Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

CrossClimate, anvelopa de vara, omologata si pentru iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
429 replies to this topic

#289
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Attached File  11.jpg   8.37K   6 downloads   Attached File  12.jpg   29.06K   6 downloads   Attached File  14.jpg   68.05K   6 downloads

Attached File  13.jpg   50.39K   6 downloads   Attached File  15.jpg   226.52K   6 downloads

#290
zveroboi78

zveroboi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 01.10.2013
Ok, priceput, in cazul asta merita sa ma uit si la Nexen NPriz 4S sau alte AS cu B pe ud si design in V.

Pana acum recunosc ca  n-am dat prea multa importanta design-ului benzii de rulare.


Multumesc!

Edited by zveroboi78, 12 March 2017 - 16:55.


#291
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007

View Postradunic, on 12 martie 2017 - 08:50, said:

De aici:
"Are there any drawbacks to the new CrossClimate+?
While dry braking performance is identical to the CrossClimate, wet braking has gone from lower part of A of the EU label, over the boundary to upper part of B, hence change looks greater than it is."
Si unde se descrie ce inseamna clasa A, B.. Z la franare pe ud? Cum se masoara exact?  
Ca mie clasificarea asta mi se pare irelevanta. Nu e ca numaru de la pantofi, sa nu zic altceva.

View Postericmario, on 12 martie 2017 - 14:07, said:

Asta spun si eu, luati-va anvelope dedicate, nu strutocamila asta. Veti fi mai castigati.
La cat costa cross climate, s-ar putea sa nu fie fezabila achizitia lor. Cel putin eu , cand am vazut ca o singura guma pe 16" ajuge spre 550-600 de lei, am zis pas. Decat asa mai bine iarna adevarate si mai ieftine, decat un set care costa  un set de vara + unul de iarna , eventual o leaca mai ieftin.

#292
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Tu oricum esti cu ieftineala, nu e niciun secret.

Iar clasificarile sunt detaliate in niste standarde europene. Citeste standardele.

#293
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postzveroboi78, on 12 martie 2017 - 16:52, said:

Ok, priceput, in cazul asta merita sa ma uit si la Nexen NPriz 4S sau alte AS cu B pe ud si design in V.
Cu gandul la acvaplanare, eu unul as cauta ceva cu V-ul mai agresiv.  Ziceai de ceva Nokian pe pagina precedenta... ca profil, alea mi se par mult mai bune, si nu numai pe ploaie.

Scuze de off !

#294
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Parcă topicul ăsta era despre CC-uri. Eu înțeleg prin asta că aici ne putem împărtăși reciproc experiențele (fie ele pozitive sau negative) pe care le-am avut cu aceste anvelope. Din păcate, văd că se transformă într-o avalanșă de „dat cu părerea” de către persoane care nu le-au utilizat și probabil unii dintre ei nici nu intenționează asta.
Există topic dedicat pentru anvelope la modul general, cred că putem acolo să comparăm merele cu perele.
O bulină neagră mare cât China pentru moderatorul topicului, care nu-și face deloc datoria.

#295
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Pe mine ma distreaza maxim ca toti aia care n-au CC dau cu cacat in ele iar aia care le au sunt super multumiti.

Apropo de zapada, mergea vecinu' cu BMW asta iarna prin parcare prin zapada proaspat cazuta de numa numa. Cu CC-uri care este.

#296
zveroboi78

zveroboi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 01.10.2013

View Postflomelomanul, on 12 martie 2017 - 18:00, said:


Raule! :)

E vina mea, eu l-am dus in ispita.
Am mutat discutia  pe topicul care trebuie .

https://forum.softpe...8#entry20837012

Edited by zveroboi78, 12 March 2017 - 18:24.


#297
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostBarboso, on 12 martie 2017 - 17:10, said:

Cu gandul la acvaplanare, eu unul as cauta ceva cu V-ul mai agresiv.  Ziceai de ceva Nokian pe pagina precedenta... ca profil, alea mi se par mult mai bune, si nu numai pe ploaie.

Scuze de off !
Io ziceam de pretul prohibitiv de la CC versus NWP

Attached Files



#298
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007

View PostGroot, on 12 martie 2017 - 17:09, said:

Tu oricum esti cu ieftineala, nu e niciun secret.

Iar clasificarile sunt detaliate in niste standarde europene. Citeste standardele.
Mda.. tu sti mai bine. Am luat in calcul sa cumpar cross climate, dar apoi am considerat ca mi-e mai bine cu hankook de iarna.  
Eu nu sunt genu care cumpara ce vede in reclame la televizor. Ba din contra, sunt de parere ca doar un produs slab are nevoie de reclama, pentru ca altfel nu se vinde.  Si chiar am vazut la tv reclama la michelin cross climate.

View Posta3ds, on 12 martie 2017 - 18:06, said:

Pe mine ma distreaza maxim ca toti aia care n-au CC dau cu cacat in ele iar aia care le au sunt super multumiti.

Apropo de zapada, mergea vecinu' cu BMW asta iarna prin parcare prin zapada proaspat cazuta de numa numa. Cu CC-uri care este.
Si restu care nu aveau cc, nu mai puteau de invide.
Normal ca sunt "super  multumiti" la cati bani au dat pe ele.

Apropo, la mine nu s-au adunat toata iarna asta 5 cm de zapada.

Edited by tfmercedez, 12 March 2017 - 18:41.


#299
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 22.12.2015
Da, poate Michelin  CC  este  mult mai scump decit  un Nokian AW  dar  la  dimensiuni  mai mari.
Pentru  Logan, la  185 65 R 15 diferenta este  mica sau deloc,
Cel  putin la  ofertele  din  februarie  2017.

#300
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu vreau sa par mai cu mot dar in domenul auto am multa experienta . Eu nu am nevoie sa merg cu o anumita anvelopa ca sa spun ce poate . Iarna , singurul lucru care adera la zapada este ...ati ghicit , chiar zapada . Anvelopa nu adera la zapada indiferent de compozitie . Dar , aici intervine profilul. Acesta are o constructie specifica , pentru a prinde intre rizurile blocurilor cat mai multa zapada. De aceea , daca comparam profilul liniar al unui CC, cu 4-5-7 randuri de rizuri in zig-zag ale unui singur bloc de profil al unei anvelope specifice de iarna , descoperim ca pur si simplu nu avem termen de comparatie. Daca invatam sa judecam , nu mai trebuie sa luam de bune informatiile altora ...care ne spun cum vecinul curvar de la scara vecina a facut mnuni de vitejie cu un rahat de guma de vara prin 50 de cm de zapada . Pe acelas principiu pot sa va spun ca pana pe la jumatatea anilor '90 habar nu aveam ca exista gume de iarna si mergeam zilnic cu cele de vara in conditiile in care locuesc intr-o zona mai inalta a orasului ( de munte ) si nici nu se dadea zapada pe atunci . Asta nseamna ca anvelopele de vara sunt bune de iarna  pentru ca eu reuseam sa merg cu ele ? Evident ca nu . CC are , probabil , o compozite care ii permite sa nu se faca sticla la temperaturi negative, dar profilul este unul compact de vara , de apa . Nu are treaba cu zapada .
Revin obsesiv cu indicatia : nu luati de bun ce spun eu , cititi despre anvelope .Cititi cum se fabrica cele de iarna ca sa intelegeti cat de greu este pentru un producator sa faca o guma care se functioneze corespunzator in maxim 2-3 situatii de iarna ...cand iarna avem zeci de situatii diferite . Cititul pe forumuri despre ce anvelopa are unul si celalalt nu va ajuta. Fiecare simte nevoia sa argumenteze ca cele cumparate de el sunt bune ...asa sunt oameni  ipocriti . Cititi despre polimerii din industria producatoare de anvelope , cititi despre tipuri de carosabil intalnite iarna , cititi despre specificul anvelopelor ...si puteti alege voi ce anvelope va sunt potrivite . Nu cumparati anvelope pentru ca cineva a avut "nu stiu de care" si au fost nemaipomente . Informati-va ca de aia aveti internet , nu ca sa polemizati aurea pe teme la care nu va pricepeti .  
Majortatea postarilor de aici ( cu cateva exceptii ) sunt de genul : " am auzit de la unul , care stie pe altul , care avea un vecin , care avea cauciucurile nu stiu care , cu care a urcat la varful Omul in mjlocul iernii si l-a inconjurat pe doua roti asa de repede ca si-a vazut si stopurile de frana  .

Edited by JurasikMan, 12 March 2017 - 19:04.


#301
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostJurasikMan, on 12 martie 2017 - 18:52, said:

Nu vreau sa par mai cu mot dar in domenul auto am multa experienta .[...] Nu are treaba cu zapada .

La fel cum nici tu nu ai treaba cu tehnica. Domeniul auto poate insemna o multitudine de lucruri. Inclusiv taximetrist sau tinichigiu. Sau (cel mai grav) vanzator de piese auto.

Edited by Groot, 12 March 2017 - 19:01.


#302
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pa, groot ! Posted Image

#303
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Eu am luat crossclimate-urile asta toamna, si in cateva zile am trecut de la Conti Premium Contact 2, cele de vara, la Vredestein Snowtrac 2 si apoi la Crossclimate.
Am avut seturi de jante separat pentru vara si pentru iarna, eu schimbam rotile cu tot primavara si toamna.
Am avut dubii daca sa iau crossclimate sau nu, daca nu luam, astă toamna trebuia sa iau un set de iarna iar acum un set de vara, si cum nu cred ca o sa mai tin masina actuala multa vreme am zis sa iau crossclimate.
Pot sa spun ca sunt foarte multumit de ele, asta toamna cand le-am pus am simtit ca masina se comporta cu ele mult mai bine decat cu conti, de vredestein nici nu vorbesc! Atunci erau in jur de 20 de grade ziua! Am prins si -17 iarna asta si n-am avut nici o problema! Pentru clima din Timisoara sunt excelente. Mi-au placut asa de mult ca pentru urmatoarea masina tot crossclimate o sa iau, va fi una din chestiile cu care o sa stresez dealerul!

@tfmercedez

Crossclimate 205/55 R16 au fost 370 de lei bucata la Ralsi, nu stiu unde le-ai gasit tu cu 550-600 in Timisoara!

#304
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View Postflomelomanul, on 12 martie 2017 - 14:46, said:

..în condițiile în care CC-urile (DOT feb. 2016) le-am luat cu 271 lei bucata și transport gratuit, fiindcă am luat un set de 4.
de unde le-ai luat asa ieftin?! aici scrie ceva de noile cc: http://www.tyrerevie...limate-Plus.htm

din cate stiu, anvelope mai ieftine decat cc si goodyear 4 season, ar fi falken as200 si uniroyal parca.

#305
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007


View Postkodiak, on 12 martie 2017 - 19:31, said:

Eu am luat crossclimate-urile asta toamna, si in cateva zile am trecut de la Conti Premium Contact 2, cele de vara, la Vredestein Snowtrac 2 si apoi la Crossclimate.
Am avut seturi de jante separat pentru vara si pentru iarna, eu schimbam rotile cu tot primavara si toamna.
Am avut dubii daca sa iau crossclimate sau nu, daca nu luam, astă toamna trebuia sa iau un set de iarna iar acum un set de vara, si cum nu cred ca o sa mai tin masina actuala multa vreme am zis sa iau crossclimate.
Pot sa spun ca sunt foarte multumit de ele, asta toamna cand le-am pus am simtit ca masina se comporta cu ele mult mai bine decat cu conti, de vredestein nici nu vorbesc! Atunci erau in jur de 20 de grade ziua! Am prins si -17 iarna asta si n-am avut nici o problema! Pentru clima din Timisoara sunt excelente. Mi-au placut asa de mult ca pentru urmatoarea masina tot crossclimate o sa iau, va fi una din chestiile cu care o sa stresez dealerul!

@tfmercedez

Crossclimate 205/55 R16 au fost 370 de lei bucata la Ralsi, nu stiu unde le-ai gasit tu cu 550-600 in Timisoara!
Am gresit, ma gandeam la alt ceva: ca am luat cu 700 setul  de hankook, si setul de michelin ar fi fost peste dublu.  
Dar , fiind topic de michelin crossclimate, nu ma pun sa-mi laud pe aici hankoacele.  Sa zic ca am mers pe A1 pe "polei" cu 130 si nu a avut nici pe dracu?



#306
Coldone

Coldone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 28.02.2006

View Postericmario, on 12 martie 2017 - 14:07, said:

Asta spun si eu, luati-va anvelope dedicate. Veti fi mai castigati.
De acord. Dar dedicate pentru ce?

Dacă din 5 luni (noiembrie - martie)  ai zăpadă doar 2 săptămâni și în rest doar carosabil ud/uscat și temperaturi cuprinse între - 10 și +15 grade, ce anvelope îți iei?
Pentru alea 2 saptamani sau pentru cele 4 luni jumate?

Edited by Coldone, 12 March 2017 - 23:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate