Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

revista Chip a reinviat?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View Postgerbil, on 03 martie 2015 - 00:53, said:

Nu ,acuma pe bune, vreau sa apara reviste cum aveam inainte. Nimic nu se compara cu o revista reala, sa ii simti mirosul. M-am saturat de editii digitale, pc si etc. Cine nu a prins vremurile Pif, Rahan, Hobbit nu are cum sa aprecieze asa ceva. Se multumeste cu un rahat de pdf vazut tot pe monitorul in care oricum se holbeaza toata ziua la World of Tanks.



Si tu ai fost boier, eu am bagat prima data internet in 2005, tot atunci mi-am facut si contul pe softpedia.

Cat costa Chip? Ceva sanse si cu Level?



Mai lasa-l naibii de net si de pc ca am ajuns roboti. Chiar nu stii sa savurezi ceva fizic? O revista, o carte? Pacat, nu stii ce pierzi. Hai atunci nici sa nu mai mancam, ce rost are cand gasim pe net atatea poze cu mancare gratis?
Level, daca nu ma înșel, s-a produs pana prin 2011, stiu ca luam in fiecare luna, inca mai am vreo 10 reviste si DVD-uri pe acasă.
Oh, ce vremuri.

#20
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgumball3000, on 02 martie 2015 - 22:38, said:

Inseamna ca erai boier, de-abia de prin 2003 a patruns dial-up-ul si prin PC-ul meu.

Sa-ti arat o mostra de "boierie" dial-up din 1999 (gif animat, trebuie sa dai click):
Attached File  test.gif   175.89K   87 downloads

#21
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
Citeva impresii "la cald":

- costa 11,99 lei
- nu vine imbracata in punga, ca pina acum
- coperta si continutul sint tiparite pe o hirtie mai subtire decit cea cu care eram obisnuiti. de aici cred si impresia de slaba calitate. se si indoaie mai tare si mai usor decit vechea revista
- are 98 de pagini (incluzind copertile), mai putin  decit vechea revista
- in lungime este cu ~1 cm mai mica decit vechea revista
- materialele nu sint semnate. singura exceptie o face editorialul, semnat Dan Serbanescu
- conceptia grafica este in general schimbata, parca mai apropiata de revistele chip occidentale, in general asta nu cred ca e e caracteristica negativa
- mult mai multe materiale marunte (de ex. descrieri de software/aplicatii) decit in vechiul format al revistei, dar si citeva articole mai lungi
- multe poze par a fi luate din editia germana. de exemplu, screenshoturi cu editia germana a windowsului
- tot probabil datotita traducerii si adaptarii, am intilnit expresii oarecum ciudate pentru limba romana. de exemplu: "puternicul Snapdragon 801 la 2,5 Ghz ofera o performanta infioratoare...". ma rog, mie mi s-a parut oarecum... ciudat
- da, are reclama la Playboy RO, o pagina intreaga :)

Per ansamblu, mie nu imi pare rau de cei 12 lei pe care i-am cheltuit pe revista

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Am vazut-o si eu acum vreo 2 saptamani - am cautat topicul vechi despre Chip, dar pana la urma am renuntat sa mai postez.
Nici site-ul Chip.ro nu mai e valabil.

Nu stiu cine o scoate acum, dar parca inainte la pretul asta primeai macar un Cd daca nu DVD-ul.

O incercare care va esua probabil. Vechile reviste n-au picat din cauza pirateriei, ci pur si simplu din cauza internetului - stiri mult mai la zi decat se pot da intr-o revista lunara.
Singura modalitate prin care ar fi putut sa supravietuiasca era sa se bazeze mai mult pe review-uri si comparative ( teste ). Astea au durata de viata mai lunga ca sa zic asa. Si peste 2-3 luni tot rezultatele alea le scoti de la un hardware. Doar sa fie corecte si nu "platite" cum se mai practica pe la noi.

Edited by eiffel, 03 March 2015 - 12:26.


#23
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
De revista PC Games vă mai amintiți? Doamne ce groasă era.

Attached Files



#24
alexadd79

alexadd79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.03.2015

View Postmihaicozac, on 02 martie 2015 - 21:36, said:

Dacă scot ediţie tradusă din germană o să fie mai quality decât cea veche românească, părerea mea. Le citeam paralel şi în cea germană chiar aveai ce să citeşti, a noastră era de 2 ori mai subţire şi cu de 4 ori mai multe reclame.

Da-mi voie sa te contrazic! Editia germana avea de patru ori mai multa publicitate decat cea romaneasca! In plus, cea germana este plina de articole si stiri care privesc strict piata lor locala, pe cand in cea romaneasca erau prezentate produse de pe piata noastra.
De altfel, in revista asta reinviata de cei de la Burda nu se face altceva decat sa se traduca, destul de prost dupa cum a remarcat cineva mai sus, articolele din Chip DE. Nici macar nu au bunul simt sa refaca pasii de la tutoriale si sa puna capturi in engleza :( Din ce am vazut pana acum in cele doua numere de pe piata, cred ca singurul angajat e redactorul sef care produce editorialul. In rest, jumatate din articole sunt total irelevante pentru consumatorul roman de IT.
A, si revista Level a aparut pana la sfarsitul lui 2013.

#25
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Deci oricine poate să facă o revistă? Adică iei una străină, o scanezi, o traduci în photoshop și gata? Nu trebuie să ai licență pentru așa ceva? Păi așa fac și eu revista pif în romănă. Cam aiurea totuși.

#26
alexadd79

alexadd79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.03.2015

View Postgerbil, on 07 martie 2015 - 14:48, said:

Deci oricine poate să facă o revistă? Adică iei una străină, o scanezi, o traduci în photoshop și gata? Nu trebuie să ai licență pentru așa ceva? Păi așa fac și eu revista pif în romănă. Cam aiurea totuși.

Bineinteles ca nu, iti trebuie o licenta pentru asta. Revista germana este tradusa in Romania in cadrul aceluiasi grup de presa :)

#27
NikkoTin

NikkoTin

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.03.2015

View Postgerbil, on 07 martie 2015 - 14:48, said:

Deci oricine poate să facă o revistă? Adică iei una străină, o scanezi, o traduci în photoshop și gata? Nu trebuie să ai licență pentru așa ceva? Păi așa fac și eu revista pif în romănă. Cam aiurea totuși.
Probabil că așa va fi.O revistă scanată,tradusă și lansată cu o lună întârziere.

Consider că este un produs valoros chiar și așa.

View Postgerbil, on 07 martie 2015 - 14:48, said:

(.......)Păi așa fac și eu revista pif în romănă. Cam aiurea totuși.
Ia încercați, să vedeți dacă sunteți în stare.
Că de la tastatură orice fraier e zmeu.

#28
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,661
  • Înscris: 28.11.2001

View Postgerbil, on 03 martie 2015 - 13:45, said:

De revista PC Games vă mai amintiți? Doamne ce groasă era.

Eu ce ziceam în postul nr. 17 ? Cea mai tare.

Edited by badmania98, 16 March 2015 - 16:48.


#29
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Presimt ca langa buda o sa fie iar plin de reviste Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TqT21Pv1CAs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ZIGZAG20, 16 March 2015 - 18:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate