Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Router wirelles care sa stie de V...

ETL one to many relationship from...

Trust Wallet

Inmulțire pomi cu flori (meliferi...
 Întrebare, facebook in Rusia

Excel scriere numar condensat

Camera auto DVR PNI Voyager S1700...

PC pentru editare video si putin ...
 Sistem de navigatie GPS PNI L710 ...

OnePlus Watch 2

Costuri 150 mp parter vs 170 p+1

Turcia - cea mai apropiata statiu...
 [UNDE] Prelungitor cablu 3-PINI

Duminica, "sportivii" si ...

Infecția cu virusul Epstein-Barr

Metropola lui Pandele se orientea...

Soricar sau brelog?

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

tsunnami

tsunnami

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Posttfmercedez, on 27 august 2015 - 14:09, said:

Exact cum ai descris face. Nevasta mereu mi se plange ca o sufoca "canele", ca se catara se urca in cap pe perna. E foarte sociabila.

mai mult, pana am castrat-o la 10 luni parca, sa vezi ce-si mai arata iubirea pentru piciorul nevesti-mii.. asta a fost foarte precoce, la 6 luni a intrat in calduri.
apropo, pregateste-te ca o sa-ti vina si tie randul, sau castrez-o de-acum.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

Zice soacra ca a auzit ca "tramvaiul lu Borza" adika tekelii nu au voie sa urce si sa coboare trepte. Wtf, acuma ii fac si lift?

tsunnami

tsunnami

Senior Member

Las-o ca e mica. Pericolul e la batranete si daca se ingrasa

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Urcatul mai e cum mai e dar la coborare isi forteaza foarte mult coloana vertebrala. Dar e mica, o poti duce in brate.

gabicen

gabicen

Senior Member

View Posttfmercedez, on 27 august 2015 - 19:07, said:

Zice soacra ca a auzit ca "tramvaiul lu Borza" adika tekelii nu au voie sa urce si sa coboare trepte. Wtf, acuma ii fac si lift?

Noi avem la intrarea in bloc plan inclinat pentru handicapati si scara obisnuita. Dolly alege intotdeauna planul inclinat.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

Pai eu stau la casa si am scara interioara. Unde sa mai fac si plan inclinat? E.slaba. daca creste in conditiile astea se va obisnui asa. Si eu am dubla hernie de disc, mama are 6 vertebre bulite. We can live with it.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Poti sa-i restrictionezi accesul la etaj cu un gardut. O lasi sus doar seara la culcare iar dimineata o cobori in brate si pui gardutul. Daca te intereseaza iti dau pe mesaj privat site-ul de unde am cumparat eu gardutul. E destul de estetic, din metal vopsit in alb. Eu l- am luat pentru balcon fiindca animalutele deschideau plasa si intrau tantari.

Edited by Freddy12, 28 August 2015 - 19:22.

gabicen

gabicen

Senior Member

View Posttfmercedez, on 28 august 2015 - 13:37, said:

Pai eu stau la casa si am scara interioara. Unde sa mai fac si plan inclinat? E.slaba. daca creste in conditiile astea se va obisnui asa. Si eu am dubla hernie de disc, mama are 6 vertebre bulite. We can live with it.

Tekelii au probleme cu coloana vertebrala.
A mea, cand era mica zburda prin casa, sarea de pe covor direct in pat si invers.
Dupa ce a imbatranit putin, sarea in pat de pe covor dar la fiecare saritura scotea un icnet ca si cum o durea ceva. La radiografie medicul nu a gasit nimic anormal.
Acum, la 15+ ani sare in pat tot cu icnet de durere sau, daca sunt aproape, se urca doar cu labele din fata pe pat si da din coada privindu-ma, adica imi zice: "ajuta-ma sa ma urc in pat". O ajut fiindca la asta sunt buni stapanii de caine batran. Prin "pat" inteleg pat, fotoliu, canapea din sufragerie, etc. In ultima vreme urca greu si pe planul inclinat de la intrarea in bloc: urca cam pana la jumatate si se opreste, drept urmare o imping usor pe crupa pana ajunge la lift.
Ai grija de tekel fiindca nu este un caine comparabil cu unul de talie mare, de curte.

Vezi ca vine frigul si tekelii sunt foarte frigurosi - tremura ca naiba daca nu sunt imbracati la plimbare (pe langa bloc) sau nu sunt inveliti in casa cu ceva patura sau asemenea cand se pregatesc de culcare. A mea stie ca dupa o plimbare pe ploaie sau prin zapada urmeaza o sedinta de "labute": O chem la "labute" adica in baie si o sterg de apa cu o carpa uscata pe burta, cap, urechi. Imi da, la cerere, si labutele pentru curatat noroiul de pe picioare. Cand vine frigul, Dolly are o patura a ei cu care o invelesc ziua/noaptea.

Tekelilor le place sa doarma inveliti cand este frig si se apuca uneori sa-si sape vizuina in patura. De fapt tekelii in tara lor de origine, Germania, se numesc "dachshund" adica caine bursucar, care vaneaza animale de vizuina. Deci sa nu te mire daca pe tekelul tau il apuca uneori, din senin, sa sape cu labele din fata in pat, fotoliu, etc. Este chestie de genetica din stramosii rasei si cauta animale de vizuina. Pe Dolly si acum, la 15+ ani, o apuca uneori sapatul.  
Am tekeli de vreo 29 de ani dar ma opresc aici cu recomandarile.

Edited by gabicen, 10 September 2015 - 00:52.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

Azi noapte ma duc la baie, cainele jap dupa mine.
Cand a vazut ca ma bag inapoi in pat s-a pus intr-o pozitie strategica, si in momentul in care sa pun capul pe perna si sa ma acopar cu patura tusti pe langa mine. Si cum dormeam pe o parte cu genunchii indoiti s-a dus fix acolo in zona din spatele genunchilor.  Eu nu stiu de unde are aer sa reziste acolo. Ma enerveaza ca se tot scarpina si cam pute. Azi cica mai trebuie sa primim si o mâtã.
E foarte naspa cu faptul ca nevasta a luat cainele la fel ca pe o poseta. Nu stiu cum o sa stea in casa iarna.. sa se cace peste tot. Ca uneori lipsim si 12 ore de acasa.  Si afara se pare ca nu e de stat..

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

S-a lasat cu circ asta seara. Cand cateaua a vazut pisicuta a izbucnit de gelozie. S-a ascuns pisica de n-am gasit-o decat dupa 2 ore de cautari.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

View Posttfmercedez, on 10 septembrie 2015 - 11:37, said:

Azi noapte ma duc la baie, cainele jap dupa mine.
Cand a vazut ca ma bag inapoi in pat s-a pus intr-o pozitie strategica, si in momentul in care sa pun capul pe perna si sa ma acopar cu patura tusti pe langa mine. Si cum dormeam pe o parte cu genunchii indoiti s-a dus fix acolo in zona din spatele genunchilor.  Eu nu stiu de unde are aer sa reziste acolo. Ma enerveaza ca se tot scarpina si cam pute. Azi cica mai trebuie sa primim si o mâtã.
E foarte naspa cu faptul ca nevasta a luat cainele la fel ca pe o poseta. Nu stiu cum o sa stea in casa iarna.. sa se cace peste tot. Ca uneori lipsim si 12 ore de acasa.  Si afara se pare ca nu e de stat..
Si a mea face la fel dar dupa ce se incalzeste, se duce la ea in igloo. Uite, unul cam ca acesta din poza.
In legatura cu pishu/kk prin casa e cazul sa-l educati. La maxi-pet au o toaleta pentru catelusi si solutie atractanta Pun si poze sa stii ce sa iei. Nu e foarte scump - 31.5lei
Pisicuta aia nu va avea zile multe.

Attached Files

Edited by Freddy12, 11 September 2015 - 00:43.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

O sa ma ocup sa se imprieteneasca cumva. Sunt amandoi pui, deci sa faca bine sa se tolereze.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

Nu stiu ce sa ma fac cu pisica. Nu vrea sa mance mancare la pliculet. I-am dat de la purina, wiskas, royal canin, nimic nu vrea.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Intreaba-i pe fostii stapani cu  ce o hraneau. Dar dupa cat e de mica, cred ca e abia intarcata. Cumpara-i hrana uscata kitten si inmoaie-o  cu lapte. Ideal ar fi cu lapte special pentru pisicute. Laptele de vaca poate provoca indigestie din cauza cantitatii mari de lactoza.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

Nu a mancat din cauza stressului. Spre placuta mea surpriza, e dezghetata. In seara asta catelul imi statea pe burta si pisica in cap in pat. Se tolereaza. Apoi a avut bunavointa sa guste niste hering in ulei. Asta mai lipsea, o pisica mofturoasa.

gabicen

gabicen

Senior Member

View Posttfmercedez, on 11 septembrie 2015 - 23:12, said:

In seara asta catelul imi statea pe burta si pisica in cap in pat.

Trebuia sa-ti faci o poza pentru postat aici Posted Image

Tekelii nu se sufoca cand dorm inveliti. A mea nu se scarpina sub asternut dar are obicieiul de a dormi in alta parte prin casa (alege ea). Acum, de cand a venit putin frig in BU, ma trezesc noaptea ca vine nevasta peste mine fiindca ii face loc lui Dolly pe marginea patului. Dolly ingheata pe unde doarme si vine la noi in pat. Cred ca cei anti_caini sunt oripilati fiindca dormim cu cainele in pat. Noi suntem mai batranei si pana ajunge in casa un nepot sau o nepotica, avem caine.
De fapt Dick, tekelul anterior, a inteles foarte repede care este locul lui in casa cand s-a nascut fata si era un bebe in casa. Fata are acum 30 de ani.

Asa bine se doarme in patul stapanilor...este locul unde dorm de obicei sefii Alfa din haita (cainii isi delimiteaza un teritoriu si, in general, isi definesc locul in haita - considerand ca oamenii din curte, casa, apartament fac parte din "haita" lor, deci vor sa aiba acces la locul sefilor din haita).

Attached Files

Edited by gabicen, 12 September 2015 - 00:17.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

Ma surprinde cat de inteligent este cainele asta.  Deja ne intelegem din priviri.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

View Posttfmercedez, on 11 septembrie 2015 - 23:12, said:

Nu a mancat din cauza stressului. Spre placuta mea surpriza, e dezghetata. In seara asta catelul imi statea pe burta si pisica in cap in pat. Se tolereaza. Apoi a avut bunavointa sa guste niste hering in ulei. Asta mai lipsea, o pisica mofturoasa.

Nu-i da conserva in ulei ca face pancreatita si ii scurtezi viata. Ii poti da in conserva de peste in suc propriu dar cel mai bine conserve pentru pisici : Applaws, Cosma, Oasy.

Edited by Freddy12, 12 September 2015 - 00:56.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate