Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Mini PC cu windows și HTPC-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
952 replies to this topic

#1
gmbanat

gmbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.10.2007
Deschid acest topic ca și "neștiutor" în această arie și doresc ca să aflu mai multe de la cunoscători despre aceste mini pc-uri cu windows și a HTPC-urilor (cum se construiește/asamblează unul și care este "beneficiul" adus de acesta față de un mini pc cu android)
Rog un cunoscător cu puțin timp să explice în mare, ce programe (ce extensie) se instalează pe el? trebuie ceva special,  luate de undeva anume (gen apps de pe magazin play ca și pentru android), ori pur și simplu ca și pe clasicul pc (. exe)...?
Mi-a sărit în "ochi" așa ceva:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bryvVtIrnn0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce credeți despre el la prețul acesta de 420$? sunt și mai bune?

#2
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Dacă ăla este mini PC, iată și un micro PC cu Windows 8, http://www.geekbuying.com/item/PIPO-X7-Windows-8-1-Smart-Mini-PC-TV-Box-Media-Player-2G-RAM-32G-ROM-Intel-3736F-1-8GHz-Quad-Core---Silver-339668.html:

[ https://i.imgur.com/ycjxqoz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/63vIBasB28Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca e cu windows pui ce vrei pe el, e absolut ca un PC normal. Eu folosesc XBMC in general.
Trebuie sa te decizi ce vrei sa faci, eu n-am avut decit (HT)PC/Windows dar urmatorul sigur o sa fie un player mai usurel, in nici un caz ceva windows. 420$ n-as da pe absolut nici o scula de genul asta.

#4
gmbanat

gmbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.10.2007
Deci chiar dacă este mini-pc cu windows (sunt total pe lângă...nu am nicio informație și ma gândeam că dacă este un fel de Windows mobile trebuie instalat altceva decât soft, gen : .exe, ca și la clasicul pc.),se poate instala orice soft...?

#5
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Puteti sa-mi spuneti daca procesorul Intel Atom Z3736F, prezent pe microPC-ul Pipo X7, amintit mai sus, poate rula fara lag clipuri fullHD, atat in format flash/html 5 (de pe web) cat si fisiere video mp4, mkv etc.? Merita folosit un microPC cu acest procesor pe post de computer multimedia conectat la tv, doar pentru filme? Multumesc.

#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Eu as vrea sa cumpar asta:
http://forum.softped...-compute-stick/
sunt curios cat consuma...

#7
cipaul66

cipaul66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 26.08.2009
Noi nu putem să-ți spunem prea multe ... din lipsa materialului de testat , dar după informațiile de pe net se pare că da . Dă și tu o căutare pe site-urile de profil - Freaktab -   de exemplu !

#8
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Eu am facut un sistem mini-ITX cu Intel Haswell avand o carcasa midi pentru uz general dar l-am utilizat vreo 2 luni (in principal ca HTPC)pe proiector pana a venit monitorul.
Sistmul era i-3 4360 cu video integrat HD4400 cu iesire HDMI si SSD Intel.
Ideea era sa fie mic silentios si sa nu consume mult.Totul a fost ok , consum sub 30W, temperatura componente sub 36 grade, nu se auzea nimic.
Se misca super bine ca PC de uz general iar in mod HTPC cu MPC-HC 64 era super ok reusea sa bata un Egreat R6S la calitatea imaginii.Duce chiar si 4k dar in anumite conditii.
Avantaje sunt ca folosind Win 7 poti avea orice suport soft dublat de hard pentru orice iti poti dori de la office, la jocuri(cu limtarile grafice ale chipului integrat) si multimedia.
Dezavantaje, trebuie configurat complex, playere, filtre, rendere, codece si setari care trebuie schimbate in functie de ce redai pentru a avea o calitate exemplara.Cu alte cuvinte nu este un device plug&play.

#9
NME

NME

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.12.2007
@cris2d2: Da poate rula fara lag fullHD si chiar si 4K. Vezi ca s-a tot discutat de el pe celelalte thread-uri din aceasta arie. Uite si un review mai detaliat aici.

#10
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Vrajeala. Dai 2 meleoane la olx si iti da calculator la mana a doua care e mai perfomant ca HHPS urile astea de zeci de meleoane.

#11
NME

NME

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.12.2007
Nu stiu daca iti iau astia de la olx "meleoanele".

#12
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Gmbanat, ceea ce a spus FC72 mai sus cam exprima "filozofia" HTPC! Si cred ca acea configuratie prezentata de el (chiar daca este mai scumpa) acopera necesitatile actuale si pe cele ale viitorului apropiat. Ce este avantajos la HTPC-uri este posibilitatea de upgrade viitor. Poti sa adaugi memorie, poti pune un procesor mai puternic (ce permite placa de baza si socket-ul), sa adaugi diverse periferice gen tunere DVB sau cine mai stie ce... Lucruri ce nu se pot face la un Android Box sau la un player dedicat! Tine de dorintele fiecaruia si de buzunarul fiecaruia! :) Ideea este ca se POATE si nu esti "blocat" intr-o configuratie hardware si software. Stiu, toti "urâm" Windowsul,... dar din pacate este cel mai configurabil inca si cel mai "acoperitor". Si intr-adevar iti trebuie ceva mai multa munca pentru a-l aduce la ceea ce iti doresti tu! Dar odata pus pe roate poti face cam totul cu el (pe bani sau free... in functie de ce ne dorim).

#13
NME

NME

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.12.2007
Pentru un HTPC ceva mai performant decat Pipo X7 prezentasem pe forum configuratia unui prieten aici(platforma Intel J1900, cam de 2 ori mai puternica decat Z3736F). Daca nu vrei sa iti construiesti tu un astfel de HTPC, poti lua(ceva mai scump la noi in RO) unul deja facut, gen Acer Aspire X603(am prezentat in postul asta mai multe exemple).

#14
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
http://playtech.ro/2015/ces-2015-intel-compute-stick-poate-cel-mai-mic-sistem-instalat-cu-windows-8-1/

http://playtech.ro/2015/hannspree-anunta-un-nou-micro-pc-cat-un-stick-usb/

#15
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
In privinta aspectului, portabilitatii si a conecticii, Lenovo Q series ramane preferatul meu:
http://shop.lenovo.c...=q_series_minis
Nu stiu daca procesorul sau este suficient pentru a-mi acoperi "doleantele" in privinta 3D-iso! Ce vreti?! Fiecare cu "goanga" lui! :)

#16
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,184
  • Înscris: 27.06.2007

 gmbanat, on 21 ianuarie 2015 - 11:46, said:

Deschid acest topic ca și "neștiutor" în această arie și doresc ca să aflu mai multe de la cunoscători despre aceste mini pc-uri cu windows și a HTPC-urilor (cum se construiește/asamblează unul și care este "beneficiul" adus de acesta față de un mini pc cu android)
Rog un cunoscător cu puțin timp să explice în mare, ce programe (ce extensie) se instalează pe el? trebuie ceva special,  luate de undeva anume (gen apps de pe magazin play ca și pentru android), ori pur și simplu ca și pe clasicul pc (. exe)...?
Ce credeți despre el la prețul acesta de 420$? sunt și mai bune?
de fapt sunt laptopuri/tablete de pe care s-au scos ecranul

Edited by STARTREK1, 21 January 2015 - 14:23.


#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 STARTREK1, on 21 ianuarie 2015 - 14:22, said:

de fapt sunt laptopuri/tablete de pe care s-au scos ecranul

si bateria si inca niste chestii probabil :-)

#18
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,184
  • Înscris: 27.06.2007

 f300, on 21 ianuarie 2015 - 14:28, said:


si bateria si inca niste chestii probabil :-)
unitatea optica :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate