Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Scrierea fara diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#235
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 21.04.2004
Dia-critice constructive va rog!

Edited by RMC Info, 04 June 2015 - 22:40.


#236
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View Postconstant7, on 04 iunie 2015 - 15:12, said:

Incerc sa scriu si sa ma exprim cat mai corect, mai ales ca vad cum persoane cu studii superioare scriu si se exprima mizerabil.

Exact! Asta trebuie făcut!
Putem scrie fără diacritice (din lene), dar măcar să știm să ne exprimăm corect, să ducem o frază până la capăt fara dezacorduri, pleonasme și alte greseli gramaticale!

Oameni buni, voi ați văzut cum se exprimește românul de rând pe net? Faptul că atâția omit diacriticele (repet, din lene) e o nimica toată, față de faptul că ăia nu știu limba română! (Na, ca să vă împac pe toți, nu o știu după NICIO normă de scriere, fie ea cu î din i, fie fără!)
Aia e problema cea mai mare, Posted Image nu faptul că le e lene să comute pe RO cu Alt+Shift.

Din ce în ce mai mulți NU ȘTIU să se exprime, nu știu o boabă de gramatică! Pe oriunde vor să expună o idee, pe un forum, pe o secțiunile de comentarii, pe un blog, uitați-vă cât de alarmant este!

Avem aici Brigada Diverse în frunte cu AdiJapan si restul, dar ei parcă NU VĂD problema REALĂ în România! NU e lipsa sau prezența diacriticelor! Vă lansați în tot felul de teorii despre cum "ar fi trebuit să" și "cum ar fi trebuit să", când problema e alta!
Dar poate de acolo din Japonia se vede altfel...

Iar despre inițiativele lui _-_ de a transforma scrisul fără diacriticele în forme care de care mai fanteziste, ce să mai zic... țara arde și baba se piaptănă. Le e lene. Unde nu se înțelege (fată / față), să pună diacritice și basta.

Edited by motanu44, 05 June 2015 - 15:05.


#237
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postmotanu44, on 05 iunie 2015 - 14:54, said:

Putem scrie fără diacritice (din lene), dar măcar să știm să ne exprimăm corect, să ducem o frază până la capăt fara dezacorduri, pleonasme și alte greseli gramaticale!

Oameni buni, voi ați văzut cum se exprimește românul de rând pe net? Faptul că atâția omit diacriticele (repet, din lene) e o nimica toată, față de faptul că ăia nu știu limba română! (Na, ca să vă împac pe toți, nu o știu după NICIO normă de scriere, fie ea cu î din i, fie fără!)
Aia e problema cea mai mare, Posted Image nu faptul că le e lene să comute pe RO cu Alt+Shift.

Din ce în ce mai mulți NU ȘTIU să se exprime, nu știu o boabă de gramatică! Pe oriunde vor să expună o idee, pe un forum, pe o secțiunile de comentarii, pe un blog, uitați-vă cât de alarmant este!

Avem aici Brigada Diverse în frunte cu AdiJapan si restul, dar ei parcă NU VĂD problema REALĂ în România! NU e lipsa sau prezența diacriticelor! Vă lansați în tot felul de teorii despre cum "ar fi trebuit să" și "cum ar fi trebuit să", când problema e alta!
Dar poate de acolo din Japonia se vede altfel...
Da, poate de la mine se vede altfel. Sînt curios, de ce considerați că dezacordurile, pleonasmele și alte greșeli gramaticale ar fi „problema cea mai mare” și „alarmant” și „problema reală în România”? După mine greșelile gramaticale (dezacorduri, pleonasme) sînt chestii la fel de minore ca scrisul fără diacritice, pentru că toate țin de formă. De ce vedeți așa o mare diferență între cele două categorii, în cît pe una s-o numiți „problema cea mai mare” iar pe cealaltă „o nimica toată”?

#238
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
1. Sunt oameni care știu să se exprime corect și scriu fără diacritice din lene.
2. Sunt oameni care nu știu să se exprime corect și scriu fără diacritice din lene.

Primii tot știu să se exprime corect, indiferent dacă își depășesc sau nu lenea.
Cei din urmă tot nu știu să se exprime corect, indiferent dacă își depășesc sau nu lenea.

Deci cei din urmă au mai mult de recuperat, dincolo de lenea de a scrie fără diacritice. De-aia ei constituie o problema mai gravă. Care devine chiar alarmantă, atunci când numărul lor e în creștere.

Edited by motanu44, 05 June 2015 - 16:20.


#239
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postmotanu44, on 05 iunie 2015 - 16:15, said:

1. Sunt oameni care știu să se exprime corect și scriu fără diacritice din lene.
2. Sunt oameni care nu știu să se exprime corect și scriu fără diacritice din lene.

Primii tot știu să se exprime corect, indiferent dacă iși depășesc sau nu lenea.
Cei din urmă tot nu știu să se exprime corect, indiferent dacă iși depășesc sau nu lenea.

Deci cei din urmă au mai mult de recuperat, dincolo de lenea de a scrie fără diacritice. De-aia ei constituie o problema mai gravă. Care devine chiar alarmantă, atunci când numărul lor e în creștere.
Mai era puțin și-mi făceați o diagramă Euler. :-) Dar întrebarea mea era de ce considerați că greșelile gramaticale sînt o problemă mult mai mare decît scrisul fără diacritice.

#240
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View PostAdiJapan, on 05 iunie 2015 - 16:20, said:

Mai era puțin și-mi făceați o diagramă Euler. :-)

Poate era mai bine...

Deși păreți un om inteligent.

#241
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postmotanu44, on 05 iunie 2015 - 16:28, said:

Poate era mai bine...

Deși păreți un om inteligent.
Deci de ce credeți că greșelile gramaticale sînt mult mai grave și alarmante decît scrisul fără diacritice? Explicați-mi ca unui prost, așa încît să înțeleg pînă și eu.

#242
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View PostAdiJapan, on 05 iunie 2015 - 16:30, said:

Explicați-mi ca unui prost

OK atunci. :)
Citiți postul ăsta: http://forum.softped...4#entry17310665

#243
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postmotanu44, on 05 iunie 2015 - 16:32, said:

OK atunci. Posted Image
Citiți postul ăsta: http://forum.softped...4#entry17310665
Domnule, ați spus la #236 că exprimarea cu dezacorduri, pleonasme și alte greșeli gramaticale este o problemă mult mai mare decît scrisul fără diacritice. Am înțeles bine? Dacă da, vă rog să-mi spuneți de ce credeți asta.

În schimb la #238 spuneți altceva, că scrisul fără diacritice combinat cu exprimarea incorectă e mai grav decît scrisul fără diacritice simplu. Asta nu e răspuns la întrebarea mea.

Cred că întrebarea mea e ușoară, pentru că privește ceva ce ați spus din proprie inițiativă. Dacă totuși e grea, vă fac eu o diagramă Euler, ca la clasele mici.

#244
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View PostAdiJapan, on 05 iunie 2015 - 16:48, said:

Domnule, ați spus la #236 că exprimarea cu dezacorduri, pleonasme și alte greșeli gramaticale este o problemă mult mai mare decît scrisul fără diacritice. Am înțeles bine?


Nu atât de bine pe cât mi-ați dat impresia. :)

View Postmotanu44, on 05 iunie 2015 - 14:54, said:

Putem scrie fără diacritice (din lene), dar măcar să știm să ne exprimăm corect, să ducem o frază până la capăt fara dezacorduri, pleonasme și alte greseli gramaticale!

View PostAdiJapan, on 05 iunie 2015 - 16:48, said:

În schimb la #238 spuneți altceva, că scrisul fără diacritice combinat cu exprimarea incorectă e mai grav decît scrisul fără diacritice simplu.

E același lucru. :)

#245
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAdiJapan, on 05 iunie 2015 - 16:20, said:

Dar întrebarea mea era de ce considerați că greșelile gramaticale sînt o problemă mult mai mare decît scrisul fără diacritice.
Curiozitatea mea sinceră, fără urmă de provocare sau ceva de genul ăsta, e care-i părerea dvs.

Eu sunt de aceeași părere cu motanu44, că greșelile gramaticale pe care le vedem pe forumuri, în comentarii etc. sunt o problemă mult mai mare a românilor decât scrisul fără diacritice + un agramat nu poate fi așezat alături de un leneș (sau de un comod Posted Image  ) care, în afara faptului că online nu pune diacritice, scrie corect.

Hmmm... corect e un cuvânt periculos pe aria asta așa că precizez: pentru mine corect înseamnă conform normelor în vigoare.

#246
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 21.04.2004
Nu că nu miaș dori o vizită în Japonia dar numi pot permite.

Nu ca nu mi-as dori o vizita in "Tara soarelui rasare", dar
nu-mi pot permite.

(urmarea logica pt. AdiNipon - care e intrebarea?)

Pista: dupa cum am mai zis - nu cred ca exista vreun om intreg la cap care sa nu scrie de mana cu diacritice :)

Edited by RMC Info, 05 June 2015 - 20:55.


#247
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
RMC aici vb de scrisul din tastatură. Virtuală sau fizică.

#248
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 21.04.2004
Stiu stiu... tocmai de asta zic: ce-i mai suparator sa zicem, prima propozitie sau a doua

#249
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
A doua. Cel puțin pt mine.


#250
Crugasic

Crugasic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 06.01.2011

View Postmotanu44, on 05 iunie 2015 - 14:54, said:

Exact! Asta trebuie făcut!
Putem scrie fără diacritice (din lene), dar măcar să știm să ne exprimăm corect, să ducem o frază până la capăt fara dezacorduri, pleonasme și alte greseli gramaticale!
Oameni buni, voi ați văzut cum se exprimește românul de rând pe net? Faptul că atâția omit diacriticele (repet, din lene) e o nimica toată, față de faptul că ăia nu știu limba română! (Na, ca să vă împac pe toți, nu o știu după NICIO normă de scriere, fie ea cu î din i, fie fără!)
Aia e problema cea mai mare,  nu faptul că le e lene să comute pe RO cu Alt+Shift.
Din ce în ce mai mulți NU ȘTIU să se exprime, nu știu o boabă de gramatică! Pe oriunde vor să expună o idee, pe un forum, pe o secțiunile de comentarii, pe un blog, uitați-vă cât de alarmant este!
Avem aici Brigada Diverse în frunte cu AdiJapan si restul, dar ei parcă NU VĂD problema REALĂ în România! NU e lipsa sau prezența diacriticelor! Vă lansați în tot felul de teorii despre cum "ar fi trebuit să" și "cum ar fi trebuit să", când problema e alta!
Dar poate de acolo din Japonia se vede altfel...

Problema reală în Rumînia este refuzul de a face lucrurile cum trebuie. Cauza acestei probleme este comoditatea personală, ridicată la rangul de principiu existențial suprem, și convingerea că poți să faci lucrurile și mai puțin bine, pentru că în Rumînia merge și așa. Scrierea incorectă, de orice fel, nu numai cea legată de diacritice, este doar una dintre manifestările acestei probleme cu cauze binecunoscute.

View Postmotanu44, on 05 iunie 2015 - 16:15, said:

1. Sunt oameni care știu să se exprime corect și scriu fără diacritice din lene.
2. Sunt oameni care nu știu să se exprime corect și scriu fără diacritice din lene.
Primii tot știu să se exprime corect, indiferent dacă își depășesc sau nu lenea.
Cei din urmă tot nu știu să se exprime corect, indiferent dacă își depășesc sau nu lenea.
Deci cei din urmă au mai mult de recuperat, dincolo de lenea de a scrie fără diacritice. De-aia ei constituie o problema mai gravă. Care devine chiar alarmantă, atunci când numărul lor e în creștere.

Nu contează cît au de recuperat unii și cît au de recuperat alții. Contează doar că ambele categorii nu socotesc necesar să recupereze nimic și își găsesc scuze, oricît de ridicole, pentru asta. Mai mult decît atît, prin acest refuz asumat voluntar, cele două categorii se potențează reciproc și deci se sprijină în mod tacit. Cei care scriu fără diacritice zic că nici nu se gîndesc să scrie cu diacritice atîta timp cît există unii care scriu mai greșit decît ei. Întîi să se apuce ăia să scrie corect, și de-abia dup-aia o să se mai gîndească ei dacă să scrie cu diacritice sau nu. Cei care scriu foarte incorect zic că din moment ce scrierea fără diacritice este tolerată, atunci pot fi tolerate și alte greșeli pe lîngă ea, că doar nu moare nimeni din asta.

Deci fenomenul scrierii incorecte nu se poate judeca din punct de vedere cantitativ, punînd în balanță cît greșesc unii și cît greșesc alții și apoi blamîndu-i aproape exclusiv pe cei care greșesc mai mult. El trebuie judecat din punct de vedere calitativ, adică punîndu-i în balanță pe cei care scriu corect (asta implicînd obligatoriu scrierea cu diacritice) și pe cei care scriu incorect (indiferent dacă scriu sau nu cu diacritice). Se vede de aici că cei care scriu fără diacritice nu pot face echipă cu cei care scriu corect, ci cu cei care scriu incorect, pentru că scrierea fără diacritice e plină de greșeli ortografice și gramaticale tocmai prin faptul că nu se folosesc patru litere ale alfabetului.

Toată discuția asta, că "noi cei care scriem fără diacritice dar 'corect' sîntem de fapt buni, stai să-i vedeți pe ăilalți, care sînt răul ortografic întruchipat", nu are decît rostul unei justificări penibile, care nu rezolvă în nici un fel problema de bază. Te-ai aștepta de la "comozii adiacritici" să dea un exemplu pozitiv, să-și învingă lenea și să facă micul efort temporar pentru a scrie corect. Dar nu, ei doar îi arată cu degetul pe ceilalți, care sînt mai decăzuți ortografic decît ei și vor să ne facă să credem că aceștia reprezintă pericolul care va distruge limba Rumînă. Ei bine nu, pentru simplul motiv că cei care scriu foarte incorect sînt totuși o minoritate restrînsă, și asta se poate vedea pe tot internetul Rumînesc, inclusiv pe acest forum. Răul cel mare îl fac limbii Rumîne comozii adiacritici, care reprezintă marea majoritate a utilizatorilor de calculatoare din Rumînia. Deci problema care trebuie rezolvată mai întîi este a acestora din urmă, care prin disprețul lor față de cîteva litere ale alfabetului creează impresia că scrierea greșită trebuie tolerată, pentru că în opinia lor este de fapt o scriere alternativă, cu niște reguli de ortografie restrînse (de exemplu regula că cuvintele trebuie să aibă forma din dicționar nu este acceptată pentru cuvintele cu diacritice). Un raționament similar îl au și cei care scriu foarte incorect, care zic că ei folosesc o scriere alternativă, cu o gramatică restrînsă la regulile pe care ei le socotesc necesare.

Există o vorbă populară, că "deșteptul cedează primul", adică lasă de la el pentru a se putea rezolva o situație conflictuală. Așa ar trebui să fie și-aici. Dacă ei se socotesc ca fiind "deștepții" în situația de față, atunci comozii adiacritici ar trebui să cedeze primii și să treacă la scrierea cu diacritice, pentru a le da un exemplu celorlalți că scrierea corectă chiar contează pe internet, unde trebuie să existe aceleași reguli ortografice și gramaticale ca pe hîrtie. Altfel, cei care scriu foarte incorect vor zice că lor li se cere un efort enorm, în condițiile în care cei care scriu fără diacritice pot face un efort mai mic și totuși nu-l fac.

Deci faptul că noi aici insistăm pe renunțarea la scrierea fără diacritice se datorează faptului că știm că asta e problema principală a scrierii la calculator. Amploarea ei enormă, existența ei îndelungată și afirmația repetată că scrierea la calculator este diferită de scrierea pe hîrtie, au girat practicarea scrierii incorecte de orice fel. Așa că rezolvarea problemei stă tocmai în eradicarea cu prioritate a scrierii fără diacritice, care prin simpla ei prezență creează impresia că regulile de ortografie și cele gramaticale sînt facultative.

#251
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View PostCrugasic, on 05 iunie 2015 - 21:29, said:

Problema reală în Rumînia este refuzul de a face lucrurile cum trebuie. Cauza acestei probleme este comoditatea personală, ridicată la rangul de principiu existențial suprem, și convingerea că poți să faci lucrurile și mai puțin bine, pentru că în Rumînia merge și așa. Scrierea incorectă, de orice fel, nu numai cea legată de diacritice, este doar una dintre manifestările acestei probleme cu cauze binecunoscute.

Cu partea asta sunt complet de acord.

---------------------

Am citit tot cu mare atenție.

Dar ți-a scăpat ceva: cei care scriu incorect, vorbesc incorect. Posted Image Deși am învățat cu toții de pe aceleași manuale.

Sunt de acord, în scris, dacă îi arătăm cu degetul din postura în care noi nu scriem corect până la capăt, da, e ipocrizie.
Dar când purtăm o conversație verbală și îi arătăm cu degetul, nu mai e ipocrizie.
Când am zis că e alarmant, m-am referit în mod evident la asta. Deși nu am specificat clar, am crezut că se subînțelege.
Și e în continuare alarmant.

În rest, sunt de acord. Și îți apreciez munca, determinarea și răbdarea.

#252
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 21.04.2004
Crugasic hai sa nu dramatizăm! (acum scriu de pe un iPad care are autocorectie in română). Nu o biată caciuliță pe a pune serioase probleme.

E vorba de calitatea proastă a educației din România la toate nivelurile! De aceea cum spui și tu (te tutuiesc pentru că oricum  aici toți folosim pseudonime) lucrurile sunt făcute prost în această țară.

Mulți dintre cei mai tineri (care au trăit revoluția digitală inainte de a avea habar de așa-zisa revoluție din '89) au fost și sunt școliți de acel "om nou" al epocii comuniste.

Și nu numai bagajul de cunoștiințe le lipsește  - hai ca asta s-ar rezolva cu Google dacă știi să formulezi cererea  - dar mai ales capacitatea de analiză și punerea în practică a rezultatului. Avem exemplu pe actualul prim-ministru și celebrul său plagiat. În rest mă abțin.

Școala e distrusă în "Rumînika" cum zic alții. Și dacă educație nu e, nimic nu e: nici justiție, nici democrație, nici toleranță, nici sănătate, nici autostrazi, nimic făcut ca lumea.

Vă dați seama în ce hal de dezbinare și neîncredere am ajuns încât să punem în balanță reguli elementare de igienă și sănătate (a se vedea isteria vaccinării). Ni s-a urît pur și simplu cu binele. În loc să se predea la școală mai degrabă "igienă și educație sexuală", "circulație rutieră" și "toleranță cu cei diferiți ție" în "Rumînia" cum o numești tu, ni se îndoctrinează copilul cu religie! În ce hal am ajuns Doamne...



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate