Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Se invarte Pamantul?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
FYMaaa

FYMaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.10.2008
Am o intrebare de baraj in cap care ma framanta de ceva zile si nu reusesc sa-i gasesc un raspuns .

Pamantul se invarte in jurul axei sale in 24 de ore . Circumferinta pamantului este in medie 40.000 km. Deci viteza de rotatie a Pamantului in jurul axei sale este de aprox 1700 km pe ora. Cum este posibil ca la o asemenea viteza de rotatie, norii sa nu perceapa aceasta frictiune dintre pamant si atmosfera?  Sau cum de atmosfera care are o densitate diferita se deplaseaza odata cu Pamantul la viteza de 1700km/h. Daca ridicam un avion in aer, de ce nu se deplaseaza pamantul de sub el cu aceasta viteza uimitoare? Cum este posibil ca toate obiectele aflate in atmosfera, avand densitati diferite, sa nu perceapa viteza de rotatie de 1700 KM pe ora a Pamantului de sub ele?  Gravitatia Pamantului actioneaza identic asupra tuturor elementelor din atmosfera indiferent de densitate , ca si cum ar fi o masa compacta si astfel tot ce exista in atmosfera se deplaseaza odata cu Pamantul in rotatia sa ca si cum n-ar exista diferente?

Toate cele bune si multumesc anticipat pentru raspuns.

#2
IRQ

IRQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 04.02.2015
Ai auzit de forta coriolis sau de momentul cinetic? Se invata la liceu.

#3
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,492
  • Înscris: 12.07.2010

 FYMaaa, on 20 februarie 2015 - 12:16, said:

Am o intrebare de baraj in cap care ma framanta de ceva zile si nu reusesc sa-i gasesc un raspuns .

Pamantul se invarte in jurul axei sale in 24 de ore . Circumferinta pamantului este in medie 40.000 km. Deci viteza de rotatie a Pamantului in jurul axei sale este de aprox 1700 km pe ora. Cum este posibil ca la o asemenea viteza de rotatie, norii sa nu perceapa aceasta frictiune dintre pamant si atmosfera?  Sau cum de atmosfera care are o densitate diferita se deplaseaza odata cu Pamantul la viteza de 1700km/h. Daca ridicam un avion in aer, de ce nu se deplaseaza pamantul de sub el cu aceasta viteza uimitoare? Cum este posibil ca toate obiectele aflate in atmosfera, avand densitati diferite, sa nu perceapa viteza de rotatie de 1700 KM pe ora a Pamantului de sub ele?  Gravitatia Pamantului actioneaza identic asupra tuturor elementelor din atmosfera indiferent de densitate , ca si cum ar fi o masa compacta si astfel tot ce exista in atmosfera se deplaseaza odata cu Pamantul in rotatia sa ca si cum n-ar exista diferente?

Toate cele bune si multumesc anticipat pentru raspuns.
Îţi dai seama, dacă unii cred şi acum că Pământul e rotund, că unii oameni circulă cu capul în jos iar în februarie în anumite ţări e vară! Dobitoci!

#4
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011
Este o intrebare normala daca ai sub 14-15 ani, daca ai mai mult  ar fi cam trist sa nu stii

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Pamantul se invarte cu viteza constanta, cu atmosfera lui cu tot.

Viteza tangentiala este mare datorita circumferintei mari, insa forta centrifuga este mica, deoarece turatia este foarte-foarte mica
( 0,00069444444 RPM)

Cu toate acestea, forta coriolis este masurabila, si uneori se tine cont de ea la tragerile balistice de precizie.

Edited by loock, 20 February 2015 - 12:44.


#6
Happy4Ever

Happy4Ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 28.12.2014
Documenteaza-te despre forta Coriolis :)

#7
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cred ca totul tine de perceptie. De exemplu, eu cand sunt treaz am impresia ca soarele se invarte in jurul pamantului. Cand sunt beat parca pamantul se invarte in jurul meu. Niciodata nu am fost sigur care e adevarul absolut.

#8
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
De ce daca invarti lingura in ceai se invarte si ceaiul? De aia se invarte si atmosfera o data cu pamantul.

#9
IRQ

IRQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 04.02.2015

 loock, on 20 februarie 2015 - 12:37, said:

Pamantul se invarte cu viteza constanta.

Crezi tu? Poate prin trecere la limita cu dt=0.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006

 IRQ, on 20 februarie 2015 - 12:52, said:

Crezi tu? Poate prin trecere la limita cu dt=0.

Relativ constanta, in sensul ca nu suntem supusi unor acceleratii si deceleratii perceptibile usor.

Nu este cazul sa-l incurci si mai rau pe initiatorul thredului....

40075 km la ecuator / 24 / 3600 = 0,463831 km/s ( cam cat un glont de pistol .44 magnum... )

A doua viteza cosmica, la care scapi de gravitatia Terrei, este de  11,186 km/s, deci muuuult mai mare.

Edited by loock, 20 February 2015 - 13:09.


#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca sa-l incurcam de tot ia sa ne spuna ce viteza a calculat el impartind 40 000 la 24 ore. Si sa ne spuna de ce de exemplu Bucurestiul NU face 40 000 km in 24 ore, chiar in sistemul de referinta pe care il vrea el.

#12
claudiu_1

claudiu_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 17.10.2008

 barbosa, on 20 februarie 2015 - 12:44, said:

De exemplu, eu cand sunt treaz am impresia ca soarele se invarte in jurul pamantului. Cand sunt beat parca pamantul se invarte in jurul meu. Niciodata nu am fost sigur care e adevarul absolut.

Cand esti beat esti rupt din soare, de aceea Pamantul se invarte in jurul tau.

#13
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Acum cateva zile in urma am citit aceasta stire...Si asta e profesor universitar...!!!


http://www.google.ro...0,d.d24&cad=rja

#14
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
mama ce puneti botul sa mor, asta este o alta propaganda mincinoasa menita sa zapaceasca populatia, vreti alte exemple? gripa porcina, gripa aviara, ebola etc de ce credeti ca brusc virusul ebola a incetat si nu mai moare nimeni, nu s-a mai difuzat nimic, ei vor ca totul sa se petreaca in mintea voastra, sa va dezinformeze si sa va aglomereze creierasul cu tot felul de informatii neimportante sau false.
E uluitor cat succes au, in concluzie multi prosti domne...

Edited by Kevlar111, 20 February 2015 - 13:21.


#15
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 IRQ, on 20 februarie 2015 - 12:26, said:

Ai auzit de forta coriolis sau de momentul cinetic? Se invata la liceu.

Aici l-ai incuiat. Daca era pe FB stia, cu liceul mai greu...

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,462
  • Înscris: 10.08.2005

 FYMaaa, on 20 februarie 2015 - 12:16, said:

Am o intrebare de baraj in cap care ma framanta de ceva zile si nu reusesc sa-i gasesc un raspuns .

Pamantul se invarte in jurul axei sale in 24 de ore . Circumferinta pamantului este in medie 40.000 km. Deci viteza de rotatie a Pamantului in jurul axei sale este de aprox 1700 km pe ora. Cum este posibil ca la o asemenea viteza de rotatie, norii sa nu perceapa aceasta frictiune dintre pamant si atmosfera?  Sau cum de atmosfera care are o densitate diferita se deplaseaza odata cu Pamantul la viteza de 1700km/h. Daca ridicam un avion in aer, de ce nu se deplaseaza pamantul de sub el cu aceasta viteza uimitoare? Cum este posibil ca toate obiectele aflate in atmosfera, avand densitati diferite, sa nu perceapa viteza de rotatie de 1700 KM pe ora a Pamantului de sub ele?  Gravitatia Pamantului actioneaza identic asupra tuturor elementelor din atmosfera indiferent de densitate , ca si cum ar fi o masa compacta si astfel tot ce exista in atmosfera se deplaseaza odata cu Pamantul in rotatia sa ca si cum n-ar exista diferente?

Toate cele bune si multumesc anticipat pentru raspuns.

http://en.wikipedia....erse-square_law

Edited by MarianG, 20 February 2015 - 14:10.


#17
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Well, momentan se învață că piramidele e morminte.
Probabil în viitor vom afla și cum e cu mișcarea. Nici că-i elicoidală galaxia... Că de îndreptat spre undeva...cine să vă mai învețe??? Tot oamenii de știință de acu 160 ani.... Ce afimau sus și tare că ce-i mai greu ca aerul nu zboară.....
pe mine personal ma distreaza curenții ce se misca în sensul rotației pamantului...chiar mai abitir!!! În fond aeru-i aer și se mișcă....cum vrea mușchii lui.
Iar  ăla cu avionu spre China... Nu și-a dat seama să-l scoată din atmosferă... Și probabil îi dădeau dreptate. Foarte probabil...da nu-s sigur....oricum, duupã ce aflãm de ce luna ne aratã doar aceeași fațã și cicã nu se rotește

Edited by sarac.lipit, 20 February 2015 - 14:28.


#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Si cum propui sa scoata avionul din atmosfera ?

Comanda unul special la ARCA, made in Romania ???

Un Boeing 777, are viteza maxima de numai 945 km/h, si plafonul maxim de zbor de ~ 13 km.

Dincolo de faptul ca peste plafonul de zbor, aerul este prea rarefiat si pt. portanta si pt. motoarele, am amintit deja mai sus, a doua viteza cosmica, pt. desprinderea de gravitatia Terrei, este de 11,186 km/s.

Sa nu uiti sa-l si opresti, odata scos de pe orbita Pamantului....
Probabil n-o sa sti ce punct de referinta sa alegi...

Sper ca se intelege, ma refer la avionul cu care cugeta seicul sa plece in China...

Edited by loock, 20 February 2015 - 14:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate