Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Skoda Octavia 1.4 TSI - 122 -Business Edition

- - - - -
  • Please log in to reply
275 replies to this topic

#1
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008
Salutare. Sunt in ultima faza de asteptare a masinii din titlu si dupa ce o sa o am o sa fac o prezentare mai detaliata a masinii cu fotografii, impresii etc.
Deocamdata despre masina atat pot sa spun ca este comandata pe 4 mai si de atunci astept, astept, astept. Masina este deja la Curtici si saptamana viitoare ar cam trebui sa o primesc....
Ca si date masina. Octavia cu motor de 1.4TSI 122 CP,manuala cu 6 viteze, echipare Business + optionale constand in: Maxi Dot, Pachet piele sumar (volan, maneta si frana de mana imbracate in piele), scaune incalzite fata cu control separat, senzori parcare spate cu afisaj pe consola radio, oglinzi incalzite si reteractabile electric,scut protectie motor , ESP,alarma volumetrica si cu senzor de inclinare masina. Ca si culoare Rosu Brunello .
De la comanda masinii am trecut prin multe feluri de stari sufletesti, si prin multe alte lucruri...unul mai important fiind petrecut acum o saptamana cand abia am putut sa scap de o recalculare taxa TVA, desi masina imi este platita integral de aproape o luna. Ca prin varful acului si cu foarte multe telefoane am putut sa scap in ultimul moment de aceasta taxa....In fine , revin cu poze si relatari dupa primirea masinii.
Aceasta masina este o mare realizare pentru mine, astept acest moment de ani de zile....asa ca va puteti imagina ce este in sufletul meu in momentul de fata...Abia pot sa dorm, iar asteptarea ma omoara cu zilele...desi la inceput toata lumea imi zicea ce usor o sa treaca vremea. La mine au fost cele mai lungi 2 luni din viata....
Revin dupa primire.... :peacefingers:

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
asteptare usoara.
n-as putea sa astept o masina pe comanda. m-as inbolnavi.

#3
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
Nu stiu cum ai putut astept atat. Bafta in continuare si sa vina cat mai repede!! Sa te poarte sanatos !!

#4
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008

View Postundercoverbrother, on 4th July 2010, 11:49, said:

asteptare usoara.
n-as putea sa astept o masina pe comanda. m-as inbolnavi.
Sa sti ca  o sa fac total altfel la urmatoarea mea masina( oare cand o fi ala :D ) Sa sti ca si eu sant pe pragul nebuniei si al imbolnavirii, Sotia ma cearta deja, zice ca o iau razna si abia asteapta sa se termine odata circul asta cu masina.  O si inteleg....si sa stii ca in mai cand m-am hotarat ca pot sa iau o masina noua nu am vrut nici cum sa-mi configurez masina stiind ca va trebui sa astept mult....am vrut  sa iau ce era pe stoc.Golf VI Variant din aceasta cauza a cazut in prima zi de cautari...ar fi trebuit sa astept 4 luni !!!!!!!!!!!!!!!! Si atunci eram deja fara masina...asa ca no way poate sa tot fie masina buna. In afara de Ferrari nu s-a fabricat inca aceea masina pt. care sa astept atata!!! Insa in ultimul moment m-am hotarat din cauza unui impuls pe moment sa o iau totusi configurat de catre mnine( aici a intervenit faptul ca am luat masina folosind si vaucherele din programul rabla , unde si daca era masina pe stoc tot ar fi trebuit sa astept circa 3-4 saptamani pentru validarea acestor vauchere) Atunci am hotarat daca tot trebuie sa astept...macar sa fie configurat dupa bugetul si gustul meu masina...Poate dupa ce o iau o sa uit aceste 2 luni foooooooarte lungi....dar nu cred ca a-si mai incerca inca o data in viitorul apropiat asa ceva.... :deadtongue:

A si inca ceva....masina sta la Curtici deja de marti seara.....si asteapta sa fie dus la dealer. Cica din cauza transportatorului care este foarte solicitat trebuie sa-mi astept randul pentru a fi transportata masina. Personal nu poate fi ridicata masina

Edited by andrew1980, 04 July 2010 - 11:18.


#5
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postandrew1980, on 4th July 2010, 11:40, said:

abia am putut sa scap de o recalculare taxa TVA, desi masina imi este platita integral de aproape o luna.
Eu nu inteleg chestia asta. Ai platit-o, noroc bun. Ce dracu' sa recalculeze? :huh: Eu banui ca dealerul a incercat si el o treaba, sa vada daca ii pica ceva pe interval.
Asteptare usoare si sa ne pui poze frumoase!

#6
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008

View PostMarius3k, on 4th July 2010, 12:36, said:

Eu nu inteleg chestia asta. Ai platit-o, noroc bun. Ce dracu' sa recalculeze? :huh: Eu banui ca dealerul a incercat si el o treaba, sa vada daca ii pica ceva pe interval.
Asteptare usoare si sa ne pui poze frumoase!
E o treaba lunga mult discutata pe alte forumuri ale unor marci de automobile....Deci treaba este ca majoritatea dealerilor iti dau posibilitatea sa iti platesti masina cand vrei tu pe toata durata asteptarii masinii dar factura finala iti fac numai in momentul semnarai procesului verbal de predare primire a masinii adica in ziua in care efectiv intri in posesia masinii. Iar in contractul pe care iti inchei cu ei, inca la comanda masinii scrie clar ca la efectuarea facturii finale, pretul masinii poate varia in concordanta cu legile fiscale din ziua respectiva in care se inchide factura finala. Acest lucru au vrut sa faca multi dealeri inainte de 1 iulie...chiar daca masina iti era deja in tara numai ca de fapt din cauza lor inca nu era predata proprietarului. Insa dupa multe insistente si multe telefoane multi dealeri au facut in urmatorul fel: te-au pus sa semnezi procesul verbal de predare primire si semnatura pe factura finala.Adica parca ai fi primit masina deja. Insa acest lucru se putea face numai  celor carora masina era sosita deja in tara. Fiindca la factura finala trebuie si serie caroserie si motor. Cam asta ii treaba cu TVA marita chiar daca aveai deja platita masina. Si acuma daca cauta omul pe forumuri sunt multi care trebuie sa plateasca si diferenta de taxa , chiar daca si-au platit masinile fiindca masina lor viitoare nici nu este inca produsa , deci nu poate face obiectul unei facturi finalizate!!!! Legi,legi,legi...nu poti merge la ele cu logica de acasa din pacate( cel putin la noi nu) .

Edited by andrew1980, 04 July 2010 - 11:59.


#7
Jah

Jah

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.04.2006
Nu te plange, ai avut noroc ca ai asteptat doar doua luni :) Si eu astept o Skoda, comandata pe la sfarsitul lui Mai si ar trebui sa ajunga peste vreo 3 saptamani, dar sincer m-as mira sa nu aiba intarzieri.
Mai am in familie o comanda de Golf facuta pe la inceputul lui Mai si se pare ca o sa fie livrata in Aug-Sept  :lol: Asta e, eu unul prefer sa astept 3 luni si sa conduc 4-5 ani o masina facuta asa cum am vrut eu decat sa iau de pe stoc si dupa sa ma enervez ca n-am tot ce-am vrut pe ea.

#8
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008
1.4 litri nu e prea putin raportat la greutatea masinii ? Care e raportul CP/KG greutate masinii goala/cu 4 pasageri + bagaj ?

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
nu. nu e putin. e motorizata normal. mai ales ca masina nici nu are greutatea uneia cu motor 2.0 diesel.

#10
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008

View PostBlackDay, on 4th July 2010, 13:07, said:

1.4 litri nu e prea putin raportat la greutatea masinii ? Care e raportul CP/KG greutate masinii goala/cu 4 pasageri + bagaj ?
1.4 TSI inseamna Turbo Stratified Injection. Adica este un motor turbo cu injectie directa Are un cuplu motor de 200 Nm atinsi intre 1500-4000rpm constant . Adica la cuplu este mai puternica ca un motor clasic fara turbo de 1.8 -2.0 . Iar la putere motorul are 122 CP insa cuplul este cel care conteaza.Acceleratia Octaviei cu acest motor este 9.7 sec, iar viteza max. 203 Kmh. Adica si la date reiese o superioritate peste 1.6 normal. Cei care nu au condus inca masina cu acest tip de mnotor ar trebui neaparat sa incerce!!!!!!!!!!!!!! Merge super si bate lejer orice motor de 1.6 pe benzina fara turbo. A si a nu se confunda acest motor cu vechiul motor de 1.4 16V care avea 75 de CP si mai nou are 80 care intra-adevar este slabuta pentru o masina ca si Octavia si care se vinde inca la echiparea de baza Flash insa la un pret foarte bun.
Iar ca si asteptat aveti dreptate cu asteptatul, daca o luam asa sec lucrurile...nu as fi ales masina noua daca nu a-si dori sa o tin min. 5 ani . Dar asteptatul tot greu iti este ( sau poate doar pt mine) mai ales daca trebuie sa stai 9 saptamani fara masina si aveai masina deja de 10 ani....Insa sper si in momentul de fata cred ca a meritat...insa pt Golf numai atunci as astepta 4 luni daca as avea o masina buna pe langa si nu mi-ar trebui pretul masinii vechi bagat in pretul masinii noi....bugete si bugete, vieti si vieti :rolleyes:

Edited by andrew1980, 04 July 2010 - 12:22.


#11
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Masina are 1.3 tone.

#12
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008
Da are. Insa un lucru stiu. Eu am fost la drive test cu masina si merge mult mult peste asteptarile mele. Vin de pe un Seat Toledo din 1995 cu motor de 1.8 benzina care are greutatea 1030 kg. Si tin sa precizez ca masina este in stare exceptionala , fiind um om care ara grija de masinile lui ca de propri copii. Insa Octavia 1.4 TSI cu cei 1315 kg ale sale merge mult mai fasneata decat vechea mea masina( cu care si pana in ziua de astazi ma tin lejer de masini mult mai noi si pe trafic intens) Sa nu mai vorbim silentiozitate etc. Inca o data precizez este un motor turbo cu cuplu mare si trebuie neaparat incercat inainte de a fi catalogat acest tip de motor. Si eu am avut retineri inainte sa fi incercat!!!!! A inca ceva Seatul meu are cuplu motor de 145 Nm la 3000 rot /min....deci tehnologia merge inainte. Desi si acuma imi pare rau de vechea mea masina...am trecut prin multe momente frumoase... :)

Edited by andrew1980, 04 July 2010 - 12:45.


#13
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,586
  • Înscris: 11.07.2006
Asteptare usoara mai e un pic si il vei conduce,si daca tu abia ai rabdare atunci ce sa zic eu care asteapta aproape de 4 luni,am dat comanda in martie pentru un cruze si trebuie sa ajunga in august.Sa auzim numai de bine.

#14
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008

View PostPhonyx, on 4th July 2010, 16:41, said:

Asteptare usoara mai e un pic si il vei conduce,si daca tu abia ai rabdare atunci ce sa zic eu care asteapta aproape de 4 luni,am dat comanda in martie pentru un cruze si trebuie sa ajunga in august.Sa auzim numai de bine.
Amin!!! Condoleantele mele pentru atata asteptat. Aici la treaba cu asteptatul masinilor noi este o diferenta foarte mare intre noi viitori poisesori....depinzand mai ales de ce am avut inainte cat de des ne schimbam masinile, cat de tare ne plac masinile in general, si tine si de personalitatea fiecaruia dintre noi. Am intalnit persoane carora cumpararea unei masini noi nu reprezinta nu stiu ce, ori din cauza ca isi ia masini noi foarte des, ori ca efectiv nu este interesat de masini deloc ( socrul ) si caruia o masina este numai o bucata mare de fier care este util pentru tine, atat. La mine insa fiind a treia masina pe care o conduc insa va fii prima mea masina personala noua , si din bani castigati cu greu ....este o realizare mare, nemaipunand la socoteala ca sunt un autofan. La mine masinile deja sunt un hobby....cine ma cunoaste stie despre ce vorbesc. Din aceasta cauza la mine asteptarea era un pic mai grea. Iar ca sa-mi fie si mai grea situatia de 2 luni stau fara masina .... Dar deja sunt la capat si gata am scapat de chinul asteptarii.
Cat despre asteptare am mai afirmat mai sus....din cauza personalitatii mele, numai pentru un Ferrari nou as putea sa astept atata....sau daca as avea o masina pe toata durata asteptarii pe care nu as fi nevoit sa il vand inainte de primirea celei noi....Totusi este vara si eu la fiecare sfarsit de saptamana stau acasa si ma uit pe balcon la soare si la nori.... :confuzzled:  Nu mai conteaza sper ca peste o saptamana nu o sa mai stau in fata calculatorului.....numai bine

Edited by andrew1980, 04 July 2010 - 16:37.


#15
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Felicitari pentru achizitie, te aspteptam cu poze, cand soseste, cel mai nou "mebru" al familiei. Culoarea este faina, este una mai rar intalnita, in multimea de Octavii, mai toate sunt gri, albe, negre, bej metalizat si unele albastre.

Stii prea bine, lucrurile bune, merita asteptate, daca la o masina, astepti undeva la 2/2,5 luni, este ok, eu am asteptat cate o luna, doua, sa-mi vina o macheta de trenulet electric, la o locomotiva, editie limitata (de asemenea scumpa), am stat vre-o 4 luni, dar meritarea a asteptat.

Printre alte lucru dupa care am asteptat s-au numarat si articole vestimentare, 2 luni dupa o pereche de adidasi de alergat, un model anume si am mai comandat inca o pereche, ca sa fiu sigur, ca un an ma pot folosi de ei, ca tocmai la anul, mai vin alte comenzi si nu vreau sa raman "descoperit", mai sunt si altele, dar nu ma grabesc, pana vine iarna, am timp.

Cel mai rau, la o masina, este ca daca in timpul dintre comanda si livrare, nu ai alta masina, cu care sa te "invarti" esti mancat, in rest pe mine nu ma deranjeaza termenele de livrare, mai ales daca o comand exact cum vreu, daca nu, cumpar preconfigurata si asta e viata, la Cee'd, cand am vrut sa imi iau un 2008, stateam 6 luni dupa una configurata de mine :)

#16
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
asteptare usuoara si eu astept dupa un BMW,comanda facuta la inceputul lui mai,livrare la sf lui iulie sau inceputul lui august,insa asa cum zicea cineva mai sus,prefer sa astept decat sa-mi iau una configurata de ei,doar o iau noua nu sh

#17
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008
Va multumesc mult pentru parerile voastre si pentru urari!!! O seara placuta si revin imediat cum am comoara mea :notangel:  Numai bine la toti.
Intradevar trebuie sa va dau dreptate la mentiunile voastre ca daca iti cumperi o masina noua mai bine o iei configurata pe gustul tau, doara nu iei SH. Numai ca se pare ca inca nu sunt obisnuit cu cumparatul la ceva la care dupa aceea sa trebuiasca sa astept. Dar aveti perfecta dreptate....dar tot trebuie sa zic ca fara masina 2 luni si si asteptand ceva la care de mult am visat a fost destul de greu...Stiu ca pentru unii dintre noi este numai in amarat de Octavia din care mai fug cateva zeci de mii pe strazile patriei dar pentru mine este mult mai mult :OK:

#18
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View Postandrew1980, on 4th July 2010, 19:40, said:

Stiu ca pentru unii dintre noi este numai in amarat de Octavia din care mai fug cateva zeci de mii pe strazile patriei dar pentru mine este mult mai mult :OK:

Nu esti un amarat, cu o Octavia ci un om care a avut ambitia si dorinta sa-si cumpere masina mult visata in configuratia dorita, mai cunosc pe cineva in situatia ta, cu aceeasi masina, echipare similara, acelasi motor, care la fel, a strans bani, in timp si pe urma... calare pe ei, la dealer, doar culoarea difera, nu a vrut ceva mai deosebit si s-a multumit cu acel bej capucino  :nonobad:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate