Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Soricar sau brelog?

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#163
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Pana la urma , Lucy m-a lasat masca: dupa ce am tuns iarba, ma apuc sa ud, si la 2-3 metri de mine aud un scartait. Ma uit ce mama dracu, Lucy alearga pisica?  Odat numa ce  vad  "pisica" facand un luping prin aer, si pica stana. Era ditai SOBOLANU'! Attached File  20170516_202030.jpg   123.76K   27 downloadsAttached File  20170516_202039.jpg   136.36K   27 downloadsAttached File  20170516_202048.jpg   124.81K   27 downloads
Totul s-a petrecut atat de repede, maxim 2 secunde, nici nu realizasem ce se intampla.

E  aproape jumate din lungimea proprie a catelului. Nici nu stiu de unde a iesit, din ceva cotlon pe sub trotuar.  Acuma primeste plic "gourmet",  ratatuile este la tomberon, toata lumea multumita.

Edited by tfmercedez, 16 May 2017 - 19:28.


#164
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Azi nazdravanii au facut exces de zel ca bodyguarzii de la discoteca.. bibiloiul vecinei a ajuns cumva la noi in curte.. nu i-am dat importanta la inceput. Apoi dupa un timp am tot gasit pene in toata curtea.. cica zicea baba peste gard, ca am un "caine de vanatoare" foarte aprig..  OMG!  Asarit baba la 76 de ani gardul sa salveze bibiloiu', noi eram acasa putea sa vina pe usa.

#165
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Catelul rezista la purici cu brio!
Oggy motanul s-a procopsit cu multi purici asa ca l-am dus de urgenta  la vet, sa-l deparaziteze ei "ca la carte".
Si-mi pune doctorul "brotline" cica ceva  fabulos, mega super bengos. Lux! Baga pe ceafa sa vedem!  Aplica doctorul zeama pe ceafa, si-mi zice ca in 12 ore o sa fie fara pureci. Ahaam asta era alaltaieri.
Aseara am to vazut ca se scarpina.
Azi dimineata l-am controlat, sa vedem daca mai are, sa nu ma duc ca prostu la veterinar.  Am gasit un purice, am luat cotarita am bagat pisica si fuga la veterinar.
A pieptanat ala 10 minute blana, numa excremente de purici si pana la urma un singur purice viu a gasit.  Shit happens, se pare ca in loc de 12 ore solutia a avut nevoie de 48 de ore ca sa aibe efect.  
Bravecto pastila pentru pisici inca nu este, cu termen lung de actiune.

#166
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Zilele trecute mi-a fost omorata si ultima pisica de la parinti. Niste maidanezi au prinso cumva in fata casei si i-aunfacut felul. Exact in acelasi loc ca si in septembrie cand au prins pisica neagra adoptata. O haita de javre, care umbla noaptea pe strazi. Labradorul incerca sa o apere din casa, sarea ca un turbat pe poarta, facea galagie mare, dar nu putea sa iasa in strada sa sara in ajutor.
Mi se pare ciudat cum se repeta povestea. Ziua nu am vazut niciodata caini vagabonzi pe strada.  Probabil au fost lasati liberi dintr-o curte din cartier.

M-a induiosat atitudinea cainelui, cand am l-am  ingropat pe Ruji.
Parca tremura cand la iscodit.
Ruji avea 11 ani, si eu personal nu-l stiam sa iasa pe strada,  fiind castrat de multi ani, si avea  o fire  mai fricoasa, foarte timid.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7T2t6Q-Y4oc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#167
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Astazi cand sa bag sacul de plastic in tomberon, am tras o sperietura.. pe fund misuna un sobolan.. ma gandesc doua secunde, stai o clipa ca am șorecaru'. Chem potaia.. miroase, rastorn tomberonul ala se ascunde dupa care fuge prin curte.. cainele dupa el, il apuca si apoi il lasa liber.. parca ii era teama sa se atinga de el, ori ii era teama de mine. Ideea e ca acuma am o pisica, un caine si un sobolan pe langa casa.
Peste putin timp, stau in curte pe scaun, si vad cum vine sobolanul cu tupeu spre mine, gesticulez din craci sa-l alung, si se baga intr-o crapatura dintre trotuar si zidul casei.  La cat de linistit e catelu, clar ca sunt prieteni deja.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-sSCuE9FVc8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 15 April 2020 - 20:10.


#168
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Daca era foxterrier nu avea sobolanul nici o sansa. Era de o ferocitate pufosenia mea incat, efectiv, era de nerecunoscut cand dadea de un sobolan. Imi aduc minte cum a stat ea si l-a pandit o noapte intreaga iar dimineata am gasit-o pazindu-si prada omorata. Amarnica mai era dar e explicabil fiindca provenea dintr-o linie care se ocupase cu vanatul, nu cu expozitiile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate