Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Accident mortal pe autostrada! A1 Deva-Sibiu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
251 replies to this topic

#19
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nu plătește el nimic din buzunar numa dacă se lasă păcălit. De aia are RCA - și asta doar în cazul în care se dovedește că era singurul vinovat. Că o mașină nesemnalizată și un om fără vestă pe autostradă nu sunt deloc legale.

P.S. "Tâmpitul" ăla cu flashurile posibil să fi încercat să-ți atragă atenția că se întâmplă ceva în față.

Când a avut loc accidentul? Caut și nu găsesc în presă (pe zonă majoritatea sunt ciocli, deci apar toate chestiile astea) să văd detaliile pe care nu le-ai dat tu: km, poze, poziționarea exactă a mașinii oprite.

Edited by AlexIP, 27 March 2015 - 15:05.


#20
Kidore

Kidore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.05.2014

View PostBucifon, on 27 martie 2015 - 14:44, said:

Yep, buna observatie Posted Image

Eu am fost pe banda 1 tot timpu,nu am calcat linia rezonatoare!Politisti zic ca da,(si cate au mai spus,ca cica am intrat cu totu pe banda de urgenta am iesit pe banda 1 si apoi i-am actrosat!Apoi au zis ca am adormit,apoi ca ias fi lovit din spate!)
Eu am avut urme de franare din momentul impactului de pe banda 1 si pana m-am tras si eu pe banda de urgenta!

View PostAlexIP, on 27 martie 2015 - 14:58, said:

Nu plătește el nimic din buzunar numa dacă se lasă păcălit. De aia are RCA - și asta doar în cazul în care se dovedește că era singurul vinovat. Că o mașină nesemnalizată și un om fără vestă pe autostradă nu sunt deloc legale.

P.S. "Tâmpitul" ăla cu flashurile posibil să fi încercat să-ți atragă atenția că se întâmplă ceva în față.

Tampit nu pot sa il fac doar pentru faptul ca a trecut cu el putin 150 km/h !

#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,158
  • Înscris: 22.05.2003
Problema ignorata de toata lumea ramane cea a farurilor:

- reglate mult prea sus sau masinile incarcate!
- cu xenon after market, pe far fara lupa.

Toti se duc la ITP cu becurile originale si la 10 minute pun la loc xenon.

Mie a inceput sa imi fie frica sa merg noaptea!
Daca esti orbit in SUV, intr-o masina normala sigur nu vezi nimic.

Dupa lasarea intunericului politia e inexistenta!

La noi preventia se rezuma la tufis si radar!

P.S. O camera de bord costa 100 LEI, nu trebuie sa fie ultimul ragnet.

#22
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
daca franarea dovedeste ca erai pe banda 1 ai sanse sa scapi mai usor.dar aia cu masinile unde stationau?pe banda 1 sau pe banda de urgenta,ca n-am priceput?!

oricum,stationarea pe banda de urgenta e interzisa,fiind permisa numai in situatii exceptionale.numai sa nu fi circulat si tu pe banda de urgenta!

Edited by sanderoalex, 27 March 2015 - 15:09.


#23
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostKidore, on 27 martie 2015 - 15:01, said:

Eu am fost pe banda 1 tot timpu,nu am calcat linia rezonatoare!Politisti zic ca da,(si cate au mai spus,ca cica am intrat cu totu pe banda de urgenta am iesit pe banda 1 si apoi i-am actrosat!Apoi au zis ca am adormit,apoi ca ias fi lovit din spate!)
Eu am avut urme de franare din momentul impactului de pe banda 1 si pana m-am tras si eu pe banda de urgenta!

Urmele de franare se vad clar ca incep pe banda 1? Daca e asa poti demonstra usor ca erai pe banda 1 si decedatu a depasit linia benzii de urganta.

Daca te stii ca esti nevinovat, nu te lasa :)

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 07.11.2006

View PostKidore, on 27 martie 2015 - 14:55, said:

1.Masina care ma depasit a dat blitz presupun ca pentru avertizare!Mai faceam si eu asa din cand in cand...

2.Erau 2 masini, ambele s-au oprit ca,cica se cunosteau,si cel din BMW care era in fata sa dat jos si a venit la celalalt,si tot el i-a deschis usa celui cu duba !

3.Viteza era de 80 km/h asta se poate si vedea pe GPS-ul masinii mele...

4.Nu am inchis ochii inainte de impact ci la impact deoarece a zburat sticla ...

Daca chiar s-a intamplat ce ai descris,atunci nu ai spus tot.
Total neverosimila povestea ta.Tine de domeniul SF.
Dar sunt prea multe evenimente fara logica in expunerea ta.
Unul din ele este insasi faptul ca ai postat aici pe forum.La ce te astepti din partea comunitatii SP?

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,673
  • Înscris: 07.02.2003

View PostKidore, on 27 martie 2015 - 13:58, said:

vine unu din spate cu viteza da pe blituri si ma depaseste!
Nu prea are nici o importanta ca unu te depaseste sau ca face blitz-uri...
Nu se circula pe banda de urgente.

Edited by andreic, 27 March 2015 - 15:08.


#26
diddy_fan_2pac

diddy_fan_2pac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.03.2008
Nu mai sta pe forum cauta repede un avocat!  Cel mai probabil politia va incerca sa rezolve cat mai usor (pentru ei) dosarul, asta nu inseamna ca va fi corect. Mare atentie la expertize, daca crezi ca ceva nu este in regula sa ceri contra expertiza! Din pacate ai nevoie de bani si timp!

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,673
  • Înscris: 07.02.2003

View PostKidore, on 27 martie 2015 - 15:01, said:

Tampit nu pot sa il fac doar pentru faptul ca a trecut cu el putin 150 km/h !
Nici asta nu conteaza... tu trebuie sa fii cu ochii pe drumul din fata ta si sa vezi cat mai departe. Din cate descrii "nu stiai ce ai lovit"... greu de grezut ca te uitai in fata si nu ai remarcat daca ai obstacole pe drum.

Edited by andreic, 27 March 2015 - 15:12.


#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Daca este bezna, luminile de flasuire pot sa provoace o latenta marita, deoarece forteaza atat inchiderea pupilei, cat si "arderea temporara" a retinei.
Daca era bezna si victima nu era asigurata cu iluminare si pozitionare ferita, suprapundand latenta marita de care am amintit, practic era f. greu sa-i mai vada in timp util.
Desigur, daca nu lua ochii de la directia de mers, sansele sa fie afectat de flashuri, pe langa distragerea atentiei, erau mult mai mici - insa oglinzile retrovizoare se pun ca sa le folosesti, deci este greu sa dai vina pe asta.

Daca victima era oprita in drum pe partea carosabila, pe noapte si fara asigurare cu lumini, este 99.999 responsabila, si normal ar fi ca din partea ei si asiguratorului ei sa vina plata daunelor, inclusiv catre cel care a venit dn spate.

Edited by loock, 27 March 2015 - 15:13.


#29
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
Inainte de a te uita in oglinda retrovizoare nu ai vazut masinile alea oprite ? pana la urma erau oprite pe banda de urgenta sau pe prima banda de mers ?

#30
Kidore

Kidore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.05.2014

View PostBucifon, on 27 martie 2015 - 15:04, said:

Urmele de franare se vad clar ca incep pe banda 1? Daca e asa poti demonstra usor ca erai pe banda 1 si decedatu a depasit linia benzii de urganta.

Daca te stii ca esti nevinovat, nu te lasa Posted Image

Pana si papucii lu ala au ramas pe banda 1 undeva pe mijloc!

Politia m-a invinovatit pe mine! Au spus ca am adormit! Dar in 2,5 ore sa adormi la volan dupa ce stai acasa!

#31
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostKidore, on 27 martie 2015 - 13:58, said:

impactului am pus inchis ochii deoarece mi-a spart oglinda geamu si a zburat tot spre mine!
Mi-am luat vesta pe mine,si m-am dat jos sa vad ce sa intamplat!
În momentul ăla, de vestă îți ardea ție.
Ar fi trebuit să-i vezi, cu farurile tale, dar și victima ar fi trebuit să fie atentă.
Ciudat că nu era complet pe banda de urgență.

#32
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Poti desena o schema in paint sau ceva de genul?

#33
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007

View PostKidore, on 27 martie 2015 - 14:55, said:

2.Erau 2 masini, ambele s-au oprit ca,cica se cunosteau,si cel din BMW care era in fata sa dat jos si a venit la celalalt,si tot el i-a deschis usa celui cu duba !
Eu am inteles asa: BMW-ul era oprit in fata dubei, ambele pe banda de urgenta.Cel din BMW a coborat sa vorbeasca cu soferul dubei, a venit spre el, i-a deschis usa, moment in care ai venit tu si l-ai spulberat, cu tot cu usa...
Sincer, eu cred ca te-ai abatut un pic de pe banda 1 spre banda de urgenta, suficient cat sa produca din pacate, pierderea unei vieti omenesti...

#34
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostKidore, on 27 martie 2015 - 15:12, said:


Pana si papucii lu ala au ramas pe banda 1 undeva pe mijloc!

Politia m-a invinovatit pe mine! Au spus ca am adormit! Dar in 2,5 ore sa adormi la volan dupa ce stai acasa!

Papucii pot sa ajunga acolo si de la impact. Da' celalalt, ala cu bemveul, ce a declarat?

Oricum, faptul ca nu aveau triunghi, avarii si veste sunt circumstante atenuante pentru tine. Te poti folosi de ele.

#35
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
Indifernet de ce o sa te folosesti vei fi condamnat pentru omor din culpa, cel mai probabil la inchisoare cu suspendare daca nu ai antecedente .

Acestea sunt consecintele legale ale faptei comise . Despre orice alt fel de consecinte nu vreau sa-mi dau cu parerea ...

#36
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007

View PostMr_Woppit, on 27 martie 2015 - 15:13, said:

Poti desena o schema in paint sau ceva de genul?
lui ii este greu sa se exprime, sa intelegem si noi mai exact cum s-a intamplat, si tu vrei paint?

View PostKidore, on 27 martie 2015 - 15:12, said:


Pana si papucii lu ala au ramas pe banda 1 undeva pe mijloc!
putin respect te rog, pt  cel pe care, din vina ta sau nu, l-ai trecut in lumea cealalta...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate