Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 

Cresterea caprelor II

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
859 răspunsuri în acest subiect

#73
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Exact acelasi lucru l-am patit si eu anul trecut cu doua iedite surori. Si mie veterinaru mi-a spus ca au fost fatate prea repede, ca reactie adversa la antibiotic. Cu rabdare si speranta la Dumnezeu o sa-si revina.  Nu am gasit pozele de care am vorbit...le mai caut. La  5 ani nu cred ca este prea batrana. Anul asta, prima capra care a fatat are 10 ani.

Curaj!!!!Posted Image Posted Image

#74
adybav65

adybav65

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 18.03.2015
Of, eu am o capra care are cinci ani si mi a fatat doi iezi, nu e batrina deloc, alta e cauza, lapte de vaca cald e f.bun si seleniu dar atentie cit.

#75
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 141
  • Înscris: 11.03.2011

View Postvenna, on 25 martie 2015 - 22:24, said:

Buna seara , nu stiu cum sa incep .Astazi am rugat-o pe mama sa nu mearga la munca,sa incercam sa salvam fetele.In primul rand am zis sa il intrebam pe domnul cioban , gandindu-ma ca la experienta dansului sigur imi va da o explicatie si o solutie favorabila caprei mele. A venit intr-un suflet , iar parerea lui a fost ca a fatat mai devreme de termen din aceasta cauza nu are lapte,iar ieduta nu are putere sa se ridice, poate va scapa...... .M-a indrumat catre un domn veterinar dintr-o alta comuna,L-am sunat , si a venit , explicatia : capra a starpit ( asa s-a exprimat zise mama ) cauza cica ar fi luat ceva din turma( aici nu am inteles) , ia facut o injectie ptr stimularea lactatiei dar nu are sanse , sa scap de ea , sa imi iau alta capra mai tanara ( s-a uitat la dinti si este batrana , dar are doar 5 ani ) ieduta nu are nici o sansa.....este foarte moale si nu are reactii .Cam astea au fost cica parerile specializate , iar eu ma simt , neputincioasa .
Capra este bine , este vioaie , mananca , dar ugerul este mic mic.....nu are lactatie , inca nu sunt pregatita sa renunt la ea......iar ieduta este nu stim cum sa va explic ,nici capul nu il tine singura, nu se misca, doar mai tipa din cand in cand.....nu poate trage din biberon si o hranim cu seringa......iar copitele sunt atat de moi, oare ciobanul avea dreptate ca nu a nascut la termen ? eu o tin in casa la caldura , pe paturica, o hranesc cat pot de des,isi face nevoiele bine,parerea mea dar cam atat .Maine voi merge sa cumpar ce mi-ati recomandat , astazi nu am gasit la farmacia noastra, si maine voi ajunge la Bucuresti. Cam atat.....ce parere aveti ? multumesc
Dacă este  bine căpriţa, mănâncă şi nu are are stare alterată, nu renunţaţi la ea. Încercaţi dvs. s-o mulgeţi în fiecare zi, pentru că altfel înţarcă, vedeţi să nu i se întărească ugerul, masaj cu apă rece şi o crema mentolată tot de la farmacia veterinară, pentru masaj. Că ar fi bătrână, nici vorbă. Este într-adevăr o problemă cu ieduţa, se poate să fie fătată mai devreme, dar mai bine să încercaţi tot ce se poate, indiferent de rezultat. Mai aveţi şi alte căpriţe?

#76
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Am gasit pozele....Posted Image

Pe la ora 17:00 a venit veterinarul, i-a facut injectia cu antibiotic, era racita, dupa care am intrat in casa. La aproximativ o ora ies din casa sa dau mancare animaleor si surpriza....aud un behait de ied. Capra mea a fatat afara pe beton. M-a luat total pe nepregatite (eu ma asteptam sa fete peste o saptamana). A venit domnu' doctor si a spus ca  a fatat prematur. Dupa ce am bagat capra in cotet (  capra a avut o cadere de calciu si a trebuit sa o luam pe sus) a inceput circu. Pe langa faptul ca iezii nu se puteau tine pe picioare, capra facea ca nebuna si calca pe iezi. Am zis ca omor si capra si ma las de toate.... Dar timpul a trecut si acum astept sa-mi fete una din iedite (cea alba).

Fișier atașat  IMG_0193.JPG   257,22K   39 download-uri

Fișier atașat  IMG_0199.JPG   191,62K   32 download-uri

Fișier atașat  IMG_0201.JPG   259,4K   29 download-uri

Fișier atașat  IMG_0205.JPG   254,27K   30 download-uri

Asa arata dupa doua zile. Inca nu puteau sa mearga.Doar se ridicau pe picioare si dupa cativa pasi cadeau.

Fișier atașat  IMG_0212.JPG   143,29K   33 download-uri

Fișier atașat  IMG_0215.JPG   186,85K   32 download-uri

Fișier atașat  IMG_0218.JPG   153,29K   30 download-uri

Aveti incredere ca totul o sa fie bine.

Editat de Badea-Gheo, 26 martie 2015 - 19:11.


#77
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.380
  • Înscris: 03.02.2009
Ai de vanzare ceva iezi de Paste? vreau si eu unul!

#78
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 141
  • Înscris: 27.05.2014
buna seara!

am scapat de perioada fatarilor ...multumesc lui dumnezeu! a fatat si capra asta seara doi ieduti ...scorul 3 la 1 pt baieti :) o sa imi fie tare greu sa ii vand dar nu poti tine 4 tapi ...

cati ani se poate folosi acelas tap? cel pe care il am e ca un copil si ne e tare drag chiar

chiar daca face pozne uneori si in plus e ciut :)

fatari usoare si ieduti sanatosi!

#79
venna

venna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 19.07.2011
sunt foarte foarte frumosi..i.....din pacate ieduta a murit azi de dimineata la ora 3 , s-a chinuit si a tipat ,ceva nu era in regula cu ea ,nici capul nu il sustinea, nu imi explic , eu am crezut ca isi va reveni,din pacate nu beneficiez si de un veterinar care sa ma ghideze in problemele intalnite, eu cresc 2 caprite ptr ca imi plac,si ptr lapte,dar asa ceva nu mi-am imaginat ca se poate intampla, simt ca nici nu s-a intamplat ca este doar un vis , si astept ca peny ( asa o cheama sa fete ) ceva s-a intamplat de cand a venit din stana asta toamna , era mai abatuta, nu se mai batea cu cealalta, acum ea este cea impunsa, dormea mai mult in picioare , ceva se intampla,cand am explicat doamnei veterinar: nu se pricepe la capre , celalalt ca s-a pensionat.....eu tot simt ca este ceva in neregula cu ea.....urmez sfatul cu masajul si astept poate ii revine lactatia.....mai am una dar ciobanul spune ca a prins , doctora ca nu a prins....o astept pe ea sa fete, poate imi mai alina ea supararea...chiar nu inteleg ce s-a intamplat....

#80
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 141
  • Înscris: 11.03.2011

View Postvenna, on 26 martie 2015 - 21:08, said:

sunt foarte foarte frumosi..i.....din pacate ieduta a murit azi de dimineata la ora 3 , s-a chinuit si a tipat ,ceva nu era in regula cu ea ,nici capul nu il sustinea, nu imi explic , eu am crezut ca isi va reveni,din pacate nu beneficiez si de un veterinar care sa ma ghideze in problemele intalnite, eu cresc 2 caprite ptr ca imi plac,si ptr lapte,dar asa ceva nu mi-am imaginat ca se poate intampla, simt ca nici nu s-a intamplat ca este doar un vis , si astept ca peny ( asa o cheama sa fete ) ceva s-a intamplat de cand a venit din stana asta toamna , era mai abatuta, nu se mai batea cu cealalta, acum ea este cea impunsa, dormea mai mult in picioare , ceva se intampla,cand am explicat doamnei veterinar: nu se pricepe la capre , celalalt ca s-a pensionat.....eu tot simt ca este ceva in neregula cu ea.....urmez sfatul cu masajul si astept poate ii revine lactatia.....mai am una dar ciobanul spune ca a prins , doctora ca nu a prins....o astept pe ea sa fete, poate imi mai alina ea supararea...chiar nu inteleg ce s-a intamplat....
Este normal să fiţi necăjită, dar gândiţi-vă că poate este mai bine că s-a întâmplat acum, decât să o vedeţi mult timp suferind, fără să îşi revină şi fără să o puteţi ajuta. S-a întâmplat şi altor crescători cu multă experienţă, bine că este căpriţa bine, pentru că din ce veţi citi pe forum, veţi vedea că au fost şi cazuri când a murit şi căpriţa. Sper să nu fac mai rău încercând să vă consolez, dar e bine să vedem partea plină a paharului, pentru a avea grijă în continuare de ceilelalte animăluţe. Să sperăm că cealaltă căpriţă vă va face surprize plăcute şi vă va bucura cu un/o ieduţă. Pentru toamnă aveţi grijă să vă păstraţi   un ţăpuşor, pentru că sunt destule probleme cu căpriţele duse la stână. Multă sănătate!

#81
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 141
  • Înscris: 27.05.2014
pt venna

asa cum spune doamna jenidinica si de altfel cum am facut si eu ...luati-va un tap. am tot doua capre pe care le-am dus la monta si le-am luat traumatizate ...am cumparat cun ied de anul trecut si il tin sa nu mai am de-a face cu ciobani ...si animalele lor. imi pare rau ca ati patit asta

ca se vede ca iubiti animalele dar o sa fie bine daca le ingrijiti doar d-voastra fara sa le mai dati la turma ...in plus veti stii clar cand trebuie sa fete si nu vor mai fi suspiciuni de prematuritate la iezi ...nu sunt experta dar am trecut prin cateva experiente grele cu ele la luarea din turma.

doamne ajuta sa fie bine cu cealalta caprita si sa va  bucurati de iedute.

#82
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postonitaolguta, on 27 martie 2015 - 09:17, said:

pt venna

asa cum spune doamna jenidinica si de altfel cum am facut si eu ...luati-va un tap.
Da, dar trebuie schimbat anual, fiindca nu e ok sa-si monteze propriile fiice. Produceti cosangvinizare cu urmari nefaste pentru sanatatea produsilor.

#83
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 141
  • Înscris: 27.05.2014
multumesc domnul horia

nu el a montat capritele anul trecut si deci le poate monta anul acesta pe toate trei daca hotarasc sa las si ieduta ...eu am citit despre pericolul consanguinarii dar sa stiti ca la tara nu se tine cont ba mi s-a ras in nas cand am zis asta ...

totusi cat se poate folosi

la monta acelas tap? ...cati ani adica... bineinteles fara a monta ficele lui pe care sa zicem ca le vand de exemplu.
asta pt ca am nimerit un tap foarte cuminte :)

si cand dau cornitele la iedutii fatati?

erata: consanguinarii - cosangvinizarii ...scuze

#84
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postonitaolguta, on 27 martie 2015 - 15:01, said:

...eu am citit despre pericolul consanguinarii dar sa stiti ca la tara nu se tine cont ba mi s-a ras in nas cand am zis asta ...
Si despre beneficiile spalatului pe dinti, daca vorbesti la tara....

Quote

totusi cat se poate folosi

la monta acelas tap? ...cati ani adica... bineinteles fara a monta ficele lui pe care sa zicem ca le vand de exemplu.
Cam 4-5 ani fara probleme. Dupa aceea imbatraneste si nu-l prea mai trage inima...

#85
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 141
  • Înscris: 27.05.2014
:) multumesc pt raspuns dl horia

rapelul la agalaxin il pot face din aceeasi sticluta si la doua zile dupa ce a fatat capra?
va multumesc din suflet ca ma ajutati

#86
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 181
  • Înscris: 25.04.2012
Buna dimineata,
Am o capra care brusc si dintr-o data a orbit. Aseara am vazut-o ca da cu capul de balustrada cand se urca la stand... azi dimineata din nou, cand a coborat, a mers tot inainte pana a intrat cu capul in gard :( E calma, sta "suparata", cu capul in jos, nu se baga nici la borceag nici la tain :(
Ajutati-ma va rog frumos daca aveti vreun sfat. Chiar nu stiu ce sa ii fac, in ce directie sa o iau. Nu e foarte batrana, la a 3-a sau a 4-a fatare. Si e foarte buna de lapte.
Offf era cazul sa am un pocinog nou. Cu asta nu m-am mai confruntat pana acum si se pare ca nu e prea frecventa treaba, am dat search pe forumul vechi si din sute de pagini apare de 2-3 ori cuvantul "orbit"/"orbire".
Va multumesc mult de tot!

#87
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Nu este si ametita si foarte moleatica ?
Am avut anul trecut un caz , dupa masa cand sa le scot la plimbare , una din caprite mi-a luat masina la tinta ... direct cu capul in ea de parca n-ar fi fost nimic in calea ei ...
Cand am scos-o in strada a luat-o la fuga in reluare oarecum , si s-a oprit in tufa de tuia al vecinului ... am zis ca-i gata ... pur si smplu se comporta de parca orbise !
Am bagat-o inapoi in adapost , si-a dat si acolo cu capul prin pereti ... am zis ca-i "capiala " ... desi alea se intorc in cerc ...
De fapt avea febra foarte mare ca am inceput sa o pipai si sa o iau la mana , nu pot sa uit ca era Duminica dupa masa , veterinar canci ... ce sa fac ce sa fac .... am avut niste oxitetraciclina de 20% parca ... am dizolvat o lingura buna cu un pic de apa si i-am dat cu seringa pe gura , ce-am avut si ce-am pierdut ...  seara caprita mea se linistise si a inceput sa rontaie deja cate ceva !
Pur si simplu imi luasem gandul de la ea dupa cum se manifesta-se ...  dimineata i-am dat iarasi oxitetraciclina pe gura , tot in aceasi doza , mai tarziu a venit si veterinarul , i-a facut antibiotic injectabil si niste vitamine , a fost si este ca noua si in zi de azi !
Cred ca daca nu aveam Oxitetraciclina aia pe "stoc " azi vorbeam la modul trecut de ea ... chiar si veterinarul mi-a confirmat asta .
Sper ca si a d-voastra sa fie in regula la ora asta !

#88
oana1967

oana1967

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 29.03.2015
Buna seara....am o capra de un an.....de un am o am eu...fostul stapan imi spune ca ,capra are 2 ani...deci este la adoua fatare....a fatat  1 tap si 2 caprite...in decurs de 1 saptamana au murit...toti iezii,dar am o problema cu ea...mananca ff bine ,bea apa,dar lapte da fff putin...inainte de imperechere dadea 2,5 l de lapte pe zi....ce pot face sa dea mai mult lapte...acum da in jur de 300 gr,ii trebuie un tratament? O seara buna...si multumesc ptr sfaturi

Editat de claudia313, 30 martie 2015 - 10:13.
post dublu


#89
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 141
  • Înscris: 27.05.2014
pt oana1967

dati-i tarate de grau ca sunt lactogene ...masaj inainte de muls sau cat de des puteti si neaparat 3 mulsuri pe zi la distante aprox egale intre ele ...o sa isi revina ca asa am patit si eu cu caprita mea (cu laptele nu cu iezii). doamne ajuta!

#90
venna

venna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 19.07.2011
Buna seara, am revenit , au trecut aproape cinci zile , si capritei inca nu ia revenit lactatia ( urmez sfatul primit in legatura cu masaj in fieacre zi ),mananca incet, rumega , bea apa...si mai tipa din cand in cand probabil dupa iedut , acum cealalta nu stiu daca este gestanta sau nu,ca nu ma inteleg cu ea.....mai astept inca o luna.Acum va deranjez cu alta intrebare : as dori sa cumpar o ieduta ( sunt atat de multe pe net, si colorate , alb cu negru , maro. chiar si gri am vazut  ) credeti ca o va accepta , eu am pastrat prosoapele cu care i-am sters ieduta , si ma gandesc ca daca voi stege pe viitoare ieduta cu ele o va accepta ?nu prea pot accepta faptul ca nu este nici un puiut prin curte si in fiecare zi ma mai uit dupa caprite pe net , iar cu negruta ( cealalta capra veterinarul a zis ca nu este , ciobanul ca este) si nu prea am rabdare?ce ma sfatuiti ?
multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate