Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tratamente pentru vita de vie

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Au disparut fainarea, moliile,acarienii dupa stropire?

#20
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Noi acum stropim a doua oara.. zilele acestea, pana in floare. Am hotarat sa mergem pe ceva mai scump pentru ca ne supara ploile dese urmate de soare.

Atac pe partea de insecte sau acarieni nu au fost in zona noastra prea multe.. pe ici pe colo ceea ce nu reprezinta o alerta.

Ma supara putin zmeura din gradina care are urme clare de fainare precum si alte plante..

Am ales o varianta mai scumpa pentru stropit in aceasta perioada si am mers pe urmatoarele:

Mana: Profiler 71 WG
Fainare:  Talendo
Foliar: Murtonik 20 20 20
Insecticid:Karate Zeon (Novadim am dat la prima)

Consider foarte important momentul infloririi si din acest motiv m-am bazat pe ceva mai bun.. sper sa fie ok!!

#21
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Am vazut cosavet.. nu il stiu.. produs sulphur mills.. as incerca dar n.as risca prea mult..

Edited by Patrick007, 29 May 2017 - 19:10.


#22
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Eu am folosit Cosavet anul trecut si am fost multumit dar trebuie sa mentionez ca am pus si un sistemic ptr fainare impreuna cu el.Asa fac mereu, ptr fainare pun un sistemic si un contact.Azi am stropit , am folosit Equation pro, Topas si Cosavet, Faster.Nu am de gand sa mai stropesc pana dupa inflorit, când ma gândesc sa folosesc Mikal , Bumper plus cosavet si prietenul m eu Rovral.  Ma atrage mult si Profiler ca alternativa la Mikal , dar ma irita faptul ca nu-l gasesc decat la punga de 6 kg. Ar fi interesant cred sa scriem fiecare de unde am luat pesticide la preturi bune, ptr a ne ajuta intr noi. Eu am gasit preturi bune la Glisando, dar problema e ca multe dintre produse nu le au pe stoc

#23
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Mi se pare foarte interesant Talendo. A folosit cineva? Ma atrage persistenta indelungata a tratamentului-  6-8 saptamani

La 415 lei litrul cred ca e un cost per hectar rezonabil

#24
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Dap. Eu folosesc Talendo. Daca nu ploua asa des si nu sunt urme de pericol poti sta linistit fata de fainare.

#25
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Anul asta am si eu pregatit Talendo. Maine incep al doilea spropit la vita de vie, am sa folosesc Curzate Manox si Falcon 460ec...

#26
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Ne pregatim de stropit si asa cum neamanole m-a sfatuit o sa dam si contra putregaiului acum la viile inundate de apa dupa ultimele ploi. Vom folosi Teldor 500 sc contra putregaiului.

Nu exista niciun semn de avertizare cu pericol in zona noastra.. pe la voi au aparut ceva semne de pericol?

#27
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Ce parere aveti despre Universalis 593 SC .. facut de Sygenta imi da o oarecare incredere dar chiar sa acopere toate cele 3 boli?? ati folosit acest produs?

#28
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Colegul @adriano1978 zicea ca l-a folosit si a fost multumit ... ma tenteaza si pe mine dar nu l-am gasit microambalat!

#29
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
In zilele urmatoare, urmeaza sa execut tratamentul dupa floare...Am pregatit Universalis 593 SC si Karathane m35.
Eu am folosit si anul trecut Universalis 593 sc tot dupa floare si am fost multumit de rezultate. Se pare ca faimarea nu o combate suficient, motiv pt care e recomandat sa se foloseasca in combinatie cu un alt fungicid pt fainare...la fel ca si Shavit-ul . Am vazut ca se gaseste si microambalat  20 ml, 200ml.

#30
99gyo

99gyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 29.05.2011

 Patrick007, on 14 iunie 2017 - 12:11, said:

Ce parere aveti despre Universalis 593 SC .. facut de Sygenta imi da o oarecare incredere dar chiar sa acopere toate cele 3 boli?? ati folosit acest produs?
Eu folosesc de ceva timp Universalis, il folosesc o singurs data pe an in perioada de sfarsit a infloritului, in acest an a fost administrat in data de 2-06 impreuna cu Fastac si un foliar bio, eu sunt foarte multumit de randamentul dat. Urmatorul tratament a fost pe data de 13.06 format din: Ridomil+Mystic+Mospilan+Rovral. In perioada urmatoare vor urma tratamentele.  Can am folosit prima oara acest produs - [ http://i67.tinypic.com/sy4hvb.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  -   [ http://i64.tinypic.com/6dsa35.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 99gyo, 17 June 2017 - 11:59.


#31
99gyo

99gyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 29.05.2011
Urmatorul tratament pe care intentionez sa il administrez in perioada urmatoare este urmatorul: pentru mana - http://www.dupont.ro...tru-cartof.html sau http://www.agro.basf...ata_180232.html (nu stiu acum pe care-l folosesc), la care adaug pentru fainare http://www.sumi-agro...  si pentru putregai folosesc  - http://www.sumi-agro...pg=10&prodID=30, la care intentionez sa mai adaug  si un foliar

Edited by 99gyo, 17 June 2017 - 12:31.


#32
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Cu intarziere facem si noi stropitul 3.. Urme de boala nu sunt ceea ce ma face increzator si pentru alte intarzieri.

Stropim unde a fost inundatie si contra putregaiului ceniusiu. Zona noastra nu a fost evitata pana acum de ploi. Chiar si ieri am avut peste 15l/mp ceea ce ajuta via. Bine ca a fost frig.

#33
GeoLic

GeoLic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.09.2008
Salutare tuturor. Am dat la primul cu shavit + insecticid, la doi curzante manox cu topsin si isecticid, acum dupa pioile astea vreau sa dau si stropul nr trei.
Pentru stropul trei voi ce folositi ?

Salutare tuturor. Am stropit la primul cu shavit, la al doilea curzante manox si topsin, acummtrebuie sa dau pe al treilea, dupa ploile astea.
Ce recomandati sau folositi?

#34
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Tratamentele se fac si ele cu o logica si un scop, urmaresc ptevenirea/ combaterea unor boli si daunatori.
Tu ce urmaresti sa combati in perioada urmatoare?

#35
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Eu shavit nu mai folossc de 4 ani. Trebuie sa vedeti ce nevoi are via si apoi sa stropiti.. daca nu sunt boli in vie atnci va recomand stropitul preventiv contra manei si contra putregaiului.

Noi vom da zilele acestea cu Verita + Teldor + Falcon .. mergem pe fungicide sigure si facute de companii cu renume.

#36
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Are ceva shavit-ul sau nu-ti place tie ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate