Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Parole wireless individuale

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005
Modelul de router il alegi in functie de ce trafic ai pe el , de numar de clienti, de banda totala de cate reguli de vrei sa implementezi in firewall-ul lui ...de buget ....etc.
Gasesti aici cam tot ce ai nevoie http://www.antenewir...o/119406.p.html.
Un model de pe care ai putea sa-l folosesti .

#20
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013
Nu stiu sigur ce cauti dar uite aici:
Asus RT-N12+ ( la semnal sta cam slab.. deci nu poti umple o hala intreaga.. Eventual cu mai multe bucati )

Ai asa:
Control parental ( poti seta la ce ore pot intra clientii / angajatii , in ce zi , care clienti/angajati etc.. )
[ https://i.imgur.com/DdrqXXj.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si "retea vizitatori" (unde setezi daca vrei parola , poti cu parola sau fara... )

[ https://i.imgur.com/Bdu9oi3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Nu stiu daca asta cauti..

Nu recomand modelul asta pentru ce vrei tu.. Poti cauta altul dar cu meniul asemanator (tot de la asus ca e foarte simplu meniul.. )

Edited by WindyZ, 05 March 2015 - 17:47.


#21
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@windyz nu este o solutie viabila.

#22
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013

View Postcarmenclara1, on 05 martie 2015 - 17:52, said:

@windyz nu este o solutie viabila.

Ok..

Am vazut asa ceva intr-un bar si am zis ca poate asta cauta... Atat doar ca nu genereaza parole pentru fiecare user...

#23
atomicus

atomicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.09.2005
OK, hai sa va zic mai clar. E vorba de un spital, pe 3 nivele (P+2), in care vrem sa bagam wireless. O retea complet separata de reteaua spitalului, deci n-am treaba cu abonamentul Internet pe spital, n-am treaba cu domeniul, cu serverele spitalului. E un abonament internet separat, care vine (de la UPC) cu un router. Sa zicem ca pot schimba routerul lor cu altul cumparat de noi. Sefii mei vor ca eventualii clienti pentru acces internet sa achite o taxa de cca 5 lei pentru treaba asta (similar cu taxa de parcare in curtea spitalului, etc...).
Deci eu vreau sa personalizez cumva, in asa fel incat sa nu am o singura parola, pe care daca o dau unui client, sa o mai poata da si altora, sau sa se conecteze cand vine data viitoare. Cea mai ieftina varianta ar fi sa le iau MAC-ul si sa filtrez, dar ar trebui sa le cer fiecaruia telefonul/laptopul/tableta......
De aceea cautam o solutie de genul celor folosite prin hoteluri.
Acum sper ca m-am facut inteles.

PS. Pentru acoperirea intregii cladiri am socotit ca mi-ar mai trebui vreo 6-7 access pointuri, care sa redistribuie semnalul. Oricum, AP-urile nu reprezinta nici un fel de problema.

#24
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005
Ok si varianta propusa de mine ce are? In loc sa alergi tu dupa client sa-i iei mac-ul , care fie vorba mare lucru cu el nu o sa faci ,s-a inventat clonarea mac-ului, vine clientul la tine. Tu ii dai un bon si nu te doare capul.
Asta se foloseste si in hoteluri.
Mai personalizata , sigura si fara batai de cap decit asta nu stiu ce ai putea gasi .
Sau mai bine o luam in sens invers ...cat de ieftina vrei solutia sa fie ?

#25
atomicus

atomicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.09.2005
Nu vreau sa fie nici gratuita, dar nici foarte scumpa. Numai ca nu am reusit inca sa pricep cum genereaza routerul ala un nume si o parola pentru fiecare solicitant.

#26
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005
Nu routerul ci softul din router .
- http://wiki.mikrotik...e_timed_Voucher
- http://www.ferrarieh...m/readyVoucher/
-http://www.nimwave.c...tik-usermanager
Aaa , am uitat sa adaug ca se poate implementa si ca transferul sa se faca prin SMS automat ,daca se doreste. Adica poti trimite voucher-ul prin SMS dupa efectuarea platii.
Nici nu e nevoie sa te mai vezi la fata cu clientul !

PS - Sau alta solutie ,captive portal cu server PPPOE in spate !
Tot cu Mikrotik se rezolva elegant .

Edited by ndor, 05 March 2015 - 21:46.


#27
atomicus

atomicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.09.2005
OK, cred ca acum m-am lamurit. Mai ramane sa lamuresc si eu sefii sa-mi aprobe sa cumpar o scula de asta.
Multumesc pentru sfaturi.

#28
atomicus

atomicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.09.2005
Mai am totusi o nelamurire si manualul nu ma ajuta. Daca eu dau un nume si o parola unui client, poate intra de pe 2 device-uri? Sau daca mai da si altuia acel nume si parola.....?

#29
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005
Da , poate. Poate intra de pe alt device cu parola data ,dar poti sa faci si alocarea parolei la un MAC.
Nu pot intra simultan 2 useri cu aceeasi parola
Ce intrebi tu ar fi ca si cand ,daca cumperi o cartela prepay gsm .....mai poate vorbi si altul de la telefonul tau ?! Normal ca poate !!    Daca-i dai telefonul.
Acum , chiar nu inteleg cu ce te ajuta sa bagi o gramada de reguli inutile .
Tu incasezi banii pentru un anumit timp de folosinta al serviciului. De ce te-ar interesa cine se foloseste de serviciul tau. Deja asta nu mai este hotspot. Este retea privata si aici aplici alte reguli .

#30
atomicus

atomicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.09.2005
OK, multumesc inca o data. Deja am dat comanda pentru router. :)

#31
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005
Atentie ! Modelul de router il alegi in functie de performantele dorite . Fiecare model are alte performate hardware . Alte dotari ...etc.

#32
atomicus

atomicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.09.2005
Pe mine ma intereseaza in primul rand problema cu generarea de user si parola si posibilitatea de a seta perioada pe care ii dau accesul. In rest, ma "extind" cu access pointuri....

#33
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005
Am impresia ca nu prea ai inteles cum va functiona reteaua aia .
Partea de "extindere" cu AP-uri e una , partea de management e alta  Astea doua se intalnesc intr-un singur punct .In rest prima e dependenta de a doua .

#34
atomicus

atomicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.09.2005
Pai pentru partea de management ma multumesc cu functionarea ca orice router + generarea de user si parola. Ce-ar mai trebui sa ma intereseze in mod deosebit?

#35
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ar fi multe. in primul rand cu cat creste numarul de useri si viteza (implicit regulile fw si prelucrarea lor) ai nevoie de putere de procesare mai mare si de mai multa memorie ram disponibila.

una e sa faci totul cu un procesor mips single core de 400Mhz si alta e sa o faci cu un x86 cu i7/xeon and co....

#36
atomicus

atomicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.09.2005
Ei....da...stiu asta, dar nu e cazul la mine. Nu stiu daca o sa am mai mult de 20-30 de useri simultan...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate