Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Un neurochirurg castiga 1800 lei/luna ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
233 replies to this topic

#217
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Sint multi cu siguranta. Sint uimit de frecventa cancerelor la 50+ ani. O mare parte din oamenii pe care ii cunosc de virsta respectiva au sau au avut cancer.

#218
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,992
  • Înscris: 25.06.2007

View Postwizardofoz, on 22 aprilie 2015 - 08:25, said:

frecventa cancerelor
Da, sunt frecvente, insa daca nu exista date concrete e hazardat sa avansezi cifre.

#219
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Ce inseamna date concrete? Majoritatea cred ca fac schema de tratament decontata de stat. Deci exista o oarecare evidenta.

#220
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
apropo de neurochirurgie:
deci, azi am fost la control.
maimutoiul e bine.
trebuie facut RMN.
nu exista RMN la Marie Curie, cel mai mare spital de copii din tara.
doctorasul a dat din umeri "exista un CT, dar mai mult sta stricat. o sa va dau trimitere, poate reusiti sa faceti dosar pentru decontarea cu casa si sa-l faceti la privat".
iar n-a vrut sa ia spaga. de data asta a folosit forta pentru a se apara de nevasta-mea.

Edited by casuta_papusilor, 22 April 2015 - 09:35.


#221
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,992
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmihaigerard, on 22 aprilie 2015 - 09:09, said:

Deci exista o oarecare evidenta.
Intre ''o oarecare evidenta'' si baza de date a unui Registru National e o diferenta uriasa, poti vedea pe net care e treaba.
Ma rog, nu asta se discuta pe acest thread..

View Postcasuta_papusilor, on 22 aprilie 2015 - 09:34, said:

a folosit forta pentru a se apara de nevasta-mea.
Ce te faceai daca era vreun pispirel vai de capu' lui iar nevasta-ta vreo judokana/ karatista etc de performanta? :lol:

#222
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012

View PostKarhu, on 21 aprilie 2015 - 14:01, said:

Pai asa functioneaza asigurarile.
Tu cand iti faci asigurare auto, vrei si sa si aiba loc evenimentele pt care esti asigurat? Arzi de nerabdare sa treci printr-un accident rutier ca sa beneficiezi (vorba vine) de ceva despagubiri? Posted Image


Atunci mergi la concurenta (eventual firma straina cu traditie, din vest, daca nu ai incredere in cele romanesti).
Sau ramai la asigurarea de stat (cum erai si inainte).

Stiu si io cum functioneaza. Da' auzisem niste texte precum ca "nu-i normal sa beneficieze altii de banii tai". Ori fix asta se intampla in cazu' asigurarii. Inclusiv in cazu' asigurarii auto

Hehe ... in asigurarile romanesti 'concurenta' = "servicii proaste" vs "servicii foarte proaste".
Mde, fiind roman, am niste dubii apropo de strainezi. Pai cum, sa beneficieze strainezii de BANII MEI care este ?

#223
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
la bugatari grilele de salarizare sunt functie de studii nu de performanta!!!

#224
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,992
  • Înscris: 25.06.2007

View PostNero-d, on 22 aprilie 2015 - 10:01, said:

...
Corect, de aceea am si creionat acel model de reforma radicala, care ar scoate medicii din randul bugetarilor si i-ar face din nou profesionisti cu practica liberala, asemeni avocatlor (vezi postul #189).

#225
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai in aceste contitii revin... unde crezi ca si-ar mai face ei stagiatura???
dupa cum stii, ca sa devii avocat, trebuie un stagiu de min 2 ani si un examen pentru intrarea in barou
dupa care iti cauti de munca...
vezi formula asta posibila si in cazul medicilor?
nu-s expert, dar din ce-am vazut in filme... in SUA, o reclamatie poate pune oricand capat unei cariere de medic! i se retrage dreptul de practica!
crezi ca s-ar mai baga cineva la facultate stiind ca e expus (in mod real) unui asemenea risc?

comparand nivelul salariilor cu nivelul dotarilor sanitare din spitale... eu zic ca e ok
comparand nivelul veniturilor cu nevoile, iar e ok... parerea mea... adica medicii nu prea au motive sa se planga!!! nu le ajung banii să ce???

ia gandeste-te la aia de la cantacuzino... n-au mai primit salariile din decembrie... tu te-ai putea duce la serviciu, achita facturile si ratele, daca nu esti platit de 4 luni? craciun, paşte, etc??? ei pot! te-ai intrebat cum si de ce???

Edited by Nero-d, 22 April 2015 - 10:43.


#226
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,992
  • Înscris: 25.06.2007

View PostNero-d, on 22 aprilie 2015 - 10:36, said:

pai in aceste contitii revin... unde crezi ca si-ar mai face ei stagiatura???

View PostKarhu, on 21 aprilie 2015 - 10:48, said:

Pt cei saraci, care nu au niciu fel de asigurare, spitale de stat, unde medicii sa aiba stagiu obligatoriu la inceput de cariera.


#227
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012

View Posttytysor, on 21 aprilie 2015 - 17:20, said:

Tot aud prostia asta cu "n-au invatat carte!". Chiar nu judeca nimeni ca si daca toti cetatenii unei tari ar avea cite 2 doctorate, tot va trebui ca cineva sa ridice gunoiul, sa faca mortar, sa desfunde canale si WC-uri?? Asta-i o abureala a absolventilor de SH care daca nu au invatat carte stau si chibiteaza  despre cei care muncesc. Sincer, cred ca avem mai multa nevoie de instalatori decit de tot felul de absolventi de drept, relatii internationale, mamagement, PR, comunicare si alte asemenea nazdravanii.

Pai vem nevoie de INSTALATORI, nu de bagatori de seama cu pretentii de instalatori. Instalatoru' meserias "invata carte" tot timpu'. Trebuie sa fie o adevarata enciclopedie ambulanta in domeniu' lui de activitate ca sa-si poata face treaba cum trebuie. Ala care nu se informeaza, e incapabil sa citeasca 3 randuri si nu-i in stare sa gandeasca logic va fi un instalator de doi bani. Chiar daca in tinerete a fost un stalp de baza al carciumilor. Sau tocmai de aia.

p.s : io n-am studii superioare. Si-n tinerete am fost un stalp al carciumilor. Asta ca sa se inteleaga bine ca nu-s frate cu doctorii. Si ca stiu ce vorbesc.

Edited by Val888, 22 April 2015 - 11:17.


#228
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

spitale de stat, unde medicii sa aiba stagiu obligatoriu la inceput de cariera.
pai si paralela cu avocatii unde e?
cine sa-si asume responsabilitatea pentru ei?

am mai spus... sunt de acord ca stagiatura sa fie suportata de stat... dar in schimbul uni contract, angajament pe 5 ani cu repartitie obligatorie!!! (ca pe vremea comunistilor) altfel, nu!
asa am rezolvat si exodul
societatea plateste studiile? societatea trebuie sa beneficieze!... vrei sa pleci afara? ok... platesti despagubiri si pa!
asta nu numai la medici sau doar la studii superioare!!!

Edited by Nero-d, 22 April 2015 - 11:25.


#229
merlin2

merlin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 22.08.2014

View Postmyshyk, on 19 aprilie 2015 - 09:58, said:

Intai ai postat si apoi te-ai gandit, sau invers? Ca daca asa gandesti, esti pe duca....
Si ce e mai prost, e ca nu esti singurul. Care traieste doar tipand. Asaaaa, ca sa se afle-n treaba.

Si unde n-are dreptate? Care sunt argumentele ca nu e asa? Nu prea ai, din moment ce te-ai limitat doar la ironii si jigniri.

View PostNero-d, on 22 aprilie 2015 - 10:01, said:

la bugatari grilele de salarizare sunt functie de studii nu de performanta!!!

Sunt pe dracu. Un paznic de parcuri(a se citi politist local) are salariu dublu fata de un profesor debutant, iar paznicul, daca are 12 clase deja e prea tare. Ca se considera ca pazicul are nevoie sa manance bine, "norma de hrana=720 lei/luna", profesorul nu mananca mancare, eventual consuma doar carti.

View PostN-Razvan, on 21 aprilie 2015 - 19:09, said:

Băi oameni buni, de unde naiba veniţi cu concluziile astea de-a dreptul halucinante?
Tu îmi spui deci că profesorul de matematică din Cuca Măcăii e mult mai inteligent decât un medic care a făcut 6 ani de facultate [ şi nu una la care să freci menta ] + 3-4 de rezidenţiat + poate şi un masterat, doctorat ?
Citesc anumite opinii de aici şi sunt de-a dreptul consternat de cum gândesc anumite persoane.
De curiozitate, tu ai văzut cum arată numai admiterea la facultatea de medicină? Faţă de marea facultate de matematică unde intri, în anumite locuri, până şi cu media de la BAC?

Un doctor cu demnitate îşi respectă pacienţii, indiferent din ce clasă socială fac parte aceştia. Dacă tot sunteţi voi "şcoliţi", chit că lucraţi în alte domenii, încercaţi să îi respectaţi şi voi pe ei. Uscături există în orice breaslă, inclusiv în cea a medicilor.

De acord cu ce spui, doar ca 6 ani de medicina nu te fac inteligent daca nu esti de la natura.
Da, m-am uitat pe admiterea la medicina, se cere toceala la greu, o gramada de informatii talmes-balmes sa le stii pe dinafara, mi se pare exagerat.
Apoi la facultate nu stiu cum e , dar banuiesc ca o mare parte consta, din nou, nu toceala pentru examen si apoi uitare a unei mari parti din informatie.
Dar sunt de acord, un doctor neurochirurg sau de orice alta specialitate ar trebui platit foarte bine, asta pentru ca studiile sale complete ureaza aproape 10 ani sau mai mult, in primul rand, iar apoi, un neurochirurg de exemplu, ca sa se mentina la standarde, trebuie sa se perfectioneze continuu, sa mearga la congresele lor internationale unde se prezinta ultimele noutati, ori doar ca sa mergi la un astfel de congres, te costa cateva mii de euro.

View PostNero-d, on 21 aprilie 2015 - 09:16, said:

neurochirurgul nu produce absolut nici un ban!!! el nu merita! sa se multumeasca cu cat i se ofera!


Vai de mine! Asa prostie, mai rar! NEurochirurgul nu e bun, ca nu produce cuie, sarma sau gogosi.
Ba v-ati indobitocit rau de tot.
Mare scart cu productia.
Ce produci tu ma? Macar realizezi ca banii din "productia" ta vin de la clientii care cumpara produsul? Printre care sunt, poate, si medici.
Sper sa n-ai nevoie vreodata de neurochirurgi, si cred ca n-o sa ai, ca la ce "simplu" iti pare a fi creierul, mai greu sa se "strice".

"Treaba" neurochirurgului, care salveaza oameni, e de 100 de ori mai importanta decat a oricarui "dorel" care "produce", a se citi asambeaza niste piese ca un robot, piese care apoi sunt CUMPARATE, PLATITE,  de clientul final, dupa ce mai trec pe la 2-3 paraziti, numiti "comercianti".
Mai laati-ne cu productia si mrii producatori. P
Roductia ta este egala cu zero, ajunge la tomberon sau se prafuieste prin vreun depozit, daca nu exista CUMPARATOR. Ala marcheaza banul, sa nu se mai creada toti doreii niste mici dumnezei, ca vezi domle, ei "produc", sunt productivi.

Edited by merlin2, 22 April 2015 - 13:06.


#230
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mai taie din ele, da-le dracu... c
a s-a inventat internetul... nu trebuie sa fie obligatoriu acolo, sa bata din palme... mai ales ca probabil n-ar intelege mare lucru... fiind vorba de limbi straine

tu intelegi ce spui???
intelegi ce performante s-ar cere unor asemenea specimene? ce dictatura perfectiunii si intolerantei fata de slaba cunoastere a meseriei sau de performante slabe sau indoielnice s-ar instaura?!?

sau nu crezi ca odata cu bani si pretentii ar trebui sa vina si responsabilitati si obligatii?

Edited by Nero-d, 22 April 2015 - 13:10.


#231
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,992
  • Înscris: 25.06.2007

View PostNero-d, on 22 aprilie 2015 - 11:22, said:

pai si paralela cu avocatii unde e?
cine sa-si asume responsabilitatea pentru ei?
Ca si medicii ar fi tot un fel de privati, spitalele sau policlinicile le-a pune doar la dispozitie spatiile si utilitatile, ei nefiind angajatii acestora.
Responsabilitatea pt rezidenti ar avea-o seful lor de sectie de acolo. In spitalele respective ar mai exista deci medici ''de stat'' insa doar acolo, si rolul lor ar fi unul didactic, de indrumare.

View PostNero-d, on 22 aprilie 2015 - 11:22, said:

am mai spus... sunt de acord ca stagiatura sa fie suportata de stat... dar in schimbul uni contract, angajament pe 5 ani cu repartitie obligatorie!!! (ca pe vremea comunistilor) altfel, nu!
asa am rezolvat si exodul
societatea plateste studiile? societatea trebuie sa beneficieze!... vrei sa pleci afara? ok... platesti despagubiri si pa!
Treaba asta exista deja, se numeste ''rezidentiat pe post''

Edited by Karhu, 22 April 2015 - 13:29.


#232
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postcasuta_papusilor, on 22 aprilie 2015 - 09:34, said:

apropo de neurochirurgie:
deci, azi am fost la control.
maimutoiul e bine.
trebuie facut RMN.
nu exista RMN la Marie Curie, cel mai mare spital de copii din tara.
doctorasul a dat din umeri "exista un CT, dar mai mult sta stricat. o sa va dau trimitere, poate reusiti sa faceti dosar pentru decontarea cu casa si sa-l faceti la privat".
iar n-a vrut sa ia spaga. de data asta a folosit forta pentru a se apara de nevasta-mea.
Nu prea am fost prin spitale de cca 20 de ani,inafara de acest spital cu cei mici.
Intradevar am ramas surprins de comportamentul personalului,foarte draguti si atenti,spitalul e curat si ingrijit iar personalul nu este deloc spagar.
Am fost de multe ori,cei drept cu probleme minore,dar am avut parte de atentie si act medical corect si la timp fara sa imi ceara cineva sau sa fiu nevoit sa dau spaga ca lucrurile sa se miste.
Personal sunt foarte multumit de acel spital,de lipsurile materiale sunt altii responsabili nu cadrele medicale.
Daca toate spitalele ar fi ca Marie Currie ar fi nemaipomenit.

#233
sabazios

sabazios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,497
  • Înscris: 27.08.2013

View Postwizardofoz, on 22 aprilie 2015 - 08:25, said:

Sint multi cu siguranta. Sint uimit de frecventa cancerelor la 50+ ani. O mare parte din oamenii pe care ii cunosc de virsta respectiva au sau au avut cancer.

in 20 de ani numarul pacientilor diagnosticati cu "cancer" ... va creste cu 70% .... conform OMS


sa vezi cum vor alerga oamenii dupa un medic

#234
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostVal888, on 22 aprilie 2015 - 09:50, said:

Stiu si io cum functioneaza. Da' auzisem niste texte precum ca "nu-i normal sa beneficieze altii de banii tai". Ori fix asta se intampla in cazu' asigurarii. Inclusiv in cazu' asigurarii auto


Nu exista nici o legatura.
La asigurarea auto se pleca de la ideea ca ai probilitatea X sa faci pagube de Y in 10 ani, deci iti cerem (X*Y/10 + costuri & profit). Compania de asigurari are un stimulent foarte clar sa-ti calculeze probabilitatile cit mai bine si sa te bage in categoria de risc potrivita, ca daca iti cere prea multi bani te duci la concurenta, daca iti cere prea putini pierde bani cu tine.
La asigurarea de sanatae de stat pacientul plateste foarte diferit pentru servicii egale.  As spune chiar ca aia cu bani mai multi au sanatate mai buna (maninca mai sanatos, sint mai educati, etc) deci platesc mai mult pentru mai putin.
In lumea de azi accesul l medicina este considerat un drept al omului in statele civilizate asa ca un sistem medical - privat sau de stat - fara subventii de la bogati nu o sa existe vreodata. Dar un sistem mixt este foarte viabil. Numai ca atunci platesti triplu, si pentru tine sa ai acces la un sistem prost, si pentru cei mai saraci sa aiba acces la acelasi sistem, si pentru ugrade in caz ca vrei mai bine.

View Postsabazios, on 22 aprilie 2015 - 21:13, said:

in 20 de ani numarul pacientilor diagnosticati cu "cancer" ... va creste cu 70% .... conform OMS


sa vezi cum vor alerga oamenii dupa un medic
Asta daca speranta de viata creste,. Ca fara medici poate nu creste speranta de viata deci nici cancerul :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate