Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mini PC cu windows și HTPC-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
952 replies to this topic

#829
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Ca sa scapi de cabluri iti trebuie device-uri cel putin dual-band ( sa nu scriu triple-band ) , mai ales când e vorba de materiale multimedia 4K unde ai nevoie de latime de banda destul de mare
In banda de 2.4Ghz , 4K-ul sigur va '''sughita'' din cauza diferitelor interferente cu alte device-uri si device-urile dua-band si/sau ac sunt inca destul de scumpe
Mai ales ca trebuie sa fie din ambele parti , de acea ''cablu clasic'' este inca sfant pt multi dintre noi , chiar cu dezavantajele pe care le are

#830
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Da. 4k va avea probleme.Dar e bine si un 1080p curat :) Material 4k nativ...aproape inexistent.

#831
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
De ce scrii ca e aproape inexistent ?
Sunt prg tv 4K pe satelit , sunt filme 4K pe net si vor mai aparea in viitorul apropiat din ambele
Ati uitat cum era in primi ani si formatul hd , cate prg tv hd , filme existau in anii de inceput comparativ cu ce exista in prezent ( cred ca sunt mai bine de 4/5 ani de la aparitia formatului hd )
E logic/normal ca la orice "inceput" sa existe surse putine , insa cu trecerea timpului......
Peste 4 ani sigur vom discuta/scriem despre formatul 8K , iar formatul 4K va fi cum este formatul hd in prezent
Noi sa fim sanatosi si sa putem tine pasul financiar cu progresul/tehnologia , fiindca ea nu tine cont de conservatorism

#832
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Acum, cam unul din douã filme apare si in varianta 4k.

#833
brumic

brumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 07.12.2007
Salutare tuturor! Va cer sfaturile si ajutorul in legatura cu un Intel Compute Stick pe care ruleaza Windows 10 Home: de 3 zile nu mai pot instala / actualiza niciun add-on / skin pentru Kodi. Orice incercare da eroarea "Fail to install a dependency". Prima data se intampla pe 17. Am dezinstalat si am instalat 16.1. Aceeasi eroare. Chiar am dat reset stick-ului insa eroarea apare. Unele add-on-uri se instaleaza daca insist.
Am 2 banuieli: ori ultimele update-uri ale Windows 10 provoaca aceste erori, ori sursele add-on-urilor au probleme. Nu ma pricep, prea bine.
PS - Mentionez ca am cautat detalii despre aceasta problema si pe forumul Kodi, insa nu m-am prea lamurit. La un moment dat, un utilizator a rezolvat problema dupa ce a dezactivat antivirusul (McAfee).

Edited by brumic, 23 March 2017 - 16:00.


#834
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ce build de. kodi ai instalat mai exact?

#835
brumic

brumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 07.12.2007

View Postcarmenclara1, on 24 martie 2017 - 02:18, said:

ce build de. kodi ai instalat mai exact?

16.1. Intre timp am dezactivat Windows Defender si am pus Kodi sa ruleze "As administrator", si acum functioneaza. Probabil ca ultimele semnaturi din Defender, sunt "vinovate".

Edited by brumic, 24 March 2017 - 09:09.


#836
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Ai grija ca nu prea este indicat sa treci windows defender pe OFF
Si eu am kodi 17 instalat pe win 10 , insa windows defender e pe ON tot timpul si nu am prb intalnite de tine
De regula sursele filmelor pe care le vezi online prin kodi pot uneori sa........ si uite asa te intrebi cum de ti-ai virusat pc-ul fara sa intri personal pe site-uri.......
Chiar daca nu este un ''gardian'' de nota 10 , wd-ul isi face treaba asa cum a fost gandit si te ''tine'' cat de cat ferit de tot felul de virusi si altele care circula pe net si mai ales pe site-urile cu gratuitati/jocuri online

#837
brumic

brumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 07.12.2007
Da, nu am de gand sa il las dezactivat. Oricum nu folosesc alte aplicatii antivirus decat cele de la Microsoft.

#838
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
A mai reusit cineva sa afle ce capacitati de decodare nativa au procesoarele Ryzen ? Eu am tot cautat dar informatiile sunt saracute.

#839
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Pai decodarea video o face grafica integrata iar procesoarele Ryzen nu au asa ceva asa ca nu au nici un fel de capacitati native de decodare.Kaby Lake face decodare 4k HEVC 10 biti HDR cu grafica Intel 630 integrata in procesor.

#840
brumic

brumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 07.12.2007
Salutare tuturor! Ma poate ajuta cineva in alegerea unui mini PC (NUC, VivoMini sau ceva de la Gigabyte)? Buget: ~1800 de lei? Ca de mai mult de o saptamana citesc tot felul de review-uri si specificatii (mai mult pe site-uri de afara, pentru ca "marii" nostri retaileri nu se prea obosesc sa afiseze specificatiile complete ale mini pc-urilor) si nu m-am prea dumirit ce sa aleg.

#841
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Indiferent ce alegi eu iti recomand doar Kaby Lake eventual i-5 si verifica sa aiba iesire HDMI2.0 pentru conexiune cu orice tv 4k.Restul dotarilor doar daca ai nevoi specifice gen optical audio output.Cu in astfel de device poti avea calitate video/audio mai buna decat orice player Android si flexibilitate absoluta.
Decand folosesc PC-ul parca am schimbat proiectorul si receiverul audio, imaginea si sunetul sunt la alt nivel fata de orice alt player hardware utilizat pana acum.Bine eu folosesc iesirea din placa video GTX1070 cu setari de calitate madVR ridicate.

#842
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Din ce spun pe aici http://forum.kodi.tv....php?tid=294312 pare ca cel mai ok ar fi Asrock Beebox, are mai multe iesiri si se pare ca reda Netflix 4k si 3D fara (prea mari) probleme.

#843
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Va multumesc la amandoi pentru raspunsuri.Cred ca cea mai buna solutie este un HTPC. Cu un procesor Kaby Lake,sau de ce nu Coffee Lake,placa de baza cu HDMI 2.0.b.Doar sa vad daca placile de baza pt  Kaby Lake sunt compatibie cu virgula Coffee Lake. Pacat...sunt fan AMD....

#844
brumic

brumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 07.12.2007
Pana la urma m-am oprit la acest NUC7i3BNH. Sper sa nu am probleme. Multumesc pentru sfaturi!

#845
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008

View Postbrumic, on 05 aprilie 2017 - 07:43, said:

Pana la urma m-am oprit la acest NUC7i3BNH. Sper sa nu am probleme. Multumesc pentru sfaturi!
Ai grija mare sa vezi daca ai acolo HDMI 2.0. De obicei aceste NUC-uri(marea majoritate) ofera HDMI 2.0  prin conexiune Display Port plus adaptor. Si la pc-ur/laptopuri cu Kaby Lake rar gasesti HDMI 2.0 pe placile de baza. Doar la placile de baza foarte scumpe.

#846
brumic

brumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 07.12.2007

View Postedigee, on 05 aprilie 2017 - 09:04, said:

Ai grija mare sa vezi daca ai acolo HDMI 2.0. De obicei aceste NUC-uri(marea majoritate) ofera HDMI 2.0  prin conexiune Display Port plus adaptor. Si la pc-ur/laptopuri cu Kaby Lake rar gasesti HDMI 2.0 pe placile de baza. Doar la placile de baza foarte scumpe.

Noob question: pentru ce e atat de important acel HDMI 2.0? Pentru 4K? Nu am TV 4K. Dar, nu se stie pe viitor :)

Edited by brumic, 05 April 2017 - 09:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate