Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Romānilor nu le plac dulciurile

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009
Romanilor nu le place pretul dulciurilor in raport cu salariul.......prefera carnea ca tine de foame.

#38
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View PostCazimi, on 28 februarie 2015 - 21:38, said:

Clar n-am văzut (link?). Învățam ceva. Acuma, na, fiecare crede că cel mai mișto lucru din lume e ăla la care nu are acces.
e ceva cu mancatul sanatos, nu merita mentionat

View Postjafjaf, on 28 februarie 2015 - 22:15, said:

Romanilor nu le place pretul dulciurilor in raport cu salariul.......prefera carnea ca tine de foame.
mai degraba prefera chestiile care miros a carne

View PostLunaCrystal, on 28 februarie 2015 - 21:53, said:

Hai sa recunoastem adevarul. Aia e mancare buna nu laturile.
Sa stii ca foarte multi oameni sunt de acord cu tine, îi gasesti in scolile generale si preponderent in ciclul primar.
Eu insami eram de acord cu tine, in urma cu vreo 10 ani.

Edited by OmulLLORT, 28 February 2015 - 22:19.


#39
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Corect, tineretul neindoctrinat e de acord cu mine! Eu ma aseaman cu tineretul nu babalacii.

Edited by LunaCrystal, 28 February 2015 - 22:22.


#40
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Da cornul cu laptele iti place tinere nebabalac ?Posted Image

#41
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Clar nu, mi se pare alta indobitocire si treaba aia, cu programul ala, in loc sa fi dat un cola sau ceva mai bun, invata copii inca de mici cu mancare negustoasa si chiar nesanatoasa.

Edited by LunaCrystal, 28 February 2015 - 22:33.


#42
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Clar ,cola i aia sanatoasa deci, iar laptele si cornu -i  cea nasoala care va  sa zica !Nu vine el ursu ala odata la tine la cort cand meri pa dealuri ? ai ?

#43
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Laptele nu e sanatos! Ca in trecut era considerat sanatos aia e altceva. Conform credintelor si cunostintelor din prezent cola este considerata nesanatoasa, insa cine stie cum o fi. Cu privire la urs la cort vezi ca e topic dedicat, o sa postez in seara asta acolo. Iar ca tot ai amintit de cort, da uite in calatorii mananc foarte multe dulciuri si beau energizante, sunt necesare ca sa am energie, putere, sunt mai usor de carat, au calorii mai multe.

#44
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
O sa ma uit ,da zi tot asa pui cortu cu fermoarul inspre deal ,in loc sa-l pui inspre vale ca tot omul care mananca ...nesanatos ?Sa te ia apa pe sus cu tot cu el daca vine aversa ?Posted Image

Edited by gingisKHAN2015, 28 February 2015 - 22:46.


#45
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Ce urs la cort, bre? Mai repede vine un cal la cort, mai ales daca-i plin de provizii alimentare. Emotii de emotii s-auzi noaptea cum se sfasie un cortPosted Image

Nu stiu cum au facut astia statistica cu dulciurile da' de cand am cuptor fac cel putin o dulcinee pe saptamana. Da' e drept ca din start reduc cantitatea de zahar la jumatate Posted Image

L.E.: Mai era o stire pe net cum ca s-a facut nu-stiu-ce studiu si au ajuns la concluzia ca mancarea facuta in casa nu-i sanatoasa. Cred si io, daca o fac din semipreparate.

Edited by shiva, 28 February 2015 - 23:19.


#46
clasic04

clasic04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.09.2009

View PostgingisKHAN2015, on 28 februarie 2015 - 21:08, said:

Saratelele ?? Astea sa fie dulciurile sarate ?
asta nu e considerat dulce. de exemplu daca te duci intr-un hipermarket nu o sa gasesti saratelele la raionul de dulciuri.

#47
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Dar dacă fac în casă mâncare cu glutamat de sodiu, glucoză (LC, asta se pune în cartofii de la Mc) și sirop de porumb, se cheamă că gătesc sănătos?

#48
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Clar nu se cheama gatit sanatos si nici mancat sanatos. Doar in viziunea unora. Oricum mi se pare o prostie sa fi tanar si sa mananci sanatos desi nu imi place.

On-topic: Adevarul e ca in afara marilor orase nici nu prea sunt cofetarii prea bune, si care sunt au deseori prajituri expirate. In conditiile astea mai raman doar dulciurile ambalate de la supermarketuri.

#49
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Eu mă întreb (mai mult retoric) dacă studiul ăsta ia în calcul și cantitățile de zahăr comercializat. Nu cred că-s multe țări să egaleze România la cozonaci, pandișpan, gogoși, scovergi, plăcinte etc. făcute în casă de gospodinele noastre mioritice. Abia astea cred că ar reflecta elocvent consumul de dulciuri.

#50
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View PostMooF2010, on 28 februarie 2015 - 20:25, said:

Ai auzit de dulciuri sarate? Romanii manca prost ma, si nu isi permit... eu mananc zilnic ceva dulciuri dar nu tot timpul dulci.

atentie la amestecuri ca apare nevoia de dulcele...DULCOLAX

#51
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Mai e un factor mititel: relatia dulciuri/alcool. Putini oameni stiu dar cele doua sunt direct opuse. Cineva intelept chiar recomanda ca viitoarea mireasa sa-si invite alesul acasa si pe masa sa fie cateva bucate obisnuite (carnuri, sarmale etc), obligatoriu un vas/cutie cu bomboane, cateva feluri de prajiturele si obligatoriu cel putin doua feluri de alcool. Si urmareste sa vezi ce consuma individul, daca se deda la dulciuri si alcoolul abia il gusta ala nu va fi alcoolic, daca in schimb poate gusta maxim o singura bomboana dar consuma sanatos alcool, ai in fata un viitor alcoolic.
Factorii principali cum ii inteleg eu: 1) romanii gatesc mult in casa si inca mai stiu gustul mancarii adevarate, de aici nu prea accepta dulciurile din comert si gatesc dulciuri in casa (biscuiti/fursecuri/torturi etc) 2) saracia face ca multi evita sa cumpere orice pare inutil si scump pt ei (ex 1 cioco = 2 kg de cartofi) 3)maladia alcoolismului face sa scada numarul de fani ai dulciurilor

#52
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postrinser, on 01 martie 2015 - 01:49, said:

1) romanii gatesc mult in casa si inca mai stiu gustul mancarii adevarate, de aici nu prea accepta dulciurile din comert si gatesc dulciuri in casa (biscuiti/fursecuri/torturi etc) 2) saracia face ca multi evita sa cumpere
Mie 1) mi se pare hotărâtor. Și doi are ceva-ceva pondere.
3) nu imi rezultă, fiindcă targetul e diferit. Dulciurile tentează mai mult femeile, alcoolul - mai mult bărbații.

#53
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
@Rinser, sunt de acord aproape in totalitate cu factorii identificati de tine. La 1) as spune nu neaparat ca romanii inca mai mananca sanatos (deci manacarea e facuta acasa), ci ca preferintele intr-ale dulciurilor difera mult mai mult decat intr-ale produselor sarate/acre. De exemplu, dulce poate fi si un mar, si o cioco, caramele, macarons, bomboane drops, eclere, tort, inghetata cu aroma X etc etc. Mi se pare ca atunci cand identifici produsul cu gradul de dulce ce-ti prieste vei cumpara atat cat iti vei dori din acel produs ori vei gati ceva in functie de preferinte. Plus ca "zaharul" (denumire foarte generica) il vei lua din orice alte produse (covrigi, chipsi, cartofi etc, ceva rapid de mancat in locul unei mese consistente).  Atunci normal ca nu vei mai avea acea "pofta de dulce" atat de puternica si te vei multumi sa cumperi un baton de ciocolata o data /saptamana. A,da, si efortul fizic parca influenteaza aceasta "pofta".

Nu stiu ce dulciuri sunt discutate (prea tarziu sa caut studiul). Includ si bauturile acidulate? Gemurile (facute deseori acasa)? Torturi, prajituri de casa, foietaje? Cereale?

Edited by Arianna-D, 01 March 2015 - 04:07.


#54
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

View PostCazimi, on 01 martie 2015 - 00:38, said:

Eu mă întreb (mai mult retoric) dacă studiul ăsta ia în calcul și cantitățile de zahăr comercializat. Nu cred că-s multe țări să egaleze România la cozonaci, pandișpan, gogoși, scovergi, plăcinte etc. făcute în casă de gospodinele noastre mioritice. Abia astea cred că ar reflecta elocvent consumul de dulciuri.

Nu cred ca iau in considerare si zaharul vandut ca atare. E doar o statistica a celor care produc si distribuie dulciuri. Zaharul fiind materie prima probabil nu se incadreaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate