Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13711 replies to this topic

#12727
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

View Postdestrug, on 03 septembrie 2022 - 17:57, said:

Si a venit si ziua cea mare. Din pacate am intarziat plecarea. Imi propusesem ora 0.30 dar din cauza ploii de azi-noapte am plecat la 4.00 din Bucuresti. Trecut vama la Ruse aproape fara sa opresc masina, zic hai ca-i bine. Traseu VT drum ok, nimic de semnalat. Pe masura ce ma apropiam de Kulata waze-ul imi tot modifica ora de sosire. La ora 11 la 12 km de vama o masina de politie bloca banda 2 si ne grupa pe banda 1. Intr-o suta de metri stop. Cred ca nici in iulie august nu a fost asa coada. La 13.10 am scapat, la 14.50 parcam in fata vilei in Vergina. Nu cred ca voi mai merge vreodata pe Kulata indiferent de locatie.

ai decapotapbila ?:)

#12728
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 03.08.2004
Am umbrela.Posted Image
Noaptea conduc cu ochelari. O ora doua merge, dar sa conduc noaptea cu ochelari pe un drum in mare parte nesemnalizat 4-5 ore e tortura nu vacanta. Oricat as fi eu adeptul condusului noaptea sunt situatii in care zic pas.

#12729
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Numai pentru atat ?
Sa vezi ce frumos e la Calafat 3,5 ore dupa ce ai pedalat deja 7 ore si mai ai de pedalat niste sute de km , ca na...asa e cand vrei sa intri in lumea a treia.

#12730
daniel_sandu

daniel_sandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 09.02.2007

View Posticssizero, on 02 septembrie 2022 - 17:16, said:

Este valabila doar in Bg presupun.
Am avut deosebita placere sa constat ca la Mol de exemplu, la mama lui acasa in Ungaria, nu au auzit de cardurile Mol emise in Romania, sistemul din benzinarii nu le citeste .
da sigur e valabil doar in BG

View Postw140, on 02 septembrie 2022 - 12:53, said:

In link-ul de mai jos sunt "benzinariile" din BG care au anuntat ca ofera/aplica reducerea de 0,25 Leva/litru, chiar si la pretul fiecarei statii figureaza inclusiv pretul cu reducerea aferenta...
https://tr.fuelo.net...n/id/32?lang=en

La conditii nu este specificat ca reducerea este doar pentru cetatenii bulgari, teoretic, practic oare se aplica?

Conditiile:

"-25 st
Reducere de stat de 25 de cenți pe litru de benzină, motorină și propan-butan și pe kg de metan
Valabil pentru toată lumea

.............
e de interes am citit si eu dar din pacate eu nu prea am inteles/nu m-am prins dacă și/sau cum functioneaza...Nu prea am vazut  pe drum in Bg indicatii/informatii despre poate cand alimentezi trebuie tu sa ceri expres la casa reducerea!? daca stie cineva si ne poate spune si noua cum vine treaba ar fi tare util /binevenit

#12731
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007
Am revenit si eu sambata/duminica in tara, dupa un tur de 8 zile spre/prin Peloponez.
Am plecat sambata la 13.00 din Metsovo, o groaza de masini de Ro pe drum pana la Salonic, din fericire mai toti au luat-o spre Kulata.
Am facut o escala la Palio intre 17.00 si 20.00 pt masa( taverna Filaraki ( decenta)) si balaceala la plaja de acolo.
Am optat pt Makaza, unde am ajuns in jur de 21.xx , am stat cca 10min la coada.
Din pacate am luat la mana 2 omv-uri, un shell si un rompetrol pt o porcarie de hotdog/etc. M-am lovit de vitrine goale, schimb de tura, angajati scarbiti si in final , la omv Dimitrovgrad ...de un sandwich stricat care a vazut returul la casa. In fine, a fost o senzatie autentica in care noi si dubiosii "bad boys haskovo" dadeam ture la 23.30 prin oras.
Macar gpl-ul la cca 3.2 ron a mai indulcit situatia( dar tare mi-e ca Omv si Rompetrol-urile de unde alimentez la ei iau tot de la rusi gazul).
Pana la Kardzhali, drumul relatic decent. Apoi alternau portiuni bune cu altele rugoase, altele foarte valurite, am stat cu ochii cat cepele pe sosea.
Am mers acum pe Magliz-Tulovo, rezonabil daca mergi cu 60-70 km/h maxim.
In rest, cat s-a putut. Multe tir-uri pe sensul spre tr/gr.De pe la Veliko( cca 2.00 AM) au inceput sa apara multe masini de ro si md.
Ajuns la 06.30 AM in Ilfov cu bine. Am stat la Giurgiu cam 15min pt 5 masini.
Per total, chiar si cu vreme buna, grea Bulgaria, sosea valurita, gropi de toate felurile, poduri lasate, valuri in asfalt pe latime sau lungime , te miri-unde, greu tata...greu.

Edited by AdrianHH, 04 September 2022 - 23:37.


#12732
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
da. asa incepuse sezonul cand am anuntat ca o sa fie greu. dar am fost contrazis de "jeep"ari:)). Dupa ce am incercat de cateva ori la inceptul anului sa gasesc o ruta acceptabila( Sa nu rup masina si sa nu fac 10 ore pe un drum de 5 ) am ales alta tara pentru concediu.
cand viata iti da lamai faci limonada :)
bine ca esti bine.

nu trag mari sperante ca se va schimba curand ceva (nici calitate drumurilor si nici alegerile romanasilor de vacanta (inteleapta) ) asa ca mergem inainte!

#12733
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 08.08.2018

View Posticssizero, on 03 septembrie 2022 - 20:53, said:

Numai pentru atat ?
Sa vezi ce frumos e la Calafat 3,5 ore dupa ce ai pedalat deja 7 ore si mai ai de pedalat niste sute de km , ca na...asa e cand vrei sa intri in lumea a treia.

Ce nu inteleg eu in momentul asta: ok, nu suntem in Schengen, dar de ce nu incercam parafarea unui acord de libera-trecere pe granita comuna Romania-Bulgaria, cele doua tari si-ar putea asuma un astfel de act de incredere reciproca. Macar atat, inteleg, nu ne vor altii, dar nici noi sa nu incercam ceva atat de simplu....

#12734
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Probabil ca s-au gândit ca nu mai are rost sa mai înființeze o instituție, să mai adopte niște legi în perspectiva intrării în Schengen. Timpul a trecut și nu avem nici una, nici alta.

Legat de drumuri... mi-am dat seama ca în Bulgaria fac anvelopele ca trenul: te duc te-aduc, te duc te-aduc Posted Image   Posted Image Posted Image

Edited by c_alecs, 05 September 2022 - 11:23.


#12735
lupi

lupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 23.02.2010
Am intrat in Bulgaria in 4  septembrie pe la Turnu Magurele. Am fost controlati scrupulos atat pe malul romanesc si apoi si pe cel bulgaresc. Mentionez ca este a treia oara cand trec spre Grecia pe acolo si pana acum pe malul bulgaresc opream doar la omul disperat sa ne ia 2 euro "taxa de terminal". Nu are uniforma , ecuson, nu da chitanta . Nu m-am mirat foarte tare de masinile Toyota noi noute parcate langa vama. Dar cu adevarat socant a fost sa vad coada de tiruri de pe malul bulgaresc undeva peste 80. Bacul trecea 3 tiruri la o trecere....Asa ca pe langa infrastructura de 2 bani se mai suprapune si birocratia balcanica.La Makaza eram vreo 20 de masini la coada si surpriza....vamesii deschid inca o intrare spre Grecia pe contrasens(a treia) si ne rezolva pe toti in 10 minute. Cand am trecut de vama vad pe sensul invers...iadul pe pamant: coada de intrare in Bulgaria era pana in primul tunel. Logica imi spune ca apoi au pus toate benzile de trecere prin vama pe acest sens. Despre calitatea drumurilorce pot sa spun in Grecia se stie iar in Bulgaria chiar daca  asfaltul nu este de cea mai buna calitate se circula bine iar alternanta benzilor de depasire face toti banii. Poate aduc aminte de tren dar ce este la romanica aduce aminte de caruta. Drumuri bune sa aveti !

Edited by lupi, 09 September 2022 - 16:12.


#12736
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
ce inseamna scrupulos?

#12737
lupi

lupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 23.02.2010

View Postfoxbat, on 09 septembrie 2022 - 16:31, said:

ce inseamna scrupulos?
Pai am intrat de multe ori in Bg si niciodata nu mi s-au cerut si verificat cu atentie de 2 ori Ci si certificat de inmatriculare.

#12738
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
a .ok
pe mine la inceputul sezonulul m au pus (la fel ca celorlati din coada) - insepectie portbagaj, acte catei (a fost greu sa nu rad, "Citea" cartnetl de sanatate tinut invers :)) )
astea cu actele s rutina. de 3 ori se uita in CI , odata numara stampilele de vot:))

#12739
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 02.11.2009
Atenție! ,,Circulația mașinilor va fi interzisă duminică, 25 septembrie, în intervalul 11.00-12.00, pe Podul Prieteniei, pentru că va avea loc semimaratonul internațional „Free Spirit Run Giurgiu-Ruse”, potrivit CNAIR.”
https://www.libertat...tembrie-4287978

#12740
zildan

zildan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 09.03.2004
Nu s-a miscat nimic de un an in zona alunecarii de teren pe A3 Struma la bulgari.

[ https://i.postimg.cc/0NPhhXrV/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apropo de verificarea actelor, in iulie am fost cu frate-meu si copii lui, astia aveau pasapoarte americane.
Le scanau toti in toate vamele in 3 calculatoare diferite, pe rand.
Trebuia sa explic de ce suntem impreuna si eu am CI .... si de ce nu au copii acte de Romania etc etc.
M-am saturat de vame, dupa ce ca stateam ore la coada mai blocam si vama 15 minute sa le scaneze alora pasapoartele.

Edited by zildan, 06 October 2022 - 15:10.


#12741
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Postzildan, on 06 octombrie 2022 - 15:09, said:

Le scanau toti in toate vamele in 3 calculatoare diferite, pe rand.
Procedura normala pentru cetateni straini.

#12742
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Vămi!

#12743
zildan

zildan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 09.03.2004
Da, asa e corect ....o vama , doua vami :)) am ajuns in clasa intai prin 1974, se pare ca am uitat sa scriu :))

In limba romana e de sex feminin vama :)

#12744
zildan

zildan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 09.03.2004
Si daca vreti sa vedeti cum au asfaltat in tunele (un tunel doua tunele):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BnjI3C-9YTM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate