Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Tratamente pentru vita de vie

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#37
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Are in sensul ca a fost atat de mult folosit in " trecut", de multe ori alandala, incat in multe zone e ca si cum nu ai da nimic, apoi e o substanta de contact  si in multe privinteneficienta sa e iarasi limitata( nu ca nu ar fi util dar cele.doua coroborate duc practic la o eficienta limitata) si in al treilea rand o fi el fungicid insa in principiu eficienta sa maxima e pe fainare si mai putin pe putregaiuri sau mana, fainarea fiind o boala care in acest moment din an in mod normal ar trebui sa cam inceteze atacul...
Acum e vremea manei si cu cat inaintam spre recoltare putregaiul incepe sa devina principalul inamic..
Asadar per total in acest moment shavitul e aproape inutil cu exceptia situatiilor in care exista motive clare de a-l utiliza.

#38
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Consider ca este un produs care la noi si-a spus demult cuvantul si a cam apus. Culturile romanesti au fost stropite practic intensiv mai multi ani la rand cu shavit si acum actiunea lui este mult diminuata. In plus la ce pret se vinde ar fi cel mai bun business pentru noi toti, ca are actiune completa contra celor 3 boli dar dar dar daca e posibil sa atace si mana si fainarea si putregaiul de ce marii producatori de vinuri l-au scos din lista lor de stropeli?

Stiu un caz concret de vecin de tarla care anul trecut a stropit cu shavit in 1 si 2.. din pacate via lui a avut atat mana cat si fainare in ea.. eu am mers si o sa merg pe sistemul o boala un produs.

Nu vreau sa fac reclama dar clar consider produsele de la bayern sygenta sau dupont cele mai bune de pe piata si ultimii 3 ani imi sunt martori.

#39
99gyo

99gyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 29.05.2011

View PostPatrick007, on 13 iulie 2017 - 14:42, said:

Consider ca este un produs care la noi si-a spus demult cuvantul si a cam apus. Culturile romanesti au fost stropite practic intensiv mai multi ani la rand cu shavit si acum actiunea lui este mult diminuata. In plus la ce pret se vinde ar fi cel mai bun business pentru noi toti, ca are actiune completa contra celor 3 boli dar dar dar daca e posibil sa atace si mana si fainarea si putregaiul de ce marii producatori de vinuri l-au scos din lista lor de stropeli?

Stiu un caz concret de vecin de tarla care anul trecut a stropit cu shavit in 1 si 2.. din pacate via lui a avut atat mana cat si fainare in ea.. eu am mers si o sa merg pe sistemul o boala un produs.

Nu vreau sa fac reclama dar clar consider produsele de la bayern sygenta sau dupont cele mai bune de pe piata si ultimii 3 ani imi sunt martori.
mai sunt si cei de la BASF care au produse foarte bune care au rezultate foarte bune - http://www.agro.basf...oduse_basf.html

#40
99gyo

99gyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 29.05.2011
Sall, se mai poate aplica Pantera in aceasta perioada? am intrt astazi prin vie si am vazut ca a crescut foarte frumos ulerul si pirul. Ce se poate aplica sa le pot distruge dar sa se poate da si pe vita, vreau sa pot administra tratamentul cu atomizorul si nu pot feri vita de vie. Multumesc

#41
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Salut .. eu am pierdut din pacate momentul si nu am dat. Personal nu as mai da cu nimic ca ar pute aafecta via si strugurii.

#42
99gyo

99gyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 29.05.2011
Astazi

View PostPatrick007, on 18 iulie 2017 - 14:29, said:

Salut .. eu am pierdut din pacate momentul si nu am dat. Personal nu as mai da cu nimic ca ar pute aafecta via si strugurii.
Astazi am reusit sa vorbesc cu cineva de specialitate, mi-a spus ca nu sunt probleme daca aplic acum tratamentul, dar sa am conditiile optime de temperatura, sa nu ploua dupa sau sa nu bta vantul, eu ii dau zilele astea

Edited by 99gyo, 18 July 2017 - 15:07.


#43
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View PostPatrick007, on 13 iulie 2017 - 14:42, said:

Stiu un caz concret de vecin de tarla care anul trecut a stropit cu shavit in 1 si 2.. din pacate via lui a avut atat mana cat si fainare in ea.. eu am mers si o sa merg pe sistemul o boala un produs.
Pe la mine se spune că e bun la toate și nu e bun la nimic. La mine în zonă doar câțiva fraieri mai folosesc Shavit-ul.

View Post99gyo, on 17 iulie 2017 - 20:37, said:

am intrt astazi prin vie si am vazut ca a crescut foarte frumos ulerul si pirul.
Ce e ăsta?

View Post99gyo, on 17 iulie 2017 - 20:37, said:

Sall, se mai poate aplica Pantera in aceasta perioada?
Eu nu aș mai folosi erbicide la acest moment. De ce nu ari sau să bagi freza?

#44
99gyo

99gyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 29.05.2011

View PostOtineu, on 21 iulie 2017 - 20:10, said:

Pe la mine se spune că e bun la toate și nu e bun la nimic. La mine în zonă doar câțiva fraieri mai folosesc Shavit-ul.


Ce e ăsta?
costrei

Eu nu aș mai folosi erbicide la acest moment. De ce nu ari sau să bagi freza?
nu mai pot sa mai fac lucrari mecanizate, deja este prea tarziu, am parfumat-o

#45
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Frunze gasite azi, pe vita noua, ce sa fie?

Attached File  IMG_20170724_152005_194.jpg   225.48K   55 downloadsAttached File  IMG_20170724_152621_020.jpg   233.2K   49 downloads


Mesajele meu contin EDIT, pt a putea ramane abonat al jurnalului. Caci, atunci cand postezi de pe mobil, bifa de abonare dispare.
Este un bug softpedia, de care scaiba ar trebui sa se ocupe. De ani de zile dureaza anomalia.

Edited by crisbud, 24 July 2017 - 20:51.


#46
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Mana.

#47
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Ce substante sistemice ptr mana si fainare recomandati ptr tratamentul imediat de dupa inflorit la vita de vie , preventiv, si de ce

#48
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Pentru mană am folosit până acum cu foarte bune rezultate Acrobat MZ, iar din acest an folosesc Equation Pro care este mai scump, dar are o sistemicitate mai puternică. Ridomilul mi-a fost recomandat să fie aplicat imediat după înflorit când zice-se are eficacitatea cea mai ridicată!!!
Pentru făinare am folosit Bumper combinat cu substanța de contact Kumulus. Merg și anul ăsta pe această formulă

#49
Ahile30

Ahile30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2009
eu am stropit acum doua zile cu universalis + cropmaxj
dupa o saptamana dau cu acrobat mz + teldor sau shavit si cropmax

#50
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View PostAhile30, on 26 mai 2018 - 19:29, said:

eu am stropit acum doua zile cu universalis + cropmaxj
dupa o saptamana dau cu acrobat mz + teldor sau shavit si cropmax

Intrebare de lacatus,chimicalele astea nu le beti la toamna din vin?Stiu ca marile concerne de chimicale "fauresc" in fiecare an chimicale din ce in ce mai putenice si mai scumpe sa le cresca profitul.Dupa cum sta treaba peste 50 de ani vom avea destule chimicale sa ne imbolnavim sigur de cancer si alte boli.

#51
Ahile30

Ahile30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2009
dar vinul din podgorii nu e tot cu chimicale ? eu zic ca daca nu se exageresza e ok

#52
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View PostSkyspy, on 26 mai 2018 - 19:47, said:


Intrebare de lacatus,chimicalele astea nu le beti la toamna din vin?
Sunt două categorii mari de substanțe: de contact și sistemice. Primele se curăță la prima ploaie, iar dacă nu vine totuși ploaia, se dezintegrează după un timp. Cele sistemice intră în masa verde și protecția este mai lungă decât la cele de contact, dar se folosesc înainte și după înflorit. Pauza până la cules trebuie să fie de minumum 45 zile (funcție de substanța activă) și dacă ții cont de ea nu sunt probleme.

#53
doinabacau2018

doinabacau2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.02.2018

View PostOtineu, on 26 mai 2018 - 21:41, said:

Sunt două categorii mari de substanțe: de contact și sistemice. Primele se curăță la prima ploaie, iar dacă nu vine totuși ploaia, se dezintegrează după un timp. Cele sistemice intră în masa verde și protecția este mai lungă decât la cele de contact, dar se folosesc înainte și după înflorit. Pauza până la cules trebuie să fie de minumum 45 zile (funcție de substanța activă) și dacă ții cont de ea nu sunt probleme.
Un sfat va rog . Poate fi aplicat la vie " Confidor Energy " ? Mi-a ramas de la fasole si daca e ok. l-as folosi. La fasole i-si face treaba excelent dar nu stiu la vie. Nu ma pricep, am 20 ari de vie si e prima oara cand m-am hotarat sa fac tratamente si s-o ajut cu foliare.
Multumesc.

#54
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View Postdoinabacau2018, on 17 iunie 2018 - 09:05, said:

Un sfat va rog . Poate fi aplicat la vie " Confidor Energy " ? Mi-a ramas de la fasole si daca e ok. l-as folosi. La fasole i-si face treaba excelent dar nu stiu la vie. Nu ma pricep, am 20 ari de vie si e prima oara cand m-am hotarat sa fac tratamente si s-o ajut cu foliare.
În mod normal, pe ambalaj sunt menționate culturile pe care se poate aplica tratament cu substanța respectivă. Eu nu văd aici să se aplice la ceva de la vie. Deci, nu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate