Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML
 

Zona mica de puroi pe gingie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
31 răspunsuri în acest subiect

#19
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.144
  • Înscris: 04.03.2006
Felicitari! Nu au trecut decat 2 luni. In urmatoarele 2 luni poate ajungi si la medic sa iti faca un tratament de canal.


P.S. : premolarul e foarte frumos.

#20
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.896
  • Înscris: 06.10.2003
Io vad ceva ce seamana cu puroi la radacina, da' nu-s de meserie.

#21
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.761
  • Înscris: 21.08.2008
Premolarul 2 e interesant. Cati ani ai?
Molarul e ori de scos (varianta ieftina) ori de tratat. In functie de oras poti cauta un endodont.

#22
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 842
  • Înscris: 06.12.2006
Ce este cu premolarul?

Am 25 de ani.

Am fost la doctor, sunt programat pt tratament de canal la molar. De premolar nu a zis absolut nimic.

#23
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.144
  • Înscris: 04.03.2006
Premolarul e sanatos. Are doar o "configuratie" mai rar intalnita. Adica are 2 canale in loc de unul singur.

#24
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 842
  • Înscris: 06.12.2006
Ok, am inteles, multumesc.

Se vede si pe radiografie daca nervul a murit sau nu la molar? Mi-a facut test la rece si n-am simtit nimic.

#25
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.144
  • Înscris: 04.03.2006
Cred ca poti sa ii faci linistit pomana de 6 luni.

#26
Flyboy_RO

Flyboy_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 122
  • Înscris: 29.03.2008

 barbosa, on 21 august 2015 - 11:42, said:

Premolarul e sanatos. Are doar o "configuratie" mai rar intalnita. Adica are 2 canale in loc de unul singur.
2 care se vad ;)

#27
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 686
  • Înscris: 05.05.2009
si eu am fix acceasi problema cu un molar batran care a fost imbracat cu o coronita, nerv scos bineinteles dar de cateva luni am abces cu punga parodontala , nu daor dar puroiaza la cateva zile.

Dl doctor este atat de profi( cel mai bun din Bacau, pot da si numele fara probleme) in cat mi-a pus portelan, nu are nic 2 ani lucrarea dar va dati seama ca nu am avut asa ceva de cand ma stiu..
Am facut radiografie, am fost la el si la alti doctori (vreo 4( pentur ca pur si simplu nu puteam fi de acord sa scot u ndinte cu radacina buna pt ca puroiaza..
Se pare ca totusi nu prea e de facut prea mult..nu inteleg astfel de oameni, se pare ca a lasat un pivot sau surubul sa preseze prea tare intr-o radacina si de acolo se intampla, asta e CAUZA , i-am spus sa incercam sa lucram acolo, sa decimentam, si foloseste toate scuzele sa nu faca asta, ca sunt riscuri, ca e prea greu..

Chiar ma gandesc  sa ii fac o plangere de malpraxis la Colegiul Medicilor, pentur ca m-a tarat 3 luni uc programari, stat cate o ora la coada , 1.5 mil pe extractie, 6.5 mil pe coronita si vroia sa ma jupoaie mai mult si tot el e arogant si sfidator. Se pare sa mai mult de atat nu am ce sa fac..

#28
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.761
  • Înscris: 21.08.2008

 vandemm, on 27 august 2015 - 22:28, said:

1.5 mil pe extractie...
Asta e buna sa le arat alor mei de la un cabinet la un punct de lucru ca nu e mult daca scot 2 dinti cu 50 lei iar in cazurile mai dificile cu 100.
Dar eu nu sunt cel mai bun din oras...

#29
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002

 vandemm, on 27 august 2015 - 22:28, said:

Chiar ma gandesc  sa ii fac o plangere de malpraxis la Colegiul Medicilor, pentur ca m-a tarat 3 luni uc programari, stat cate o ora la coada , 1.5 mil pe extractie, 6.5 mil pe coronita si vroia sa ma jupoaie mai mult si tot el e arogant si sfidator. Se pare sa mai mult de atat nu am ce sa fac..
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#30
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.761
  • Înscris: 21.08.2008
Bai, e cam mult, poti sa incerci cu plangere dar sa te astepti la raspuns peste cativa ani.

#31
Flyboy_RO

Flyboy_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 122
  • Înscris: 29.03.2008
Ia pune si tu o radiografie...sa mai animam topicul macar! Daca spui abces parodontal ma gandesc ca s-ar putea sa  nu fie de la pivot. Altfel...nu stiu ce sa spun!

#32
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.761
  • Înscris: 21.08.2008
Sigur nu stăpânește terminologia de specialitate dar nici nu trebuie, nici noi nu le știm pe toate...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate