Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Placa sunet USB sau PCI ?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007
Avand in vedere ca in sfarsit mi-am luat niste boxe care cred ca merita si o alta placa de sunet decat cea on-board (un Sound Max sinistru pe laptop hp 6720s si un C-Media ignorabil pe desktop), a venit momentul alegerii.
Asa ca ma intereseaza o placa de sunet exclusiv pt ascultat muzica (chestii de genul surround, etc. imi sunt indiferente, boxele fiind 2.0)

1. Prima dilema este urmatoarea: o placa de sunet pe usb poate fi considerata din start net inferioara uneia PCI? Pierd mult din posibila calitatea a sunetului folosind una usb?
(cel mai mult mi-as dori una usb ca sa o pot folosi si la laptop, pe care lucrez acum 90% din timp si n-as vrea sa mai fiu nevoit sa deschid si desktopul, doar pt. muzica)

Daca ar fi sa aleg una interna cel mai mult mi-a atras atentia Asus Xonar DX, care are niste review-uri fulminante, costand aprox. 260 ron.

2. USB
Exista pe de o parte Asus Xonar U1 - de asemenea cu review-uri foarte bune (in unele se spune ca ar fi "cea mai buna" solutie de sound pt laptop la pretul asta) - aprox. 260 ron.
http://aphnetworks.c...s/asus_xonar_u1
http://techgage.com/..._audio_station/
http://www.hardwarec...io-station.html
Asus Xonar = sora mai mica a lui Xonar D2 sau DX - care sunt ultimele lovituri direct in plexul pietei de placi audio :) - conform review-urilor


Apoi ma mai gandesc la urmatoarele:
Creative Surround 5.1 USB - 170 ron - nu ma atrage foarte mult
http://emag.ro/placi...-p70SB049002008

Creative Sound Blaster X-Fi X-Mod USB extern - 230 ron
http://emag.ro/placi...-p70SB072002006
iarasi review-uri f bune pe net

si asta ar fi o solutie pt. al meu hp 6720s (care are si Express card slot)
http://ro.europe.cre...o...mp;listby='
din punct de vedere estetic asta pe express card slot, mi se pare cea mai eleganta solutie, plus ca as putea sa imi pastrez un slot usb liber.
dar nu esteticul primeaza :) .

M-AUDIO Transit USB (din ce am citit M-Audio par a fi din principiu foarte bune, dar despre asta am citit ca multi se plang ca au tot soiul de conflicte prin sistem din cauza ei si drivere proaste, dar in special pe MAC) - aprox. 290 ron.
http://emag.ro/placi...sb--pTransitUSB


In concluzie mi-as dori cea mai buna solutie in limita a 300 ron (give or take), preferabil pe usb

3. Si mai ramane o intrebare foarte importanta: are sens sa dau intre 150-300 ron pe o placa de sunet ca sa ascult pe niste boxe care au costat 400? ma pot astepta in conditiile astea la plusuri cat de cat sesizabile de calitate? sau sa ma limitez la o placa PCI "decenta" (gen cunoscutul creative SE la 70 ron pt desktop) si sa imi vad de treaba?

Astept sugestii cu privire la cele trei puncte din partea cunoscatorilor.

Edited by domnujim, 11 April 2008 - 14:40.


#2
poietu

poietu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 18.01.2007
Daca ai doua boxe pentru ce vrei sorround ? Daca iti iei pe usb cred ca varianta cea mai ieftina e de ajuns... mai ales ca o s-o tot muti, o tii pe afara, etc... eu unul nu cred ca o sa simti diferente notabile daca vrei doar pentru ascultat...

#3
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007

 poietu, on Apr 11 2008, 16:20, said:

Daca ai doua boxe pentru ce vrei sorround ? Daca iti iei pe usb cred ca varianta cea mai ieftina e de ajuns... mai ales ca o s-o tot muti, o tii pe afara, etc... eu unul nu cred ca o sa simti diferente notabile daca vrei doar pentru ascultat...

tocmai asta spuneam ca nu ma intereseaza surround si chestii similare
"chestii de genul surround, etc. imi sunt indiferente, boxele fiind 2.0"

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
nu prea am ascultat placi pe usb dar se pare ca nu sunt cea mai buna solutie.
zic ca e mai buna una in genul asta http://www.pcgarage....zs-r3-notebook/   pt laptop

#5
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007
multam de raspuns.
numai ca aia e PCMCIA si hp 6720s nu are asa ceva
are doar express card slot, caz in care una expres card ar fi echivalentul celei despre care vorbesti tu:
http://www.pcgarage....audio-notebook/
ar trebui sa mai citesc ceva review-uri despre ea, dar m-ar interesa si parerea cuiva care a ascultat-o
(asta e de altfel a 4a varianta dinte cele usb pe care le-am enumerat initial)

dar sincer vorbind, avand in vedere ca stii despre ce boxe e vorba :)) - se justifica sa iau placa asta, care e jumate din pretul boxelor? (adica vezi punctul 3 de mai sus)

Edited by domnujim, 11 April 2008 - 16:37.


#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
xfi audio nu este xfi de-adevaratele, neavand chipsetul la fel ca restul gamei xfi ci ca audigy SE (aia de 70 lei) si nici nu face nimic hardware, totul e din soft.

#7
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007
da, intre timp am remarcat si eu asta, tot citind pe net
asadar nici Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio Notebook (cea pe express card slot)
http://www.pcgarage....audio-notebook/
nu este un real X-Fi?

ai idee daca Creative Sound Blaster X-Fi X-Mod USB extern
http://emag.ro/placi...-p70SB072002006
este un real X-Fi, cu procesare hardware?

Despre M-Audio Transit USB stii ceva? din ce am inteles tot de pe net toate produsele lor sunt professional, numai ca placa asta e entry-level

Si mai ramane si acel Asus Xonar U1 pe usb, cu review-uri in parte excelente, in care nu stiu daca sa ma incred sau nu

Edited by domnujim, 11 April 2008 - 21:05.


#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nici unul din X-Fi-urile alea de mai sus nu sunt hardware. Nu insemna ca sunt proaste insa...
Ca solutie teoretica, cea de pe cardbus este mai buna. Dar nu este tot atat de "portabila" ca una USB.
Asus-ul ala U1 nu este aceeasi Marie ca cel pe PCI-Express, asa ca nu fi prea entuziasmat. Dar la boxele tale nu vei simti nici o diferenta intre nici una din placile enumerate in acest topic.
Asta pentru ca probabil boxele alea au caracteristici absolut jenante fata de placile de sunet de mai sus.

Edited by SuperDuper, 12 April 2008 - 03:24.


#9
pooyou

pooyou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.08.2006
Placile de sunet M-Audio, au fost create pentru homerecording studio. Sunt placi cu sound si features profesionale, la preturi accesibile. Ele renunta la procesorul de sunet intern si emuleaza pe procesorul calculatorului un procesor care suna foarte bine si are o latenta acceptabila. Ai fi foarte surprins sa stii cate piese romanesti asculti si au fost create pe placi M-Audio.
Dar sa revenim la oile noastre. M-Audio, folosind procesorul calculatorului, mananca destule resurse. Ele lucreaza pe 24 biti iar muzica la calitate de cd este pe 16 biti. Eu zic ca daca nu te intereseaza sa mixezi sau sa compui, M-Audio nu sunt o alegere buna.
Stima,
PUIU

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
chiar daca xfi audio sunt oarecum similare celei de 70 ron nu inseamna ca sunt placi rele ci doar ca sunt prea scumpe.
faptul ca astea sunt software nu te incurca prea mult in stereo. in surround intr-adevar sug niste resurse.
de auzit, se aud destul de bine si xfi audio si audigy se.

o placa pe usb are de obicei zgomot de fond mai mare.

#11
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007
Multumesc si pentru raspunsurile voastre

Asadar sa inteleg ca M-Audio ar fi prea mult pt nevoile si boxele mele. Good to know.

Probabil ca ar fi trebuit sa mentionez ca majoritatea muzicii este din pacate in format mp3, am destul de putine cd-uri audio si destul de putine flac-uri.

In mod cert boxele respective nu sunt niste chestii fantastice care sa se apropie de sculele "adevarate", dar imi place sa cred ca sunt decente pt cat mi-am permis sa dau pe ele. Am ezitat sa le numesc, ca sa nu isc un alt scandal, dar probabil ca ar fi util pentru ca cineva priceput sa isi dea seama de realele lor performante si de diferenta pe care o poate face o placa de sunet cat de cat de calitate, e vorba despre microlab solo 7.

Pe un alt forum dedicat sunetelor se mai vorbea despre acest produs Behringer
http://www.and-roll....?productId=8120
ca fiind un obiect cu pret decent si performante bune.

Edited by domnujim, 12 April 2008 - 09:51.


#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
nu cunosc.
din ce vad e stereo, are potentiometru de volum si nu are intrare pt microfon.
e posibil sa fie buna chiar daca nu are un prea mare.

#13
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,463
  • Înscris: 08.12.2006
Am ajuns cam târziu, dar îmi dau și eu cu părerea.
Din tot ce s-a prezentat pe aici, pentru ascultat mp3-uri stereo aș alege creative-ul pe express card (ținând cont că 90% din timp stai pe laptop). Nu am o părere foarte bună despre plăcile audio pe USB.
Nu cred că se justifică vreo variantă mai scumpă. Și-așa e destul de scumpă...

Nu știu nici cum merge jucăria aceea de la Behringer, am auzit un convertor AD/DA de-al lor care mergea destul de bine, însă nu știu dacă e același... Și e tot pe USB...

Edited by antinari, 12 April 2008 - 20:19.
completare


#14
pooyou

pooyou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.08.2006
Mai oameni buni!
Behringer-ul pe care l-ai prezentat nu este o placa de auditie.
Daca vrei sa asculti muzica, ia-ti o placa audio de la Creative.
Placa de mai sus este pentru scena. Daca ati vazut voi la concerte, trupele care canta cu clapa si laptop. Pentru aia este.
Gandeste-te ca tu nu asculti in timp real. Nu ai nevoie de latente mici. Poti asculta si cu o intarziere de 5 secunde. Nu te sincronizezi cu nimic. Nu procezezi MIDI pe mai multe canale.
Nu da banii pe prostii! Ia o bere la copii !
Stima,
PUIU
P.S. Am citit mai sus de zgomot de fond. In ziua de azi, muzica este digitala. Se lucreaza cu nanotehnologie. Zgomotul de fond ar trebui sa fie inexistent. Daca el exista se datoreaza, alimentarii proaste sau cablurilor ieftine. Mai bine da banii pe niste cabluri profi.

Edited by pooyou, 13 April 2008 - 06:32.


#15
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
cabluri usb profi vrei sa zici  :D  . nu?
placile usb au SNR cu aprox 10% mai mic decat cele interne.
cabluri profi la boxe de 2 milioane? :D
sincer nu stiu de ce, dar parca nici n-as crede ca problema e de la placa de sunet.  :P
si parca la inceput era foarte incantat de boxe.

#16
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007
@ antinari - intr-adevar incep sa tind spre acel creative pe express card slot

@ Puiu - multumesc inca o data pt clarificari :)

@ undercoverbrother - nu fi rau :)), am dat 4, nu 2 milioane si nici nu am vorbit despre fasaituri. le-ai adus tu in discutie relativ la placile usb, despre care spuneai ca au zgomot de fond mai mare8. sunt in continuare multumit de ele, si sunt constient de limitele lor. sa zicem ca boxele astea sunt un prim pas. adica se aud suficient de bine ca sa ma faca sa ma cutremur la gandul cum s-ar auzi pe unele si mai bune :)

tocmai mi s-a sugerat si solutia unei statii la un pret relativ similar unei placi usb. mi se pare o idee buna, dar nu am nici cea mai vaga idee in domeniu.

#17
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 pooyou, on Apr 13 2008, 06:30, said:

Mai oameni buni!
Behringer-ul pe care l-ai prezentat nu este o placa de auditie.
Daca vrei sa asculti muzica, ia-ti o placa audio de la Creative.
Placa de mai sus este pentru scena. Daca ati vazut voi la concerte, trupele care canta cu clapa si laptop. Pentru aia este.
Gandeste-te ca tu nu asculti in timp real. Nu ai nevoie de latente mici. Poti asculta si cu o intarziere de 5 secunde. Nu te sincronizezi cu nimic. Nu procezezi MIDI pe mai multe canale.
Nu da banii pe prostii! Ia o bere la copii !
Stima,
PUIU
P.S. Am citit mai sus de zgomot de fond. In ziua de azi, muzica este digitala. Se lucreaza cu nanotehnologie. Zgomotul de fond ar trebui sa fie inexistent. Daca el exista se datoreaza, alimentarii proaste sau cablurilor ieftine. Mai bine da banii pe niste cabluri profi.
;)) scri din presupuneri...confunzi marfa cu ambalajul...
Legat de placa de sunt, daca e numai pentru auditie, cumpara-ti ceva de la cretive, interna.USB nu ai nevoie...

Edited by buncar, 13 April 2008 - 13:12.


#18
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007
chiar interna e mai complicat, ca vreau sa o folosesc cu precadere la laptop. de aia cea semi "interna" (glumesc) pe express card slot incepe sa imi sune cel mai bine.

oricum le multumesc tuturor celor care au scris pana acum si au conturat ideea ca express card e preferabila.

mai ramane si optiunea statiei care mi-a fost sugerata de curand, dar pt asta trebuie sa ma mai informez, ca nu am habar de nimic in domeniul asta.

Edited by domnujim, 13 April 2008 - 15:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate