Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Tratamente pentru vita de vie

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#91
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Daca nu ai dat inca tratamentele dinainte de dezmugurit poti sa o mai faci inca. Cel putin la mine via inca nu a dezmugurit e in perioada in care se umfla mugurii. Adica sa dai ceva pe baza de cupru si dupa cateva zile sa dai un ulei horticol cu insecticid.
Dupa aia cand e lastarul deja format de cativa centimetri cica e bine sa dai cu ceva impotriva fainarii combinat cu un acaricid ( Vertimec pare mai competitv pentru mine pentru ca anul trecut am dat cu Nissorun si am avut probleme la un butuc cu paianjenul galicol. Dupa aia am dat cu Vertimec si l-am exterminat. Se pare ca si Envidor e ok ). Eu am dat anul trecut cu Shavit care cica ar fi bun la toate si cu un insecticid cred ca Reldan combinat cu un acaricid si dupa aia am mai dat inainte de inflorit cu sistemic de mana + sistemic de fainare + ceva insecticid de molie dar care nu dauneaza albinelor. Pe urma dupa inflorit la fel dar am variat substantele am impresia ca am pus Universalis + un insecticid. Si mai incolo depinde daca mai vrei sa dai daca sunt ploi sau nu eu am incetat sa mai dau cand se marisera strugurii de frica sa nu depasesc termenele limita pana la cules si nu am avut probleme. De-abia dupa cules am avut mana in vie si am mai dat eu cu ceva pentru combatere nu mai stiu exact cu ce Ridomil Gold sau Mikal Flash.
Asta am facut eu nu stiu daca trebuie sa te iei dupa mine sau nu dar ceva de genul asta cred ca trebuie abordata situatia bineanteles si in functie de cum e vremea si de simptomele care apar

#92
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Am o nedumerire, vad pe olx preturi foarte bune la pesticide, sunt firme ptr ca zic de factura, tva, stocuri mari si diversificate,unii dau si locatii fizice cu adresa , o fi in regula sau cine stie ce teapa, ptr ca sunt preturi cam prea mici.

#93
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
In fiecare primavara apar pesticide contrafacute, diluate sau vechi si reambalate la preturi tentante

https://www.politiar...e-a-fermierilor

Edited by validoe, 04 May 2020 - 10:55.


#94
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Voi de unde cumparati online, stiti un magazin online cu preturi bune ? Ma refer in special la cei care cumpara la ambalaje mai mari(kg, litru)

Am intrat pe site madr sa caut o lista ceva cu magazine autorizate ptr pesticide, dupa ceva timp m-am plictisit si enervat, poate nu stiu eu sa caut, unde gasim o lista ceva ca sa stim daca un magazin e autorizat:?

#95
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Eu am cumparat de aici in ianuarie, comanda online, factura etc. Cu litrul sau kg, doar insecticide sistemice 100/200 ml. Mi.am facut un presupus necesar pt peste 200 pomi, si voi trage linie la toamna cand voi face ultima stropire daca au fost deajuns sau nu.
Preturile erau cele mai mici din online si am gasit tot ce aveam nevoie atunci. Am comparat pretul cu marcoser ,pestre si inca 2 site.uri.



https://www.depozitdepesticide.ro/

#96
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Invazie de carabusi in București.
Au revenit si musculițele albe.
Care insecticid este bun pentru a combate?

View Postneamanole, on 05 mai 2020 - 10:27, said:

Voi de unde cumparati online, stiti un magazin online cu preturi bune ? Ma refer in special la cei care cumpara la ambalaje mai mari(kg, litru)

Am intrat pe site madr sa caut o lista ceva cu magazine autorizate ptr pesticide, dupa ceva timp m-am plictisit si enervat, poate nu stiu eu sa caut, unde gasim o lista ceva ca sa stim daca un magazin e autorizat:?

Botaniștii.ro

#97
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

View PostBlack66, on 05 mai 2020 - 10:37, said:

Eu am cumparat de aici in ianuarie, comanda online, factura etc. Cu litrul sau kg, doar insecticide sistemice 100/200 ml. Mi.am facut un presupus necesar pt peste 200 pomi, si voi trage linie la toamna cand voi face ultima stropire daca au fost deajuns sau nu.
Preturile erau cele mai mici din online si am gasit tot ce aveam nevoie atunci. Am comparat pretul cu marcoser ,pestre si inca 2 site.uri.



https://www.depozitdepesticide.ro/
Da, au preturi bune.  Dar nu au unele din produsele pe care le voiam. Dar am gasit un magazin- Fermierul istet- care are preturi mai mici si gama de produse mai mare. Ce parere aveti?

Cumpar pentru 2 hectare de vie si vreo 80 pomi si  conteaza fiecare banut.

Vreau sa stropesc via inainte de inflorit, m-am gandit la Acrobat ptr mana si Talendo sau Topas ptr fainare.Din cate am inteles , inainte de inflorit daca alegi un sistemic ptr mana e bine sa alegi unul care are in componenta un acupric(mancozeb, propineb,folpet, fenamidon,etc) Dupa inflorit, sunt bune polivalentele, de ex Universalis. Sfaturi, pareri?

#98
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Faptul ca e magazin on line si emite factura , si are date de contact , adresa fizica, ar trebui sa fie o dovada ca nu vinde produse contrafacute, dar vinde si pe olx la aceleasi preturi, . Deci care e explicatia diferentelor foarte mari de preturi fata de alte magazine, ? Sau ceilalti au adaosuri nesimtite, si preturile lui sunt cele corecte,sau acest magazin vinde niste tepe pe fata, cu factura etc etc, ceeace nu prea imi vine sa cred. Voi ce credeti?

#99
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Nu cred ca sunt contrafacute. Pur si simplu sunt cantitati mari si pretul e cu totul altul decat daca ma apuc eu sa cumpar pliculete de 10 grame sau fiole de 1,8 ml. Si probabil e o firma care vrea sa intre pe piata prin preturi mici are adaosuri mai mici. Mie pentru cei cativa pomi si vite imi ajunge un vermorel dar tu cu hectarele iei cantitate mai mare si cand faci un calcul pe unitatea de masa sau de volum iesi cu un pret mult mai mic decat unul ca mine.
Problema mai e si alta. Trebuie sa stii unde au ei depozitul in ce conditii le pastreaza cum le manipuleaza. Mai deunazi am vazut un clip pe YT cu un nene care folosea o substanta de-asta pentru a stropii murii. Avea omul o mica plantatie si vroia sa stropeasca. Avea 2 bidoane la fel cu un lichid nici nu mai stiu daca era insecticid sau fungicid. Unul avea data de fabricatie mai recenta decat celalalt si omul spunea ca il cumparase de curand de la magazinul local. A turnat cateva picaturi din fiecare intr-un borcan cu apa curata. Cel vechi s-a dizolvat perfect iar cel nou s-a precipitat si a scos niste pete uleioase la suprafata. Omul a vrut sa arate tuturor ca e foarte important sa facem un test cu cateva picaturi in apa inainte de a face un amalgam in vermorel indiferent daca substanta e expirata sau nu.
Noi habar nu avem in ce conditii le tin comerciantii astia prin ce soproane mai ingheata iarna poate vreun angajat uita sa dea drumul la caldura sau altul nu deschide geamul vara cand avara sunt 35 de grade.
Dar preturile mi se par bune pentru ceea ce vrei tu. Eu care cumpar cantitati mult mai mici sincer sa fiu nici nu am auzit de astia ( si in mod sigur nici ei de mine :))))

#100
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Am erinoza pe cativa butuci de vita de vie de masa (Moldova, Suvenir) si pe coacaz rosu.. Ca si substante am si Vertimec si Milbecnock dar nu stiu daca e ok sa dau acum. Vita de vie e in stadiul de inflorescente bine etalate iar lastarii de max. 10cm. Sa astept oare sa treaca infloritul?

#101
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Eu daca as fi in locul tau as face solutie de vertimec exact cat iti trebuie pentru a stropi vita de vie. Poti sa pui si un fungicid de fainare just in case. Restul il pastrezi intr-o sticluta de medicamente ceva etans in care sa ai incredere, Dar nu sunt in locul tau asa ca faci cum vrei :))

#102
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Nu asta e problema cata solutie sa fac ci faptul ca acaricidele nu se administreaza in perioada infloritului. Cel putin asa am citit pe site la syngenta ref. la Vertimec. La mine la Suceava sunt un pic mai in urma cu evolutia vitei de vie si ma intrebam daca se poate stropi acum cu inflorescentele etalate sau se considera ca e in perioada infloritului si la acest stadiu. Asta era intrebarea.

#103
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Nu e perioada infloritului acum mai ai o gramada pana la inflorit. Am citit pe aici parca Alex zicea ca nu e asa de periculoasa erinoza asta eu habar nu am anul trecut m-am panicat si am stropit rapid. Acu dreaq stie daca am facut bine sau nu cert e ca am nimicit toti paianjenii aia

#104
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Mai astept si alta opinie. Oricum bate vantul ca turbatul. Ieri si azi am avut rafale de peste 50 km/h.

#105
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Trebuie vazut de ce recomanda ei ca sa nu se stropeasca in perioada infloritului, probabil pentru ca substantele afecteaza albinele.

Oricum, la tine acolo mai e mult pana la inflorit, ca nici la mine nu a inceput aici in sud.

#106
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postcotzi, on 07 mai 2020 - 20:06, said:

Nu asta e problema cata solutie sa fac ci faptul ca acaricidele nu se administreaza in perioada infloritului. Cel putin asa am citit pe site la syngenta ref. la Vertimec. La mine la Suceava sunt un pic mai in urma cu evolutia vitei de vie si ma intrebam daca se poate stropi acum cu inflorescentele etalate sau se considera ca e in perioada infloritului si la acest stadiu. Asta era intrebarea.
Da linistit cu acaricide acum, mai e timp pana la inflorit. La 10 cm esti abia la nivelul degajarii inflorescentelor care sunt inca in varful lastarului Pana la inflorit mai cresc cateva etaje pe lastar

#107
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Multumesc!

#108
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.11.2021
Citind aici despre filoxera.Ca si Irina2014,am tot o mica vie de HPD mostenita de la parinti.Am folosit Calipso ca tratament si nu a avut efect dar,dupa ce m-am mai documentat,am inteles ca nu exista leac impotriva acestei insecte care prin1800 si ceva a distrus toate viile Europei.Totusi,in toata uratenia ei
de manifestare,nu afecteaza prea mult fotosinteza ca atare nici productia.Floxera galicola ataca de regula catre sfarsitul infloritului in doua valuri,lastarii tineri in primul val.Al doilea val este si de 20 de ori mai puternic ca numar de plante si agreseaza toata vita..Am avut in prima faza in jur de 10 vite,doar varfurile atacate,ca apoi sa ajunga la 150-200.In 2020 am avut placuta surpriza  sa nu am atac.Am zis ca este o intamplare.Anul urmator am avut insa iara atac si destul de virulent.Am verificat ce a fost deosebit fata de ceilalti ani si am vazut ca am stropit pentru prima data impotriva fainarii care pana atunci a fost de neglijat.Am folosit Thiovit jet care contine 80% Sulf.Pe forum,cineva spunea ca a folosit zeama sulfocalcica si impotriva Filoxerei.In2022 am dat iara cu Thiovit jet si am avut atac la 2 plante.Am mai facut ceva ce cred eu ca este cheia rezolvarii belelii.Am rupt toate frunzele cu gale,deci ouale,care s-ar fi raspandit foarte rapid in urmatoarea faza.Poate Thiovitul nu este ce cred eu;de vazut in anii care urmeaza.
La HPD este  mai la indemana sa faci tratamente bio tinand cont ca cupricele sunt astfel acceptate.Eu,dupa cules folosesc un cupric pentru maturarea lemnului si grabirea caderii frunzelor.Dupa cel putin 50% frunze cazute CuSO4 2,5% si acelasi produs dupa taiere.Urmeaza la 7-10 zile uleiul horticol completat,poate cu un insecticid.Inainte de inflorit in ultimii 2 ani Ecuation Pro,dupa inflorit acelasi si,daca este cazul fiind cam totdeauna sezon ploios, al treilea Ecuation pro.Dupa ce putregaiul a distrus doua treimi din productie prin 2018,am ridicat tulpina la nivelul primei sarme si,desi eram pregatit cu Teldorul,nu l-am mai folosit pana acum.Incepand cu acest an am sa folosesc Scudo inlocuind si sistemicele,in cazul de fata Ecuation pro si cupricele.
Scudo este organic,activitate sistemica si mai ieftin.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate