot sanse sunt!

#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View Postfifi-razor, on 24 iunie 2015 - 18:07, said:

Daca ai ambitie pentru bani nu poti deveni bun programator ?
Pai poti sa te ambitionezi cat vrei daca doar bani visezi si nu meseria.

#29
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Parerea mea e ca si motivatia banului poate fi buna, in sensul ca desi foarte muncitor si dedicat de fel fiind sunt meserii in care ca simplu executant si nu ceva 'lider' vei lua aproape aceeasi bani de la incadrare pana la pensie.

#30
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Pentru amuzament:

Problema nu ține de câtă matematică știi sau unde se aplică late static binding, ci câte ore poți sta pe scaun:
  • până în 4 ore: programator ineficient
  • până în 8 ore: mediu
  • 12 ore sau mai mult: expert
Că în tot timpul ăla de stat, ceva de pe ecran tot se prinde. Mă rog, speranța...

Acuma, dacă îți plac cămășile albe, când vorbești cu cineva care e la o distanță mai mare de 2 metri o arăți cu degetul și ești bun la golf de birou sau la aruncatul mingii de tenis în perete, aici deja e stofă de manager.

#31
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu cred ca mai rost discutia asta atata timp cat copilu' crede ca informatica inseamna facebook si youtube .

#32
Bansir22

Bansir22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.06.2015
problema adevarata e ca trebuie sa ti placa ce faci, si eu nu stiu daca imi place sa "programez", am incercat sa  "programez"  si eu "hello world" in java dar nu mi pot da seama daca imi place sau nu... E interesant cum am mai spus

View PostFriskey, on 24 iunie 2015 - 18:34, said:

Nu cred ca mai rost discutia asta atata timp cat copilu' crede ca informatica inseamna facebook si youtube .
nu cred ca informatica inseamna facebook si youtube, unde ai vazut tu asta? Asta am facut toti in orele de informatica in liceu..de ce pui etichete asa repede?

#33
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostBansir22, on 24 iunie 2015 - 18:39, said:

problema adevarata e ca trebuie sa ti placa ce faci, si eu nu stiu daca imi place sa "programez", am incercat sa  "programez"  si eu "hello world" in java dar nu mi pot da seama daca imi place sau nu... E interesant cum am mai spus
Scoala generala si liceul au scopul de a iti arata o paleta larga de domenii, tocmai pentru ca tu sa descoperi ce iti place si ce nu.

Inteleg ca tu te smiorcai si dai vina pe profesori ca nu ti-au aratat astfel de lucruri. Poate ai dreptate, poate nu, dar asta e irelevant acum.

Solutia pe care o ai e sa stai frumos acasa un an si sa iei la rand toata materia de liceu, si sa descoperi ce-ti place.

Am impresia ca noi ar trebui sa iti explicam aici lucrurile de care nu s-au ocupat parintii tai absenti din educatia ta.

Profesori in sus, profesori in jos, smiorcaiala peste smiorcaiala, dar parintii unde au fost?

Edited by OriginalCopy, 24 June 2015 - 18:57.


#34
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013

View PostBansir22, on 24 iunie 2015 - 14:53, said:

Pe atunci nu ma gandeam prea mult la viitor, si nici nu prea am fost interesat de chestia asta pana acum, am inceput sa citesc, tutoriale pe youtube.. Mi se pare destul de interesanta si poate o sa devina pasiune... Si despre alergatul dupa bani.. Nu facem toti asta?
Si peste cativa ani o sa vii pe aici si-o sa te dai mare programator si o sa zici ca nu exista pasiune adevarata...si daca ai inceput cu tutoriale de pe youtube sigur esti pe drumul cel bun :|

#35
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013

View PostOriginalCopy, on 24 iunie 2015 - 18:45, said:

Am impresia ca noi ar trebui sa iti explicam aici lucrurile de care nu s-au ocupat parintii tai absenti din educatia ta.

Profesori in sus, profesori in jos, smiorcaiala peste smiorcaiala, dar parintii unde au fost?
Dar nu e obligatoriu sa iti explice cineva lucrurile astea...toti avem ratiune, poti sa iei si singur deciziile. Eu cand mi-am descoperit pasiunea pentru calculatoare (nu stiam ca se numeste programare pe atunci), nici nu stiam ce salarii sunt (nici acum nu prea stiu...doar ce mai vad pe aici discutii) si aveam aproape 7 ani, dar de abia pe la 14-15 ani am inceput sa studiez singur (si acum am un oarecare sentiment de regret ca am inceput prea tarziu). Si mai apar unii pe aici care spun ca nu exista pasiune adevarata si totul se rezuma la bani...

Edited by EnachescuAlin, 24 June 2015 - 19:13.


#36
Bansir22

Bansir22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.06.2015
Parintii mei sa mi spuna ce? Am terminat liceu cu o nota generala peste 8, generala peste 9 .. Degeaba eu am medie buna daca nu am prins nimic pe parcurs... Nu am dat vina pe nimeni inafara de mine!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate