Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Românilor nu le plac dulciurile

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostLunaCrystal, on 28 februarie 2015 - 20:53, said:

Stiu bine ce inseamna si una si alta. Si crede-ma sunt destui parinti ce gatesc acasa si folosesc doar alimente de origine vegetala si obliga si copii sa manance doar dealea. E drept ca nu toti gatesc doar vegetal, unii insa o fac.

Asta înțeleg și sunt chiar de acord. Dar ce are asta cu comunismul și cu părinții comuniști?

#20
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Saratelele ?? Astea sa fie dulciurile sarate ?

Edited by gingisKHAN2015, 28 February 2015 - 21:09.


#21
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
In general dulcurile de pe piata (cu mici execeptii) sunt infecte. Majoritatea au zahar si indulcitori intr-o portie cat pentru 10 portii. Mananci o prajitura si deja trebuie sa bei o sticla de jumate de apa, alfel nu mai poti manca pe urmatoarea.
Am luat zilele trecute un compot de anans de la K si era plin de zahar, nici jumatate nu am putut manca din el, eu care dedeam gata cate o cutie intreaga. Astia sunt bolnavi cu capul? Ce atata zahar si indulcitori in execes? Mama cand face compoturile pune cate 1-2 ligurite de zahar per borcan si aia e, ies niste compoturi delicioase. Ideea e sa simti gustul fructei, asa cum e el, poate putin acrisor, nu tot gustul sa fie de zahar. Astia nu gusta si ei porcariile astea de produse inainte sa le scoata pe piata?

#22
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Sunt dulciuri, deci mi se pare normal sa fie dulci.

View Postpotae, on 28 februarie 2015 - 20:58, said:

Romanii consuma alcoale.
Chiar as fi curios pe ce loc ne situam la capitolul alcool. Oricum zona mea sigur e fruntasa.

View Postloock, on 28 februarie 2015 - 21:00, said:

Nu se cumpara din alt motiv, si studiul e facut prost, ca de obicei, un fals.

Motivul este ca dulciurile din comert sunt execrabil de proaste.
Cele super-premium sunt cel mult de nota 5 cu indulgenta, iar cele premium au ajuns de nota 4 cu indulgenta.

Si afara/in lume s-a ales praful de calitate, insa inca se mai gasesc macar niste caricaturi ale celor care se gaseau pana in 2000.
In RO gasesti doar porcarii, la orice pret, de la 1 leu la 27 de lei / 100g.
Daca tie nu iti plac nu inseamna ca nu sunt bune, sau ca nimanui nu ii plac.

Edited by LunaCrystal, 28 February 2015 - 21:33.


#23
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View PostCazimi, on 28 februarie 2015 - 20:41, said:


Vrei să detaliezi un pic aici? Ce înseamnă părinți comuniști și ce nu sunt părinții comuniști?

Tu vrei să-l educi. Mnah, deformație profesională. Țin să te asigur însă că perspectivele sunt sumbre în privința asta.
PS. Mi-am făcut cont pe acest forum special pentru a contracara aberațiile acestui user scrise pe aria ZAPP.
La 2 ani de zile după ce compania a dat faliment, d-lui încă mai avea la avatar sigla Zapp.
Trage singur concluziile.

#24
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Aaa, iti e dor de Zapp ? Curand se fac 2 ani de la inchidere, asa ca sa vedem cum marcam evenimentul.

View PostCazimi, on 28 februarie 2015 - 21:01, said:

Asta înțeleg și sunt chiar de acord. Dar ce are asta cu comunismul și cu părinții comuniști?
Pai cine a prins comunismul stie ca atunci rare erau cazurile cand se manca preponderent in oras mai ales dulciuri, erau de slaba calitate sau deloc. Asa ca omu s-a obisnuit sa manance doar acasa si a pastrat acest obicei si in prezent. Si isi obliga si copii sa il respecte.

Edited by LunaCrystal, 28 February 2015 - 21:34.


#25
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
mie toate rudele imi aduc ciocolata, desi am trecut de ceva vreme de majorat :\
mie nu-mi prea plac, sunt prea dulci, si aia de 2 lei si aia de 8 lei
acceptabila e aia alba de la lidl

#26
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostLunaCrystal, on 28 februarie 2015 - 21:22, said:

Pai cine a prins comunismul stie ca atunci rare erau cazurile cand se manca preponderent in oras mai ales dulciuri, erau de slaba calitate sau deloc. Asa ca omu s-a obisnuit sa manance doar acasa si a pastrat acest obicei si in prezent. Si isi obliga si copii sa il respecte.

Anacolutul ăsta, în afară de faptul că e greu ce citit și încă mai greu de găsit un sens, tot nu explică ce-s ăia părinți comuniști și ce nu.

#27
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View PostCazimi, on 28 februarie 2015 - 21:25, said:

Anacolutul ăsta, în afară de faptul că e greu ce citit și încă mai greu de găsit un sens, tot nu explică ce-s ăia părinți comuniști și ce nu.

Voi nu v-ati dat seama ca omul trolleaza grav ?
cred ca n-ati vazut topicul in care mancarea suprema este cartoful prajit de la mcdonalds

#28
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View PostOmulLLORT, on 28 februarie 2015 - 21:32, said:

Voi nu v-ati dat seama ca omul trolleaza grav ?
cred ca n-ati vazut topicul in care mancarea suprema este cartoful prajit de la mcdonalds

Da da ! Clasic ,ai dreptate ,si in care saorma si pizza era  fruntea ! Cunoastem ,omule lort !

Si parca mai eram si comunisti aia cu  mancarea in casa ,

Edited by gingisKHAN2015, 28 February 2015 - 21:51.


#29
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostOmulLLORT, on 28 februarie 2015 - 21:32, said:

cred ca n-ati vazut topicul in care mancarea suprema este cartoful prajit de la mcdonalds
Clar n-am văzut (link?). Învățam ceva. Acuma, na, fiecare crede că cel mai mișto lucru din lume e ăla la care nu are acces.

View PostOmulLLORT, on 28 februarie 2015 - 21:32, said:

Voi nu v-ati dat seama ca omul trolleaza grav ?
Eu nu cred că trollează. Adică nu ne trollează pe noi, ca să ne confuzeze/saboteze, ci se trollează inconștient pe sine.

Ceea e de fapt mult mai trist.

Ceea ce nu mă împiedică să continuu să sper că o să înțeleg cum gândește.

#30
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006

View PostCazimi, on 28 februarie 2015 - 21:25, said:

Anacolutul ăsta, în afară de faptul că e greu ce citit și încă mai greu de găsit un sens, tot nu explică ce-s ăia părinți comuniști și ce nu.
Vezi pe aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RQay26t9c2U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si aici: https://simpluinculo...ntii-comunisti/

View PostOmulLLORT, on 28 februarie 2015 - 21:32, said:


Voi nu v-ati dat seama ca omul trolleaza grav ?
cred ca n-ati vazut topicul in care mancarea suprema este cartoful prajit de la mcdonalds
Pe bune ? Yuhuuu http://forum.softped...deveni-un-trol/

Cartofii prajiti de la McDonalds chiar sunt buni. Hai sa recunoastem ca nu prea pot fi reprodusi acasa din cartofi cumparati din targ.

#31
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View PostCazimi, on 28 februarie 2015 - 21:38, said:

Clar n-am văzut (link?). Învățam ceva. Acuma, na, fiecare crede că cel mai mișto lucru din lume e ăla la care nu are acces.


Eu nu cred că trollează. Adică nu ne trollează pe noi, ca să ne confuzeze/saboteze, ci se trollează inconștient pe sine.

Ceea e de fapt mult mai trist.

Ceea ce nu mă împiedică să continuu să sper că o să înțeleg cum gândește.
Atunci deschide topic pe aria de specialitate.
Și îi faci anamneza acolo. Baftă!

Aici ne rezumăm la dulciuri. Cred că studiile acelea nu iau în considerare dulciurile și produsele de patiserie importate (pe sub mână) din Ucraina și de la ”Bucuria”.
Cel puțin pentru zona Moldovei acestea umflă rău statisticile.

#32
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View PostCazimi, on 28 februarie 2015 - 20:33, said:

Și iată una dintre explicații. Câți români obișnuiți știu ce-s ăia carbohidrați? Știu, în schimb, că produsele sunt ”de post”, adică numai bune să asigure bilet în Rai. A făcut cineva socoteala câte zile de post sunt într-un an?
mai putin important. multi nici nu stiu cum se tine postul. tii post, ba te mai abtii de la mancare si injuri ca birjarul. pai ala ii post ?

#33
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Te-as lua odata luna  ,sa vezi cum arata uleiul in care se produc acesti cartfi la mc,d! Uleiul de la locomotiva cu un milion de km e curat fata de ala  !

#34
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Nu ma deranjeaza atata timp cat gustul e bun si nici nu ma intoxic de la cartofii aia.

View PostgingisKHAN2015, on 28 februarie 2015 - 21:36, said:

Da da ! Clasic ,ai dreptate ,si in care saorma si pizza era  fruntea ! Cunoastem ,omule lort !

Si parca mai eram si comunisti aia cu  mancarea in casa ,
Hai sa recunoastem adevarul. Aia e mancare buna nu laturile.  Si dulciurile sunt foarte bune in general, sa recunoastem si aia, ca sa fim on-topic.

Edited by LunaCrystal, 28 February 2015 - 21:57.


#35
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Dulciurile provoaca carii.

Daca mergeti pe jos de la Victoriei spre Obor veti vedea cel putin 50 de cabinete dentare. (ca si pe multe alte mari bulevarde)

Concluzia: romanii au patit-o si acum s-au lasat de dulciuri.

#36
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Daca nu te-as cunoaste de baiat fain dintr-o alta viata ti-as raspunde mai cum ar trebui ,luno ! Da te iert ca esti de -al nostru ! Mananca tu specialitatile lu mac donaldescu  ,si nu laturile facute n casa .Te dadeai la gatul nostru si de sarbatori ,ca mancam porc si friptura ,iar la mac era mancarea cea mai tareeee

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate