Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

accident din culpa cu victima

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Ia gata toata lumea, ce sariti asa pe om, ca avea 100 de km, ca era baut, stiti voi cum s-a petrecut accidentul ? A fost vreunul dintre voi acolo? Va repeziti ca oile repede cu acuze, calmati-va, daca se impaca cu victima nu se intampla nimic, daca primeste peste 90 de zile de ingrijiri medicale i se deschide dosar penal, si ce ? o sa primeasca cu suspendare, va dovedi ca a fost de buna credinta, a ajutat victima, i-a cumparat ce-i trebuie, acum gata, dam peste un om din greseala si trebuie sa ne ia casa si masina? si nevasta? hai sa nu mai aruncam primii cu piatra, ca nu suntem noi sfinti, si nu facem greseli, puneti-va in locul lui, omul este disperat, poate ca este la prima greseala in N ani de condus, este speriat, un dosar penal suna pompos, dar nu este capat de lume, am avut eveniment in familie, cu accident pe trecere de pietoni, am renuntat la proces, dupa ce mi-am dat seama ca urmau 5 -6 ani de chin pentru 3-4 mii de lei.......doar nu va ganditi ca gata, a dat gigi peste mine pe zebra si, plec la Miami maine......

Edited by sammydo, 03 June 2015 - 13:58.


#20
sinsero

sinsero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 31.05.2015

 sammydo, on 03 iunie 2015 - 13:57, said:

Ia gata toata lumea, ce sariti asa pe om, ca avea 100 de km, ca era baut, stiti voi cum s-a petrecut accidentul ? A fost vreunul dintre voi acolo? Va repeziti ca oile repede cu acuze, calmati-va, daca se impaca cu victima nu se intampla nimic, daca primeste peste 90 de zile de ingrijiri medicale i se deschide dosar penal, si ce ? o sa primeasca cu suspendare, va dovedi ca a fost de buna credinta, a ajutat victima, i-a cumparat ce-i trebuie, acum gata, dam peste un om din greseala si trebuie sa ne ia casa si masina? si nevasta? hai sa nu mai aruncam primii cu piatra, ca nu suntem noi sfinti, si nu facem greseli, puneti-va in locul lui, omul este disperat, poate ca este la prima greseala in N ani de condus, este speriat, un dosar penal suna pompos, dar nu este capat de lume, am avut eveniment in familie, cu accident pe trecere de pietoni, am renuntat la proces, dupa ce mi-am dat seama ca urmau 5 -6 ani de chin pentru 3-4 mii de lei.......doar nu va ganditi ca gata, a dat gigi peste mine pe zebra si, plec la Miami maine......


poate si asa

#21
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007

 adipelcz, on 03 iunie 2015 - 13:47, said:

Presupun ca trebuie sa fie un proces, in urma caruia asigurarea RCA a lui sa il despagubeasca pe omul de-a cazut victima nefericitului eveniment.

Asta in conditii normale si civilizate. Acum depinde de contextul accidentului. Daca erai beat muci si mergeai cu 100 la ora prin parcare, s-ar putea ca asigurarea RCA sa nu te acopere, si sa trebuiasca tu sa-l despagubesti pe respectivul.

Totusi, astea cu "i-am luat carje, i-am dus si doua portocale la spital, si l-am mangaiat cu vorbe bune"...serios, sunt egale cu zero.

Asiguratorul despagubeste si daca era beat. atat ca in cazul asta se intoarce la randul lui impotriva vinovatului sa-si recupereze banii.
Atat ca asiguratorul nu despagubeste pagube morale decat ce se stabileste in instanta.
Pe cand interesul vinovatului e sa nu se ajunga in instanta...

#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
trebuie analizata si posibilitatea ca initiatorul sa fie troll
victima ce cauta intre masini?!?
initiator!
procedura, dupa cum stii, e cam asa:
politia deschide dosar de urmarire penala in rem pentru lovire... tu vei fi cercatat in cadrul acestui dosar... daca ingrijirile medicale depasesc 90 de zile, fapta se schimba, devine vatamare corporala...
parchetul nu poate inainta dosarul in instanta fara reclamatia victimei... in cazul in care aceasta reclamatie, nu exista, dosarul se stinge, tu esti scos de sub urmarire penala, platesti eventual amenda administrativa, (contraventionala) (pentru accident) si gata
in cazul in care nu te intelegi la bani cu victima si vrea proces, tu esti judecat pentru lovire din culpa (vatamare corporala dupa caz), vei primi o condamnare  cu suspendare, iar victima trebuie sa se constituie parte civila in procesul penal sau sa te dea in judecata in civil si peste 10-15 ani cand se va termina procesul, s-o despagubesti cu cat hotaraste instanta (stabilesc expertii)

Edited by Nero-d, 03 June 2015 - 14:12.


#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
de regula e cu suspendare, dar nu obligatoriu.

#24
sinsero

sinsero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 31.05.2015

 Nero-d, on 03 iunie 2015 - 14:10, said:

trebuie analizata si posibilitatea ca initiatorul sa fie troll
victima ce cauta intre masini?!?
initiator!
procedura, dupa cum stii, e cam asa:
politia deschide dosar de urmarire penala in rem pentru lovire... tu vei fi cercatat in cadrul acestui dosar... daca ingrijirile medicale depasesc 90 de zile, fapta se schimba, devine vatamare corporala...
parchetul nu poate inainta dosarul in instanta fara reclamatia victimei... in cazul in care aceasta reclamatie, nu exista, dosarul se stinge, tu esti scos de sub urmarire penala, platesti eventual amenda administrativa, (contraventionala) (pentru accident) si gata
in cazul in care nu te intelegi la bani cu victima si vrea proces, tu esti judecat pentru lovire din culpa (vatamare corporala dupa caz), vei primi o condamnare  cu suspendare, iar victima trebuie sa se constituie parte civila in procesul penal sau sa te dea in judecata in civil si peste 10-15 ani cand se va termina procesul, s-o despagubesti cu cat hotaraste instanta (stabilesc expertii)


ma doare mintea cita consiliere de augur, pentru initiator

#25
hai_hui

hai_hui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 18.09.2006
Pentru accident fără deces, fără alcool sau fugă de la locul accidentului, chiar nu am auzit de condamnare cu executare, dar or exista şi astfel de sentinţe, nu zic ba.

#26
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004

 sammydo, on 03 iunie 2015 - 13:57, said:

Ia gata toata lumea, ce sariti asa pe om, ca avea 100 de km, ca era baut, stiti voi cum s-a petrecut accidentul ? A fost vreunul dintre voi acolo? Va repeziti ca oile repede cu acuze, calmati-va, daca se impaca cu victima nu se intampla nimic, daca primeste peste 90 de zile de ingrijiri medicale i se deschide dosar penal, si ce ? o sa primeasca cu suspendare, va dovedi ca a fost de buna credinta, a ajutat victima, i-a cumparat ce-i trebuie, acum gata, dam peste un om din greseala si trebuie sa ne ia casa si masina? si nevasta? hai sa nu mai aruncam primii cu piatra, ca nu suntem noi sfinti, si nu facem greseli, puneti-va in locul lui, omul este disperat, poate ca este la prima greseala in N ani de condus, este speriat, un dosar penal suna pompos, dar nu este capat de lume, am avut eveniment in familie, cu accident pe trecere de pietoni, am renuntat la proces, dupa ce mi-am dat seama ca urmau 5 -6 ani de chin pentru 3-4 mii de lei.......doar nu va ganditi ca gata, a dat gigi peste mine pe zebra si, plec la Miami maine......

Tu citesti din 2 in 2 randuri, sau ce?

Am scris clar: in conditii normale, RCA-ul il despagubeste pe ranit si aia e. era un DACA erai baut, 100 la ora. Ti-a scapat acel "Daca". Deci cata vreme omul nu descrie circumstantele, putem presupune orice.

#27
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014
Tipic romaneste, se trage pielea de pe om si ceilalți aplauda. In tarile civilizate se împăcau din prima zi, dar deh, mentalitatea romanului e sa ciupească tot ce se poate.

#28
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Eu nu cred că o să-l ţină 90 de zile în spital .

#29
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Sunt cu totul de acord cu ce a zis @Sammydo. De unde stiti ce s-a intamplat?
Am prieten care a ferit un copil care traversa aiurea in fuga si ca sa nu il loveasca a tras dreapta si a lovit 4 masini parcate. Da, recunoaste ca avea vreo 75Km/h dar la masuratorile politiei a iesit 58Km/h. Si ce, se intampla. Trebuia sa loveasca copilul in plin?
Iar asta cu daunele iar e aiurea. Cred ca am mai povestit faza pe aici. I s-a intamplat unui membru al familiei. A fost si in ziare din ce stiu eu acum vreo 10 ani, o sa caut.
Pe DN1 in dreptul Campinei dar nu in localitate, la ora 2 noapte un betiv traversa DN-ul. A fost acrosat de un vehicul de pe contrasens si aruncat sub rotile masinii rudei. Nici nu a apucat sa puna frana decat dupa ce a trecut peste el. Mort ! Dupa cercetari ruda a fost scoasa nevinovata iar masina de pe contrasens niciodata gasita. A plecat imediat fara sa ii ia cineva numarul.
Rudele mortului (mai bruneti) la inceput ziceau ca "a cautat-o ca umbla mereu beat, ne bea toti banii, nu cerem nimic" . Dupa nici o luna cereau 20.000 de euro.

#30
Almas09

Almas09

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.06.2015

 sammydo, on 03 iunie 2015 - 13:57, said:

Ia gata toata lumea, ce sariti asa pe om, ca avea 100 de km, ca era baut, stiti voi cum s-a petrecut accidentul ? A fost vreunul dintre voi acolo? Va repeziti ca oile repede cu acuze, calmati-va, daca se impaca cu victima nu se intampla nimic, daca primeste peste 90 de zile de ingrijiri medicale i se deschide dosar penal, si ce ? o sa primeasca cu suspendare, va dovedi ca a fost de buna credinta, a ajutat victima, i-a cumparat ce-i trebuie, acum gata, dam peste un om din greseala si trebuie sa ne ia casa si masina? si nevasta? hai sa nu mai aruncam primii cu piatra, ca nu suntem noi sfinti, si nu facem greseli, puneti-va in locul lui, omul este disperat, poate ca este la prima greseala in N ani de condus, este speriat, un dosar penal suna pompos, dar nu este capat de lume, am avut eveniment in familie, cu accident pe trecere de pietoni, am renuntat la proces, dupa ce mi-am dat seama ca urmau 5 -6 ani de chin pentru 3-4 mii de lei.......doar nu va ganditi ca gata, a dat gigi peste mine pe zebra si, plec la Miami maine......

Nu e vorba de alcool și viteza era de 28km/h.

#31
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

 Almas09, on 03 iunie 2015 - 11:43, said:

a fost operat pentru fractura cu deplasare tibie și peroneu și acum deși I am luat cele necesare:carji,medicamente...medicul care l a dorit mă amână cu impacarea.
cine n-ar face-o daca in asta consta impacarea pentru nenorocirea poate pe viata

#32
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014
In tarile normale plata daunelor se face la finalul procesului. Nu te apuci tu de cumpărat cârje si medicamente. E de rasul curcilor asta, deh..Romania..

#33
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai tocmai ca initiatorul nu ar dori sa se ajunga la proces... asta e ideea...

#34
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Nu mai ştiu cum este acum, dar bănuiesc că nu s-a schimbat treaba: "zilele de îngrijiri medicale" care stabilesc despre ce faptă penală este vorba sunt stabilite de IML (institutul de medicină legală), deci de un doctor specializat în medicină legală. Îmi aduc aminte că la IML existau un fel de "grile" pe categorii de vătămări/boli, iar pe certificatul medico-legal primeai zilele conform acelor grile: eu, de exemplu, pentru o vătămare la genunchi am primit 50-55 de zile de îngrijiri medicale pentru că aşa zicea grila respectivă. Deci medicul care tratează pacientul în spital n-are nicio influenţă asupra numărului de "zile de îngrijire medicală" care vor conta într-un eventual proces penal.

Cum bine zicea cineva, s-a făcut mereu confuzie între "zilele de îngrijire medicală", aşa cum se zice în Codul penal, şi perioada cât o persoană stă efectiv în spital.

De fapt, "zile de îngrijire medicală", cel puţin pe vremea mea, era o expresie nefericită care de fapt vroia să exprime gradul de gravitate al unei vătămări (în sensul că o vătămare de ex de 10 zile e mai puţin gravă decât una de 20 de zile, asta neavând legătură cu perioada cât a stat o persoană în spital).

Repet, nu ştiu cum stau lucrurile acum, dar nu cred că s-au schimbat, că nu am văzut vreo modificare legislativă.

Edited by afh, 03 June 2015 - 20:52.


#35
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007

 RUN_SLOWLY, on 03 iunie 2015 - 15:15, said:

Tipic romaneste, se trage pielea de pe om si ceilalți aplauda. In tarile civilizate se împăcau din prima zi, dar deh, mentalitatea romanului e sa ciupească tot ce se poate.

mai scoate si tu nasul in tarile alea de care zici.
in tarile alea, erau sanse ca initiator sa nu mai poata posta, ca era la mititica, macar pana platea cautiunea. in tarile alea suspendarea e exceptia, nu regula. in tarile alea, platea de'l ustura fundul, nu cumpara o carja si gata.
sau tu ce'ai vrea, sa-l scoata pe ala la un suc si s-au impacat?
e normal, ala are niste pretentii, cat considera el ca face suferinta lui. initiator are posibilitatea de a satisface pretentiile si a ramane cu cazier curat, sau de a nu plati si atunci merge in instanta, dar cazierul nu mai il are curat.

#36
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
A omorat oligofrenul de Huidu 3 persoane si acum rade pe la televizor si tu iti faci probleme pentru o tibie rupta !?

Stai linistit..faceti amiabila. Ii dai RCA-ul si sa il despagubeasca aia ca de aia il platesti.

Vezi link-ul asta : http://www.fpvs.ro/s...oane-Fizice.pdf

Numai bine si posteaza cum s-a rezolvat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate