Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Tratamente pentru vita de vie

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#55
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Pe eticheta sunt trecute plantele pt carr produsul e omologat.
Omologare inseamna o caruta de bani dati pe studii, producatorul trebuie sa faca studii privind siguranta dozelor necesare pt daunatorii vizati pe planta aia...daca otrava afecteaza via dar nu si fasolea atunci n-o poti omologa la vie pt ca te dau in judecata cultivatorii.
Apoi perioada de asteptare...ce reziduuri ai si pt cata vreme...la vie e un timp, la castravetenaltul pt aceeasi substanta.

Daca tie ca producator piata cultivatorului de zmeura sau vie nu iti cumpara suficient cat sa merite omologarea, otrava aia o omologhezi doar pt un daunator sau patogen comun unei culturi la care se vinde de 10 ori sau 1000 ori mai multa marfa...

Altfel..otrava e otrava...omoara in cazul asta insecte.
Daca o otrava merge bine pe u  tip de ganganii( sa zicem viermi/omizi/larve, care rod...sau care inteapa..sau care au un anume tip de sistem nervos sau digestiv.. pai otrava merge si la lamai si la ceapa si la stejar daca gangania vizata are acea caracteristica , e sensibila la efrctul otravii.

Ca producatorul a omologat-o sau nu...aia e alta treaba. El a avut motive, economice in primul rand...tu ai nevoi si creier...de aia exista ingineri agronomi sa inteleaga si sa aleaga solutiile eficiente.

Singura problema realist vorbind ( pt ca toxicitatea pt planta in caxul asta e o nonprobl3ma) e timpul de asteptare...de regula insa si asta se cam estimeaza usor si oricum si studiile alea oficiale sunt cu cantec.


Una peste alta poti da linistit si la vie..intrebarea e impotriva carui daunator iti trebuie acea substanta?
Dai asa cu otrava aiurea ca sa faci plimbari prin vie? E o prostie treaba asta.
Cand faci ceva intai trebuie sa ai ori o problema ori argumente foarte intemeiate ca exista riscul aparitiei unei probleme cu anumit daunator si care daunator e sensibil la atrava X...

Deci problema e pusa gresit.
Da, poti folosi o substanta neomologata expres pt acea planta insa trebuie sa stii daca si la ce iti trebuie.

Ca fapt divers...imidaclopridul e foarte toxic pt majoritatea insectelelor si pt polenizator.
Are o remanente mare.
Ai dat la fasole pt ce? Fadole verde?
Aia infloreste intr-una si se culege cam repede asa ca foarte probabil ai cam afectat si ganganiile cenite sa polenizeze floarea, ak si mancat nitica otrava de prima clasa.

Cred ca e cazul sa pui putintel mana pe carte, pt binele tau daca nu si pt a dobitoacelor care te ajuta sa ai ce manca.
Daca maine interzic astia cumpararea de otrava de catre neprofesionisti ne suparam , sunt ai dracu...pai iata de ce nu ar fi rau sa faca asta...



#56
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

 doinabacau2018, on 17 iunie 2018 - 09:05, said:

Un sfat va rog . Poate fi aplicat la vie " Confidor Energy " ? Mi-a ramas de la fasole si daca e ok. l-as folosi. La fasole i-si face treaba excelent dar nu stiu la vie. Nu ma pricep, am 20 ari de vie si e prima oara cand m-am hotarat sa fac tratamente si s-o ajut cu foliare.
E LMC (la mintea cocoșului) că dacă această substanță este pentru combaterea dăunătorilor la varza de câmp și tutun (mai concret, păduche cenușiu, tripsului tutunului, păduchelui verde), nu are de ce să fie folosită ca tratament la vița-de-vie. Aveți aici un ghid foate bun.
Găsiți la vie păduchele țestos, păduchele lânos, dar nu pe cel cenușiu sau verde. De tripsul tutunului... nici vorbă. Deci, despre ce vorbim?
În plus, dvs vreți tratament foliar, iar acesta este tratament contra dăunătorilor.
Legătura către pagina producătorului este suficient de explicită pentru orice neinițiat în domeniu, Acum, dacă e să despicăm firul în 16 o să ajungem și la aplicarea tratamentului în anumite faze ale lunii șamd.
Succes!

#57
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Salutare, îmi puteți recomanda și mie un fungicid pt putregai, pe care l-ați folosit și ați fost mulțumiți... mulțumesc.

Edited by adriano1978, 03 July 2018 - 21:22.


#58
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Cabrio Top sau Shavit 72 WDG,  Karate Zeon, astea sunt pentru putregai, mana, fainare. 3 in 1. ultimul pentru molia strugurelui, tratament preventiv de siguranta.

Edited by calinus68, 04 July 2018 - 21:13.


#59
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Rovral.

#60
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 calinus68, on 04 iulie 2018 - 21:11, said:

Cabrio Top sau Shavit 72 WDG,  Karate Zeon, astea sunt pentru putregai, mana, fainare. 3 in 1. ultimul pentru molia strugurelui, tratament preventiv de siguranta.
Din toate 3,  doar Shavit-ul se incadreaza in cerintele mele, dar e o substanta destul de slaba in combaterea putregaiului...de obicei se foloseste la primele tratamente. De ce recomandati Karate Zeon in perioada asta ?
Ma intereseaza un fungicid cu actiune sistemica cat si de contact, pt a inlocui Switch 62,5WG....

#61
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Spun din nou - Rovral ptr perioada asta

#62
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015
Până acum, Rovral-ul putea fi o soluție. Dacă ar fi vorba doar de o ploaie, iar stropitul s-ar efectua după aceasta, atunci o soluție de contact (cum este Rovral) ar fi foarte bună.
Astăzi am fost la o acțiune desfășurată la Tohani (Agro Fest) unde au participat câțiva dintre cei mai mari producători de substanțe pentru viticultură. Evident, au fost și reprezentanți ai producătorilor de vin din zonă. Discutam cu domnii Șerbulea (LaCerta) și Mihalcea (Amfiteatru Vitis) pe acest subiect și, ținând cont de ploile din această perioadă (cel puțin în Dealu Mare), concluzia pe care am tras-o a fost aceea că, în condițiile date, suntem nevoiți să mai folosim încă o dată substanțe sistemice pentru toate bolile specifice viței-de-vie (mană, făinare, putregaiul cenușiu). Ultimul tratament (cel de la sfârșitul lunii iulie-începutul lunii august) ar putea fi compus din substanțe de contact.
Dintre substanțele sistemice, putem încerca Switch, Universalis 593SC (pentru cele 3 boli), Prolectus, Cantus, Teldor sau unu șmecher de tot, Pyrus 400 SC. Mai sunt și altele, dar astea ar fi cele mai importante din punctul meu de vedere. La ultimul tratament poți folosi, pe lângă Rovral, și Granuflo.

Sper să vă ajute această schemă de tratament.

Attached Files



#63
nflorinel

nflorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.01.2006
Cine va reusi anul acesta sa duca la bun sfarsit, cu pierderi minime,vita de vie, va fi maestru. Vineri este planificata stropire, Acrobat+Folicur Solo+Pyrus+Karate.

#64
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

 nflorinel, on 11 iulie 2018 - 11:10, said:

Cine va reusi anul acesta sa duca la bun sfarsit, cu pierderi minime,vita de vie, va fi maestru.
Anul ăsta vor fi foarte mulți maeștri.

#65
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Otineu, Pyrus e de contact.

Le-am folosit pe ambele. Omul vrea sa inlocuiasca Switch ul,  banuiesc ca din cauza pretului mare , nu din cauza ca nu e bun.

Sa nu uitam ca scopul nu este ca toamna sa fim maestri si sa avem struguri frumosi dar care atunci când tragem linie constatam ca ne costa mai mult decat strugurii de masa din import, conteaza f mult si calculul economic, eficienta, rentabilitatea.Adica , sa obtinem rezultate cat mai bune cu costuri cat mai mici.

Asa ca , o spun ptr ultima data- Rovral.. Fiecare face ce vrea cu banii lui, unii chiar ii arunca in vânt( cu pompa de la tractor)

PS   0  ma refer la cei care lucreaza suprafete ceva mai mari decat cele in regim de hobby,  acolo chiar nu conteaza decat frumusetea rezultatului si nu costurile,

Ca la pescuit, unii de hobby altii de foame

#66
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

 neamanole, on 12 iulie 2018 - 17:20, said:

Otineu, Pyrus e de contact.
Pyrus. Ia vezi ce scrie și aici.

 neamanole, on 12 iulie 2018 - 17:20, said:

Asa ca , o spun ptr ultima data- Rovral..
Sper.

#67
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Da, Otineu, am vazut ce scrie si acolo. Scrie ca atat in anii cu conditii normale cat si in cei cu conditii favorabile infectiei se recomanda in aceasta perioada utilixarea Rovralului

Ti se pare ca strugurii acum sunt in parga?

Si mai scrie ca Rovralul are actiune nu doar preventiva, ci si curativa si eradicativa.

Si (zic eu) are si un pret accesibil micilor producatori,  nu doar milionarilor in euro

Altceva ce mai imi recomanzi sa citesc?

#68
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

 neamanole, on 13 iulie 2018 - 15:38, said:

Da, Otineu, am vazut ce scrie si acolo. Scrie ca atat in anii cu conditii normale cat si in cei cu conditii favorabile infectiei se recomanda in aceasta perioada utilixarea Rovralului
Tu citești ce vrei și răspunzi pe lângă subiect. Despre Pyrus scrie foarte clar că are acțiune atât de contact, cât și sistemic translaminară. Sper că acum se vede mai bine.

 neamanole, on 13 iulie 2018 - 15:38, said:

Ti se pare ca strugurii acum sunt in parga?
Ce zici, ăștia au intrat în pârgă? Am pus mai multe soiuri ca să n-avem discuții.

 neamanole, on 13 iulie 2018 - 15:38, said:

Si mai scrie ca Rovralul are actiune nu doar preventiva, ci si curativa si eradicativa.
Ți s-a părut că am contestat eu asta?

 neamanole, on 13 iulie 2018 - 15:38, said:

Si (zic eu) are si un pret accesibil micilor producatori,  nu doar milionarilor in euro

Altceva ce mai imi recomanzi sa citesc?
Hai să-ți prezint o situație chiar îți este foarte cunoscută.
Să zicem că tu ai stropit azi pentru de toate (mană, făinare, putregaiul cenușiu) cu substanțe de contact. Și știi foarte bine că azi la ora 14.00 a plouat torențial. Nu doar în sat, ci și în deal. Acum s-a luminat și este totul OK. Ce zici tu, substanțele alea de contact au mai rămas pe viță? Și, stai așa că o să mai plouă în câteva rânduri. Ce trebuie să faci acum pentru a proteja via? Hmmm? Și nu plătești doar substanțele, ci îl plătești și pe cel care-ți stropește via, nu-i așa? Fă tu calcul și să-mi spui cât te costă toată vrăjeala asta.

Da, Rovral e bun, dar nu în condițiile în care ai ploi succesive. Atunci trebuie sistemic. La sfârșit, dai cu Rovral și atunci e OK.

Attached Files



#69
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 neamanole, on 12 iulie 2018 - 17:20, said:

Le-am folosit pe ambele. Omul vrea sa inlocuiasca Switch ul,  banuiesc ca din cauza pretului mare , nu din cauza ca nu e bun.
Cautam un inlocuitor la fel de bun, pt Switch, deoarece l-am folosit in ultimi doi ani (eu nu folosesc o substanta mai mult de 2 ani consecutivi )...
Intradevar Pyrus e destul de interesan ca produs, mi-a fost recomandat de cineva, dar tinand cont de conditiile meteologice  de anul asta, am sa merg tot cu Switch, deoarece intre timp l-am achizitionat...Multumesc mult.

#70
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Ok , Otineu. Sa inteleg ca te pregatesti de cules?Dupa poze ar cam trebui sa incepi pregatirilePosted Image

#71
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015
Specialiștii spun că vremea este înaintată cu 10-12 zile, iar neofiții cu două săptămâni. Pregătirile le-am început, că așa face un om gospodar.

#72
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Buna tuturor,

Am aceasta problema (vedeti va rog pozele) la o vita: pot desprinde (rupe cu mana) bubitele de pe frunze: sunt mai mari decat o boaba de mustar (dar mai mici decat o boaba de piper), tari, gabui -maronii la ext si negricioase in interior.
Din cate imi dau seama, parca e mai rau in ultimele 7-10 zile (eu am asociat cu ploile).
Pun si niste poze de azi dimineata

Multumesc!!

Attached Files

  • Attached File  vdv.jpg   407.66K   33 downloads
  • Attached File  vdv1.jpg   328.99K   32 downloads
  • Attached File  vdv2.jpg   335.2K   28 downloads


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate