Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Parul (Pyrus) - topic unic - cultura, soiuri, particularitati

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3572 replies to this topic

#1
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Deschid acest topic unde sa punem la comun cam tot ce stim despre cultura PARULUI, acest pom fructifer atat de apreciat si caruia ii merge atat de bine in tara noastra.

Vom putea vorbi aici despre:


Soiuri de par: Autohtone (ex. Untoasa de Geoagiu, Triumf, Argesis, Republica etc) si Straine (Untoasa Bosc, Williams, Passe Crassane etc)

Plantare si ingrijire (cerinte fata de sol, lumina, apa), daunatori (foc bacterian, psylla, etc), tratamente, scheme de polenizare, schema livada, longevitate

Metode de inmultire (altoire, portaltoi compatibili pe soiuri)

Idei de conservare si de desfacere a perelor: nu fiti secretosi, impartasiti si cu noi!

Retete delicioase din pere: yummy!



Si ca sa dau startul, va invit sa studiati aici un document foarte documentat despre diferitele soiuri de pere http://www.usapears....ia 03-2011.ashx

Attached Files

  • Attached File  para.jpg   61.61K   40 downloads

Edited by inevitabil, 28 January 2015 - 15:02.


#2
annitu

annitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 19.09.2009
http://www.ele.ro/di...l-complet-39844

#3
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008
Like :) Excelent subiect. M-am abonat.
Chiar voiam să-mi plantez câțiva pomi în grădină. Din păcate, e f mică (intră cam 6-7 pomi) și nu știu dacă pot pun câte unul din fiecare (cireș, gutui, păr, măr, prun)

#4
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Cultura parului, cu multe detalii aici: http://www.agricool....uraParului.html
Iar aici aveti un instrument pentru a verifica ce soiuri se polenizeaza intre ele http://www.orangepip...ionchecker.aspx

#5
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
INEVITABIL trebuia sa se ajunga aici.te felicit pt initiativa de a grupa totul despre par aici.

#6
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
As dori in toamna sa plantez o mica livada de pomi fructiferi peri. Am studiat temeinic dar nu ma pot hotari ,pentru o livada cat mai bio cu putine stropiri ,intre a alege soiuri antice/rustice sau soiuri ultramoderne aparute abia acum pe piata.Voi ce sfat imi puteti da? Multumesc

#7
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Fiecare soi are socoteala lui.
Soiurile rustice prezinta avantajul ca sunt rezistente la majoritatea bolilor/daunatorilor. Insa, in ani exceptionali, asa cum a fost anul trecut, chiar si ele cedeaza: am vazut cu ochii mei un mar paduret facut zob de rapan, iar un par paduret a dus la bun sfarsit doar cateva fructe (3-5 fructe la un pom de 6-7 metri!). Fructele soiurilor rustice sunt de calitate inferioara, iar productivitatea este deseori limitata.
Soiurile nobile sunt sensibile la boli si daunatori, in schimb produc fructe de calitate superioara si multe.

Eu as zice ca daca tot muncesti, sa pui soiuri nobile.

#8
bogdan_gmt

bogdan_gmt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.03.2014

 EternalPain, on 02 februarie 2015 - 19:56, said:

As dori in toamna sa plantez o mica livada de pomi fructiferi peri. Am studiat temeinic dar nu ma pot hotari ,pentru o livada cat mai bio cu putine stropiri ,intre a alege soiuri antice/rustice sau soiuri ultramoderne aparute abia acum pe piata.Voi ce sfat imi puteti da? Multumesc
In general soiurile noi ,mai ales mar si par ,au rezistenta genetica crescuta la boli, deci nu necesita asa multe stropiri.

Edited by bogdan_gmt, 03 February 2015 - 17:04.


#9
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Are cineva date despre soiul, probabil autohton, numit PERGAMUT? ce soi este de fapt, origine, foto, caracteristici.

#10
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
Nu cred ca exista soiul numit Pergamut.Probabil e o preluare gresita de la bergamota,bergamotiforma ,care se refera la una din formele perelor,adica sferic-turtita cu coaste.Un exemplu tipic in acest caz e soiul Olivier de Seres.

#11
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Exact. Asta e directia in care doream sa mergem. Ca tot asa cei batrani mai numesc unele pere "lucele". Eu cred ca e vorba de Lucas Alexander.

Attached Files



#12
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Imi poate spune cineva diferenta dintre portaltoii urmatori?
Par-Pyrus Piraster
Gutui A2

cautam niste Williams galben si rosu, am gasit la aceeasi pepiniera dar sunt in oferta cu ambele variante de portaltoi si nu stiu ce sa comand

#13
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Par-Pyrus Piraster(par paduret)- cu acest portaltoi, parul achizitionat va creste mare, pentru ca este altoit pe un par paduret.
Gutui A2-un portaltoi de vigoare mica, parul achizitionat de tine va fi mai pitic dar vei face lucrari mai usor la el. Alegi in functie de trebuintele tale.

#14
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Am inteles, multumesc! In cazul asta pe gutui voi lua, vreau sa ii pun paralel cu un gard, eventual sa incerc sa ii conduc in primii ani spre o forma aplatizata

#15
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Ok, foarte bine, in cazul asta cumperi altoit pe gutui. Dezavantajul este ca traiesc undeva intre 25-35 ani maxim.

#16
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

 Serioja01, on 07 februarie 2015 - 19:55, said:

Dezavantajul este ca traiesc undeva intre 25-35 ani maxim.
Eeee.... ce bine ar fi sa mai traiesc eu atat :)   Asta sa fie problema cea mai mare

#17
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
inevitabil,cred ca perele ,,lucele'' (,,lucea ''numite in zona Arges) sint diferite de Alexander Lucas.

#18
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Eu am cumparat din piata un soi de par numit Lamaitza, altoit pe gutui. Mi-am dat seama ca e altoit pe gutui ca a emis dinspre radacina niste lastari cu frunza de gutui. Cunoaste cineva acest soi de par, cunoaste caracteristicile soiului. O fi o denumire locala? Deocamdata nu a rodit, dar creste vegetativ bine

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate