Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Soricar sau brelog?

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#127
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,878
  • Înscris: 27.06.2006

View PostFreddy12, on 28 iunie 2016 - 22:13, said:

E soricar, de ce te miri ca sapa, asta e instinctul lui de vanator de rozatoare. Poate vrea sa se si racoreasca daca se culca in pamantul reavan.

Si tekela mea, Dolly, sapa: se urca pe canapea, sta linistita si la un moment dat incepe sa sape pe cuvertura pusa exact pentru ea/sapat. Dupa mai multe incercari de sapat reuseste sa mototoleasca cuvertura si se intinde satisfacuta pe canapea.
De fapt si tekelul avut inainte (Dick) sapa pe unde dormea. Dick era ceva mai nervos: cand sapa in culcusul lui devenea nervos si incepea sa maraie in timp ce  isi aranja culcusul.
====

@tfmercedez, despre purici: eu locuiesc la bloc si am am avut doi tekeli in ultimii 31 de ani. Tekelii, ca orice caine care se respecta, culeg purici vara  la plimbarile pe langa bloc sau din parcuri. Se scarpina si ii deperazitez.
Fostul tekel (Dick) avea blana maronie si vedeam cum alearga puricii pe el. Dolly, tekela neagra isi ascunde puricii in blana neagra dar se scarpina cu ghearele si dintii cand o musca unul. Dar niciodata nu am vazut purici de caine (tekel) prin casa, pe pat, cerceaf bla, bla.

Cred ca trebuie sa-ti indrepti atentia, daca esti invadat de purici prin casa, spre alte mamifere (pisici, soareci, etc).
Din experienta mea de orasean, tekelii (de apartament) nu atrag o specie de purici care invadeaza toata casa.

Edited by gabicen, 30 June 2016 - 23:29.


#128
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007

View Postgabicen, on 30 iunie 2016 - 23:07, said:


Si tekela mea, Dolly, sapa: se urca pe canapea, sta linistita si la un moment dat incepe sa sape pe cuvertura pusa exact pentru ea/sapat. Dupa mai multe incercari de sapat reuseste sa mototoleasca cuvertura si se intinde satisfacuta pe canapea.
De fapt si tekelul avut inainte (Dick) sapa pe unde dormea. Dick era ceva mai nervos: cand sapa in culcusul lui devenea nervos si incepea sa maraie in timp ce  isi aranja culcusul.
====

@tfmercedez, despre purici: eu locuiesc la bloc si am am avut doi tekeli in ultimii 31 de ani. Tekelii, ca orice caine care se respecta, culeg purici vara de la plimbarile pe langa bloc sau din parcuri.Se scarpina si ii deperazitez.
Fostul tekel (Dick) avea blana maronie si vedeam cum alearga puricii pe el. Dolly, tekela neagra isi ascunde puricii in blana neagra. Dar niciodata nu am vazut purici de caine (tekel) prin casa, pe pat, cerceaf bla, bla.

Cred ca trebuie sa-ti indrepti atentia, daca esti invadat de purici prin casa, spre alte mamifere (pisici, soareci, etc).
Din experienta mea de orasean, tekelii nu au o specie de purici care invadeaza casa.
Am un tekel si un pisoi . Ambii plini cu purici, desi au fost dati cu frontline ,  prokill 2 x, spalati cu sampon anti purici in decurs de 2 saptamani.  Casa toata data cu insecticide, covoarele scoase.
Acuma mai gasesc purici morti pe aiurea in casa. Sper ca episodul se incheie.

#129
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFreddy12, on 28 iunie 2016 - 22:13, said:

E soricar, de ce te miri ca sapa, asta e instinctul lui de vanator de rozatoare. Poate vrea sa se si racoreasca daca se culca in pamantul reavan.
Poti sa-mi spui te rog, despre colierul acela anti pureci?
Trebuie sa fie curat inainte, sau poate sa aibe si purici cand se monteaza la gat?
Se gaseste modelul acela pomenit de tine, la veterinari? Sau trebuie comandat online de undeva?

Era deprimata de cand nu am mai lasat-o in casa.   Adora ca sta in casa chiar si pe scaun in bucatarieAttached File  uploadfromtaptalk1467810378994.jpg   57.09K   36 downloads

#130
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Se gaseste si la veterinar dar e mai scump. La petmart e un pret mai mic la zgarda Bolfo pe care o recomand pentru pisoi. E eficienta 3luni
https://www.petmart....sica-35-cm.html
Pentru catel e preferabil sa-i pui zgarda Foresto care tine 8-10luni https://www.petmart....ara-s-8-kg.html
Poti sa le pui zgarda chiar daca sunt infestati cu purici, cam in 2-3 zile vor scapa de ei.

Edited by Freddy12, 06 July 2016 - 17:30.


#131
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFreddy12, on 06 iulie 2016 - 17:25, said:

Se gaseste si la veterinar dar e mai scump. La petmart e un pret mai mic la zgarda Bolfo pe care o recomand pentru pisoi. E eficienta 3luni
https://www.petmart....sica-35-cm.html
Pentru catel e preferabil sa-i pui zgarda Foresto care tine 8-10luni https://www.petmart....ara-s-8-kg.html
Poti sa le pui zgarda chiar daca sunt infestati cu purici, cam in 2-3 zile vor scapa de ei.
Am fost pe la mai multi vet, si toti au foresto , si aia pe comanda.. 105-120 lei .. pentru catel, nu pisica.. plm. Naspa.  Mai caut bolfo , sa vad pe linkul de la tine, mersi mult.

#132
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007
Gata am sunat pe site si am comandat 2 zgardite si un pachet de fiole de neostomosan bonus ca sa fie comanda de 100 si ceva de lei, si am si transportul   inclus.  Fiolele le impart la socri si parinti , zgarditele pentru protagonistii topicului.
Imi doresc sa scape pisica de purici ca sa o mai bag in casa, deja e deprimata de dormit pe afara.

#133
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007
Attached File  uploadfromtaptalk1468003086051.jpg   56.49K   31 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1468003094123.jpg   64.29K   30 downloadsmacar in bucatarie pe scaun , nitel, daca tot nu-i voie in pat..

#134
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007
In sfarsit a venit si coletul cu zgarditele bolfo. In prospect scrie ca in timpul montarii sa port manusi, sa nu fumez sau sa consum alimente.  
Sa nu intre in contact cu copiii sau bebelusii.
De aici reiese ca atingerea zgardei nu e chiar sanatoasa.  Pai eu ma gandeam ca pisica mai vine prin casa, doarme in pat. Ce ma fac cu zgarda aia?

#135
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Ei, nu e chiar asa. Ei scriu multe pe prospect ca sa se acopere pentru diverse plangeri ca in occident e moda sa dai in judecata pentru daune, doar-doar pica ceva. Dupa ce le pui zgarda, te speli pe maini ca doar nu o sa mananci cu insecticid pe maini. Copilul cred ca destul de mare ca sa inteleaga ca nu e voie sa linga zgarda. In rest, nu trebuie sa iei alte precautii. De zece ani le pun zgarzi Bolfo la pisici si la "ciuoaie" si nu am avut nici o problema. Hi, hi, dupa ce ai impregnat casa cu insecticide din clasa piretroidelor, iti mai pui problema de zgarda care este impregnata cu propoxur, un insecticid mult mai putin toxic pentru mamifere?

#136
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007
Attached File  uploadfromtaptalk1468770326271.jpg   111.32K   34 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1468770344984.jpg   105.84K   34 downloads azi nu am dat wiskas la timp si s-au descurcat singuri.. totusi nu l-am lasat sa fie mancat sobolu'  ca nu stiu daca e otravit sau nu..  Data trecuta cand o pisica a prins sobolan, a fost ultima data cand am vazut-o.

#137
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007
Ieri au mai prins 3 sobolani, echipa mea de șoc si groaza. Sper sa nu fie din cauza ca vecina a pus otrava..  ca atunci e nasolie mare, daca aia se otravesc la ei , si vin sa crape la mine unde ii prinde soricarul sau pisica. Cred ca se pot intoxica sau mai grav ..

Intre timp am cam scapat si de purici.. zgarda am pus doar la caine.  Cred ca are efect si asupra pisicii  ca nu se mai scarpina.

Edited by tfmercedez, 21 July 2016 - 22:53.


#138
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007
Attached File  uploadfromtaptalk1472587706264.jpg   77.15K   43 downloads

Au auzit o cearta intre pisici peste drum. Erau stana de piatra amandoi.

#139
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007
Azi nu prea i-am rasfatat cu mancarea ca am lipsit mai mult..
Io-te ce-mi pune la picioarele mesei in curte.. ptiu draci, sa nu-mi priasca berea.Attached File  20160904_210637.jpg   105.74K   37 downloads

#140
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007
Ajutor! Stiu ca e topic deschis pe tema cainelui, dar acuma pisica e problema!  Azi dimineata a inceput sa marcheze "teritoriul" prin casa, si pute de trazneste.   E oribil!  Imi vine sa-l omor.  Nu vreau sa-l castrez, pentru ca  il condamn la o viata cu probleme si o moarte in chinuri, am avut acum 10 ani un birmanez, care a murit asa.  Si btw, birmanezu de la socri,  desi a fost castrat de 1 an, tot un hoinar si un vagabond este.  
De ce dracu marcheaza in casa? E tampit? Nu vin pisici straine in casa, ca doar nu e bordel.   Ce sa fac, il mut afara ,  acuma iarna?  O sa plece dreq, la altii.

#141
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Trebuia castrat inainte sa inceapa sa marcheze. De acum chiar daca il castrezi, tot va mai marca dar nu atat de frecvent si nici urina nu mai miroase in halul in care miroase urina de motan necastrat. Birmanezul cred ca a avut ceva, hrana neadecvata, apa prea dura de a facut blocaj renal. Eu stiu motan castrat care a ajuns la 13 ani, e foarte activ, vioi si nu da semne de suferinta a rinichilor. Al meu e castrat de la varsta de un an si jumatate iar acum are 6 ani si jumatate, e hoinar, bataus nu s-a schimbat de loc . Mai marcheaza din cand in cand cateva picaturi dar nu mai pute urina. Daca l-as fi castrat pe la 10-12 luni Ar  fi fost mai bine dar am zis sa-l las sa se dezvolte complet, inclusiv uretra exact in ideea de a nu avea probleme cu struvitii .

#142
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007
Sunt 24 de ore de cand Oggy nu a mai aparut pe acasa. Sotia zice ca l-ar fi vazut dupamasa. L-am cautat si in  dulapuri. Am mers pe toate strazile din zona sa-l caut. M-au uitat sub toate masinile, nimic.  N-a mai facut din astea sa nu vina acasa deloc.  Pe strazi nu l-am gasit, deci nu l-a calcat masina. Mai ramane ipoteza ca l-a prins vre-un caine si i-a facut felul.

#143
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007
A reaparut in peisaj "domnul" Marlan care este el. Vine miorlaind, foame maree.  Manca , si pleaca iar, 24 de ore. Vine.acasa doar sa mance. Cand l-am lasat in casa, mi-a parut rau: a marcat tot, pereti, mobila , haine.. un miros demential.   Sper ca nu mai persista mult starea asta de fapt.

#144
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007
Oggy frant  probabil de la cat a sexat prin cartier. nu l-a deranjat nici aspiratorul.

Lemn.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate