Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

inca o casa din lemn, la deal (beneficiar Kamikz)

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#1
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
Am decis sa ma apuc si eu de un jurnal de casa, in ideea in care am ceva cunostinte practice, dar ele sunt superficiale si simt nevoia unor pareri avizate. Mai ales ca apar domenii unde sunt chiar afon.
As incepe chiar cu primul. PAC. Desi ideea de baza a fost sa creem ceva rustic, ceeace a iesit este departe de a fi asa ceva. Poate cu cosmetizarile de rigoare voi reusi sa-l fac sa arate asa, ca si concept nu e deloc. In fine, sa zicem ca nu se poate si cu aia si cu aia. Sau poate totusi? :D

Pentru inceput incerc sa pun aici cateva poze cu ceeace am acum pe partea de proiect, si astept parerile voastre. Ma intereseaza mai ales la dimensionari (grinzi,   fier beton), precum si fundatia in sine daca este supra/sub/ok dimensionata pentru zona cu pricina.

Am atasat si o poza cu vederea spre locul casei.

Attached Files



#2
ngr

ngr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 12.03.2008
spor la treaba!
nu te pot ajuta defel cu sfaturi, insa un gand bun poate aduce o energie pozitiva :).

#3
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
Salut.
Sa intelegem ca plansele afisate de tine face parte din PAC?
Spor la treaba.

#4
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View Postmcasa, on Jun 23 2008, 15:15, said:

Salut.
Sa intelegem ca plansele afisate de tine face parte din PAC?
Spor la treaba.

dosarul PAC inca nu este depus, mai astept o hartie de la Electrica :death:
Banui ca majoritatea dintre ele vor fi parte din dosar. Daca este cineva avizat sa dea cu parerea, ziceti!

Iata si restul de poze.

Amplasamentul viitorului imobil, iar cele mai recente cu lucrarile de infrastructura pentru curent, apa.
Sapatura s-a efectuat mecanizat pe o distanta de ~165m, cu pret la ora, 2 executanti, unul mai "brut" cu 15 EUR/ora iar unul mai "finut" cu 20. Cel "finut" a venit sa termine treaba (~25m), caci utilajul cu care am inceput se stricase. Daca stiam de diferenta calitativa il luam pe cel cu 20 pentru toata lucrarea. Concluzie: nu intotdeauna ce e mare si puternic face treaba mai buna.

Attached Files


Edited by kamikz, 23 June 2008 - 14:50.


#5
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Din titlu am inteles ca va fi din lemn. Structura peretilor va fi din lemn masiv sau sandwich?

#6
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,559
  • Înscris: 10.05.2007
Proiectul e facut pentru structura clasica de zidarie. Sigur a inteles arhitectul ca o faci din lemn?

#7
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View PostAstra_rullz, on Jun 26 2008, 02:12, said:

Proiectul e facut pentru structura clasica de zidarie. Sigur a inteles arhitectul ca o faci din lemn?

Eh, aici vine problema. Banuiesc ca arhitectul nu a mai avut de a face cu case de lemn si din cauza asta a mers pe varianta de zidarie, care o fi "default" la el.
De la inceput i-a fost explicat cam cum am vrea sa fie structura peretilor (grinzi chertate de 10x10,  pereti exterior de 20 sau 25, interior de 10 din rigips+ vata).
Ceeace ma ingrijoreaza pe mine este ca pentru o incarcare de acest gen (lemnul mai usor ca si caramida) se putea face o fundatie mai simpla, mai usoara, care evident reduce costurile.

Maine sper sa depunem dosarul de PAC la primarie. Incepe distractia si bagatul mainii in buzunar.
Ezecutant inca nu am pentru nimic ... tre sa ma apuc sa caut.
Planul este sa termin fundatia pana in toamna, iar casa s-o fac prin februarie-martie. Asa poate prind lemn taiat iarna, si mai are timp sa se aseze si fundatia. Plus ca mai apuc sa pun deoparte ca n-as vrea sa ma duc la banca.

#8
razvan.c

razvan.c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.07.2007
Ceeace ma ingrijoreaza pe mine este ca pentru o incarcare de acest gen (lemnul mai usor ca si caramida) se putea face o fundatie mai simpla, mai usoara, care evident reduce costurile.


Asa am si eu. Casa de lemn si fundatie pentru zidarie. Argumentele lor: "fundatie constructiva la limita normativului" si "lasa dom'ne ca daca peste 15-20 ani vrei sa o darami pe asta si sa faci o casa buna de caramida macar ai fundatia"
Ce nu inteleg ei e faptul ca eu vreau o casa de lemn, vreau sa-si puna mintea la contributie sa imi faca o fundatie corespunzatoare, nu sa imi dea fundatia pe care o da la toata lumea. E simplu sa faci asa proiectarea, banii curg, ce daca beneficiarul plateste mult mai mult in plus.
Problemele si nemultumirile acum incep sa apara. Inarmeaza-te cu mult calm si spor la treaba.

#9
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,559
  • Înscris: 10.05.2007
Ciudat, casa de lemn, proiect de zidarie, iar scuza-ma proiect ca asta faceam posibil in anul 2 de facultate cand invatam autocad-ul.
Nu stiu la cine ai apelat, sper ca stie ce face acolo.

#10
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View PostAstra_rullz, on Jun 26 2008, 12:10, said:

Ciudat, casa de lemn, proiect de zidarie, iar scuza-ma proiect ca asta faceam posibil in anul 2 de facultate cand invatam autocad-ul.
Nu stiu la cine ai apelat, sper ca stie ce face acolo.

Mda.. si cum nu pot sa le stiu pe toate, adica sa fiu si arhitect si zidar si faiantar si tamplar, va trebui sa o iau cumva din loc. Observ ca cel mai mare deficit momentan in tara noastra este la capitolul incredere. Iar vina, parerea mea este de ambele parti si la executant si la beneficiar. Din punct de vedere personal am decis ca in loc sa stau ca ariciul si sa pun intrebari blocand mersul lucrurilor, la anumite capitole fac compromisuri ca sa pot avansa. Am sa incerc totusi sa fac in asa fel incat sa ii fac responsabili pe cei care "presteaza" pentru particica lor. Poate asta o fi cel mai greu lucru.

Credeti-ma sunt la al 4-lea arhitect, in decurs de 1,5 ani. Am dat anunturi in ziar, am fost la oameni cu "staif" recomandati de persoane din domeniu. Aia cu staif (3 la numar) mi-au dat cu flit ca pentru dansii 150 mp desfasurat nu mai este o provocare si "nu au timp" printre cele multe blocuri, hale, malluri si etc. Pacat de ei, sper sa moara de foame la un moment dat.  :angry:   Ceeace nu am fost convins totusi, ca au cunostintele necesare pentru a proiecta constructii in lemn. Aia din ziar (f. putini) lucrau scump si nu exista experienta aproape deloc.
Asa ca am gasit un fel de middle way, tot prin recomandare, de data asta de la biroul de urbanism unde urmeaza sa depun documentatia (hmm, oare sa fiu sceptic si sa incep sa ma gandesc la ce relatii o fi intre ei? :death: ). Pretul, 6,5 EUR pentru mp desfasurat. Zic eu, OK. Am avut oferte si cu 14. Si cu 4,5.

So, that's life, we go ahead.

Edited by kamikz, 26 June 2008 - 12:15.


#11
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
In ultima vreme m-am mai documentat despre perlita. Se pare ca este un material mai interesant decat pare la prima vedere/auzire.
Conductivitatea termica este super mica, ~0,04. Ceeace e biiiine.
In cele mai multe cazuri se comercializeaza in forma de granule cu diverse diametre in functie de zona de utilizare. In afara de faptul ca se foloseste ca si material izolant in constructii, mai poate fi si material filtrant pentru industria alimentara, sau material pentru domeniul agricol.

Ca si avantaje pot mentiona ca este foarte usor, aprox 50 pana la 130 kg / metru cub. Dupa procesul de fabricatie are culoarea alba. Se poate colora.
Are porozitate mare, si umiditate foarte redusa. Astfel absoarbe foarte repede apa. Producatorii recomanda folosirea lui doar in spatii bine izolate, protejate de apa. El si degaja apa dar doar in masura in care exista ventilatie suficienta.

Astfel se foloseste combinat cu ciment, care ii inchide porii, la turnarea sapelor sau chiar la tencuieli, in baza retetei recomandate de la producator. Suprafetele rezultate nu sunt portante direct, adica nu se poate circula pe sapa turnata astfel, se recomanda turnarea unei sape rigidizante din beton, peste care se aplica gresie, faianta, laminat etc.
In cazul izolarilor de placi sau chiar acoperisuri/pereti despartitori se poate folosi in formatul din fabrica, singura conditie fiind etanseizarea corespunzatoare a spatiului in care se toarna, astfel incat sa nu fie luat de curenti de aer, sau sa curga pur si simplu afara din cauza fortei gravitationale. Se recomanda utilizarea mastilor de protectie, deoarece fiind un material atat de usor se mentine in aer iar inhalarea lui duce la iritatii (ca dealtfel inhalarea oricarui alt material asemanator: ciment, faina)

Aceste informatii le am de la un producator din afara tarii, cu reprezentanta in Romania. Sunt  si 2 producatori autohtoni, unul la Bucuresti, unul la Satu Mare.

#12
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Adica sa tori o sapa intermediara pe baza de perlita, peste care sa vii cu o sapa normala? Ce ar trebui sa rezolvi prin asta?

Apropose, arunca un ochi pe ultimele comentarii ale lui druid referitoare la perlita.

#13
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View PostLED, on Jul 1 2008, 12:15, said:

Adica sa tori o sapa intermediara pe baza de perlita, peste care sa vii cu o sapa normala? Ce ar trebui sa rezolvi prin asta?

Apropose, arunca un ochi pe ultimele comentarii ale lui druid referitoare la perlita.

producatorul zice ca sapa rezultata din combinatia apa+perlita+ciment este casanta si nu rezista la trafic direct. Se poate sfarama, crapa etc. Din cauza asta se recomanda turnarea unei sape rigidizante. Peste aceasta se poate aplica parchet, gresie etc. Este putin asemanator cu montatul polistirenului.

Tot producatorul zice ca prin combinarea cu ciment  se mai reduce praful din momentul aplicarii, iar rezultatul este rigid, in cazul perforarii structurii in care se toarna, nu mai curge afara.

Cam atit. In curand voi avea contact direct. Momentan incerca sa fac diferenta intre oferta de peste hotare si cea locala din toate punctele de vedere.

#14
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Tot nu inteleg motivul pentru care sa torni acea sapa de perlita.

#15
druid

druid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 15.01.2004

View PostLED, on Jul 1 2008, 16:17, said:

Tot nu inteleg motivul pentru care sa torni acea sapa de perlita.


Unul important ar fi izolarea termica si fonica, ca doar asta face perlita. E adevarat ca in combinatie cu ciment scapi de praf si nu mai "curge" prin eventuale crapaturi si fisuri. Dar se poate pune folie anticondens sub perlita si nu curge nimic.
Al doilea, dar nu cred ca e cazul aici, o sapa usoara, ca greutate.

#16
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postdruid, on Jul 2 2008, 12:02, said:

Unul important ar fi izolarea termica si fonica, ca doar asta face perlita.
Stiu eu? Ca doar o sa puna ceva si in plafon.

#17
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,559
  • Înscris: 10.05.2007
Mai baieti chiar nimeni nu sesizeaza nimic?
De ce mai faci proiect daca n-are nici o legatura cu realitatea? N-ai de gand sa faci receptia casei? Cum o s-o faci cu un proiect pe caramida si casa din lemn?
Tu ai in proiect sectiuni de stalpi si planseu de beton armat si faci barne din lemn.
Mai bine las aplansele de arhitectura, planurile de fundatii cu detaliile si sa scrie bolovanul in memoriu ca-i casa de lemn si gata.
Nu-ti trebuie proiect de rezistenta pe lemn, ala-l face firma care executa casa.
Macar sa nu te duci cu tampeniile alea la primarie.
Oi fi dat tu 6 euro/mp dar pentru ce-ti face la banii astia eu zic ca te-a jefuit.
Cu 100 euro iti face orice student din tei asa ceva. Ba poate si-o randare smechrea in 3d.
Am auzit oameni care au dat spaga ca au modificat casa cu juma de metru. Tu ca ai facut-o din lemn in loc de caramida? O mai platesti odata?

#18
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View PostAstra_rullz, on Jul 3 2008, 00:37, said:

Mai baieti chiar nimeni nu sesizeaza nimic?
De ce mai faci proiect daca n-are nici o legatura cu realitatea? N-ai de gand sa faci receptia casei? Cum o s-o faci cu un proiect pe caramida si casa din lemn?
Tu ai in proiect sectiuni de stalpi si planseu de beton armat si faci barne din lemn.
Mai bine las aplansele de arhitectura, planurile de fundatii cu detaliile si sa scrie bolovanul in memoriu ca-i casa de lemn si gata.
Nu-ti trebuie proiect de rezistenta pe lemn, ala-l face firma care executa casa.
Macar sa nu te duci cu tampeniile alea la primarie.
Oi fi dat tu 6 euro/mp dar pentru ce-ti face la banii astia eu zic ca te-a jefuit.
Cu 100 euro iti face orice student din tei asa ceva. Ba poate si-o randare smechrea in 3d.
Am auzit oameni care au dat spaga ca au modificat casa cu juma de metru. Tu ca ai facut-o din lemn in loc de caramida? O mai platesti odata?

randarile in 3D mi le-am facut eu. Asta a ajutat mult ca sa vad cam ce unde si cum. Chiar daca nu ma pricep bine, am reusit sa fac ceva comprehensiv. Ma mai costa 150 de EUR si aia in plus fata de ce am platit acum.

situatia este asa cum este, fiind habarnist in domeniu cred ca voi mai avea parte de tzepe pana pot sa zic ca ma mut. Incerc sa ma impac cu aceasta idee si sa invat cat mai mult de la voi. Insa o singura parere avizata inca nu face primavara.

Cert este si faptul ca arhitect care sa proiecteze pe lemn nu am gasit. Iar ceilalti aveau scoruri mult mai mari, si nu garantau ca o sa faca treaba mai buna. Asta e. Vedem cum merge mai departe.

Banii inca nu i-am dat. Ii va primi cu tzaraita pe parcursul avansarii dosarului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate