Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Mini PC cu windows și HTPC-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
952 replies to this topic

#811
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pai aia nu-i pt. gaming?
Noi vorbim aici de HTPC-uri de vazut filme. Ce faci cu Virtual Reality aia in filme? Devin mai bune ?

#812
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Un HTPC nu il folosesti numai pt games in general
Ca e preponderent pt multimedia DA , dar din când in când nu strica si un game
Mai ales ca vad ca se pune accent din ce in ce mai mult pe VR , pe langa domeniul 4K

Edited by lupull, 19 March 2017 - 11:59.


#813
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Ok. multumesc de sfaturi si timpul pierdut cu mine. Mai exista o varianta : Placa video ASUS GeForce GTX 1050 Ti STRIX GAMING O4G 4GB DDR5 128-bit. Are si alimentare separata,deci,daca va fi nevoie,va avea de unde sa dea:). Si inca o intrebare,chiar daca este stupida : ce este madVR ? Un codec ?

#814
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
madVR este un filtru din cel mai folosit mediaplayer mpc-hc (si nu numai)  . In madVR gasesti algoritmi care imbunatatesc imaginea . Cel mai nou e NGU si e folosit in special pentru upscaling la 4k.

Nu te uiti numai la cele 20 de filme 4k aparute , poate nici la filmele care apar de acum incolo (de calitate indoielnica) ; de baza sunt tot sutele de filme vechi si bune care sunt la rezolutii 1080/720 si care trebuie "ridicate" la 4k.

Pentru un tv de 5000 de euro (sony 65zd9) trebuie construit un 4k htpc pe masura : eu recomand minim i5 kaby lake si placa video gtx 1070 tocmai pentru NGU din madVR la care gtx 1050 nu face fata . Arunca o privire aici si aici
.

#815
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postemilian67, on 19 martie 2017 - 13:46, said:

Si inca o intrebare,chiar daca este stupida : ce este madVR ? Un codec ?
Un renderer extern de foarte buna calitate. Dar si oarecum stufos de folosit.
https://forum.doom9....ad.php?t=146228
https://forum.doom9....ad.php?t=171787
https://wiki.mikejung.biz/MadVR

Edited by edigee, 19 March 2017 - 16:32.


#816
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Eu nu sunt de acord cu filmele "remasterizate"
Mai bine mai putine si 4K true , decat orice film hd "masterizat"

#817
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Aha. Multumesc. Tv-ul  nu a costat 5000. Am dat 4000 cu tot cu garantie pt 5 ani. Dar nu despre asta vb. aici.Daca e sa vorbim de upscaling,procesorul tv-ului face o treaba exceptionala.Si nu o spun eu ,o spun destule review- uri profesionale.Mai bine decat atat,pt tv-uri de consum,nu se poate. Si de aici marea intrebare: un HTPC dotat corespunzator-cu placa grafica gtx1080 si procesor puternic, este o solutie mai buna decat procesorul X1Extreme al tv-ului ? Daca HTPC-ul face upscaling,si trimite semnal deja procesat la tv, face si tv-ul o alta procesare ?
Oricum, ca sa mai pot pune intrebari de copil cretin ,trebuie mai intai sa citesc de la capat acest topic si tot ce mi-ati recomandat aici, si de abia dupa aceea sa va mai intreb ce nu am inteles. :)

#818
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Daca nu vrei gaming puternic efectiv n-are rost sa te arunci la un GTX 1080. Strict pentru decodare video ,chiar cu setari spre high la madVR ,un 1060 isi face treaba.
Si mai e un aspect. Eu nu inteleg de ce ar fi necesare setari spre high la madVr in conditiile in care sursele video 4k sau full HD sunt de calitate. Ma refer la fisierele video.

#819
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Întrebare legată de un Mini Sistem PC GIGABYTE BRIX, Braswell Celeron J3160 

Știți cumva de ce nu de oprește ventilatorul (și luminita albastra ) când  opresc PC-ul?
Am un Rack conectat prin usb și bănuiesc că ăsta ar fi motivul.

#820
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
vezi in bios. dezactiveaza usb charge.

#821
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Aha, ok, o sa caut dacă are așa ceva. Nu cred că am văzut dar merci de info.

#822
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 21.12.2006
@emilian67
Placile integrate in ultimele procesoare Intel au decodare nativa  4K, poate nici nu ai nevoie de  placa video dedicata , poate doar placa de baza cu DisplayPort(daca are si TV aceasta intrare) sau HDMI 2.0
HD630 din KabyLake si HD505 din ApolloLake J4205

#823
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Prb este ca majoritatea pl de baza pe socket 1151 au iesire video prin hdmi1.4 , care poate reda doar 4K/30
Sunt anumite pl de baza pe acest socket ( 1151 ) din categoria "premium" care au iesire video prin hdmi2.0- 4K/60
Sau pl de baza cu proc incorporat ( doar Asrock J4205 ....) care dispune de iesire video prin hdmi2.0
La fel de putine sunt si modelele de pl de baza cu iesire video prin display port , care nu este la fel ca iesirea video prin dvi , chiar daca amandoua sunt iesiri video digitale
Deci pt a putea reda la "maximul" 4K/60 , obligatoriu ii trebuie "minim" un i5 si o pl de baza "premium" cu hdmi2.0
In schimb pl video sunt destule modele cu hdmi2.0 si GPU-uri de ultima generatie de la nVidia ( gtx 9xx si gtx 10xx )

#824
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Mda.Cred ca mai astept putin. Sa vedem ce mai apare. AMD vor scoate un APU in trim,.3 2017 sau chiar in trim.4 , iar Coffee Lake cam tot pe atunci e preconizat sa apara.Si acum putin off topic,cu scuzele de rigoare: ce parere aveti de  ARIES Digital Wireless HDMI Transmitter And Receiver System ? Legat la un HTPC...ai scapat de cabluri.Chiar daca suporta "doar" 1080p, procesorul tv-ului face upscalig ,iar rezultatul este excelent.Inca odata scuze pt off topic.

#825
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pt mine conexiunea prin cablu e sfanta , fata de cea wireless
Ce folos sa am tv 4K , daca fisierele multimedia sunt doar 1080p
Daca vrea 1080p , am plasma Panasonic fullhd/3D si am rezolvat situatia
Tv-ul 4K e pt vizualizari de formate 4K true pe 10bit/hvec din diferite surse - prg tv satelit , fisiere multimedia de la htpc , shield tv.......

#826
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postemilian67, on 21 martie 2017 - 00:41, said:

Mda.Cred ca mai astept putin. Sa vedem ce mai apare. AMD vor scoate un APU in trim,.3 2017 sau chiar in trim.4 , iar Coffee Lake cam tot pe atunci e preconizat sa apara.Si acum putin off topic,cu scuzele de rigoare: ce parere aveti de  ARIES Digital Wireless HDMI Transmitter And Receiver System ? Legat la un HTPC...ai scapat de cabluri.Chiar daca suporta "doar" 1080p, procesorul tv-ului face upscalig ,iar rezultatul este excelent.Inca odata scuze pt off topic.
Chestiile alea se utilizeaza la prezentari si la spectacole de karaoke unde ruleaza filmuletele cu cuvinte pe TV-uri iar laptopul si mixerul sunt la cateva zeci de metri chiar. Limitarile de calitate sunt mari chiar la full HD.
Nu sunt pt. folosire acasa ,mai ales in combinatie cu o sursa buna si un TV bun 4k.
Chestia asta cu scapatul de cabluri e doar practica .Daca e. Ca unde ai un dispozitiv wireless ai de regula si o alimentare in plus.
Atat in domeniul video cat si audio compromisurile in privinta calitatii sunt destul de mari la acest dispozitive.

Edited by edigee, 21 March 2017 - 10:50.


#827
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu nu recomand solutia de la Aries. prea multe probleme si limitari. solutia este sa cauti cabluri hdmi plate/slim si sa le maschezi corespunzator sau solutia via functionalitatea smart a tv.

#828
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Multumesc de sfaturi. Ar fi prea frumos sa scapam de cabluri....:)Se pare ca inca nu e momentul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate