Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 

Amplificator A350 cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007
Mmm.. vad ca va pricepeti la amplificatoare. Tocmai am observat o problema la amplifu' meu. Cu niste prieteni, am zis sa vedem ce poate duce. L-am luat stricat si l-am reparat eu. Un A350 (romanesc). Si pana zilele trecute l-am testat.. mai mult teoretic asa. Dar, cu muzica pusa la cat poate duce si peste, doar acum. Si surpriza. Se aude un fel de .. 'plici' pe tobe pe un canal. Repet, cand e dus cu distorsiuni pana abia se mai intelege ceva. Deci. Intr-un canal, pe tobe, face 'plici' cand e o toba. Cu un sinus de 10 sau 20Hz, dus in clip si peste, ambele canale suna la fel. Nu sesizez nici o diferenta (asa l-am testat initial). Am mai verificat azi una alta la el.. dar toate par ok. Insa, cand am o piesa foarte dinamica, si dau totul la maxim, pe canalul stanga, plici plici. Sugestii ? (sugestii poate sa dea oricine, sunt bine venite, merci :) )

Edited by mister_rf, 08 May 2008 - 12:45.


#2
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007
....am gasit.... cred ca din cele mai scumpe piese din el. un condensator de filtraj obosit. cand ma gandesc ca-i vreo 25Ron un condensator d-ala (minim 6800uf/40V) si ideal ar fi sa-i schimb pe toti 4.........imi vine sa-mi iau alta statie  :deadtongue:

#3
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004

View PosttheMisuser, on May 6 2008, 17:22, said:

....am gasit.... cred ca din cele mai scumpe piese din el. un condensator de filtraj obosit. cand ma gandesc ca-i vreo 25Ron un condensator d-ala (minim 6800uf/40V) si ideal ar fi sa-i schimb pe toti 4.........imi vine sa-mi iau alta statie  :deadtongue:
Nu o vinzi?

#4
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
Nu cred ca se mai merita sa depanati statia de amplificare adica sa-i inlaturati acel "plici". Tin minte ca acum cativa ani in urma am depanat o astfel de statie iar ca fiabilitatea produsului in urma depanarii sa rezulte "maxima" am fost nevoit sa schimb aproape toate condensatoarele de pe ambele canale si bineinteles tranzistoarele finale care erau "prajite". Multi depanatori tind sa schimbe doar tranzistoarele finale in astfel de cazuri constatand dupa aceea inca nefunctionarea amplificatorului sau o functionare necorespunzatoare.

Totodata, nu ati facut bine sa testati amplificatorul cu 10...20Hz. Este o frecventa test destul de dura pentru un amplificator audio. Amplificatoarele audio se testeaza in functie de domeniu aplicatiei in care sunt folosite: amplificare subwoofer, woofer sau banda larga. De regula, daca se utilizeaza amplificatorul in regim de subwoofer se testeaza cu 50Hz, daca este de banda larga cu 1kHz, iar sursa de alimentare a amplificatorului se dimensioneaza in functie si de domeniul aplicatiei si impedanta minima admisa de amplificator. Putini dintre dvs. stiu ca un amplificator audio "home" are sursa de alimentare proiectata pentru regimuri "usoare" de functionare si de regula pentru amplificatoare audio de banda larga (reproduc intreg domeniul de audiofrecventa). Un astfel de amplificator audio, testat cu 50Hz sinus sau rectangular, poate sau chiar sigur debita pe aceeasi impedanta test o putere aprox. de 2 ori mai mica decat in cazul in care s-ar testa cu semnal sin de 1kHz in aceleasi conditii de sarcina si tensiune de alimentare. Acest lucru inseamna scaderea puterii la capetele benzii audio cu circa 3dB. Sunt si amplificatoare audio Hi-Fi de la firme de prestigiu care prezinta la capetele benzii audio atenuarii de 1dB sau chiar mai putin dar de regula acele amplificatoare audio nu debita o putere mai mare de 50W/canal si au etajul final polarizat in clasa A, AA sau "A+". Si valoarea THD-ului este diferita si dependenta, mai ales la frecvente joase, de corectitudinea proiectarii sursei de alimentare a amplificatorului.

Edited by donpetru2007, 06 May 2008 - 19:03.


#5
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007

View Postionioni2000, on May 6 2008, 17:44, said:

Nu o vinzi?
Nu. Prima data sa-mi iau altceva. Dar s-ar putea sa dureze..

View Postdonpetru2007, on May 6 2008, 19:00, said:

Nu cred ca se mai merita sa depanati statia de amplificare adica sa-i inlaturati acel "plici". Tin minte ca acum cativa ani in urma am depanat o astfel de statie iar ca fiabilitatea produsului in urma depanarii sa rezulte "maxima" am fost nevoit sa schimb aproape toate condensatoarele de pe ambele canale
Asta a fost defect si la asta. Un pumn de condensatoare. Dar se pare ca unu' mi-a scapat :)
(da' nici n-aveam asa ceva)

View Postdonpetru2007, on May 6 2008, 19:00, said:

si bineinteles tranzistoarele finale care erau "prajite". Multi depanatori tind sa schimbe doar tranzistoarele finale in astfel de cazuri constatand dupa aceea inca nefunctionarea amplificatorului sau o functionare necorespunzatoare.

Totodata, nu ati facut bine sa testati amplificatorul cu 10...20Hz. Este o frecventa test destul de dura pentru un amplificator audio.
Pai, asta in al doilea rand m-a interesat. In primul, n-am vrut sa-mi ranesc urechile. Oricum, m-a 'miscat' bine si asa jucaria. Ma gandesc insa la niste rezistente de wataj pt. situatiile astea..

View Postdonpetru2007, on May 6 2008, 19:00, said:

Amplificatoarele audio se testeaza in functie de domeniu aplicatiei in care sunt folosite: amplificare subwoofer, woofer sau banda larga. De regula, daca se utilizeaza amplificatorul in regim de subwoofer se testeaza cu 50Hz, daca este de banda larga cu 1kHz, iar sursa de alimentare a amplificatorului se dimensioneaza in functie si de domeniul aplicatiei si impedanta minima admisa de amplificator. Putini dintre dvs. stiu ca un amplificator audio "home" are sursa de alimentare proiectata pentru regimuri "usoare" de functionare si de regula pentru amplificatoare audio de banda larga (reproduc intreg domeniul de audiofrecventa). Un astfel de amplificator audio, testat cu 50Hz sinus sau rectangular, poate sau chiar sigur debita pe aceeasi impedanta test o putere aprox. de 2 ori mai mica decat in cazul in care s-ar testa cu semnal sin de 1kHz in aceleasi conditii de sarcina si tensiune de alimentare. Acest lucru inseamna scaderea puterii la capetele benzii audio cu circa 3dB. Sunt si amplificatoare audio Hi-Fi de la firme de prestigiu care prezinta la capetele benzii audio atenuarii de 1dB sau chiar mai putin dar de regula acele amplificatoare audio nu debita o putere mai mare de 50W/canal si au etajul final polarizat in clasa A, AA sau "A+". Si valoarea THD-ului este diferita si dependenta, mai ales la frecvente joase, de corectitudinea proiectarii sursei de alimentare a amplificatorului.
Eu n-am vrut sa-l testez la Hi-Fi. Am vrut sa vad ce se coace in el. Daca cedeaza undeva. Si cand s-au incalzit toate si a rezistat, i-am pus capacu :) Dar merci de impresii.


Ce mi-a facut cu ochiu.. adica as testa asa ceva. Un kit audio de la adelaida.. ala in clasa D. Ce mi-ar placea mie sa-mi fac.. ar fi o statie cu alimentare in comutatie si amplifu' in clasa D. Mica si voinica cum s-ar zice. Daca imi iese aia, o vand pe asta. Pana atunci, mai trag de ea..

#6
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007
Pentru exemplificare :

http://www.adelaida....roducts_id=1796

AD-110 Amplificator clasa D 2x100W(200W)

si sursele

http://www.adelaida....roducts_id=1533

Sursa AD-SP-200-24 24Vcc/8.4A

Sau ceva mai mic, dar intre 4 si 8A la 24V n-au nimic acum. M-ar manca rau sa combin astea 2, un radiator suficient.. si bice :)

#7
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004

View PosttheMisuser, on May 6 2008, 23:59, said:

Pentru exemplificare :....
AD-110 Amplificator clasa D 2x100W(200W)
si sursele....
Sursa AD-SP-200-24 24Vcc/8.4A
Sau ceva mai mic, dar intre 4 si 8A la 24V n-au nimic acum. M-ar manca rau sa combin astea 2, un radiator suficient.. si bice :)
Iti urez bafta sa-ti schimbi scula, si cand reusesti si vrei sa mariti ASul, da un semn!
II

#8
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007

View Postionioni2000, on May 7 2008, 07:58, said:

Iti urez bafta sa-ti schimbi scula, si cand reusesti si vrei sa mariti ASul, da un semn!
II
Yeah, 10 x. Retin aspectul. Te gandesti si la vreo suma ?
Am gasit la http://www.mivarom.r...roducts_id=1601 condensatori de 10000/50V cu 5.5 lei. S-ar putea sa-i schimb pe toti 4 la pretul asta :)

#9
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004

View PosttheMisuser, on May 7 2008, 11:57, said:

Yeah, 10 x. Retin aspectul. Te gandesti si la vreo suma ?
Am gasit la http://www.mivarom.r...roducts_id=1601 condensatori de 10000/50V cu 5.5 lei. S-ar putea sa-i schimb pe toti 4 la pretul asta :)
Vezi ca acei condensatori nu sunt buni pentru ce vrei tu. Au terminalele din conductor circular aprox fi 0.80 mm, ceea ce inseamna ca nu au curent de ripple prea mare (ba chiar mic de tot). Masurati cu un capacimetru iti arata 10.000uf, se incarca, rezista la tensiune, dar cand etajul final cere curent, nu pot sa-l livreze. Am patit-o si eu si stiu! Ce iti trebuie sunt condensatori la care contactul se face pe surub, ca astea http://www.vishay.co.../42065/36dy.pdf sau astea http://www.metrafo.r...=ALS31A102MF500, ma rog poate nu la pretul ala, dar intelegi ce vreau sa spun. Niste condensatori mai bunicei sunt Rubycon la 10000/63V, dar tot nu sunt chiar OK. Daca iti mai aduci aminte cat de gros era terminalul la condensatorii originali de IPRS, fa si tu comparatia!

In ce priveste pretul, tu cere si vedem noi!
Mie imi trebuie carcasa, traful si radiatorul, asa ca pot sa fie si nefunctionale etajele finale...
Stima,
II

#10
MLuca

MLuca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.04.2008

View PosttheMisuser, on May 7 2008, 11:57, said:

Yeah, 10 x. Retin aspectul. Te gandesti si la vreo suma ?
Am gasit la http://www.mivarom.r...roducts_id=1601 condensatori de 10000/50V cu 5.5 lei. S-ar putea sa-i schimb pe toti 4 la pretul asta :)

Dar torusi eu nu asi da 5.5 lei pe un sondensator de 10 000uf miar conveni sa dau 12,20 lei pe unul de 22 000uf si asi cumpara doar 2 si am si avantaje un cost cava mai mic mai economisesc si loc in statie; Iti multumesc si tie pentru cuvintele spuse in legatura cu nunta iti dau dreptate dar eu iti spun asa...: te las pe tine cu  2x300w la o nunta si eu vin cu 8x50w si unde crezi ca se va auzi mai bine ? la tine care ai o putere activa de 300wx2 sau la mine care am o putere activa (pe difuzor) de 8x50w am sa te las pe tine sa imi zici raspunsul si eu am sa il argumentez Multumesc ;)

#11
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007

View PostMLuca, on May 7 2008, 15:10, said:

Dar torusi eu nu asi da 5.5 lei pe un sondensator de 10 000uf miar conveni sa dau 12,20 lei pe unul de 22 000uf si asi cumpara doar 2 si am si avantaje un cost cava mai mic mai economisesc si loc in statie; Iti multumesc si tie pentru cuvintele spuse in legatura cu nunta iti dau dreptate dar eu iti spun asa...: te las pe tine cu  2x300w la o nunta si eu vin cu 8x50w si unde crezi ca se va auzi mai bine ? la tine care ai o putere activa de 300wx2 sau la mine care am o putere activa (pe difuzor) de 8x50w am sa te las pe tine sa imi zici raspunsul si eu am sa il argumentez Multumesc ;)
E loc in statie de ei. E aerisita bine :) In plus, canalele sunt separate mai bine asa si incarcarea pe cate un singur condensator e mai mica. Mai degraba as pune cate 2 de 4700 in loc de 1 de 10.000 ca sa n-am probleme cu curentu' prin ei, desi, pe 8Ohm boxa de pilda, as avea maxim 4Amp prin el, deci ar putea sa mearga.. Oricum mai bine decat cu asta prapaditu :)

#12
claudiu3

claudiu3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.02.2016
Buna ziua !
Folosesc acest amplificator doar cu partea finala, la putere mica si vreau sa-l bag intr-o cutie mai mica. Transformatorul e problema si de putere mai mica nu gasesc. In schimb gasesc traf cu 2x24V, se poate folosi ? Ar insemna tensiune continua de 2x33V.
   Multumesc.

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,605
  • Înscris: 05.12.2005
Ai atâtea alternative în zilele noastre că nu mai merită să faci modificări la acel amplificator, părerea mea. 2x25W scoţi cu un montaj cât o cutie de chibrituri, alimentat e la o sursă externă gen cele de laptop.

#14
claudiu3

claudiu3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.02.2016
Probabil ca va referiti la vreun amplificator in clasa D. Nu agreez acest tip de amplificare din cauza neliniaritatii. Cat despre problema mea, transformatorul este pasul 2 din proiect - la pasul 1 am inlocuit finalii cu BD911, fiecare final pe un radiator independent si mic - mai mult de 2x5W putere nu imi trebuie.

#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,605
  • Înscris: 05.12.2005
Nu ştiu ce înţelegi prin neliniaritate, din curbele de răspuns sunt cel puţin la fel de performante ca şi omoloagele analogice, altfle nu ar face Harman Kardon, Onkyo şi alţii amplificatoare High End în clasă D. Cu ani în urmă mă miram de un etaj de putere Sony de 2x250W în cutie Rack de 1HE, care funcţiona la 600kHz. Pe de altă parte finalul ăla românesc s-ar putea să meargă chiar mai prost din cauza pieselor învechite. oricum la puterea de 5W ar trebui redusă şi tensiunea de alimentare, altfel se încinge degeaba. 2x33Vcc e mult prea mult pt. 5W, acolo ar fi nevoie de max. 2x12V pt. 4 ohmi sau 2x16V la 8 ohmi.

#16
claudiu3

claudiu3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.02.2016
La asa tensiuni mici trebuie umblat la curentul de repaus si chiar nu agreez operatia, voi incerca la 2x24V. Oricum, multumesc.

#17
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,605
  • Înscris: 05.12.2005
La tensiunea aia se recomandă 8 ohmi.
Biasul nu se modifică aşa mult cu tensiunea de alimentare cât polarizarea etajelor de intrare şi driver, dacă nu sunt alimentate în curent constant.

#18
mlcbv

mlcbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.05.2010
Buna ziua , la masurarea unui potentiometru dublu de 100k lin exista o diferenta de 25 k  intre cele doua .Acest fapt duce la un sunet inegal intre canale , unul avand 90 k si celalalt 115 k . Acum intrebarea mea este pe care se aude mai tare si pe care mai incet ? Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate