Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Probleme cu vecinii

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 nesupus, on 03 mai 2015 - 09:39, said:

In subiectul asta nu era vorba despre ori ce om de pe strada, ci despre vecin de bloc. Inmormintarile se fac tot cu cunoscuti.
Vecinul de bloc poate fi de la 10 scări distanță ...

#38
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

 Aker, on 03 mai 2015 - 05:09, said:

Nu vreau sa supar pe nimeni , dar ii cam dau dreptate lui nesupus .Serios!! deschizi topic-uri pe softpedia dar nu ai 10 ron in buzunar ? Pai cei care nu au bani nici de cartofi nici nu stiu cei ala net .

Ce daca mai ai decat 5 lei in casa (pentru cateva zile) nu ai voie sa deschizi topic pe softpedia pentru a intreba ceva? Am ramas fara cuvinte, serios, fara caterinca.
Nu stiu de cate ori (mai de mult) plateam utilitatile si ramaneam fara bani. Trebuia sa ma descurc pe langa salariu cum puteam. Asa ca da, se poate si asa.

Edited by porcusoru, 03 May 2015 - 09:48.


#39
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

 genius, on 03 mai 2015 - 09:42, said:

Vecinul de bloc poate fi de la 10 scări distanță ...
In cazul asta nu dai bani, doar daca este din blocul in care locuiesti. Eu daca eram in locul celui care a deschis topicul, procedam altfel; inteleg ca sta rau cu banii. Ziceam '' Nu te supara stau rau cu banii, nu-mi permit sa dau 10 lei, nici la cunoscuti si nici la vecini cu care nu am legatura. Buna ziua!''
Fara minciuni ,, ca n-am 10 lei doar 5 lei de pită''.  Posted Image

#40
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004


 nesupus, on 03 mai 2015 - 09:55, said:

In cazul asta nu dai bani, doar daca este din blocul in care locuiesti.
Există blocuri cu 12 scări . Dar nu asta e ideea . Ideea era că nu poate nimeni să mă oblige să dau bani dacă eu nu vreau . Nu am o relație bună cu vecinii (sau nu vreau) . Drept urmare mă doare-n dos de cine moare și cine se naște atâta timp cât nu-mi e apropiat .


#41
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
@genius
Sunt partial de acord cu ce spui, dar nu trebuie sa minti si sa te motivezi de ce nu poti sa contribui la o coroana.
Normal ca nu esti obligat sa participi la cheta.

Edited by nesupus, 03 May 2015 - 10:17.


#42
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 nesupus, on 03 mai 2015 - 10:13, said:

@genius
Sunt partial deacord cu ce spui, dar nu trebuie sa minti si sa te motivezi de ce nu poti sa contribui la o coroana.
Că minte probabil , nu e frumos . Dar de motivat nu trebuie să mă motivez în fața nimănui . Nu trăiesc pe spinarea vecinilor .

#43
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

 chaosss, on 02 mai 2015 - 21:33, said:

Daca rudele mortului l-ar tine acolo in apartament pana s-ar strange suma necesara pentru inmormantare sa vezi initiatorul cum ar gasi bani. Mai ales ca s-a incalzit afara...Posted Image

Mi se pare ca s-a interzis tinerea mortului la bloc(in comunitate). De aia exista capela sau camere mortuare.

#44
peristera

peristera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2012
Buna seara! Va rog mult sa ma ajutati intr-o problema. Locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje, la etajul 3. Anul trecut in luna noiembrie am avut o inundatie mare in dormitor, motiv pentru care mi-am propus anul acesta sa schimb toate tevile din apartament. Precizez faptul ca instalatia de incalzire este din pexal, iar cea de alimentare/evacuare apa este partial din pexal, partial din metal. In acest punct m-am lovit de cuiul lui Pepelea, adica fix de vecinul care sta dedesubt, adica la etajul 2. L-am rugat, daca nu este de acord sa-si schimbe si el tevile, macar sa-mi permita accesul ca sa ma pot lega de tevile lui. Initial a fost de acord, apoi s-a razgandit, spunandu-mi ca nu este de acord, ca nu vrea inadituri la el, etc.......Am uitat sa va spun ca vecinul caresta deasupra mea, adica la etajul 4 este de acord. Va rog sa-mi spuneti pentru ca eu nu ma pricep daca pot face aceasta schimbare doar la mine in apartament facand abstractie de vecin. Pana la urma, daca se intampla ceva ,..Doamne fereste!!!.. apa curge intotdeauna la vale. Va multumesc!

#45
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Îți recomand să nu faci aceste lucrări pe cont propriu ci prin asociația de proprietari. Pe de-o parte, s-ar putea să îl convingă și pe vecinul de la 2 să-și schimbe țevile, pe altă parte este bine să nu-ți revină ție responsabilitatea pentru calitatea lucrării, în cazul în care se produce o inundație. Adresează-te președintelui asociației cu o cerere în care să arăți de ce este necesar să fie înlocuite țevile respective și vezi ce-ți răspunde. Coloanele sunt părți comune și trebuiesc plătite de către toți cei de pe coloană (sau toată scara sau toată asociația, depinde cum s-a convenit la voi) iar pentru țevile orizontale plătește fiecare în parte, dar este bine ca lucrarea să fie executată de o firmă, la comanda asociației de proprietari.

#46
peristera

peristera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2012
Multumesc mult!

#47
FoTN

FoTN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.03.2011

 genius, on 03 mai 2015 - 10:02, said:

Există blocuri cu 12 scări . Dar nu asta e ideea . Ideea era că nu poate nimeni să mă oblige să dau bani dacă eu nu vreau . Nu am o relație bună cu vecinii (sau nu vreau) . Drept urmare mă doare-n dos de cine moare și cine se naște atâta timp cât nu-mi e apropiat .

Blocul meu are 8 scari. Nu-l stiam pe vecinul respectiv si m-am certat cu administratorul, i-am spus ca nu vreau sa contribui pentru un necunoscut, a priceput si m-a lasat in pace :)

#48
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
Previzibil raspunsul tau, te contrazici singur in anumite afirmatii si consumi timpul oamenilor degeaba.Nu e frumos!
Si te rog fara PM-uri cu amenintari de stat in banca mea ca nu tin.

#49
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 chaosss, on 02 mai 2015 - 21:47, said:

Si pana la urma erau probleme cu vecinii ca pomeneste doar de o vecina ? Posted Image
Pai eu am inteles ca e vorba de doi vecini. Un vecin care a murit si o vecina care facea cheta.

Eh...pan' la urma nu-I asa grav ca oamenii strang ceva banuti pentru familia indurerata. Poate ca e un bloc cu pensionari majoritari si oamenii se ajuta intre ei. O inmormantare costa ceva si poate ca oamenii vor sa ajute sau poate ca asa se procedeaza in blocul respective....1000 de bordeie tot atatea obiceie .....

#50
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
On topic, nu e legal sa se ceara sume de bani care sa ti le factureze.Se factureaza doar apa, taxele de intretinere imobil si alte taxe comune.

Edited by light_flame, 22 May 2015 - 19:46.


#51
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 FoTN, on 22 mai 2015 - 17:27, said:


Blocul meu are 8 scari. Nu-l stiam pe vecinul respectiv
Chair dacă-l ştiai , nu te obligă nimeni să dai bani .

#52
victorpopa2005

victorpopa2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.05.2015

 tom_1133, on 02 mai 2015 - 21:29, said:

Pentru ca majoritatea sunt oameni instariti si li se pare o minciuna faptul ca mai poti ramane doar cu 5 Lei pana pe 10-15.

Sunt altii care nu au nici 10 bani, isi cumpara haleala pe caiet si achita pe 10-15  Posted Image

si fac topice pe softpedia aia?

#53
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,192
  • Înscris: 27.06.2007
normal de fapt  si de drept este sa dea bani cei care incaseaza ajutoru de inmormantare;
tot blocu doneza, dar numai unu beneficiza
http://www.smartree....-deces-in-2015/

Quote

Ajutorul de deces se plateste unei singure persoane, dupa ce aceasta face dovada suportarii cheltuielilor de deces, in termen de 24 de ore de la solicitare.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate