Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Parul (Pyrus) - topic unic - cultura, soiuri, particularitati

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3589 replies to this topic

#3583
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Nu știu dar presupun: rupte de vânt. Frunză e cruda, fragila, a fost cald, probabil a avut și apa, eventual și fertilizare, iar dacă vine o vreme cu vânt puternic îți poate ferfeli frunzele.
Modul în care se rup e posibil sa tina de particularitățile creșterii lor...
Cumva ai fertilizat pomii ăștia foarte tineri?


#3584
adip62

adip62

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 30.03.2024
Scuze, cica-s nou pe aici si nu pot posta cand vreau...
Nu Padre, nu exista niciun pom, nicio planta, fertilizata.
Dar toti pomii au primit la plantare un sac de substrat. Acum cand vad cat s-a scumpit, ma gandesc ca puteam face o afacere... 24-25 lei sacul de pamant in care am gasit pietre? Cand il cumparam cu 9? Substratul ala cica asigura necesarul de nutrienti pentru 6 luni. Alea au trecut de mult...
Ce m-a intrigat este ca nicio frunza nu se ofileste, unele rupte, altele sfasiate, dar toate verzi. Verdele ala crud de primavara...
Probabil vantul. Ca nu am stat aici mereu. Acum ploua in bezna mintii de 5 ore, deja pamantul meu, extra si ultra deosebit, musteste. Daca continua ploaia, maine apa o ia la vale ca in interior nu mai intra. Mama ei de argila!
Dar da, ar trebui sa ma bag in seama si sa mai iau niste npk... Sa se opreasca mizeria asta de ploaie sa pot stropi si apoi fertilizarea...

Nu pot nici edita. SI fertilizarea trebuie sa o fac foliar. Anul asta e primul in care nu am mai sapat pomii... Am tuns deja iarba de 2 ori, dardaca ma apuc sa dau cu prafuri pe langa pomi, tot buruienile cresc. Mai bine sap. SI anul asta...

#3585
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Nu te mai plânge de prezenta apei... Nu vrei sa știi cum e sa te plângi de lipsa ei.

Raman la părerea ca sunt ferfelite de vant, asta dacă nu apar alte semne care sa schimbe datele problemei.

#3586
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 28.12.2010
Pai ai 86 de posturi. Eu stiu ca bagai ceva posturi inainte. Ar trebui sa ai mult mai multe. Asta e alt cont sau cum? Eu am avut o grindina acu vreo 3 ani nu mai stiu exact dar era prin noiembrie parca. Si erau frunzele rupte, sparte. Si vantul daca a fost de-ala de neam prost le-o fi smucit in asa hal incat sa le rupa. Voi sunteti munteni acolo nu parliti de-astia ca mine, guvidari :)))

Edited by gabiroa, 23 April 2024 - 22:15.


#3587
adip62

adip62

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 30.03.2024
Nu-i munte, Gabi.
Altitudinea este de 460 m. Am prieteni cu terenuri pe langa Comarnic, la Secaria, pe la 800 m altitudine, ei da, clar sunt la munte. Muntele aduce ceva beneficii deoarece daunatorii sunt mai putini, dar si multe dezavantaje, legate de vreme, pamantul slab etc. Acolo problema sunt ursii...
Asa ca eu sunt pe la mijloc "nici ca ca, nici ca ca". Adica le am pe toate si bune si rele.
Am cont nou, am luat-o de la zero, dupa ce un "moderator" mi-a interzis accesul ca l-am contrazis intr-un subiect... De regula nu ma bag in asa ceva, dar spunea numai prostii. Probabl ca nu-l mai faceam daca nu ma conversam cu Padre pe whatsup. Asa ca acum ma bag in seama pana cand voi face 200 postari.

Padre, sa-ti raspund ca asa e frumos. In fiecare an, ploua aici cam pana in 20 iunie. Uneori cand ploua mult (ploaia s-a oprit aseara), se mai rup strazile in vale, se mai inunda temporar lunca Provitei si se mai misca usor pamantul pe dealuri (unde sunt eu). Inerent apare pana de curent, dar astea-s obisnuinte. Nu-i nimic anormal in zona, nici nu se mai baga in seama.
Apoi nu mai ploua. Poate doar in noiembrie sau direct zapada. Iarna asta insa nu am vazut zapada si nici ploaie pana in februarie.
Incepand din iulie, pamantul crapa si asa ramane crapat (bagi mana pana la cot) pana cand apare roua puternica sau bruma. Cateodata, mai rar insa, mai ploua sporadic intre iulie si septembrie, dar sunt rapaieli de scurta durata sau grindini. De obicei nu se intampla. Asa ca toata lumea are cuburi/butoaie care aduna apa de pe case si a aparut o afacere in a aduce apa din fantanile de jos si a o varsa in cele de sus. 2 cuburi = 100-150 lei, depinde cine-i disponibil si cat de repede iti trebuie.

Edited by adip62, 24 April 2024 - 06:37.


#3588
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 28.12.2010
Am mai facut niste poze la peri. Se pare ca e totusi ceva bacterian la lastari pentru ca am sectionat unul si nu am gasit nici un vierme, nici o gaura, nimic. Iar molia a facut pagube serioase dar eu zic ca ramane destul si pentru mine si ma scuteste de rarit. Ca observatie Packhamsul pana acum a avut vreo 7-8 lastarei atacati de chestia asta care pare foc bacteria. Conference a avut vreo 2 lastarei iar la Cure nu am gasit niciunul. In schimb viermi sunt la toti 3 undeva la 35-45 % sunt gaurite. Am facut si o poza cu zona unde se baga in seama acarianul ala galicol. Azi am facut un cockteil de Dithane, Vertimec si Faster pentru ca se pare ca la mine s-a terminat cu ploile. Am dat si la samburoase pentru monilioza niste Chorus si am bagat si Faster + adjuvant niste Oleomin parca se cheama am pus 10ml la 10 litri solutie sper ca am pus bine ca nu prea se intelege din instructiuni. Am dat si la meri cu Dithane+Faster+ adjuvant.  Merele nu sunt atacate deoarece cand au atacat moliile perii, merii nu legasera inca. Am dat si trandafirii cu Dithane+Teppeki ca erau plini de paduchi de-aia verzi. Ce sa mai am cam stropit toata gradina mai putin vita de vie la care deocamdata nu pare nimic in neregula, a fost stropita cu polisulfura inainte cu putin de dezmugurit. Pozele le-am facut inainte de a stropi. Zoaile alea sunt de la ploaia de azi-noapte care ne-a umplut de praf saharian. Toate masinile erau maronii de dimineata

Attached Files


Edited by gabiroa, 24 April 2024 - 16:25.


#3589
Gratian43

Gratian43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 22.07.2020
Si eu am avut multi lastari tineri ( cresteri din acest an )  atacati si fructe proaspat legate care s-au inegrit si au cazut. Am dat 2 ture de aliette in faza de inflorire si am eliminat tot ceea ce se putea, dar ma astept la pierderi mai mari in urmatoarea perioada.
Stiu ca exista si o viespe care ataca lastarii tineri, dar in unele cazuri nu am gasit nici larve nici intepaturi

Cea mai grea pierdere, si care probabil a fost sursa atacului din aceasta primavara, a fost un Abate Fetel de vreo 10-12 ani, care a avut 2 sarpante atacate in toamna trecuta.
Am eliminat sarpantele dar se pare ca boala a reusit sa patrunda in trunchi, astfel incat scoarta trunchiului a devenit, peste iarna, inegrita, cu crapaturi specifice bolii, iar sarpantele care au inverzit frumos, incep sa se usuce una cate una.
La baza pomului se poate vedea diferenta dintre scoarta sanatoasa, si cea bolnava, care incepe la vreo 20 de cm desupra solului,

#3590
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
In ultimii 2 ani am vazut atac de foc pe lemn mai degraba toamna fata de primavara, unde a fost parfum.
Daca ajungi sa ai problemele despre care spuneam eu cu ceva timp in urma sa vezi atunci distractie.
Pana cand nu treci printr-un episod de atac consecutiv 2-3 ani nu realizezi ce poate sa faca focul.

Stima.

PS> asa cum prunii o duc mult timp cu plox-ul asa o duc si perii (unele soiuri) cu focul... nu trebuie sa ne lasam afectati prea tare, doar ca da, na stiu si eu...e frustrant

Edited by sebybastian, 25 April 2024 - 09:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate